Şimdi Ara

Türk tanklarını füzelerden koruyacak teknoloji için bilgilendirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geliştirilme süreci Aselsan tarafından üstlenilen Aktif Tank Koruma Sistemi AKKOR, dünyada çok az örneği olan bir teknoloji aslında. Bu konuda daha önceki bir yazımızda sizlere AKKOR’dan ve dünyadaki benzer sistemlerden hatta tankları tehdit eden özel teknolojilerden bahsetmiştik. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İsrail’in Iron Fist adını verdiği Aktif Tank Koruma sisteminin daha gelişmiş bir türevi olan AKKOR, özellikle Altay Tankı’na 360 derecelik bir koruma kalkanı oluşturması ve tankın Kornet gibi lazer güdümlü füzelerden kaçınabilmesi amacını taşıyor. Hatırlanacağı üğzere özellikle Cerablus’ta tanklarımıza isabet eden füzeler epey can sıkıcı bir hal almıştı.

Savunma Sanayii Müstaşarlığı merak edilen bir konu olduğu için Akkor hakkında bir bilgilendirme yaptı. 30 Kasım 2015 tarihinde imzalanan bir sözleşme ile resmiyete kavuşan Akkor projesi, Ocak 2017’de geliştirilen ilk tasarım prototipi ile ete kemiğe bürünmüştü. Halihazırda çalışmaları süren projede testlerde kullanılacak ilk test prototiplerinin üretimi de bir aksilik olmazsa bu yıl içinde tamamlanacak ve saha testleri bu sene başlayacak.

2019 yılı için ise Durağan ve Hareketli atış testleri yapılarak sistemin başarım oranı ortaya konacak. Elde edilecek başarılı test sonuçlarından sonra ise Akkor’un envantere girerek kabul edilmesi planlanıyor. Altay Tankı seri üretime girdiğinde Akkor’un da kullanıma hazır olacağı ve tanklara entegre edileceği belirtiliyor.

• "Hatırlanacağı üğzere özellikle Cerablus’ta tanklarımıza isabet eden füzeler epey can sıkıcı bir hal almıştı."
    Evet senin canın bira sıkılmış Ahmet ama darbe korkusuyla, uzun yıllar boyunca teknolojiden mahrum bırakılan ordumuzun çok değerli askerleri vatan uğrunda diri diri yanarak, parçalanarak canları senden çok sıkılmıştır.

Bırakın şu yağcılık haberlerini. Tanklara monte ettik dediniz monte edilmediği ortaya çıktı. Şimdi de monte edeceğiz ve daha iyisini yapacağız haberleri yapıyorsunuz.
    Siyasetçinin ipiyle kuyuya inilmez. Siyasetçiye inananın aklından şüphe ederim.
    Yerli olayına niye bu kadar takılıyor anlamak mümkün değil. Sistem Ukrayna sisteminden devşirme. İllede %100 milli bu cular ile milli değil bu tu kaka cıların yırtınmasını bir türlü akıl sır ermiyor. Yurtdışından alan üründen elde edilen ürün ile yenisini kendimiz geliştireceğiz fakat böyle bakıldığında yinede %100 milli mi; değil. Sonuçta bilgi sıfırdan ortaya çıkmamış oluyor bir noktada. Peki bu benim için önemli mi HİÇ DEĞİL! İşimi görsün yeter.

Anlamadığım diğer nokta İsrail gibi bir ülkenin bu sistemi aktif olarak kullanmaya başlamış ve geliştirmeye devam ediyor iken bizim daha yeni kullanmaya başlayacağımız sistemin nasıl oluyor da daha gelişmiş olduğu. Saçmalıyoruz. Kullanmaya başlamış olur, açığını kapatırız daha gelişmiş olur anlarım ama daha ortada olumlu sonuçları yok iken böyle gereksiz cilalı yorumları anlamak mümkün değil.

Yabancıların bizden farkı pozitif yanlarını da negatif yanlarını da objektif değerlendirebiliyor olmaları sanırsam...
  • inşallah sorunsuz bir şekilde çalışır da, askerlerimizi korur. müttefikimizin! hibe edip pkk ya verdiği anti tank füzeleride ellerinde (vb) patlar.

• Sistemin aslı ukrayna yapımı zaslon sistemidir. Tamamen yerli bizim buluşumuz birşey değil bilgilendirmek istedim. Yinede Mehmetçiğimizi korumak önce gelir Ne kadar yerli olduğu kismi bu asamada çokta onemli değil

Kaynak

http://qha.com.ua/tr/askeri-guvenlik/turk-tankina-ukrayna-yapimi-koruma-sistemleri/163232/

Bu arada Hekikopter veya savaş uçağından yapılan bir saldiriya karşı İşlevselliği var mi merak ettim bu konu hakkinda bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaygulu -- 13 Mart 2018; 15:39:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaygulu

Sistemin aslı ukrayna yapımı zaslon sistemidir. Tamamen yerli bizim buluşumuz birşey değil bilgilendirmek istedim. Yinede Mehmetçiğimizi korumak önce gelir Ne kadar yerli olduğu kismi bu asamada çokta onemli değil

Kaynak

http://qha.com.ua/tr/askeri-guvenlik/turk-tankina-ukrayna-yapimi-koruma-sistemleri/163232/

Bu arada Hekikopter veya savaş uçağından yapılan bir saldiriya karşı İşlevselliği var mi merak ettim bu konu hakkinda bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.

Akkor yerli ve milli bir sistem ama şuan tanklara takılacak olan, zaslonun millileştirilmiş versiyonu "Akkor Pulat"

Türk tanklarını füzelerden koruyacak teknoloji için bilgilendirme

• kaygulu kullanıcısına yanıt
    Ukrayna'dan alınacak olan sistem, Akkor'un yetişmediği süreçte kritik açığın kapatılması amacını taşıyor. Akkor hazır hale gelince Aselsan mühendislerince geliştirilen özgün Akkor kullanılıyor olacak. Altay Tankı'na da zaten bu yerli ürün takılacak.
  • Her ne takacaklarsa bir an önce taksınlar

• deniz_sea kullanıcısına yanıt
    Afrin için PULAT geliştirildi. Temel olarak AKKOR ile tehdidi yok etme menzili ve şekli açısından farklar var. AKKOR tehdidi yaklaşık 15-20 m ötede PULAT 5-6 m uzaklıkta yok edebiliyor. PULAT Afrin için acil olarak geliştirildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi classf2re -- 14 Mart 2018; 10:5:6 >
  • "Hatırlanacağı üğzere özellikle Cerablus’ta tanklarımıza isabet eden füzeler epey can sıkıcı bir hal almıştı."
    Evet senin canın bira sıkılmış Ahmet ama darbe korkusuyla, uzun yıllar boyunca teknolojiden mahrum bırakılan ordumuzun çok değerli askerleri vatan uğrunda diri diri yanarak, parçalanarak canları senden çok sıkılmıştır.

Bırakın şu yağcılık haberlerini. Tanklara monte ettik dediniz monte edilmediği ortaya çıktı. Şimdi de monte edeceğiz ve daha iyisini yapacağız haberleri yapıyorsunuz.
    Siyasetçinin ipiyle kuyuya inilmez. Siyasetçiye inananın aklından şüphe ederim.

• Yerli olayına niye bu kadar takılıyor anlamak mümkün değil. Sistem Ukrayna sisteminden devşirme. İllede %100 milli bu cular ile milli değil bu tu kaka cıların yırtınmasını bir türlü akıl sır ermiyor. Yurtdışından alan üründen elde edilen ürün ile yenisini kendimiz geliştireceğiz fakat böyle bakıldığında yinede %100 milli mi; değil. Sonuçta bilgi sıfırdan ortaya çıkmamış oluyor bir noktada. Peki bu benim için önemli mi HİÇ DEĞİL! İşimi görsün yeter.

Anlamadığım diğer nokta İsrail gibi bir ülkenin bu sistemi aktif olarak kullanmaya başlamış ve geliştirmeye devam ediyor iken bizim daha yeni kullanmaya başlayacağımız sistemin nasıl oluyor da daha gelişmiş olduğu. Saçmalıyoruz. Kullanmaya başlamış olur, açığını kapatırız daha gelişmiş olur anlarım ama daha ortada olumlu sonuçları yok iken böyle gereksiz cilalı yorumları anlamak mümkün değil.

Yabancıların bizden farkı pozitif yanlarını da negatif yanlarını da objektif değerlendirebiliyor olmaları sanırsam...

• classf2re kullanıcısına yanıt
    Dünyadaki hiçbir aps 250 300 metreden imha edemez edemiyorda.

• xgny58x kullanıcısına yanıt
    Doğrudur, benim hatam.

• infom@n kullanıcısına yanıt
    Konu sahibine şehitlerimiz üzerinden tepki göstermen doğru mu? Hadsizlik değil mi bu?

Kendisi Akkor ile ilgili yanlış bir haber yapmıştı lakin o haber olduğu gibi basın yayın organından alınma idi. Arkadaşa yancı olduğu ak parti borazanlıği yaptığı gibi yakışıksız şeyler söylendi.

Medyamızın basiretsizligine, cahilliğine hit alabilmek uğruna ve kimi zaman da yandaşlığına alıştık konuyu bilen arkadaşlar Akkor'un hazır olmadığını zaten biliyordu o gün hazırlanmaya çalışılan şey Zaslon devşirmesi olan Pulat sistemiydi.

Şuraya bir şeyler yazarken araştırıp gelin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • classf2re kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah ne hatası siz yöneticilerin açıklamasına kanıp yazmışsınız.
  • xgny58x kullanıcısına yanıt
    İşin açığı yöneticilerin söyledikleri pek umrumda değil. Kendim araştırıp öğrenmeyi tercih ediyorum. Çok fazla aynı konu üzerine okuma yapınca da bilgiler bazen karışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: YoldaşNapolyon

Konu sahibine şehitlerimiz üzerinden tepki göstermen doğru mu? Hadsizlik değil mi bu?

Kendisi Akkor ile ilgili yanlış bir haber yapmıştı lakin o haber olduğu gibi basın yayın organından alınma idi. Arkadaşa yancı olduğu ak parti borazanlıği yaptığı gibi yakışıksız şeyler söylendi.

Medyamızın basiretsizligine, cahilliğine hit alabilmek uğruna ve kimi zaman da yandaşlığına alıştık konuyu bilen arkadaşlar Akkor'un hazır olmadığını zaten biliyordu o gün hazırlanmaya çalışılan şey Zaslon devşirmesi olan Pulat sistemiydi.

Şuraya bir şeyler yazarken araştırıp gelin

Sayın avukat hanım.
    Elinden gelse küfür edecekmişsin ama ceza yememek için etmemeişsin.
    Sen bana diyorsan bende sana diyorum; Senin haddine mi bana yorum yapıyorsun?

Ahmet'in AKP fanatiği ve DH'ın AKP teknoloji medya sözcüsü olduğunu herkes biliyor. Oy devşirmek için yapıyoruz, yapacağız haberlerinin ası astarı yok. Madem haber yapacaksınız aslı astarı var mı bir araştırın. Savaş alanında görüntülenene hiç bir tankta bu sistemler gözükmediğini söylemiştim. Körü körüne her asılsız haberi oy uğruna haber yapanlar düşünsün.

Mecut korunma sistemleri askerlerimizin canları için büyük önem arz ediyor. Bu nedenle çok önemliler.
    Haaa size göre canı biraz sıkılan Ahmet'i savunmak, şehitleri ve gazileri savunmaktan daha önemli.

Son olarak bahsi geçen sistemleri tahmin edemeyeceğin kadar iyi biliyorum.

• infom@n kullanıcısına yanıt
    Yine aynı şeyi yapıyorsun, az önce de söyledim Ahmet yanlış haber yapmış olabilir.

Sen kendi ideolojine göre bir kişiyi kafana estiği gibi etiketleyemezsin.

Açıkçası hiçbir kişiye hadsiz bir şekilde şehitlerimize değer vermiyorsun demedim terbiyesizliğin lüzumu yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: YoldaşNapolyon

Yine aynı şeyi yapıyorsun, az önce de söyledim Ahmet yanlış haber yapmış olabilir.

Sen kendi ideolojine göre bir kişiyi kafana estiği gibi etiketleyemezsin.

Açıkçası hiçbir kişiye hadsiz bir şekilde şehitlerimize değer vermiyorsun demedim terbiyesizliğin lüzumu yok.

Saçma yorumlarını kendine sakla. Kimin hangi ideolojinin peşinde koştuğu gayet açık, ben dahil binlerce insan farkında.
  • deniz_sea kullanıcısına yanıt
    Konuyu karıştırıyorsun, Afrin'de sahada tanklara takılacak olan Ukrayna'dan teknoloji transferi ile alınan ZASLON aktif koruma sisteminin yerli uyarlanmış versiyonu olan AKKOR PULAT ve bu ay sonuna kadar sahada tanklara takılacak. Aselsan ZASLON'u hızlı bir şekilde uyarlayarak muazzam bir iş yaptı.
    Habere konu AKKOR sistemi ise tamamen Türkiye'ye has geliştirilmekte olan çok daha gelişmiş ve sofistike aktif koruma sistemi. Bu sistem geliştirilme takvimine uygun olarak ilerliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hollowman_ -- 15 Mart 2018; 9:1:5 >
  • Muhteşem bir ürün geliyor, gurur verici.

• guru verici çalışma ....inşallah ilerde daha iyisin yaparlar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.