Şimdi Ara

## Nvidia'dan G78 ve G98 Geliyor [60$'a DirectX 10 Desteği] ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
2.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia'dan G78 ve G98 Geliyor [60$'a DirectX 10 Desteği] ##

Dünyanın DirectX 10 destekli yeni nesil ilk grafik işlemcisi G80'i piyasaya sürerek ciddi sükse yaratan Nvidia şu an iki yeni grafik işlemci üzerinde daha çalışmakta. Giriş seviyesinde konumlandırılacak yeni grafik işlemcileri birbirilerinden ayıran en önemli farklılık ise birinin DirectX 9 desteğine sahipken diğerinin ise DirectX 10 destekli olarak gelmesi. Öncelikle firmanın kısa bir süre içerisinde pazara sunmaya hazırlandığı yeni grafik işlemcisi G78'e bakmakta fayda var.

DirectX 9 destekli olan G78 gpu'su aslına bakılırsa firmanın G72 mimarisini esas alıyor. Yeni gpu'nun en önemli özelliklerinden biri ise 65nm üretim teknolojisi ile üretilerek bu alanda firma adına ilklerden biri olacak olması gösteriliyor. 65nm üretim teknolojisi ile üretileceği için 90nm üretim teknolojisine sahip olan atası G72 mimarisine göre bazı değişikliklere de sahip olacak G78'in genel yetenekleri bakımından şu an satılmakta olan GeForce 7300 serisinden çokta öte birşey sunmayacağı ifade ediliyor.

DirectX 10 destekli girişi ve orta segment oyuncuları üzerinde çalışan Nvidia'nın neden G78 ile DirectX 9 destekli yeni bir gpu hazırkadığı sorusunun cevabı ise firmanın en büyük rakibi AMD-ATi'de saklı. Zira AMD-ATi'nin geçtiğimiz günlerde pazara sunduğu özellikle Windows Vista'nın da temel gereksinimlerini karşıladğı vurgulanan Radeon X1050 modeli ile sistem entegratörlerinin ciddi şekilde ilgi ve dikkatini çekmesi Nvidia'yı bu boşluğu doldurmaya sevketti diyebiliriz.

Nisan ayın içerisinde piyasaya çıkması beklenen G78 temelli ekran kartlarının peformansına gelirsek, Nvidia G78'i 64-bit bellek veri yoluna sahip olarak tasarladı. Bu noktada özellilkle Radeon X1050 ve kendi ürün grubundan GeForce 7100 serisi ile mücadele edecek olan G78'in 3DMark 2006 skorunun 800 puan civarında olması bekleniyor.

Giriş seviyesi DirectX 9 çözümleri arasında G78 ile kendine yeni ve iddialı bir yer edinmeye çalışan Nvidia'nın asıl hedefi ise üzerinde ciddi şekilde çalıştığı DirectX 10 destekli yeni nesil giriş seviyesi grafik işlemcisi olan G98. Açıkçası G98 hakkında şu an için çok fazla bilgi bulunmuyor ama elde edilen son verilere göre, VP3 adı verilen yeni video işlemci ile gelecek olan ve 65 nm üretim teknolojisi ile üretilecek G98 gpu'sunu kullanan kartların fiyatlarının 60$ civarında olması beklenirken G98 tabanlı kartların yılın 2. yarısısının başında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 26 Mart 2007; 14:33:49 >

• 60 dolara dx10 vayy bee nvidia çoştu iyice...
  • fx57 öyle bir başlık atmışssın ki sanki 60$'a bize dünyaları verecekler hepsi dx10 adında yıllardan beri milletin gözünü boyayıp saçmaladıkları uyduruk bir teknoloji bunu da vermek zorundalar biz almak zorunda değiliz, bunu vermek ya da bu gpu'yu hazırlamak onlar için çok zor olmasa gerek...
  • dx9 çtığında da bu kadar yaygara koparıldıydı , daha çook yolu var dx10 un
  • işte bu seride fx5000 serisi semptomlar görülebilir. Bu kartlara temkinli yaklaşmak lazım
  • valla süper ya bu nvidia'yı işte bu yüzden seviyorum ya her bütçeye bir ekran kartı çıkartıyor.
  • 64bit dx10 destekli kart olsa ne olacak olmasa ne olacak Haber için teşekkürler fx57
  • Ucuz etin yahnisi kıvamında kartlar olacak , dx 9 destekli ucuz kartlar piyasadan kalkınca en ucuz kartlar bunlar olacak ve satılmyaya devam edecek - uzak durmak isteyeceğim tip kartlardan ;)
  • nVIDIA Çalışıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: grotesque

işte bu seride fx5000 serisi semptomlar görülebilir. Bu kartlara temkinli yaklaşmak lazım

Haklısın vallaBizim 8800 serisine az laf atmamışlardı
  • Yeni oyunlardan hangisine yetecek bu kart?Dark Messiah a yetermi.Crysis i de çalıştıracaksa atlayın.60$ ekran kartı Orjinal Crysis ne kadar acaba?
  • 64 bit çok kötüdür ya.. Ben 3 ay sonra x1950pro agp alacam bu çıkacak karttan baya iyidir Bana 5 yıl yeter..
  • mario yu kaldirir mi yav bu kart
  • 60$'a Dx10'un NVidia modeli olsa olsa 680 mb (64bit) Fx8200 olur, hatta NVidia coşup aynı modelin 320mb'lısını da yarı fiyatına piyasaya sürer.
  • 60$ dolarlık Dx10 karttan bir pok olmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: F@ruk

60$ dolarlık Dx10 karttan bir pok olmaz

• quote:

Forumda bu tür kelimeler kullanmak yasaktır..
  • Alın size yeni nesil 5200 işte
  • quote:

Orjinalden alıntı: HeLLgaTe

quote:

Forumda bu tür kelimeler kullanmak yasaktır..

3 yıldır burdayım kardeş bana mı öğreteceksin?
  • mademki 60 dolara yapıp satıla biliyor şimdiye kadar bizi neden uydurdular.?? 500-700 dolara ekran kartı satıyorlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EFSANELAZ61 -- 26 Mart 2007; 17:53:12 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.