Şimdi Ara

Nvidia'dan AGP'ye taze kan ve XFX'den GeForce 7900GS AGP

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Adeta küllerinden doğan AGP tarafında kullanıcılar son dönemde oldukça mutlular. Geçtiğimiz yılın 2.yarısı ile birlikte başlayan AGP tabanlı yeni model akımı anlaşılan bir süre daha devam edecek gibi. Daha önceki haberlerimizde AMD-ATi'nin "Rialto" köprüsü vasıtasıyla üzerinde çalışmakta oldukları yeni nesil grafik işlemcilerin güç vereceği yeni Radeon ailesinin AGP versiyonlarını da hazırlama planları ile birlikte rakip Nvidia'nın ise en azından son gelen bilgilere göre, GeForce 8 serisinin AGP varyasyonlarının hazırlamayacağını sizlerle paylaşmıştık. Yeni nesil çözümlerin yanı sıra DirectX 9 tabanlı ekran kartı pazarının AGP tezgahını da özellikle son dönemde ATi işletiyordu. Firmanın giriş seviyesinde X1300 ile devam eden AGP serüveni şu an satılmakta olan Radeon ailesinin 2.numaralı adamı olan X1900XT AGP (saat hızları XTX ile eş değer) ile zirve yapmış durumda. ATi'nin AGP tarafındaki engel tanımaz yükselişini durdurmak isteyen Nvidia'nın şu günlerde GeForce 7 serisinin en popüler modelleri olan GeFerce 7900GS ve 7950GT modellerinin AGP versiyonlarını hazırlayacağını forumlarımızı takip edenler herkesten önce okuma ayrıcalığını yakalamaıştı. Ve sonunda GeForce 7900GS AGP'nin ilk örneklerinden biri belkide ilki Nvidia çözümlerinde son günlerin popüler markalarından XFX'den sonunda geldi.

GeForce 7300 ve 7600 serilerinin AGP modelleri ile giriş ve orta segmentte yer alan Nvidia'yı AGP platformuna yönelik performanslı ürün kategorisinde şimdiye kadar ismi olan cismi ise pek bulunamayan GeForce 7800GS AGP modeli temsil ediyordu. Özellikle ATi'nin son dönemde sürekli performansa yönelik model duyurusu yapması sonucunda Nvidia da sessiz bekleyişine son verdi ve X1950 Pro AGP ile X1950XT AGP modellerine karşı GeForce 7900GS ve 7950GT modellerini hazırladı. Ülkemizde de son günlerin popüler markası XFX'in hazırladığı GeForce 7900GS AGP, yüksek performans arayan AGP kullanıcılarının yeni gözdesi olmaya aday. 256-bit bellek veri yoluna sahip olan kart 256MB GDDR3 bellek ile gelmekte. XFX'in yeni modelinin saat hızlarına baktığımızda ise grafik işlemcisinin 450MHz'de, belleklerin ise 1320MHz'de çalıştığını görmekteyiz. Saat hızları itibariyle PCIe versiyonunda bir farkı olmayan XFX 7900GS AGP modeli üzerinde ayrıca çift DVI çıkışı ile birlikte HDTV destekli TV-Out çıkışları da bulunmakta. XFX'in yeni modeli GeForce 7900GS 450M modelinin fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmamakla birlikte kısa bir süre içerisinden piyasaya girmesi bekleniyor.

ATi ile Nvidia arasındaki DirectX 10'a yönelik artan tansiyon anlaşılan önümüzdeki günlerde AGP tarafında da ciddi anlamda kendini göstermeye başlayacak. Tabii son kullanıcı artan rekabetin doğuracağı potansiyel fiyat indirimlerinin bir an önce hayata geçmesini beklerken bizde an be an bu konudaki gelişmelerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

• Bnchmark sonuçları yok mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: tech_türk

Bnchmark sonuçları yok mu?

Ürün daha çok yeni hatta resmi duyurusu bile yapılmamış olabilir. DH farkıyla yine hızlı bir haber
  • Kutusu için alınır
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: tech_türk

Bnchmark sonuçları yok mu?

Ürün daha çok yeni hatta resmi duyurusu bile yapılmamış olabilir. DH farkıyla yine hızlı bir haber

Çok yeni bir haber olduğunu her zaman biliyorum ( ascii.jp ).

Ama firmanın yapmış olduğu hiç bencmark testi yok mu, onu merak etmiştim.

• pcı-ex versiyonu ile aralarında fazla fark olmaz büyük ihtimal.
    fiyatları uygun olursa gayet iyi seçimler olabilir.

nvidia agp yi ayakta tutmaya devam ediyo bu ne kadar sürecek merak ediyorum açıkcası.
    8xx serisi de eğer agp ye gelirse 1-1.5 sene daha agp haberileri duyabiliriz....
  • xfx 7950gt agp modelinin almanya satıs fiyatları,üst seviye agp kartlara para vermeye gerek yok aslında su anda 7600 gt yeterli olacaktır
    http://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/3091F319983-418305.html
  • MÜKEMELLLLLLLLLLLLLLLLLLL
  • quote:

Orjinalden alıntı: F@ruk

Kutusu için alınır

Sen bu markanın kutusunu seviyorsun biliyorum kartı ortak alalım sen kutusunu al ben kartı Şaka bir yana güzel gözüküyor da agp'ye yatırım yapılmaz artık hele bu karta
  • bu adamlar hakikaten cins. arkadaş, yüksek seviye kartlar bile AGP slotunda PCIExpress performansi verebiliyorsa neden PCI Express e geçtik. AGP nin nesi vardı da beğenmedik. darboğaz filan da yaratmiyor görüldüğü üzere. PCI dan AGP ye geçtiğimizde anlamliydi ama şu halde
  • x2900xl felan gelirse bunu almak saçma olur.Alanlarda bence pişman olur.

quote:

Orjinalden alıntı: trulli

nvidia agp yi ayakta tutmaya devam ediyo bu ne kadar sürecek merak ediyorum açıkcası.
    8xx serisi de eğer agp ye gelirse 1-1.5 sene daha agp haberileri duyabiliriz....

Hangi gezegende yaşıyosun acaba...
  • quote:

Orjinalden alıntı: k2fg9

x2900xl felan gelirse bunu almak saçma olur.Alanlarda bence pişman olur.

quote:

Orjinalden alıntı: trulli

Hangi gezegende yaşıyosun acaba...

benim sölediğimle bunun ne alakası var şimdi?
    x2900xl le bu kartların ne alakası var?

nvidia agp kartlara ilgisini devam ettiriyo diyorum sen ne diyosun

illa bişey yazacam diye garip garip konuşmayın...

• hala eski sistemler birçok işi görebilir haldeler...yeni bi sitem toplamaktansa yeni bi ekran kartıyla ciddi tasarruf sağlanabilir....GeForce 8 serisinin AGP varyasyonlarının hazırlanmayacağı söylenmiş ama rekabetin ne getireceği belli değil.....
    ekran kartları için sistem değiştirmek te bence acele etmeyin....
  • agp kullananlar için oldukça hoş bir haber. fakat ben o devri kapatalı epey oldu.

kutusuda gösterişli imiş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serenissimo

agp kullananlar için oldukça hoş bir haber. fakat ben o devri kapatalı epey oldu.

kutusuda gösterişli imiş.

+
  • quote:

Orjinalden alıntı: mithrelios

bu adamlar hakikaten cins. arkadaş, yüksek seviye kartlar bile AGP slotunda PCIExpress performansi verebiliyorsa neden PCI Express e geçtik. AGP nin nesi vardı da beğenmedik. darboğaz filan da yaratmiyor görüldüğü üzere. PCI dan AGP ye geçtiğimizde anlamliydi ama şu halde

Aynen katılıyorum!.. AGP çok güzel, fiyakalı bir porttu. Sadece grafik için özeldi. 4x, 8x diye de gidiyordu ne güzel... PCI-express'i ilk duyduğumdan beri sevmedim. AGP devam etseydi keşke.
  • XFX GeForce 7900GS modelinin test sonuçlarına ulaşmak için,
    http://forum.donanimhaber.com/m_13246070/tm.htm
  • Agp li anakartlarda işlemci darboğazı yaşanıyor daha çok..Vistaya geçişle birlikte artık eski sistemlere yatırımı mantıklı bulmuyorum..en fazla 150 veririm..
    8.. serisini tercih ederim..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.