Şimdi Ara

Verilerin Türkiye'de tutulması için çalışmalar başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkemizdeki altyapı yetersizliği ve maliyetlerin yüksek olması nedeniyle web siteleri, verilerini yurt dışındaki sunucularda barındırıyor. Veriler yurt dışında depolandığında da bir takım güvenlik zafiyeti ve birtakım bürokratik sıkıntılar meydana geliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, sunucuların Türkiye’ye konumlandırılması adına üç adet veri merkezi oluşturmayı planladıklarını belirtti.

Galip Zerey, Türkiye’nin en yüksek sosyal medya kullanım oranına sahip ülkelerden biri olduğunu belirtti. Sosyal medya verilerinin ülkemizde depolanmamasının bizim için bir sıkıntı olduğunu vurgulayan Zerey, “Sosyal medyadaki bilgilerin tamamen yurt dışına gitmesi bizim açımızdan sıkıntı. Bizim tercihimiz, sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'deki verileri, Türkiye'de depolaması. İsteğimiz, bizim bilgilerimizin yurt dışında, bilmediğimiz bir yerde depolanmaması.” diye konuştu.

Kurulacak veri merkezi ve internet erişim noktalarının birisi Ankara’ya, ikisi İstanbul’a konumlandırılacak. Türkiye’de veri depolanması maliyeti düşürülerek trafiğin Türkiye içinde tutulması teşvik edilecek.

Bununla ilgili çalışmalar yapıldığını ve öncelikli olarak altyapının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Zerey, konu ile ilgili şu sözleri aktardı:

"Biz gerekli altyapıyı sağlayalım ki depolama konusunda talepte bulunabilelim. Bununla ilgili fiber altyapı Türkiye'de yaygınlaştırılmış olmalı. Buna bağlı olarak da internet erişim noktalarının oluşturulması lazım. İnternet erişim noktası da tüm işletmecilerin Türkiye'deki bir yere bağlanıp verileri saklaması demek. Bu anlamda ilk etapta internet erişim noktası için 3 yer planladık. Türkiye'deki bu 3 yere bağlanılıp bilgi geçişlerinin sağlanmasının istiyoruz. Bugün itibarıyla bilgiler yurt dışına gidip geliyor. Nedeni de altyapının yeterli olmaması. Biz bu yapıyı değiştirmek istiyoruz."

• Hayret!!! Bu kadar taassup ancak asabi karakterlilerde veya ergen tiplerde olur. Yani diyorsun ki: Bütün özel bilgilerim canavarların elinde olsun, beni istedikleri gibi takip etsinler, elde ettikleri bilgileri benim ve vatanım aleyhinde kullansınlar, operasyon çeksinler, gerektiğinde bilgilerimi küresel çetelere satıp hertürlü pisliği yapsınlar; zararı yok, ecnebi küresel cani ve hırsızlara razıyım, ama beni ve vatanımı korumaya çalışan hükümetin elinde olmasına razı değilim... Vah senin aklına...
    Günaydın!!! Bu saatten sonra veri merkezi kursan ne kurmasan ne! Ben şahsen 10 seneye yakın facebook, twitter, whatsapp vs kullanıyorum. Milletin 10 senelik verisi başkasının eline geçmiş sen veri merkezi kuruyorsun. Lutfetmişsiniz! Sizi fosil kafalılar sizi...Bu veri merkezleri ancak bugünden itibaren çocukların verilerini korur.
  • Verilerin Türkiye'de tutulması için çalışmalar başladı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • geç kalınmış bir önlem ama zararın neresinden dönülse kârdır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • aynı hamle github içinde yapılsa yerinde olur.

• İstediğimizde salarız kedileri.

• Kamu kurumlarında Gmail üzerinden resmi belge aktaran çalışanları gördükçe "Neden bu daha önce yapılmadı?" diye sormakta hak buluyorum.

Bu arada 3 tane veri merkezi yetmez. Adana'ya ve İzmir'e de 1'er tane gerekli bunlardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 10 Mart 2018; 23:3:30 >
  • nForcer N kullanıcısına yanıt
    neden adana ve izmir ??? Bütün iller yararlanmali

• bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 17 Temmuz 2020; 21:10:47 >
  • Altyapının çöp olduğu, elektrik üretiminin tamamen doğalgaz ve kömüre bağlı olduğundan kazık fiyattan kaktırıldığı, kanunun adaletin kör topal işlediği ama MiT'in dilediğinde hiçbir arama emri sunmadan istediği yerde arama yapıp dilediği veriye "kanunen" el koyma hakkı olduğu ülkemizde; uluslararası şirketler neden veri merkezi kurmaz acaba?

Not: Ülkemizde veri merkezlerine fiber hizmet sunan işletmeci sayısı en fazla 3-4’le sınırlı kalmaktadır, bu rakam komşumuz Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ise 50’dir. Nüfusu istanbul'da bir mahalle kadar olmayan İzlanda'da Türkiye'dekiyle sayı ve kapasite olarak karşılaştırılamayacak kadar fazla veri merkezi bulunmaktadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ALKaraca

Mevcut hükümet oldukça veriler Türkiyede tutulmamalı.Tutulacaksa da sadece resmi veriler Türkiyede tutulmalı.

O zaman , sen gitmelisin. Mevcut hükümet de seni istemiyor ! Gitme planı yok ! Hatta karşın da " hükümet kuracak " muhalefet bile yok. Boş beklenti ve ümit sizin ki !!!

• quote:

Orijinalden alıntı: mementopolis

neden adana ve izmir ??? Bütün iller yararlanmali

İlk etapta 3 tane merkezle zaten tüm Türkiye yararlanır. Önemli olan bu veri merkezlerini daha geniş bir coğrafyaya yaymak. Ege bölgesinde İzmir, Akdeniz bölgesinde de Adana halihazırda önemli birer stratejik merkez konumunda bulunuyor. Zaten ihtiyaç arttıkça Samsun, Erzurum gibi birkaç noktada daha veri merkezleri kurulması isabetli bir karar olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 10 Mart 2018; 23:53:54 >
  • Hayret!!! Bu kadar taassup ancak asabi karakterlilerde veya ergen tiplerde olur. Yani diyorsun ki: Bütün özel bilgilerim canavarların elinde olsun, beni istedikleri gibi takip etsinler, elde ettikleri bilgileri benim ve vatanım aleyhinde kullansınlar, operasyon çeksinler, gerektiğinde bilgilerimi küresel çetelere satıp hertürlü pisliği yapsınlar; zararı yok, ecnebi küresel cani ve hırsızlara razıyım, ama beni ve vatanımı korumaya çalışan hükümetin elinde olmasına razı değilim... Vah senin aklına...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 11 Mart 2018; 0:8:55 >
    Bence çevre koşullarından yararlanılmalı mesela facebook google nordic ülkeleri tercih ederek veya deniz suyunu kullanarak soğutma masraflarını düşürüyor bizde coğrafyamızı kullanarak masraflardan kısabiliriz

• Mr.Data M kullanıcısına yanıt
    Şaka yapıyorsunuz herhalde?
    Türkiye'de ne var ne yoksa her şeyi İstanbul'a yığalım zihniyetiyle hareket edilirse Allah korusun bir gün İstanbul'da büyük bir deprem olduğunda tüm Türkiye felç olur. Bu olumsuz etkileri asgari ölçüye çekmek için veri merkezlerinin tüm Türkiye'ye yayılması şart. Bu iş şakaya gelmez.

Ben istanbul a koyalım demedim ki? bu tür etkenleri göze alarak karar verilsin dedim

• did u mean: yeni yasaklı siteler

• Veri Merkezleri ile uğraşmış birisi olarak ben planlamaları Kayseri, Erzurum, Bursa gibi soğuk dağ bölgelerine ulaşımın kolay olduğu lokasyonlara planlardım. Veri merkezlerinin en büyük sorununun soğutma olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekir.
  • Günaydın!!! Bu saatten sonra veri merkezi kursan ne kurmasan ne! Ben şahsen 10 seneye yakın facebook, twitter, whatsapp vs kullanıyorum. Milletin 10 senelik verisi başkasının eline geçmiş sen veri merkezi kuruyorsun. Lutfetmişsiniz! Sizi fosil kafalılar sizi...Bu veri merkezleri ancak bugünden itibaren çocukların verilerini korur.

• Bir yandan devlet üretim yapamaz diyorlar diğer yandan da devlet veri merkezleri üretecek diyorlar. Bu çelişkiyi açıklayabilir misiniz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 800 kbps upload ile daha çok veri merkezi kurarsınız. artık ensaronline ve araponline işbirliği ile yerli ve milli facebookta bekliyoruz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.