Şimdi Ara

Samsung'un devasa 3D LED ekranını kullanan ilk sinema salonu açıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Görüntünün projektörle beyaz perdeye yansıtıldığı klasik sinema sistemlerine alternatif üreten Samsung, filmlerin 10 metrelik dev bir LED ekranda gösterildiği ilk sinema salonunu geçtiğimiz yıl Güney Kore'de açmıştı. Normal sinemalardan 10 kat daha parlak bir görüntünün sunulduğu bu modern sinema sistemlerine yatırım yapmaya devam eden Samsung, şimdi de 3D LED ekranlı ilk sinema salonunu tanıttı.

Samsung'un 10 metrelik 3D Cinema LED ekranını kullanan ilk sinema salonu, İsviçre'nin Zürih şehrinde açıldı. Arena Cinemas'ın Zürih'teki sinema salonuna kurulan bu yeni sistem; 4K çözünürlükte kesintisizi bir seyir keyfi sunarken, projeksiyonla yansıtılan 3D filmlerde ortaya çıkan birçok sorunu ortadan kaldırıyor.

Samsung'un 3D Cinema LED ekranlı sistemi, sinema salonlarındaki yer sorununa da çözüm olabilir. Normal sinema salonlarında projeksiyon cihazı için ayrı bir oda gerekirken, LED ekranın kullanıldığı salonlarda bu alan daha fazla koltuk koymak için kullanılabiliyor.

Samsung'un bu yeni sistemi sinemaseverler için heyecan verici bir proje olsa da, bu sistemin dünya geneline yayılıp yayılmayacağını zaman gösterecek. İlki Güney Kore'de açılan Samsung Cinema LED ekranlı salonlar şu anda sadece üç şehirde (Seul, Busan, Şanghay) bulunuyor.

Samsung'un halihazırda faaliyet halinde olan sinema salonlarını LED ekrana geçmeye ikna etmesi oldukça zor olacak, ancak yeni açılacak sinema salonlarında projektörlü sistem yerine LED ekranın tercih edilmesi daha olası görünüyor.

• 3D nin Allah belasini versin!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • stop feeding 3D

• Türkiye'deki sinema salonları, projektör lamba ömrünü uzatmak için olması gerekenden daha kısık bir ışığa ayarlıyorlar ve özellikle 3d filmlerde çok karanlık izlediğimiz sahneler oluyor. Bu perde de en azından bu sorun olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 23 Mart 2018; 0:58:41 >
  • Ayrıca yakında bükülebilir ekranlar da çıkınca, sinema salonuna getirene kadar taşıması da kolay olacak.

• Escapetolife kullanıcısına yanıt
    Diğer sinemalar da durum nasıl işleniyor bilmiyorum ama benim çalıştığım ve makinistliğini yaptığım yerde 2D filmler de bu durumu yapıyoruz. 3D filmler de projeksiyonun önüne hafif siyah bir cam oluyor. Ve senin taktığın gözlükte hafif siyah olduğu için kararma oluyor 3D filmlerde. Biz de NEC ve CHRISTIE makinalar var. Nec makinalar da 2 lamba oluyor. Ama Christie Xenon lambalar oluyor. Ve en güzel görüntüyü ve parlaklığı da Christi veriyor. Bazı Sony projeksiyonlar da küçük 6 lamba oluyor.
  • bunu 2-3 kat büyütün bir de curved yapın lütfen.

gelecek ay hazır olsun , koyalım istinyeye avengers geliyor.

• Tam koreli isi bir yaklasim

• quote:

Orijinalden alıntı: SuperrNaturaL

Diğer sinemalar da durum nasıl işleniyor bilmiyorum ama benim çalıştığım ve makinistliğini yaptığım yerde 2D filmler de bu durumu yapıyoruz. 3D filmler de projeksiyonun önüne hafif siyah bir cam oluyor. Ve senin taktığın gözlükte hafif siyah olduğu için kararma oluyor 3D filmlerde. Biz de NEC ve CHRISTIE makinalar var. Nec makinalar da 2 lamba oluyor. Ama Christie Xenon lambalar oluyor. Ve en güzel görüntüyü ve parlaklığı da Christi veriyor. Bazı Sony projeksiyonlar da küçük 6 lamba oluyor.

4k osn model Christi projeksiyon kaça? Lambası ne kadar gidiyor ve değişimi kaça? Cihaz ne kadar gidiyor ve amortismanı kaça?

Bu soruların cevaplarını biliyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

quote:

4k osn model Christi projeksiyon kaça? Lambası ne kadar gidiyor ve değişimi kaça? Cihaz ne kadar gidiyor ve amortismanı kaça?

Sinema işleri pahalı. Benim beldigim kadariyla IMAX salon 2 milyon euro ya patlıyormuş .gerisini sen duşun artık

Bu yüzden heryerde yok

• quote:

Orijinalden alıntı: devcitybg

quote:

quote:

Sinema işleri pahalı. Benim beldigim kadariyla IMAX salon 2 milyon euro ya patlıyormuş .gerisini sen duşun artık

Bu yüzden heryerde yok

Pahalı olduğunu biliyorum. En sıradan denebilecek 4k projektörler 50 bin Euro civarında. Bunun lambası vs si eskiyor ve de çok pahalı. Düzenli bakımı var. Yenilemesi var. İnternete bağlananı var. Soğutması var, var da var. O nedenle sordum üreticiler TVye geçebilirler diye. Şayet bir TV 100bin Euro ysa atlayarak geçerler gibime geliyor.

• quote:

quote:

Hocam bizdeki model Christie CP-2220 projeksiyon. Fiyatını tam olarak bilmiyorum ama 150 bin TL ve üzeri olabilir. Çünkü servis ile bi sorun hakkında konuşurken sormuştum ama tam fiyat veremeden aşağı yukarı bu fiyatlarda oluyormuş. Lamba servis tarafından söylenilen 1.000 saat fakat 1.500 saate kadar kullandığımız oldu. Tabii her lamba aynı performansı veremiyor çünkü bir süre sonra lamba da göz kırpma dediğimiz titreme meydana geliyor. Lambanın fiyatı dolar üzeriden geliyor ve en son aldığımız lamba 4.000 TL küsürdü. Amortisini bende bilmiyorum.

• Sinemaya gidip tv mi izleyeceğiz şimdi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: mnyksvsc

Sinemaya gidip tv mi izleyeceğiz şimdi :)

Standart projektörlerden 5 10 kat parlak diyor.
    Her salonda IMAX kalitesi demektir bu. Nitekim bir çok sinema salonu da küçük. Tam bu ekran kadar esasen. Maliyeti olayı özetleyecek.

Yukarıda arkadaşın yazdığı kadarıyla orta-küçük boyutlarda bir salon projektör maliyeti uzun dönemli 200K TL gibi ediyor. Bu da 50K Dolar demek. Gidip bu TV ye 100K€ vermezler :) Kısacası yalan oldu :)))
  • İyi olur. Mümkünse 3 boyutlu filmlerin 2 boyutlu yayınlanan salonlara gidiyorum bulamazsam mecbur 3 boyutluya gidiyorum. o zamanda karanlık sahnelerde gözlüğü çıkarıyorum.

• imax TAknoLojisinE NolACk 29 TL Bi bilet HanYY

• Nihayet, görüntü kalitesi düşük sinemalardan bıkmıştık.

• 3d olması değil de, 10 metre led ekran olması epey ilgi çekiciymiş. net ve canlı görüntülü bir sinema demek.
    salon eskisi gibi karanlık olmaz artık.
  • 3d gerçekten leş bir teknoloji..Onun yerinde imax yaygınlaşsa keşke.
    Samsung 3d ile olan her şeyi boşver knk.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.