Şimdi Ara

2017’de elektrik üretimine 6,2 milyar dolar yatırım yapıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye’de 2017 yılında elektrik üretimi için yapılan yatırım ve kapasite miktarı belli oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında 5 bin 840 megavat kapasiteye sahip elektrik üretim santrali devreye alındı. Bunlardan bin 8212 megavatlık kısmı yenilenebilir enerji alanındaki kapasitelerdi. Santraller için 6,2 milyar dolar değerinde yatırım yapıldı.

2017 sonu itibariyle Türkiye’nin elektrikteki kurulu toplam gücü 85 bin 200 megavata yükseldi. Geçen yıl en büyük yatırımı doğalgaz ve kömür santrallerine yapıldı.

2017 yılında elektrik üretimi için yapılan yatırımlar: 

• Doğalgaz santrali:

Kapasite: 2621,5 megavat

Yatırım: 2 milyar 225 milyon dolar

• İthal kömür santrali:

Kapasite: 1320 megavat

Yatırım: 1 milyar 560 milyon dolar

• Rüzgar enerjisi:

Kapasite: 746,3 megavat

Yatırım: 900 milyon dolar

• Hidroelektrik santrali:

Kapasite: 736,9 megavat

Yatırım: 1 milyar 105 milyon dolar

• Jeotermal, Biyokütle, Atık Isı ve Güneş enerji santralleri:

Kapasite: 338 megavat

Yatırım: 332 milyon dolar

Kalan 78 megavatlık yerli kömür, linyit, fuel-oil, kojenerasyon gibi çeşitli kaynaklardan elektrik üretimi için de 80 milyon dolar yatırım yapıldı.

Elektrik sektöründe bir megavat kapasite için yapılan ortalama yatırım miktarı 1,7 milyon dolar ile 850 bin dolar arasında değişiyor. Linyit kömürle çalışan elektrik santrallerinde bir megavatlık kapasite için yatırım tutarı 1,7 milyon dolar olarak hesaplanırken, hidroelektrikte bu rakam 1,5 milyon dolar, rüzgârda 1,2 milyon dolar, ithal kömürde 1,15 milyon dolar ve doğalgazda ise 850 bin dolar olarak öngörülüyor. Biyogaz, jeotermal, güneş ve diğer kaynaklarda ise bir megavat için ortalama bir milyon dolar yatırım gerekiyor.

• Şurda Bor'dan elektrik üretimine ne kaldı.
    2018 iş başı,
    2019 sallanır geçer,
    2020 çarşafa dolanır,
    2021 perişan eder,
    2022 diriliş,
    2023 mübarek yıl

• Hala harcamadığımız elektriğin parasını veriyoruz eyyy enerji bakanı. Doğuda kaçak kullanılan elektirği neden ödiyen dürüst vatandaşın omuzlarına yüklüyorsunuz. Bir mahalle yada köyde %10 luk kaçakmı var komple indir şalterleri . Ben harcamadığım elektirği neden ödemek zorundayım.

İlk önce yönetimi ve bu adaletsiz düzeni düzeltin.

• 1ses1 kullanıcısına yanıt
    +1903

Dağıtım bedeli alıyor
    Btv alıyor
    trt alıyor
    KDV alıyor
    alıyoda alıyor

68 Lira kullandığım elektrik : 130.50 TL kuruşuda var anasını satıyım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bizi kurtaracak olan nükleer enerji satnrali. her çeşitten o kadar santral açılmış, bir senede devreye alınanların hepsinin toplam kapasitesi 5840 megavat yapıyor. Sadece Akkuyu 5500 Megavat elektrik üretecek güçte. 3 nükleer santral 16500 megavat istikrarlı güç sağlayacak. bu kadar enerjiyi diğer kaynaklarla üretmek için yüzlerce santral kurmanız, milyarlar harcamanız gerekir.

• Klasik elektrik üretim işini bir kenara bırakıp, güneş enerjisine tamamen odaklanmamız lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

Bizi kurtaracak olan nükleer enerji satnrali. her çeşitten o kadar santral açılmış, bir senede devreye alınanların hepsinin toplam kapasitesi 5840 megavat yapıyor. Sadece Akkuyu 5500 Megavat elektrik üretecek güçte. 3 nükleer santral 16500 megavat istikrarlı güç sağlayacak. bu kadar enerjiyi diğer kaynaklarla üretmek için yüzlerce santral kurmanız, milyarlar harcamanız gerekir.

Bu santral kurulunca faturalar mı düşecek? Düşmeyecekse bizi kurtarmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

quote:

Bizi kurtaracak olan nükleer enerji satnrali. her çeşitten o kadar santral açılmış, bir senede devreye alınanların hepsinin toplam kapasitesi 5840 megavat yapıyor. Sadece Akkuyu 5500 Megavat elektrik üretecek güçte. 3 nükleer santral 16500 megavat istikrarlı güç sağlayacak. bu kadar enerjiyi diğer kaynaklarla üretmek için yüzlerce santral kurmanız, milyarlar harcamanız gerekir.

Büyük yatırımlar kendini uzun vadede amorti eder. bu gün yapılan yatırımlar bize değil çocuklarımıza ve torunlarımıza fayda sağlar. tıpkı ekilen bir zeytin ağacının 20 yıl sonra meyve vermesi gibi.

• Ve elektrik ucuzladı, vatandaş sevindi

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

quote:

Büyük yatırımlar kendini uzun vadede amorti eder. bu gün yapılan yatırımlar bize değil çocuklarımıza ve torunlarımıza fayda sağlar. tıpkı ekilen bir zeytin ağacının 20 yıl sonra meyve vermesi gibi.

İyi de bizim faturalarla ilgili birşey yokmuş. 60 liralık elektrik kullan 130 lira öde.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

quote:

İyi de bizim faturalarla ilgili birşey yokmuş. 60 liralık elektrik kullan 130 lira öde.

kardeş sen yanlış konuya yorum yazıyorsun, konumuz elektrik faturası değil. bugün yapılan yatırımlar sana hiç faydası dokunmaz tam tersi zararı olur. 130 lira ödediğin faturayı düşürmez tam tersine yükseltir. tıpkı diktiğin fidanın sana faydası olmadığı gibi.

• %27 güncelleme mi geldi? anlamadım ben birşey

• hollowman_ kullanıcısına yanıt
    Birde bu istikrarlı kesintisiz elektrik çok önemli. Bu nükleer ve elektrik tesisatının kaliteli olması ile alakalı.

• Allah Allah oysa bir rüzgar gülü kendini sadece 6 yılda amorti edebiliyor, ya matematik yalancı ya da sen.

Adamın sorusu basit ben 30 liralık kullanıyorum neden 70 lira ödüyorum, bunlara para harcandıkça benim ödediğim fatura düşecek mi? Eğer düşmeyecekse niye benim vergimle bunları yapıyorsun, ne hakla? Ben elektrik faturasında trt vergisi, kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli ödemek zorunda mıyım?

• Yanıbaşımızdaki küçük Ermenistanın bile 3 tane nükleer santrali var bizim yok. Nükleer santrali işletmek zor bir iş ama havacılık sektörü gibi çok çetrefilli bir sektörü işletebiliyorsak bununda üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

• hollowman_ kullanıcısına yanıt
    Akkuyuhttp://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/873920/Akkuyu_nun_garanti_fiyati_ne_kadar_vatansever_.html

Yatırım maliyeti 20-25 milyar dolar, alım garantisi 12.35 cent!!!!! Üretim: 4800 megawatt

YEKAhttp://www.haberturk.com/ekonomi/enerji/haber/1585611-son-dakika-yeka-ihalesi-basladi-canli-yayin

Yatırım maliyeti 1 milyar dolar, alım garantisi sadece 3,48 sent, üretim: 1000 megawatt

Üstelik Türkiye rüzgar ve güneş cenneti.

Ülkemize kurulan rüzgar tribünü fabrikası ise paha biçilemez.

---
    ---

MATEMATİK ASLA YALAN SÖYLEMEZ.

---

Ayrıca bu ülkede daha bir kaç yıl önce Soma'da bir madende 301 kişi hayatını yitirdi, tek nedeni ihmaldi, devletin basit bir maden şirketini denetleyememesi 301 kişinin hayatına mal oldu.

Ha bu arada eğer nükleer santral sırf zenginleştirme operasyonu için yapılıyorsa yani nihai hedefimiz çekirdek silahı üretmekse amenna ama onun için 3 santral kurmaya gerek var mı? Yok.

• Kavgaya gerek yok, hepsinden de lazim

Degisen, gelisen konum ve duruma gore agirlik verilen taraf degisebilir, tum enerji kaynaklarinin kendine gore arti ve eksileri var..

• Ne hikmetse yatırım yapılıyor ama elektriğe zam geliyor.

• Bu haber, yeni yapılacak bir santral hakkında bilgi verse haber derim. Yeni teknoloji tanıtsa haber derim. Haber yapılmak için oluşturulmuş bir haber. Bu tür konuların hepsine bu yorumu yapmıyorum, çoğunda yorumda bulunmam.

Bu sadece reklam, yapılan işin reklamı. Köprü reklamı da yapın! Açılan parkların reklamı, açılan arıtma tesisi haberleri, yapılan avm haberi.. (Forumla azıcık uyuşsun, ne dedim yukarıda, bari planlanan santral haberi olsun, güneş paneli falan derken teknolojik bir haber olsun.)

Nükleer santral olunca sanki nükleer yakıtı ağaçtan mı toplayacağız? Çöpünü (atığı almak istemiyorlar) ülkenin kim bilir neresine atacaklar. Yaradana emanet işletilen, güvenlik denetimleri ihmal edilen onca işletme varken; kaza riski, felaket riskini kimler nasıl alabiliyor. (Felaket durumunda parası olan ülkeyi bile terk eder sağlığından olmamak için, geriye bölgenin yerli halkı garibanı kalır.)

• quote:

quote:

Kendisini amorti ettiğinde evet, fakat esas ilk anda aynı gücü yabancı kaynaklarla ürettiğin elektriğe alternatif olacağı için cari açığını azaltacak, dolayısıyla toplumsal refaha daha ilk andan katkı sağlamaya başlayacak. en önemlisi artan enerji ihtiyacın için stabil, çok verimli ve ucuz kaynak oluşacak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.