Şimdi Ara

Kendi yazı tipini oluşturan Netflix milyonlarca dolar tasarruf edecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Netflix, markalaşma ve pazarlama amaçları doğrultusunda kendi özel yazı tipini kullanmaya başlayacağını duyurdu. Netflix Sans olarak adlandırılan yeni yazı tipi, şirketin kendi tasarım ekibi tarafından ünlü bir font tasarım firması olan Dalton Maag işbirliğinde oluşturuldu.

Ayrıca Bkz.Windows 10'un bir sonraki güncellemesi sadece 30 dakikada yüklenecek
    Şirket daha önce tüm markalaşma çalışmaları ve pazarlama materyallerinde Gotham yazı tipini kullanıyordu. Netflix marka tasarım lideri Noah Nathan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kendi oluşturdukları yazı tipine geçmelerinin marka kimliğini daha “sahiplenilebilir” hale getireceğini ve yazı tipi lisanslama maliyetlerini ortadan kaldıracağını belirtti.

Gotham'a para akıtmaya paydos

Gotham fontunu kullanmaya son verecek olan Netflix artık bu yazı tipini lisanslamak için milyonlarca dolar ödemek zorunda kalmayacak. Yani bu da şirketin orijinal içeriğe biraz daha fazla para ayırabileceği anlamına geliyor. Öte yandan Netflix'in kendi yazı tipine sahip tek teknoloji şirketi olmadığını belirtelim. Apple, Samsung, Google ve Microsoft gibi şirketlerin de kendilerine özel yazı tipleri bulunuyor.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Yazı tipi yaratmaları iyi hoş da keşke playerde yazı tipi boyutunu 3 boy seçeneği yerine sayısal değerle değiştirebilsek.

• vay be bir yazı fontu bile para ediyor ha? netflix'in fontu normal yazı fontu gibi pek yenilik göremedim :D bizde font yapsak satar mıyız acaba :D

• Para verdiklerini bilmiyordum. Gotham bu gün battı o zaman :P
  • kralkarga kullanıcısına yanıt
    Bunu Netflix müşteri hizmetlerine yaz. Adamlar hakkaten dikkate alıyor.
  • millet yazı fontundan bile para kazanıyor helal
  • Yeni içeriklere bütçe artacak da sanki bize mi artacak, bizimkiler sansürleyecek yakında çoğu diziyi zaten.
  • Yazdım bakalım, görevli arkadaş ileteceğim dedi, bi ihtimal olur, olursa daha verimli olacak altyazılar.
    Ben 4-5 ay önce sürekli film afişlerini yatay değil dikey liste halinde görmek istiyorum diye ilettim. Artık film afişleri tek sayfada tek pencere gösterilebiliyor. Sanırım benim gibi birçok kişi böyle yazmış ki ekliyorlar. Kullanıcıları dikkate alan güzel bir platform. : )
  • Nası olsa devletimiz RTÜK isimli kurumu da Netflix'in üstüne saldı, artık eski tadı kalmayacağı için altyazı değişikliğinin pek önemi kalmayacak.
  • Bu zamana kadar milyonlarca lira vermeleri de çok enteresanmış gerçekten. Hani değil milyon, 5-10.000$ verseler indie bir yazılımcı ya da grafiker bayıla bayıla hazırlardı.

• Gerçekten Netflix Sans çok özgün olmuş hiç görmediğimiz bir tasarım (ironi)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    İçeriklere sansür getirmeleri biraz zor ama olabilme ihtimali de yüksek tabi.

Ben uzun süredir netflix benzeri yerli platformları takip ediyorum. Bu platformlarda sigara ve alkol hep sansürlüydü. Küfür de öyle. Hatta digiturkplay'de ve blutv'de cinsel içerik bölümü vardı. Ama yanlış hatırlamıyorsam blutv ve digiturkplay bazı festival filmlerinde çıplaklık kesmeleri yapıyordu. İroni :). festival filmlerini bilirsiniz genellikle çıplaklık sıradandır. bir film izlerken farkettim kesildiğini tabii bu olay geçen sene yaşamıştım. şimdi durum nedir bilemem. Bir de geçen farkettim tv dizileri kendi sitelerinde sansürsüz versiyonları yayınlıyor.

Blutv - Doğan TV Center
    Puhutv - Doğuş Grubu

Şimdi sansür getirmeleri için Türkiye'de ofislerinin olması gerekiyor diye biliyorum. Yoksa yapabilecekleri tek şey direk engellemek. Yanlış biliyor olabilirim. Ayrıca Netflix Türkiye ofisi Hollanda'da bulunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Simplify -- 22 Mart 2018; 22:57:53 >

• yazı tipi amacı kullanıcı deneyimini bozmadan firmaya tasarruf sağlaması.göze batacak bir yanı yok okunaklı ve sade.amacına ulaşmış.
  • bugüne kadar ücretsiz bir font kullanmak akıllarına gelmemiş mi ki milyonmlarca dolar ödemişler? akla bak ya :)))

ama yeni yaptıkları font çok güzel ve orijinal olmuş.. başka hiçbir fonta benzemiyor çok çok orijinal çok farklı ????!!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: kralkarga

Yazı tipi yaratmaları iyi hoş da keşke playerde yazı tipi boyutunu 3 boy seçeneği yerine sayısal değerle değiştirebilsek.

Fikir güzel kardeşim. İletişim kaynaklarına bildir ilgileniyorlar. Müşteri hizmetleri on numara o konuda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mezar35

İçeriklere sansür getirmeleri biraz zor ama olabilme ihtimali de yüksek tabi.

Ben uzun süredir netflix benzeri yerli platformları takip ediyorum. Bu platformlarda sigara ve alkol hep sansürlüydü. Küfür de öyle. Hatta digiturkplay'de ve blutv'de cinsel içerik bölümü vardı. Ama yanlış hatırlamıyorsam blutv ve digiturkplay bazı festival filmlerinde çıplaklık kesmeleri yapıyordu. İroni :). festival filmlerini bilirsiniz genellikle çıplaklık sıradandır. bir film izlerken farkettim kesildiğini tabii bu olay geçen sene yaşamıştım. şimdi durum nedir bilemem. Bir de geçen farkettim tv dizileri kendi sitelerinde sansürsüz versiyonları yayınlıyor.

Blutv - Doğan TV Center
    Puhutv - Doğuş Grubu

Şimdi sansür getirmeleri için Türkiye'de ofislerinin olması gerekiyor diye biliyorum. Yoksa yapabilecekleri tek şey direk engellemek. Yanlış biliyor olabilirim. Ayrıca Netflix Türkiye ofisi Hollanda'da bulunuyor.

• BlackLead kullanıcısına yanıt
    Game of Thrones olayı şöyle. Mesela Netflix bu diziyi oynayatamıyor çünkü HBO kanalının. HBO zaten kendi platformunda oynatıyor ve sadece Amerika erişimli. Daha önce Digiturk Game of Thrones yayınlama lisansını aldı ve o ay içerisinde bütün platformlardan dizi kaldırılmıştı. Bu normaldir. Blutv hakları almışsa temizlik başlar ve Türkiye'de başka hiçbir platform Puhu tv ya da başka yerler Game of thrones oynatamıyor.

İkinci fotoğrafa gelirsek resmi bir kaynak yok. Netflix müşteri hizmetleriyle görüştüm bu konu hakkında yorum yapamıyorlar. Hastings falan demiş bu yazının kaynağı yok. Sansür gelebilir ancak Netflix'in resmi bir açıklaması yok ki zaten böyle bir durum söz konusu olsa kesinlikle açıklama yaparlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mezar35

Game of Thrones olayı şöyle. Mesela Netflix bu diziyi oynayatamıyor çünkü HBO kanalının. HBO zaten kendi platformunda oynatıyor ve sadece Amerika erişimli. Daha önce Digiturk Game of Thrones yayınlama lisansını aldı ve o ay içerisinde bütün platformlardan dizi kaldırılmıştı. Bu normaldir. Blutv hakları almışsa temizlik başlar ve Türkiye'de başka hiçbir platform Puhu tv ya da başka yerler Game of thrones oynatamıyor.

İkinci fotoğrafa gelirsek resmi bir kaynak yok. Netflix müşteri hizmetleriyle görüştüm bu konu hakkında yorum yapamıyorlar. Hastings falan demiş bu yazının kaynağı yok. Sansür gelebilir ancak Netflix'in resmi bir açıklaması yok ki zaten böyle bir durum söz konusu olsa kesinlikle açıklama yaparlar.

kaynak bu

http://www.gazetevatan.com/hasan-genc-1149669-yazar-yazisi-yasalarin-etrafindan-dolasmayiz/

• Open Sans ne güne? Bu uğraş niye?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.