Şimdi Ara

Su arıtma cihazı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.264
Cevap
52
Favori
208.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ev için kullanılabilecek su arıtma cihazında hangi özelliklere dikkat edilmeli. Tavsiye edebieceğiniz marka model var mı?

• Reverse Osmosis Su Arıtma Yöntemi dikkatimi çekti
    http://www.crsint.com/yontemler.htm
  • Arkadaşlar paranız varsa Amway alın. Piyasada su arıtma cihazı diye satılan ürünlerin birçoğu aslında "su süzgeci".
    Kaliteli su arıtma cihazları suyun aromasını, sertliğini, kimyasal özelliklerini bile değiştirebiliyor.
    ihlas ın sattığı ürünler çinden Türkiyede kapı kapı pazarlanmak amacıyla en düşük fiyata mal edilerek getirilmiş ürünler. Pek kalite aramayın.

http://www.amway.com.tr/catalog?brand_id=10022&category=1018
  • Ben hala karar veremedim şimdilik brita ile devam ediyorum.
    Konu burdan devam ediyor.
    http://forum.donanimhaber.com/m_22703478/tm.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: MACH25

Arkadaşlar paranız varsa Amway alın. Piyasada su arıtma cihazı diye satılan ürünlerin birçoğu aslında "su süzgeci".
    Kaliteli su arıtma cihazları suyun aromasını, sertliğini, kimyasal özelliklerini bile değiştirebiliyor.
    ihlas ın sattığı ürünler çinden Türkiyede kapı kapı pazarlanmak amacıyla en düşük fiyata mal edilerek getirilmiş ürünler. Pek kalite aramayın.

http://www.amway.com.tr/catalog?brand_id=10022&category=1018

arkadasım bılıp bılmeden atmayın yaw ihlas r/o su arıtma sıstemının %70 ini kendi üretiyo membran filtresi amerikan mali sanki sen getirdin ihlasa çinden malları nerden biliyon

• quote:

Orijinalden alıntı: mhas

quote:

Orijinalden alıntı: ozay

arkadaşlar merhaba,

ro sistemiyle arıtma yapan cihazları az buçuk internetten araştırdım. sudaki zararlı maddeleri süzdüğü gibi yararlı maddeleri de (mineralleri) süzüyormuş. düşük mineralli suların sağlık açısından uzun vadede zararı varmış. arıtma sonrası, arıtılan minerallerin tekrar suyun içine koyan filtreler varmış. 5 aşamalı olanlarda bildiğim kadarı ile bu filtre yok. 6 ve daha üst aşamalı olanlarda bu mineral filtreleri var.http://www.rosuaritma.com/hz-150pm.html bu adreste ayrıntılı açıklama var. bu tip, mineral filtreli kullanan var mı? 6 aşamalı ro sistemi kullanan var mı?

tam da benim öğrenmek istediğim noktaya değinmişsin.yararlı mineraller gittiği için bende almıyordum.bu konuya devam edelim arkadaşlar.

Evet,cihaz RO ve o fiyata. USA patentli.

• quote:

Orijinalden alıntı: pulvo47

quote:

quote:

arkadaşlar merhaba,

ro sistemiyle arıtma yapan cihazları az buçuk internetten araştırdım. sudaki zararlı maddeleri süzdüğü gibi yararlı maddeleri de (mineralleri) süzüyormuş. düşük mineralli suların sağlık açısından uzun vadede zararı varmış. arıtma sonrası, arıtılan minerallerin tekrar suyun içine koyan filtreler varmış. 5 aşamalı olanlarda bildiğim kadarı ile bu filtre yok. 6 ve daha üst aşamalı olanlarda bu mineral filtreleri var.http://www.rosuaritma.com/hz-150pm.html bu adreste ayrıntılı açıklama var. bu tip, mineral filtreli kullanan var mı? 6 aşamalı ro sistemi kullanan var mı?

tam da benim öğrenmek istediğim noktaya değinmişsin.yararlı mineraller gittiği için bende almıyordum.bu konuya devam edelim arkadaşlar.

nereye koyacan bukadar büyük aleti
    damacanaya devam :(

• quote:

Orijinalden alıntı: USR.

quote:

Orijinalden alıntı: pulvo47

quote:

quote:

arkadaşlar merhaba,

nereye koyacan bukadar büyük aleti
    damacanaya devam :(

tezgah altına

• Merhabalar,

Binamızda bulunan "eski" ve "sürekli pas üreten" boru hattı nedeniyle ben de bu evsel "su artıma" olayını inceledim. Konu ile ilgili iki akademisyenin yazdığı bir makale buldum. Gayet anlaşılır bir dille yazılmış Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Link'ini aşağıda veriyorum:

http://www.scopemed.org/?mno=593

Dikkatinizi çekmek istediğim cümleleri aşağıda veriyorum:

"...Yapılan laboratuar çalışmalarında evsel arıtım cihazlarının tamamının ilk birkaç ay kaliteli arıtım sağladığı, daha sonra mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, altıncı aydan sonra bütün cihazlarda üreme olduğu tespit edilmektedir. .."

"...Sonuç olarak hangi yöntemle arıtırsa arıtsın, su arıtma cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir. Suların kalitesinde oluşan bozulmaları veya yayın organlarındaki yayınları fırsat bilen ticari kuruluşların evsel su arıtım sistemlerini pazarlamalarına fırsat verilmemelidir...."

Referans: Doç.Dr. Ö. Faruk Tekbaş, Doç.Dr. Recai Oğur, "Evsel Su Arıtma Cihazlarına Dikkat", TAF Preventive Medicine Bulletin, 2009: 8(2)

Kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: minicikdev

Merhabalar,

Binamızda bulunan "eski" ve "sürekli pas üreten" boru hattı nedeniyle ben de bu evsel "su artıma" olayını inceledim. Konu ile ilgili iki akademisyenin yazdığı bir makale buldum. Gayet anlaşılır bir dille yazılmış Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Link'ini aşağıda veriyorum:

"...Yapılan laboratuar çalışmalarında evsel arıtım cihazlarının tamamının ilk birkaç ay kaliteli arıtım sağladığı, daha sonra mikrobiyolojik kirlenmenin başladığı, altıncı aydan sonra bütün cihazlarda üreme olduğu tespit edilmektedir. .."

"...Sonuç olarak hangi yöntemle arıtırsa arıtsın, su arıtma cihazlarının kullanımı halk sağlığı açısından önemli tehditler oluşturabilmektedir. Suların kalitesinde oluşan bozulmaları veya yayın organlarındaki yayınları fırsat bilen ticari kuruluşların evsel su arıtım sistemlerini pazarlamalarına fırsat verilmemelidir...."

Referans: Doç.Dr. Ö. Faruk Tekbaş, Doç.Dr. Recai Oğur, "Evsel Su Arıtma Cihazlarına Dikkat", TAF Preventive Medicine Bulletin, 2009: 8(2)

Kolay gelsin...

"Yukarıda da söz edildiği gibi hangi sistem olursa
    olsun bakım ve temizliğe gereksinim vardır. Eğer uygun
    temizlik yapılmazsa arıtımı sağlayan cihazın filtre,
    süzgeç, arıtım haznesi, pompa vb. yerlerinde hastalık
    yapıcı mikroorganizmalar çoğalıp koloni
    oluşturabilmektedir. Bakım, temizlik, filtre değiştirme
    vb. işlemler bireyler tarafından en çok unutulan
    konulardandır. Bu nedenle arıtım işi bireylere ve ailelere
    bırakılamaz. "

" 1. Sayılan nedenlerden dolayı yapılacak öncelikli iş
    yerel yönetimlerin topluma şebeke yoluyla sağlıklı ve
    temiz suyu ulaştırmasıdır. Bu görev hiçbir şekilde
    aksatılamaz ya da devredilemez. "

Bu iki cümleyi dikkatli okursanız kendilerinin'de aslında anlatmak istediği zaten şebeke suyunun yerel yönetimlerce büyük arıtma sistemleri kurularak son tüketiciye içilebilir su ulaştırmasıdır Şuan bu sistemlerin maliyetleri çok yüksek ve mevcut olan su şebekesi hatlarının uygun olmamasıdır. Haklı oldukları tek konu Sistemin bakımının filtre değişimlerinin tüketiciler tarafından ihmal edilmesidir, buda tamamen tüketicin hatasıdır,

• http://www.ensonhaber.com/saglik-bakanligindan-damacana-su-aciklamasi-2011-09-19.html

Gerekli durumlarda yeni üretilmiş tek kullanımlık pet şişe daha tercih edilebilir duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teacher47

quote:

Orijinalden alıntı: splintercell315

quote:

Orijinalden alıntı: teacher47

quote:

Orijinalden alıntı: splintercell315

Bende su arıtma olayını çok araştırdım farklı çevre mühendisleri ve doktorların fikrini aldım ve sonunda espring almaya karar verdim.
    ters ozmoz u tavsiye eden çok oldu ancak ter ozmoz la vücudun ihtiyacı olan yararlı minerallerde filtreye takılıyor ve neredeyse saf su ortaya çıkıyor. bilin bakalım bu mineraller ne işe yarıyor. kemiklerin gelişimi ve muhafazasına, kalp damar rahatsızlıkların giderilmesine yarıyor. espring mineralleri süzmüyor aynen mineral dengesini muhafaza ediyor.
    Uluslararası su kuruluşlarından aldığı birincilik seritfaları mevcut yani buişte en iyi sistem olduğunu düşünüyorum.

* 140 civarı zararlı maddeyi %99,9 oranında engelliyor
    *UV ışınıyla mikrop ve virüsleri öldürüyor
    * ve mineral dengesini muhafaza ediyor
    * 5000 litre suyu 1 filtre arıtıyor (yani filtre ömrü)

Bu sebeplerden dolayı espring diyorum. Biraz pahalı ama para her zaman haklıdır.

bir mesaja ancak bu kadar yanlıs sıgdırılabilir bende arıtma almadan once cok arastırdım ama hic bu kadar yanlıs bilgiyle donatmadım kendimi para her zaman haklıymış(mış) benim aldıgım arıtmayı ihlas satıyor hemde 4 katı fiyatına ama ben 1. elden aldım aracılara para kaptırmadım senin aldıgın arıtmada muhtemelen 4 katı fiyatının altında alabilecekken gidip son satıcıdan almıssın hem diyelimki ultraviole taktırdın bunun kireci var camuru var v.s si var ultraviole sadece mikropları oldurur peki ya geriye kalanları ne yapacak bir ışık demeti? neyse ben ve forumdaki 3 arkadas topluca aldıgımız arıtmadan memnunuz 6 aşamalı olarak aldık sonuc mukemmel laboratuvarda bile test ettirdik gereksiz maceralara gerek yok

Mesajıma cevap veriş tarzınız beni rahatsız etti. "kendimi yanlış bilgilerle donatmışım" herkes bildiğini öğrendini paylaşıyor burada Çok bilmiş bir şekilde başkalarının görüşlerini aşağılayarak kendi öğrendiklerini TEK doğru kabul etmenizi doğru bulmuyorum. ben bunu öğrendim bunu yazdım hüküm vermek size düşmez.

Madem siz her şeyi biliyorsunuz forumu kapatalım her bir mevzuya siz cevap verin.
    Bu arada edindiğim bilgileri kaynağından da eminim.
    Benim aldığım ürüne kaç kat para kaptırdığımı falan yazmışsınız her halde bir yerden müneccimliğiniz var.
    Pahalı ürünün ucuza göre her zaman daha kaliteli olduğunu defalarca yaşayarak öğrendim."Ucuz alacak kadar zengin değilim" atasözünü de(İngiliz atasözü galiba gerçi siz daha doğrusunu bilirsiniz)duymuşsunuzdur. Bu benim kanaatim. katılmıyorsanız bile en azından saygı duyabilirsiniz.
    Benim aldığım ürün bana sizinki de size hayırlı olsun. Biraz daha saygı lütfen.
    (Bu kısmı sonradan ekliyorum; bu arada cihazın çamur kireç vs, partikülleri ve 140 dan fazla gözle görünen ve görünmeyen maddeleri süzen gelişmiş karbon filtre side var UV ışını tek başına değil.)

Alıntıdır " NSF International, su arıtma sistemlerinde tüm dünyada öncü bağımsız bir test ve onaylama yetkilisi olarak tanımış, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. NSF International, onayladığı diğer bütün karbon esaslı sisteme kıyasla eSpring Su Arıtma Sisteminin daha fazla kirletici maddeyi azalttığını test etmiş ve onaylamıştır. Bu ifade, kapsamı küresel olan NSF listelerini esas almaktadır. NSF International hakkında daha fazla bilgi için, lütfen NSF International bölümüne bakınız."

"eSpring Su Arıtma Sistemi karbon blok ile UV lambası teknolojilerini ve gelişmiş elektronik görüntüleme sistemini bir araya getiren ABD’de patenti alınmış ilk sistemdir, Karbon filtre/kartuş parçacıkları ve 140’dan fazla kirletici maddeyi azaltır; UV ışığı suyla taşınan mikroorganizmaların %99.99’dan fazlasını imha eder ve elektronik görüntüleme sistemi sistem performansını görüntüler ve kullanıcılara ne zaman bakım yapılması gerektiğini bildirir. Bu teknolojilerin birleşimi, sistemimizi bu kadar eşsiz kılmaktadır."

arkadasım hala aynı hatayı yapıyorsun gel o zaman sana 400 tl lik cihazı 2000 tl den aldıralım? illa pahalı malın savunmasını yapıyorsun bak sana idda ediyorum aldıgın urun espring miydi neydi kac paraya aldıysan en az yarı fiyatına almana yardımcı olabilirim cunku bizim aldıgımız sitemde evimize tanıtıma gelen kisilerinkiyle aynı marka model ama fiyat 4 kat asagı suan kullanıyoruz tadı mukemmel ama fiyatı seni sasırtacak turden nedense bazen kazıklanmayı sindiremiyoruz ayrıca espringin patenti tayvandır amerika degil aldıgın yer sana ne acıklama yaptıysa aynısını buraya yazmıssın muhtemelen kaldı ki bahsettigin kalite odulleri felan bunlar tamamen etiketten ibaret ve bunları zaten tum su arıtma firmaları kendi urunlerine yapıstırıyorlar kimsenin denetledigi felan da yok yani anlıyacagınız siz kagıt ustunde ikna edilmissiniz. getir 400-450 tl ni sana en mukemmel suyu veren arıtmayı almana yardımcı olmassam paranı ben vercem cunku suan ben kendi evimde kullanıyorum sadece ben degil forumdaki birkac arkadasım daha hatta onlardan biri beyaz esya bolumunun şahı neyse herkese iyi gunler diliyorum alacak olan arkadaslara da iyi arastırmalarını referansla almalarını yani alıp kullananlara danıssınlar suyun tadı cok guzelse fiyatı uygunsa arıza vermiyorsa daha ne isterler ki? illa 1000-15000 tl baymalarımı gerekiyor

Arkadaşım kendi aldığını övmene lafım yok ama kendini yıllardır ispatlamış bir firmaya ve ürüne çamur atmana hiç gerek yok.
    Şirket amerikan şirketi ve su arıtma teknolojisinin amerikan patentli olduğunu sitesinde defalarca belirtmiş. Sen tayvan patentli olduğunu ispatlarsan şirkete tazminat davası açarak çooook zengin olabilirsin arkadaşım. Tabi iddian doğruysa.
    Ayrıca biraz İngilizcen varsa wikipedia dan cihaz hakkında bilgi alabilirsin.(bağımsız bir kaynaktır menfaati yoktur)
    eSpring
    kaynak :http://en.wikipedia.org/wiki/Amway
    Amway's eSpring water filter, introduced in 2000, was the first home water treatment system to incorporate a carbon block filter and Ultraviolet disinfection unit, becoming the first home system to achieve certification for ANSI/NSF Standards 42, 53 and 55.[39] The unit was also the first commercial product to include sister company Fulton Innovations eCoupled wireless power induction technology. Fulton Innovation introduced the technology in other consumer electronic products at the 2007 International Consumer Electronics Show. Companies licensing this technology include General Motors, Motorola and Visteon.[40][41] In 2006 eSpring was named Product of the Year by the Poland-based non-profit World Foundation of Health, Heart and Mind.[42] eSpring has won numerous Gold and Platinum awards in the Reader's Digest Most Trusted Brand Asia surveys.[43]
    Yapılan testler hakkında bilgiler burada var:http://www.espring.com/English/ResearchCenter/doc8151.aspx?pgid=157

Tabi her şey fasa-fiso her şey kağıt üzerinde, patenti yalan, tetkikler hikaye, ödüller ve sertifikalar uydurma, herkeste var onlardan diyorsan hala söyleyecek bir şeyim yok.
    Ben cihazı aldım kullanıyorum çok memnunum.

Benim için sudaki temizlik + mineral dengesi çok önemli olduğu için bu sistemi tercih ettim.
    Sen aldığın sistemi dahi belirmemişsin.

Ters ozmoz cihazlar mineralleri çok azaltıyor ve suyu neredeyse saflaştırıyor, hatta saflaşan tadı giden suyun tadını düzeltmek için ayrı bir filtre ekleyerek suya lezzet veriyorlar.

Minerali azalmış su içerseniz vücudunuzdaki var olan mineralleri sizden alır.
    Bir çevre mühendisi arkadaş mineraler yiyeceklerde de var oradan alırsın dedi. Ancak şunu öğrendim yiyeceklerden alınan mineralin vücutta emilimi için sudan alınan minerallere ihtiyaç varmış. Yani yiyeceklerden alınan ile sudan gelen mineraller bir araya gelince vücut bunları bünyeye alabiliyormuş. Bunu bir doktor söyledi ben tıb hekimi değilim tabii.

Lezzetine baktığımızda ters osmos cihazlardan gelen su gerçekten çok güzel hatta çay demlemek için şahane ancak işin sağlık boyutu da var. Doğada hiçbir su kaynağından mineralsiz su akmaz, sadece yağmur suyu mineralsizdir. Yaradan bizim mineral almamızı istemiş.
    Herkes kendi doğrusunun peşinde koşar. Kendisi karar verir. Ben öğrendiklerimi paylaşıyorum. Birilerine yardımcı olabilirsem ne mutlu bana herkese saygılar.

• Merhabalar,

Kolay gelsin...

• Merhabalar,

Kolay gelsin...

• Nedense Link verdiğiniz makale devamlı elden ele dolaşarak aynı cümle örnek gösteriliyor altta alıntı yaptığım cümlede o makaleden alınmıştır. Bu ülkede insanları kandırmak için yapılan klasik şeyi sadece aradan bir iki cümleyi kesip makalenin özü buymuş gibi insanlara sunuluyor. Daha önceki mesaj'larımda yazdığım gibi bilinçsiz kullanım sonucu yıllarca arıtma cihazı satın alıp bakımını yaptırmayan filtre değişim sürelerine riayet etmeyen tüketiciler yüzünden Bu tür yazılar çıkmaktadır. Tüketici gerekli bakımlarını filtre değişimlerini yaptıktan sonra gönül rahatlığıyla sağlıklı su içebilir.

Bu cümle tamamenhttp://www.scopemed.org/mnstemps/1/khb_008_02-i.pdf linkin' den alınmıştır

"Yukarıda da söz edildiği gibi hangi sistem olursa
    olsun bakım ve temizliğe gereksinim vardır. Eğer uygun
    temizlik yapılmazsa arıtımı sağlayan cihazın filtre,
    süzgeç, arıtım haznesi, pompa vb. yerlerinde hastalık
    yapıcı mikroorganizmalar çoğalıp koloni
    oluşturabilmektedir. Bakım, temizlik, filtre değiştirme
    vb. işlemler bireyler tarafından en çok unutulan
    konulardandır."

• quote:

Orijinalden alıntı: dedektif

Su arıtma konusunda açıklama:
    http://www.kure.tv/ekonomi/630-reel-sektor/reel-sektor-damacana-sular-sagliga-zararli-mi/104-Bolum/63339/
    Videoda bahsedilen ürün:
    http://www.tordes.com/trindex.html

arkadaşım sana çok tşk ederim. Koyduğun link için. Bugün 2 tane arıtma cihazı alacaktım linteki programı izleyince vaz geçtim, yinede en iyisi damacanaymış. programı kesin izleyin!!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: mesoyy

quote:

http://www.kure.tv/ekonomi/630-reel-sektor/reel-sektor-damacana-sular-sagliga-zararli-mi/104-Bolum/63339/
    Videoda bahsedilen ürün:

arkadaşım sana çok tşk ederim. Koyduğun link için. Bugün 2 tane arıtma cihazı alacaktım linteki programı izleyince vaz geçtim, yinede en iyisi damacanaymış. programı kesin izleyin!!!!

Bu şahısın youtube'da videoları mevcut. bu videoda arıtmayı kötülüyor diğer videoda ise damacanayı kötülüyor. peki ne içicez o zaman. cünkü kendisi tordes ve deterjana son topunun ticaretini yapan adam. uyanık olun millet. adam kendine pazar yapıyor. tordes zet group'a ait. sitede yazıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kokojoes -- 26 Ekim 2011; 18:31:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanknt

quote:

quote:

Videoda bahsedilen ürün:

Bu şahısın youtube'da videoları mevcut. bu videoda arıtmayı kötülüyor diğer videoda ise damacanayı kötülüyor. peki ne içicez o zaman. cünkü kendisi tordes ve deterjana son topunun ticaretini yapan adam. uyanık olun millet. adam kendine pazar yapıyor. tordes zet group'a ait. sitede yazıyor

linkteki videoda su arıtmayı da damacanayı da kötülüyor, ticari olarak asıl amacı farklı olabilir ama mantıklı şeyler söylüyor. Damacana hakkında da kullanma ömrünün 15 sefer olması gerektiğini ve kullanılan damacananın iyi yıkanmadığını söylüyor. ama arıtma cihazlarının su arıtılacak diye faydalı olan doğal minerallerinin yok olduğunu yani suyun doğallığını kaybettiğini söyledi. bunuda akü suyuna (safsu) benzettti. banada mantıklı olarak damacana doğal kaynak suyunu içmek daha mantıklı geldi bu sadece benim bu yazılardan ve videodan çıkardığım mantık bu yinede herkesin düşüncesine saygı duyarım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hakanknt

quote:

quote:

Videoda bahsedilen ürün:

linkteki videoda su arıtmayı da damacanayı da kötülüyor, ticari olarak asıl amacı farklı olabilir ama mantıklı şeyler söylüyor. Damacana hakkında da kullanma ömrünün 15 sefer olması gerektiğini ve kullanılan damacananın iyi yıkanmadığını söylüyor. ama arıtma cihazlarının su arıtılacak diye faydalı olan doğal minerallerinin yok olduğunu yani suyun doğallığını kaybettiğini söyledi. bunuda akü suyuna (safsu) benzettti. banada mantıklı olarak damacana doğal kaynak suyunu içmek daha mantıklı geldi bu sadece benim bu yazılardan ve videodan çıkardığım mantık bu yinede herkesin düşüncesine saygı duyarım.

1 kibrit kutusu peynirdeki calsiyum 200 litre damacanada mevcut
    1 yumurtadaki magnezyum 459 litre damacanada mevcut.
    1 ekmekteki magnezyum keza ayni.

eğer sudaki minerallerle hayatımızı devam ettirsek ölürüz... ayrıca mineral fitreleri var maden suyu gibi su üretebiliyorsunuz bu sizin elinde.

doğal su tabiki daha iyi ama doğal su dediğin el değmemiş sudur. damacanalar doğal değil dikkat edin içinde kimyasallar var, kimyasallar ile damacanalar temizleniyor ve hammaddeside kimyasal. aynı zamanda onlarda arıtılma işleminden geçiyor. kaynak suyu nedir? yüzeye kendisi çıkan sudur. fabrikalar sondaj vuruyor üretim kapasitesi için.

istanbulda doğal su bulmak için gidip kaynağından içmek gerekir. oda çok zor. o zaman yapacak tek şey var, doğallığa en yakın suyu bulmak. mineral fitresine karşı olanlara söylüyorum o zaman soda içmeyin.

millet demiyorki size cnc makinelerinin kullandığı saf su makinesı gidin alın... bilgi eksikliği...

kararsız kalanlar için söylüyorum çeşme suyu içsinler karar verene kadar. Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kokojoes -- 27 Ekim 2011; 16:33:03 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.