Şimdi Ara

İlk yerli 8x8 şasili itfaiye aracı dünyaya açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
1.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1974 yılında İzmir Çankaya’da temelleri atılan Volkan İtfaiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim, ilk yerli üretim 8x8 şasili itfaiye aracının tanıtım toplantısında konuşma yaptı. Tecim yaptığı konuşmada bugün Torbalı’da 135 bin metrekarelik tesisten dünyanın dört bir yanına araç gönderebilecek noktaya geldiklerini belirtti.

İsa Tecim, üzerinde 5 yıldır çalıştıkları ilk yerli 8x8 şasi üretimi projesinin 10 milyon euro yatırımla hayata geçirildiğini belirtti. 8x8 şasili ana uçak yangın söndürme aracının tamamen Volkan Ar-Ge Merkezi tarafından tasarlanıp geliştirildiğinin altını çizen Tecim, “1,500 beygir gücünde, ikiz motor teknolojisine sahip bu araç 80 kilometre hıza 21 saniyede ulaşıyor. Gelişmiş elektronik ve yazılım alt yapısıyla donatılan araçta Off-road özelliğinin yanı sıra 4x4 ve 6x6 versiyonları da mevcut.” açıklamasında bulundu.

Araç için kritik olan birçok parçayı yerli olarak ürettiklerini belirten Tecim, şuanda yüzde 60 seviyesinde olan yerlilik oranını daha da artıracaklarını dile getirdi.

Dünyaya açılıyor 

Aracı yeni versiyonundan 28 tane ürettiklerini ve İstanbul Yeni Havalimanı’na da göndereceklerini belirten Tecim, bundan sonra aracın ihracatına ağırlık vereceklerini belirtti.

“Malezya’da bir havalimanı ihalesine katıldık. Yakında sözleşmemiz imzalanacak. Hindistan’da da bir ihaleye katıldık. Bunun 6x6 versiyonuyla ilgili Fas, Cezayir ve Tunus’ta girişimlerimiz var. 6x6 versiyonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’e hibe edeceği iki aracı da biz yapıyoruz. Avrupa’da da Romanya ve Estonya’da bir havalimanına teklif ettik ve süreç devam ediyor.”

Son olarak elektrikli araçlar üzerine de çalışmalar yürüttüklerini belirten İsa Tecim, 2020 yılında elektrikli bir itfaiye aracını Almanya’da dünyanın en büyük itfaiye araçları fuarında sergileyeceklerini söyledi.

• yüzde 60 demiş adam, mantıklı değilmi %100 yerli milli zaten olmazsın hiç bir zaman.
    muhtemelen motor harici ekipmanlar bize aittir

edit: adamların sitesini inceledim, bu zamana kadar mersedes arabaları özelleştirip satıyorlarmış, sanırım artık kendi modellerini yapmaba başlamışlar, yine burada %60 baya yüksek bir oran ile üretim yapıyorlar helal olsun. istemezükçüler vıdı vıdısı yapmayın, hayatında birşey imal etmemiş tasarım yapmamış insanların omo bu yerli ve milli değil %100 olsun falan boş mıhabbete gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 15 Mart 2018; 10:6:32 >
  • Böyle açık sözlü olun canımızı yiyin, adam açık açık %60 yerli demiş, Helal olsun, İzmir'imize yakışır...

• Zaten %100 yerli diye bişey yok. Adamlar belli ki dürüst, vatan millet sakarya edebiyatı yapmıyor.

Beceriyorsan üreteceksin , ihraç edip ülkene para getireceksin, zaten devamı kendiliğinden gelir.

Helal olsun, başarılarının devamını dilerim.

• Gurur duydum üst yapıda baya bi mesafe kat ettik.

• havalimanında 8x8 araç kullanmanın mantığı nedir? dümdüz alan yahu.

• Görmek istediğimiz hareketler bunlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8x8x4

%60 yerli diyorsa iste buna inanirim. Gidip incelemedim ama oran mantikli

• quote:

Orijinalden alıntı: murdocklawless

havalimanında 8x8 araç kullanmanın mantığı nedir? dümdüz alan yahu.

Kar buz ?

• Bu %100 yerli ve milli bence..HELAL OLSUN...HEDEF2023-2071
  • TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    karda ve buzda havaalanları genelde kapalı oluyor. bahsettiğim aşırı kar ve buz. aşırı kar yoksa zaten yine 8x8 araca gerek yok. orman yangını olur, sarp araziye girer gider o mantıklı ama havaalanı mantıksız geliyor bana.

• Hastasıyım. 8x8 candır. Rus füze araçlarından beri çok tekerli araçlar hep ilginç geldi bana.

• Wi Fi kullanıcısına yanıt
    %100 yerlilik saçmalığına her alanda uğraşmaya gerek yok, globalleşme diye bir şey var. amerikayı her zaman yeniden keşfetmeye gerek yok. tabikide yatırımlar araştırmalar yapılmadı da ilk etapta belirli yerlilik oranında ürününü geliştirirsin uzun vadede bu oranı yükseltirsin. tülomsaş motor yapıyor, piston gömlet gozete marka, supap bilmemne marka, blok bizden. bundan 10yıl sonra gömlek fabrikası açıllır subap fabrikası açılık yerlilik arttırılır. kaç tanesi yapıldı milgem, kullanılan sac harici hangi ekipmanlar yerli?
  • murdocklawless kullanıcısına yanıt
    sadece havalimanları değil havalimanı etrafında 8 km yarıçaplı alana hizmet ediliyor bu araçlarla.

• Keşke zamanında ülkenin başında AKP olsaydı da %100 yerli yazısını görebilseydik. Neyse , tarihte "olsaydı" demek doğru olmaz. Bu saatten sonra bize düşen AKP'ye oy atmaktır .Zamanla sanayimizi sağlam temellere oturtup daha fazla gelişeceğiz.

HEDEF 2023

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Kadir -- 14 Mart 2018; 16:3:11 >
  • Yanlış okumadım herhalde? 1500 beygir motor gücü mü varmış :) Umarım ileride Tümosan veya BMC bu güçte motor üretebilirler. Motor konusu Türkiye'nin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Çözülmesi lazım bu sorunun.

• havalimanı dümdüz ne gerek var diyip cahil cahil konusanlara cıldırdım...
    havalimanında gerceklesen bir kazaya o aracın 1 sn gecikmesi bile faciaya yol acabilir, ayrıca o geniş alan arabalar için degil ucaklar için trafigin yogun oldugu bir zamanda taxi yollarının cok oldugu bir havalimanında sadece taksi yollarını kullanmaya kalksanız 10dkda varırsanız kaza yerine şükredin. havalimanlarının yolları dısında kalan kısımları binek araclara uygun degildir. bu arac dumduz direk kaza alanına gidebilecek kabiliyetde olmak zorunda. umarım anlatabilmişimdir.

• fok gibi ihraç etsen kardır.
    Ülkeye döviz girmesi önemli
  • %50 %80 takılmayın şunlara sonuçta yerli mi yerli ben etikete bakarım neyi ne kadar yaptığınıda söylemiş zaten.

Gavur İzmir dediğiniz yerden ne üretim çıkıyor ha dönünde bi bakın.

• CR7_35 kullanıcısına yanıt
    BMC de İzmir'li
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.