Şimdi Ara

Facebook kullanıcıların SMS ve çağrı kayıtlarını yıllarca kaydetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İngiliz veri analiz şirketi Cambridge Analytica'nın, 50 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri ele geçirmesinin ardından sosyal medya devi zor günler geçiriyor. Facebook'un kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg her ne kadar gazetelerde tam sayfa özür metni yayınlatmış olsa da sosyal medyadaki Facebook'u silme akımı(#deletefacebook) geniş kitlelere yayılmış durumda. Veri ihlali sonrasında şirkete tepki olarak Facebook hesaplarını silmek isteyen kullanıcılar ilginç bir durumla daha karşılaştı. Cambridge Analytica olayının ardından Facebook'un veri skandallarına bir yenisi daha eklenebilir.

Çağrı kayıtları Facebook'un elinde 

Facebook hesaplarını silmek isteyen kullanıcılar ''Genel Hesap Ayarları'' kısmından hesaplarını silmeden önce Facebook'ta bugüne kadar neler yaptıklarını gözden geçirmek için Facebook verilerinin kopyasını indirmek istedi. Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonda Facebook uygulamasını kullanan kullanıcılar, indirdikleri verilerin arasında; telefon rehberindeki isimler, numaralar ve telefonla yapılan her bir çağrı ve çağrının süresinin de yer aldığını gördü. Çok sayıda kullanıcının bildirdiği bu durum karşısında açıklama yapan Facebook ise bu durumu son derece normal karşılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook sözcüsü, "Bağlantı kurmanıza yardımcı olan uygulamaların ve hizmetlerin en önemli kısmı, bağlantı kurmak istediğiniz kişileri bulmayı kolaylaştırmaktır. Telefonunuzda bir mesajlaşma ya da sosyal medya uygulamasına ilk kez giriş yaptığınızda telefon rehberini yüklemeye başlamak yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.'' ifadelerini kullandı. Facebook'un arkadaş tavsiyesine yardımcı olmak için iletişim verilerini kullandığını doğrulayan sözcü, Facebook'un mesajlaşma uygulaması olan Messenger'ın ''izin verildiği takdirde'' arama kayıtlarına ve SMS'lere erişebildiğini belirtti.

Eski sürümlerde özel izin gerekmiyor 

Tabi Android'in yeni sürümlerinde uygulamaların; SMS ve çağrılara erişim sağlaması için ayrı ayrı kullanıcı izni gerektiğinden Facebook sözcüsünün açıklamalarında haklı olduğu söylenebilir ancak Android'in eski versiyonlarında uygulamaların çağrı ve SMS'lere erişim sağlaması için özel bir izin verme mekanizması bulunmadığı için Facebook topladığı bu verilerin bir kısmını kullanıcıların izni olmadan ele geçirmiş durumda. 

Ars Technica'nın raporuna göre özellikle Android 4.1(Jelly Bean) sürümü öncesinde Android işletim sistemi kullanıcıların mesajlarına ve çağrı kayıtlarına erişebilmek için tek bir izinle yetiniyordu. Yani her bir uygulamanın erişebileceği her bir veri için yeniden izin verilmesine(ya da verilmemesine) imkan tanımıyordu. Böylece Facebook, kullanıcıların mesajlarına ve çağrı kayıtlarına Facebook için özel bir izin verilmemesine rağmen kolaylıkla erişebildi. Diğer bir deyişle uzun bir süredir Android işletim sistemine sahip akıllı telefonları kullanıyorsanız ve Facebook uygulamasına iletişim bilgilerine erişmesi için izin verdiyseniz Facebook, 2012 yılından beri çağrı kayıtlarınızı ve SMS'lerinizi görmüş olabilir.

Google, geçtiğimiz yılın ekim ayında Andorid 4.0 API'sini kullanmamaları için geliştiricileri resmi olarak uyarana kadar söz konusu veri erişiminin devam ettiği düşünülüyor. iOS tarafında ise Apple, Facebook'un arama verilerine erişmesine hiçbir zaman izin vermediği için böyle bir veri ihlalinin söz konusu olmadığı belirtiliyor. Sosyal medyada, Facebook'un arama ve SMS kayıtlarını tutmasından şikayetçi olan kişilerin Android kullanıcıları olması da bu durumun göstergesi niteliğinde.

Konu hakkında yeniden açıklama yapan sosyal medya devi Facebook'un erişmek için izin aldığı bütün verilerin ''güvende olduğunu'' belirtirken kullanıcıların istedikleri zaman ayarlarını değiştirebileceklerini ve geçmiş verilerin de silinmesini talep edebileceklerini açıkladı. Buna karşılık bazı kullanıcılar verilerin silinmesini istedikleri halde halen verilerin kopyasını indirdiklerinde geçmiş çağrı ve SMS kayıtlarını görebildiklerini söylüyor. Şimdi Facebook'tan bu konuyla ilgili yeni bir açıklama bekleniyor. 

https://www.facebook.com/settings adresi üzerinden sizler de verilerinizin kopyasını talep edip Facebook'un hangi verilere sahip olduğunu görebilirsiniz.

• Milyarlarca dolar değerinde bir firmanın, milyonlarca insana sanal hizmet vermesinin bedelsiz olacağını düşünmek ya da bunu hiç düşünmemek zaten başta aptallıktır. Bu adamların para kazandığı tek yer reklamdır. Reklamın amacına ulaşması için de hedefli olması gerekir. Hedefi doğru belirlemek de doğru bilgiyi edinmekten gelir. Facebook da Google da veri topluyor. Hem de size ait her türlü veriyi. Bunu Ahmet, Mehmet verisi diye değil de asedgfagfas,aqwetraegfa diye kaydediyor. Gizlilik de bu oluyor... (yersen). Topladığı veriyle de sana reklam gösteriyor. "Bak arkadaşın Züleyha FarmVille oynuyor... Sen de oynamaz mısın?"

Yıllarca bu dönen dişliye üye olmak yoluyla destek olanların şimdi ağlaması ise saçmalıktan ibarettir. Adam kara kaşına kara gözüne milyarlarca dolarlık hizmet sunmadı sana... Az düşün.... Düşünemiyorsan, bilmiyorsan bilene sor.

Sonra 'benim verilerimi toplamış, bir de zerine gitmiş bunları satmış' diye ağlama. Hala topluyor hala satıyor bundan emin ol.

İstemiyorsan kullanma. Emin ol bir şey kaybetmeyeceksin.
    Kullanmak istiyorum diyorsan da katlanacaksın.
  • Yaptığımız her şey kaydediliyor zaten bunu bilmeyen yok
  • Face'nin mi fişi çekiliyor yoksa Zuckerberg'in mi?

• Rehberimde kayıtlı olmayan birinden çağrı alıyorum yada rehberime birini kaydediyorum. Hooop o kişi tanıyor olabileceğim kişilerde ilk sıraya yerleşmiş ve önüme öneri olarak sunulmuş. Daha sonrasında Facebook'u sildim. Facebook sisteminden numaramı dahi sildim. Halen bu olay devam etti. Muhtemelen numaram halen ellerinde ve karşı tarafta Facebook yüklü. Belki de daha vahim bir durum var.

• interwap kullanıcısına yanıt
    Ben sizin yaşadığınız olayı yıllar önce dillendirdiğimde gizlin saklın mı var diye eleştirildim malesef.
  • Benim de yeni değil.
  • Adamlar kimle ne kadar konuştuğunuzu sizi kimin hangi saatte aradığını dahi bilecek seviyelere gelmiş. Bir android kullanıcısı olarak bu güvenlik ihlalleri can sıkmaya başladı artık. Acaba aynı ihlaller iOS tarafında var mı ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Önce; "next.. next.. next.." Sonra; "Lan bu herşeyi kaydediyor!"

Pfff..

• Verilerin kopyasını indirdim, aylardır numarasını aradığım eski bir arkadaşımın numarasını ve telefonumdan silinen eski fotoğrafları buldum. Teşekkürler Facebook

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CaptanFarfan C kullanıcısına yanıt
    burada bahsedilen durum etik olarak ihlal ama hukuken değil. uygulamayı kurarken söylüyor zaten bak bunları bunları yaparım ben diye yüzde 99.99 direk kabul ettiği için dikkatini çekmiyor tabi. İos olsun windows phone olsun android olsun hiç fark etmez herşeyin kaydını bir şekilde alıyorlar. bazen kulağı direk tutup alıyorlar bazen tersten tutup ama alıyor
  • Şimdi kontrol ettim.
    -Senin iletişim bilgilerine sahip olan reklamverenler : 2 firma var ve bunların ismini dahi ilk defa duydum. Bilgilerim kim bilir nasıl gitti.
    -Son 8 yılın tüm girişleri IP/tarih/saat olarak kayıtlı.
    -Tüm arkadaş, takip, eski arkadaş hatta arkadaşlığı reddedenlerin kaydı ve daha fazlası.
    -Yüz tanıma verileri (Paylaştığın ve etiketlendiğin fotolardan alıyorlar. Telefonunda bu özellik olmasına gerek yok. hatta telefonla alakalı değil)
    -Rehberimi bildiğin kopyalamış. Üstelik çok vahim şekilde. Eğer hattın sahibi başka biriyse yeni sahibinin bilgileri var. Benim onla onun benle ne alakası var?

Bunlar görünenler.

• Milyarlarca dolar değerinde bir firmanın, milyonlarca insana sanal hizmet vermesinin bedelsiz olacağını düşünmek ya da bunu hiç düşünmemek zaten başta aptallıktır. Bu adamların para kazandığı tek yer reklamdır. Reklamın amacına ulaşması için de hedefli olması gerekir. Hedefi doğru belirlemek de doğru bilgiyi edinmekten gelir. Facebook da Google da veri topluyor. Hem de size ait her türlü veriyi. Bunu Ahmet, Mehmet verisi diye değil de asedgfagfas,aqwetraegfa diye kaydediyor. Gizlilik de bu oluyor... (yersen). Topladığı veriyle de sana reklam gösteriyor. "Bak arkadaşın Züleyha FarmVille oynuyor... Sen de oynamaz mısın?"

Yıllarca bu dönen dişliye üye olmak yoluyla destek olanların şimdi ağlaması ise saçmalıktan ibarettir. Adam kara kaşına kara gözüne milyarlarca dolarlık hizmet sunmadı sana... Az düşün.... Düşünemiyorsan, bilmiyorsan bilene sor.

Sonra 'benim verilerimi toplamış, bir de zerine gitmiş bunları satmış' diye ağlama. Hala topluyor hala satıyor bundan emin ol.

İstemiyorsan kullanma. Emin ol bir şey kaybetmeyeceksin.
    Kullanmak istiyorum diyorsan da katlanacaksın.

• interwap kullanıcısına yanıt
    İndirip bi bakayım dedim. Facebook beni benden daha iyi tanıyor. İş sadece paylaştığım gönderilerle, mesajlarla, reklam verileriyle vs. bitse neyse ama dediğin gibi yıllarca tüm arama geçmişimizi ve smsleri toplamışlar. Üstüne tahmini konum bilgileri kısmındaki koordinatlara da baktım çoğu doğrudan oturduğum sokağı gösteriyor. Evimin adresine kadar her haltı adamlar toplamış. Hadi benim bilgilerimin onlar için değeri yoktur ama ülkeyi yönetenlerin ya da kurum yöneticilerinin tüm bu bilgilerinin toplanması büyük sıkıntı yaratabilir.

• Mahremiyet değerli bir hak, değil mi arkadaşlar...

• Neden bunlar yeni öğrenilmiş gibi davranıyor tüm dünya..

• Adamlar boşuna sormuyor du hayvanınızın adını okuduğunuz okulların adını yılını vb daha birçok şeyi ben bu tür bilgileri hiç vermedim telefonum numaramıda aynı şekilde sosyal medaya ağı benim numaramla ne işi olur diye düşündüm en güzelinide yapmışım şimdi tamamen kaldırdım rahatım.

• Bunların hepsi okumadan geçtiğiniz sözleşmelerde yazıyor. Kalkıp da skandalmış gibi haber yapmanın anlamı yok.

• Bu yüzden android kullanmıyorum. Onca güncelleme yapıldı gala güvenli olduğunu düşünmüyorum. Launcher değiştirmek veya sms uygulamasını değiştirmek benim için güvenlik göz önüne alındığında çok saçma şeyler.

Gençken iyiydi, zamanımız böldü android’le uğraşıyorduk, rom root falan uğraşıyorduk ama işin içine bankacılık uygulamaları şirket bileğileri zaman kotlığı falan girince android kullanmak büyük risk ve zaman kaybı olmaya başladı. Facebook sadece işin görünen kısmı, Google gibi big data ve data mining işinin başını tutan şirkete kim nasıl güvenir? Adamlar haritadan anlık takip ederek günlük rutinlerinizi bile öğreniyor.

Ana mailimi bile yahoo yaptım, hiç değilse Bilginer bölünsün ki boğazımıza kadar batmayalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilinen birşey di çok da şaşırmadık

• Bu yüzden facebook 4 yıldır kullanmıyorum ve instagram kullanmayı 1 yıl önce bıraktım hiç gerek yok saçmalamaya başladılar... Fotoğraf paylaşım uygulaması isteyenlere en güzel örnek Eyeem adlı platform ??

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.