Şimdi Ara

Apple bazı iCloud verilerini Google Bulut Platformu'nda depoladığını doğruladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple, şifrelenmiş iCloud hesap verilerini depolamak için kullandığı iki üçüncü parti hizmetten birinin Google Bulut Platformu (Google Cloud Platform) olduğunu doğruladı. Şirketin belirttiğine göre bu veriler kullanıcıyı tanıtan hiçbir bilgi içermiyor.

Ayrıca Bkz.iPhone X'un çentiğini miras alan Huawei P20 göründü
    Apple bu açıklamayı geçen ay güncellenen iOS Güvenlik Kılavuzu'nun en yeni sürümünde yaptı. İlgili değişiklik, CNBC'den Jordan Novet tarafından ortaya çıkarılana kadar fark edilmemişti. Konuyla ilgili bölümde şöyle bir ifade var:

"Dosyanın şifreli yığınları, kullanıcıyı tanıtan hiçbir bilgi içermeyecek şekilde, Amazon S3 ve Google Bulut Platformu gibi üçüncü parti saklama alanı servisleri kullanılarak saklanır."

Google Bulut Platformu ve Amazon S3'te depolanıyor

iOS Güvenlik Kılavuzu'nın önceki sürümlerinde Microsoft Azure'dan bahsediliyordu ancak şu an da Microsoft'un bulut hizmeti yerine Google Bulut Platformu'nun isminin geçtiğini görüyoruz. Apple, ek depolama alanı için ise Amazon'un S3 web hizmetine güveniyor.

Fotoğraflarınızı, videolarınızı, kişilerinizi, takvimlerinizi, dosyalarınızı ve daha fazlasını saklamanıza olanak sağlayan iCloud, her dosyayı yığınlara ayırarak AES-128 ve SHA-256 anahtarlarıyla şifrelediği için, Google Bulut Platformu'nda depolanmasının güvenlik açısından herhangi bir endişe yaratmaması gerek.

CRN ve Financial Times'ın raporlarına göre Apple, 2016 yılında Google Bulut Platformu ile milyonlarca dolarlık bir anlaşma yaparak arama devinin bu hizmetinden yararlanmaya başladı.

• iCloud kadar saçma bir servis yok. Hem bulutta hem de cihazda alan kaplıyor. Mantığını cidden anlamadım. Hem Macbook hem de iPhone kullanıcısı olarak fotoğraf depolama için Google Photos ve geri kalan her şey için de Google Drive kullanıyorum.
  • Ne var bunda?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AWS gibi devasa servisleri kullanmak varken birçok firma büyük yatırım yapmak yerine bu servisleri kullanıyor. Apple'da bu şekilde mantıklı bir iş yapıyor.

Ek bilgi : SHA256 şifreleme metodu değildir ve anahtarı olmaz. Hash(özet) algoritmasıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: AI Engineer

iCloud kadar saçma bir servis yok. Hem bulutta hem de cihazda alan kaplıyor. Mantığını cidden anlamadım. Hem Macbook hem de iPhone kullanıcısı olarak fotoğraf depolama için Google Photos ve geri kalan her şey için de Google Drive kullanıyorum.

Demekki kullanmayi bilmiyorsun. Butun fotograflarim bulutta benim. Cihazda yer kaplamiyor.

• quote:

iCloud kadar saçma bir servis yok. Hem bulutta hem de cihazda alan kaplıyor. Mantığını cidden anlamadım. Hem Macbook hem de iPhone kullanıcısı olarak fotoğraf depolama için Google Photos ve geri kalan her şey için de Google Drive kullanıyorum.

WhatsApp yedeğini nasıl hallediyorsunuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

iCloud kullanabilene harika bir sistem. Telefonunuzdaki uygulamaların yerlerini dahi yedekliyor ve kurulum yaptığınızda kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Hiçbir uygulamaya formattan sonra yeniden şifre girmek zorunda kalmadan devam ediyorsunuz. Böylesine güzel bir yedekleme sistemini kullanabilirseniz keyfine varırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oggiowski

quote:

Whatsapp'ı da Google Drive'a yedekleyebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: muratai

quote:

Demekki kullanmayi bilmiyorsun. Butun fotograflarim bulutta benim. Cihazda yer kaplamiyor.

Fotoğraf yedekleme için kullanmadım. Macbook'ta bir sürü dökümanım ve ders videolarım var. 128 GB alanı olduğu için buluta atmak istedim. 50 GB iCloud aboneliği aldım 3 liraya aylık. Sonra büyük umutlarla tüm dökümanları ve videoları yükledim buluta. Ama yerel diskte alan boşalmadı. Araştırınca öğrendim ki iCloud iki alanda da dosyayı tutuyormuş. Sinirlenip Google Drive'a geçtim. O günden beri de Google Drive kullanıyorum 100 GB alan kiralayarak. Ancak şimdi siz itiraz edince tekrar baktım. Sierra ile o özellik kalkmış. Ama çok geç benim için.

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

quote:

quote:

Zamanında araştırmıştım böylr bişey bulamadım detaylı açıklar mısın hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Tabi canım güvende. Ergen hackerların patlattığı icloud verilerini gidip verileri Google serverla yüklersen dünyanın en büyük yazılım firması, elinde dünyanın süperbilgisayarı olan Google ilişemez(!)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

quote:

quote:

Zamanında araştırmıştım böylr bişey bulamadım detaylı açıklar mısın hocam

Bilgisayara birkaç program kurup manuel backup ile yapılıyordu da unuttum tam nasıl olduğunu.

Tabi Android'de ki gibi uğraşmadan olmuyor

• günün sonunda hepimiz google'a mahkumuz anlaşılan
  • quote:

Orijinalden alıntı: ___Lawyer___

quote:

iCloud kullanabilene harika bir sistem. Telefonunuzdaki uygulamaların yerlerini dahi yedekliyor ve kurulum yaptığınızda kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Hiçbir uygulamaya formattan sonra yeniden şifre girmek zorunda kalmadan devam ediyorsunuz. Böylesine güzel bir yedekleme sistemini kullanabilirseniz keyfine varırsınız.

Asıl harika olan bilgisayara iTunes'la yedekleme yapmak bence, kaldığı yerden devam ediyor telefon.

• :D icloud sızıntılarından sonra başlamışlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.