Şimdi Ara

Su arıtma cihazı (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.264
Cevap
52
Favori
208.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: teacher47

@dikmen56 : hayırlı olsun gelismeleri yazarsanız seviniriz..
    @melihktunc : filtrelerin marka veya varsa resimlerini ekleme sansınız varmı birde membranı dogru taktınızmı? depoyu iyice bosalttınızmı ?
    hersey tamamsa filtrelerden bir yada birkacı cok kalitesiz.

1. hafta : su içim tadı damacana suyundan (10 senedir sırma kullanıyorum) daha iyi diyebilirim. haftaya gelip suyun ph derecesini ölçecekler. genel olarak bir sıkıntı yok. tavsiye edebilirim. eskiden çeşme suyuyla hayatta çay içemezdim , arıtma suyu ile demlenen çayda çeşme suyu kokusu ve sertliğinden eser yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dikmen56

quote:

@melihktunc : filtrelerin marka veya varsa resimlerini ekleme sansınız varmı birde membranı dogru taktınızmı? depoyu iyice bosalttınızmı ?

1. hafta : su içim tadı damacana suyundan (10 senedir sırma kullanıyorum) daha iyi diyebilirim. haftaya gelip suyun ph derecesini ölçecekler. genel olarak bir sıkıntı yok. tavsiye edebilirim. eskiden çeşme suyuyla hayatta çay içemezdim , arıtma suyu ile demlenen çayda çeşme suyu kokusu ve sertliğinden eser yok.

Sizin adiniza sevindim hayirli olsun. Damak tadiniza hitap ettikten sonra olcumun bi anlami kalmiyor en guzel olcum damaktir :)
    Bu arada hangi modeli almistiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Sizin adiniza sevindim hayirli olsun. Damak tadiniza hitap ettikten sonra olcumun bi anlami kalmiyor en guzel olcum damaktir :)
    Bu arada hangi modeli almistiniz

Sağolun.
    Türk su organik 2014 modeli 715 tl olan.
  • dikmen56 D kullanıcısına yanıt
    Sanırım bu model
    istanbul Delux 2014 Professionel su arıtma
  • quote:

Sanırım bu model

• quote:

quote:

Sanırım bu model

arkadaşlar bende alacağım inşallah bir arıtma ama,
    filtrelerinin tamamen doğal olması (reklam olarka değil ) çok önemli
    birde sudaki yararlı bakterileri öldürmeyen(böyle bişey var mı onu bilmiyorum )
    quote:

teacher47

sizin bahsettiğiniz üründe minerallere dokunmadığını söylüyor ama ben geneden buradan bir görüş ve öneri almak istedim.
  • internette marka seçmeye çalışırken bir soru gördüm :

Atık su tahliye hortumundan sürekli su akıyor( kullansak da kullanmasak da), bu normal mi ?

diye soruş biri ama cevap verilmemiş...

o tahliyeden hep su akması normal mi ?
  • Tahir çok teşekkür ederim.

internette MİLSU diye arıtma cihazları var adamlar neredeyse bedavaya verecekler cihazları 8 aşamalı cihaz 250 TL nin altında satılıyor, kullanan var mı ?
  • doktor bulut size katılıyorum ama pahalı satana da inanmıyorum çünkü bu konudaki 8 sayfayı okuyunca pahalı markanın dahi en ucuz filtreleri kullandığını öğreniyoruz !
  • quote:

Orijinalden alıntı: userneym

doktor bulut size katılıyorum ama pahalı satana da inanmıyorum çünkü bu konudaki 8 sayfayı okuyunca pahalı markanın dahi en ucuz filtreleri kullandığını öğreniyoruz !

Merhaba;

pahalı satan firmaların yapmış olduğu ayıplar tabi bunlar ama şöylede bir durum var pahalı satmalarının sebebi teknik servis ağı anında müdahele gibi hizmetlerden dolayıda satış politikası olabiliyor.

Bu hizmetlerede para vermiş oluyorsunuz.

Diyelim a firması cihazı 300 tl ye satıyor b firması ise 400 tl ye satıyor ama cihaz aynı farklı değil.Ama a firması sattım gitti başka işim olmaz diyebilir ama b firması sattım ama malımın arkasındayım diyorsa ben açıkçası b firmasından alırım 100 tl den kaçmam.

Bunuda göz önünde bulundurmak gerekir...
  • teacher47 kullanıcısına yanıt
    taneresin T kullanıcısına yanıt
    Selamlar, siz bilgili birine benziyorsunuz. Şimdi herkes metre aldım ölçtüm, şu kadar ppm çıktı demiş.

- Ppm birim hacim/kütledeki partikül sayısını ifade etmiyor mu? Peki bahsi geçen partiküller çeşitleri nelerdir? illa tamamı zararlı olamak durumunda mı ki herkes matahmış gibi ppm çok düşük çıktı diyebiiyor?

- Herkes filtrelenmiş iski suyunu erikli gibi oldu diye beğeniyor, saflaştırtılmış suyu geçtim, arıtma sonrası içine mineral katılan su bile meşhur bir kaynak suyunun tadına yaklaşamaz bana göre. Kaynaktan çıkana kadar karekteristik bir çok çeşit mineral bulundur muyor mu bu sular? ben özkaynak suyu erikliye benzetirim hakikaten de kaynakları yakın, ikisi de bursada uludağa yakın çıkıyor. .dağın içinden gelene suyun tadını yapay mineral kapsülleri ile nasıl yakalrsınız benim mantığım almıyor bir nevi kendini kandırma olarak görüyorum.

içme suyu hariç , çay ve yemek suları için filtre taktıracağım mutfağa,

özetle

- ters ozmosis olmadan da iyi arıtma sağlanır mı?
    - dünyadaki en iyi filtre üreticileri hangileri ve filtrelerin universal boyut/bağlantı standardı var mıdır? basınca dayanıklı bir plastik set alıp içine istediğimiz kalitede standart boyutta ve bağlantıda filtre takabilir miyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicknick -- 15 Şubat 2015; 22:04:59 >
  • doktorbulut D kullanıcısına yanıt
    pahalı ucuz ben mühendis adamım fiyat/performans benim kararımı etkileyen parametredir.

sizi pazarlamacılıkla itham edenelr olmuş fakat ben yardımcı olmak istediğini umuyorum ve yukarıdaki soruma cevap bekliyorum.
    araba piyasasını herkes bilir, hangi marka hangi segmente hitap eder vs. herkesin malumu ama su arıtma içinde uzman olacak halimiz yok.

- şuanda Türkiyeye de ithal edilen en iyi filtre markası hangisidir?
    - su arıtma filtrelerinde bağlantı ve boyut standardı var mıdır? Ben filtreyi satan markanın sattığı arıtma sistemini/seti almak zorunda mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

Selamlar, siz bilgili birine benziyorsunuz. Şimdi herkes metre aldım ölçtüm, şu kadar ppm çıktı demiş.

- Ppm birim hacim/kütledeki partikül sayısını ifade etmiyor mu? Peki bahsi geçen partiküller çeşitleri nelerdir? illa tamamı zararlı olamak durumunda mı ki herkes matahmış gibi ppm çok düşük çıktı diyebiiyor?

- Herkes filtrelenmiş iski suyunu erikli gibi oldu diye beğeniyor, saflaştırtılmış suyu geçtim, arıtma sonrası içine mineral katılan su bile meşhur bir kaynak suyunun tadına yaklaşamaz bana göre. Kaynaktan çıkana kadar karekteristik bir çok çeşit mineral bulundur muyor mu bu sular? ben özkaynak suyu erikliye benzetirim hakikaten de kaynakları yakın, ikisi de bursada uludağa yakın çıkıyor. .dağın içinden gelene suyun tadını yapay mineral kapsülleri ile nasıl yakalrsınız benim mantığım almıyor bir nevi kendini kandırma olarak görüyorum.

içme suyu hariç , çay ve yemek suları için filtre taktıracağım mutfağa,

özetle

- ters ozmosis olmadan da iyi arıtma sağlanır mı?
    - dünyadaki en iyi filtre üreticileri hangileri ve filtrelerin universal boyut/bağlantı standardı var mıdır? basınca dayanıklı bir plastik set alıp içine istediğimiz kalitede standart boyutta ve bağlantıda filtre takabilir miyiz?

Selam su hassas bir konu ben bu konuda teçrübeli degilim ama bir söz vardır ' ucuz mal alacak kadar zengin degilim derler' evde filitre kullanmamın tek nedeni menbasından cıkıp dagıtılan suların korunmasız bir şekilde taşınması.plastik su şişeleri güneş ışıgına ve sıcaga maruz kaldıgı zaman içindeki suyun zehire dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.Evlerde kullandıgımız ters ozmos sistemi suyu saflaştırıyor eger diger tatlandırıcı kullanırsak içilebilir hale geliyor kaldıki diger mineralleri bir cok sebze ve meyvalardan alıyoruz.bence en dogrusu şu cogumuz apartmanlarda yaşıyoruz merkezi sistem arıtma .ve ultraviyole sistemi yaptırıp suyu bütün parazitlerden arındırıp kullanmaktır .Bu şekilde güvenli bir su elde edebiliriz ama hiç bir zaman kaynagından cıkan bir suyun tadını alamayız.Bu gün piyasada satılan suların tamamında bakteri var en azından menbanında sular cam şişelerde taşınıp kullanılsa temiz bir su içme şansımız olur diye düşünüyorum.Tavsiyem hangi konu olursa olsun mutlaka uzmanını bulup ondan bilgi alın bu konuda büyük şirketler var pazarlamacı olmayan direk imalatcı olan.saygılarımla
  • yahu düşüncesini paylaşan adama, niçin paylaşıyorsun denir mi, paylaşssın burda tavsiyede bulunan herkes zan altında : ) olduğundan açıklama gereği duymuş bence geyet makul bir yaklasım ve form mantığına gayet uygun.
    paylaşımları sevmeyenler kendilere blog açar kendi yazar, kimseye sormaz ama forumda yazma/paylaşma demek ayıptır, forumun amacı yazmak/paylaşmaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tersosmos@gmail.com

yahu herkesin yazmasını istese oraya neden ozellikle isim belirtsin :)) neyse simdi bu mesajı sana yazdım baskasıda karışacak tıpkı başkasına yazdığım mesaja sizin karışmanız gibineden oyle bir başkasını savunma ihtiyacı güdülüyor anlamışta degilim

Selam bizde neyin dogru neyin yanlış oldugunu az cok anlarız 40 senedir bu işin içindeyim piyasada ne olup biteni söylemek lazım eline bir ölçü aleti alan uzman oluyor ben satıcı degilim ama araştırıp uyarmak görevim diye düşünüyorum çünkü piyasa çakal dolu.kolay gelsin
  • özel mesaj diye bişey var, kendi aralarında konuşmak isteyen oradan yazışır, genel ortamda yazma denilemez ! Sen yazdınsa başkası da yazar...
  • Arkadaşlar herkese selam,

Öncelikle tartışmaya katılan ve bilgisini/görüşlerini/tecrübelerini aktaran tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Buradaki bilgiler arıtma cihazı seçimimde çok faydalı oldu. Edindiğim bilgileri ve şahsi değerlendirmelerimi sizinle de paylaşmak istedim. Yorumlarınız bizi aydınlatmaya devam edecek.

Öncelikle forumları karıştırarak işe başladım ve fark ettim ki çok fazla dikkat edilmesi gereken husus var. Cihaz seçimi ayrı bir konu, filtrelerin menşei ve kalitesi ayrı bir konu, servis kalitesi ve yaygınlığı ayrı bir konu, sertifikalar ayrı bir konu... Tüm bunlara dikkat ederek sertifikaları sorgulamaya başladım. Özellikle NSF ve WQA sertifikaları güncel mi ve bizimle paylaşıyorlar mı diye sordum firmalara. BMB ve CONAX firmalarının müşteri desteği ve bilgilendirmesi çok iyiydi. BMB sertifikalarını paylaşmadı gerçi, biz size dönelim dediler o kadar. CONAX tüm sertifikalarını yolladı ve hepsi günceldi. İhlas ile de görüştüm ancak müşteriye yaklaşımlarını pek beğenmedim açıkçası. Ayrıca tek tip cihaz satmalarını da olumsuz karşıladım. Hatta hattın öbür ucundaki arkadaş benim konu hakkındaki detaylı sorularımı duyunca biraz tersledi bile.

Ne BMB ne de CONAX yerli bir üretim değiller, ikisi de Kore malı. Not etmeyi unutmuşum ancak ikisi de firmaların adlarını paylaştılar (müşteri hizmetlerine sorun söyleyeceklerdir). Çünkü NSF ya da WQA veritabanında çıkmıyorsunuz dedim, onlar da biz ... firmalarının ürünlerini satıyoruz diye açıkça söylediler. Bunlardan BMB'nin NSF sertifikası günceldi, WQA yoktu. Diğer CONAX'ın ise hem WQA hem de NSF sertifikası vardı. Ancak bu sertifika olayı da çok yanıltıcı bir durum. Çünkü bu sertifikaların içinde hangi cihazlar için oldukları yazıyor ve o cihazlar çok sınırlı sayıda ya da bizim almayı düşündüklerimiz değiller gibi. WQA araması yapınca TR için karşınıza sadece BSH'ın ürünleri çıkacak, muhtemelen bunlar da su sebilleri için. İhlas'ın ise sadece NSF sertifikaları çıkıyor, onlar da cihaz için "NSF/ANSI 58" ve filtreler için "NSF/ANSI 42" anladığım kadarıyla. Yine de bu üç cihaz da sertifikasyon bakımından bir adım öndeler gibi düşündürdü bana. NSF için genelde karşınıza "NSF/ANSI 42" çıkacak, ama içeriğine mutlaka bakın derim.

Bu arada Waternet diye bir firma ile de görüştüm, sistem mantıklı ancak çok pahalı geldi bana. Filtre bakımlarını vb. kendileri otomatik yapıyorlar. 5-6 filtreli Kore yapımı Coway markasında bir cihaz takıyorlar. Benim gibi ev kullanıcılarına göre değil gibi. 33USD+KDV abonmanlık bedeli var. İlk giriş bedeli var 99USD (buna ilk ayın 33USD+KDV'si de dahil). 14 günlük deneme süresi veriyorlar, beğenmezsen cihaz bir okula bağışlanıyormuş. Ancak dediğim gibi uzun vadede mantıklı değil. 24 ay kullansan 24*33*1,18=934USD eder ve bu paraya cihazın kralını alırsın gibi. Ayrıca bir de 24 ay taahhüt veriyorsunuz ve cayma bedeli de 50USD.

Amway'in E-Spring cihazını da araştırdım. Çin menşeili bir ürün, ancak tüm NSF ve WQA sertifikaları vardı cihazın. Ancak ilk yatırım maliyeti ve filtre maaliyetleri çok yüksek geldi bana. Tek eksisi mineral ve alkaline filtre olayı yok gibi.

Türksu firmasına da değineğiceğim. Cihazlarını incelerken LCD göstergeli cihazında CONAX amblemini ve yazısını gördüm. Ayrıca firma yerli üretimiz diyor ama ne WQA ne de NSF sertifikası çıkıyor aratınca. Muhtemelen montajı burada yapılıyor ve kasa burada yapılıyor. Web sitesi aşırı amatör, hiç güven vermiyor. Fiyatları da ilginçtir ki CONAX cihazları ile aynı ve cihazlar da acayip CONAX'a benziyor gibime geldi dikkatli bakınca.

Kendine ne aldın diye soracaksınız? Zar zor da olsa, fiyatını çok beğenmesem de CONAX Elit aldım mecburen. Ayrı bir TDS cihazı alıp sürekli kontrol etmekle uğraşmayayım ve filtre durumlarını her daim takip edebileyim diye LCD ekranlı modelini aldım. Baz modeline göre alkaline ve mineral filtreleri de olan bir model. Ayrıca buzdolabının su sebiline de bağlamak istediğimizden ilave bir booster pump da var. Filtreler USA olsun demiş arkadaşlar genelde, beğenmezsem değiştirim belki, çünkü muhtemelen bunlar da Kore malı. Bu konuda tavsiye/öneri ve uyarılarınıza açığım elbet. Yıllık filtre maaliyetleri de makul geldi. Servisi de İstanbul için 24 saat içinde müdahale ediyormuş en geç.

Son olarak da fiyat olayına değineyim. Filtreler ve membran tanklar dışında bu cihazların bu kadar pahalı olması anlaşılır bir durum değil kesinlikle. Zaten tüm işi bunlar yapıyor, geriye ne kalıyor anlamış değilim. Bilen birileri beni aydınlatırsa sevinirim. Fiyat pahalılığı konusunda eleştiren diğer arkadaşlara kesinlikle katılıyorum.

Umarım ufak da olsa cihaz almayı düşünen arkadaşlara faydalı olabilmişimdir.
  • tahir0734 T kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. BMB serilerine baktım, özellikle de BMB ENVY modeli vardı 999TL'ye (bir-iki model üstü galiba RO-30'un, çok bir fark yok gerçi), ancak dediğim gibi WQA sertifikası olmadığı için vazgeçtim. Dediğiniz gibi çift membran olması aslında güzel bir özellik, atık su tasarrufunu da olumlu etkiliyor hatta, ancak güvenip alamadım maalesef. Bir de bayi kanalından satıyor olmaları garibime gitti biraz. MH de sertifikaları yollamadı, var diyor ancak paylaşmıyorlar. LCD ekran farkı biraz daha fiyatı arıtıyor dediğiniz gibi, biraz tercih sebebi, biraz da uzun vadeli düşününce amortismana fazla etkisi yok diye düşündüm. Neticede uzun vadede (tahminimce en az 5 sene) kullanabileceğimiz bir ürün.
  • tonga alp er : süper bir araştırma ve paylaşım teşekkürler.
  • Aura (ihlas garantili ) valla çok memnunum . Alalı yaklaşık 2.5 sene olmuştur . Yaklaşık 1.400 tlye almıştım şimdiki fiyatını bilemem ama alıcak olanlara tavsiyemdir bu arada servisi çok iyi 6 ayda bir gelip bakım yaparlar
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.