Şimdi Ara

OLED ekranlara olan talep azalıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Akıllı telefon pazarında son dönemin gözde bileşenleri arasında yer alan OLED ekranlar hızlı bir yükseliş içerisindeydi. Yakın zamanda OLED ekran kullanımının yüzde 50 civarında olacağı tahminleri yapılırken bugün işler tersine döndü.

Tüketici hemen tepki verdi

Renk doygunluğu ve enerji verimliliği olarak OLED ekranlar önemli bir avantaja sahip ne var ki üretim maliyetleri bir türlü düşürülemeyince üreticiler de model sayısını azaltmaya başladı. Geçen yıla göre önemli bir düşüş var.

Pazarda en büyük OLED ekran tüketicisi Samsung durumunda. Geçen yıl son çeyrekte yaklaşık 55 milyon OLED ekranlı telefon satışı gerçekleştirdi. İkinci ise Apple. iPhone X ile birlikte yaklaşık 40 milyon civarında OLED ekran satışı oldu.

Bununla birlikte içinde bulunduğumuz çeyrek dönem durgunluğun da sinyallerini veriyor. Tahminlere göre Samsung yine 55 milyon civarında kalırken Apple’ın da 35-36 milyon civarına ineceği tahmin ediliyor. Oppo ve Vivo da geçen seneye göre OLED tercihini azaltmış.

Ayrıca Bkz.Yeni iOS uygulamalarında iPhone X ekran uyumu zorunlu hale geliyor

Bunun en büyük sebebi tüketicilerin maliyetler nedeniyle biraz uzaklaşmaya başlaması. Apple iPhone X zaten bir düşüş sürecine girmişti. Samsung da geçen yıl aynı döneme göre yaklaşık 10 milyon daha az OLED ekranlı telefon satacak. Genel anlamda OLED sınıfında yüzde 10 civarında bir düşüş yaşanıyor. Apple sonradan dahil olduğu için grafikte bunu dikkate almamak gerek.

OLED talebine olan azalma Samsung’u doğrudan etkiliyor. En büyük müşterisi Apple başta olmak üzere potansiyelin yükseleceğini düşünerek üretim kapasitesine büyük yatırım yapan Samsung’un yatırımı elinde kalmış durumda. Neredeyse kapasitenin yüzde 40-50’si kullanılamıyor.

En önemli tedarikçi konumunda iken yaşanan talihsizlikler kaçan balığı da büyük hale getirdi. Bu yıl LG üretim kapasitesini önemli miktarda arttıracak. Yine bazı Çinli üreticilerin önemli OLED yatırımları olduğu ifade ediliyor. Yani OLED ekranlara talep yeniden artsa bile Samsung’un karşısında önemli rakipler olacak.

• Yeni üye olsan şu yorumu anlardım biraz da çok eskiden beri bu forumdasın ama yine de böyle bir yorum yazıyorsun. Çok şaşırdım. Belki binlerce kez yazıldı 300 dolar sadece komponent ve birleştirme işçiliği maliyeti diye. Genel giderler, garanti giderleri, AR-GE giderleri, Dağıtım Giderleri, Ana Bayi ve Alt bayi kârları vs. bu 300 doların içinde yok.

iPhone 8 Plus ile iPhone X'in komponent ve birleştirme maliyetlerine bakarsan OLED ekranın yarattığı farkı ve bu farktan dolayı neden üretici firmaların OLED konusunda geri adım atmak istediklerini net görebilirsin aslında.

64GB iPhone 8 Plus'ın Komponent ve Montaj maliyeti : 288,08$
    64GB iPhone X 'in komponent ve montaj maliyeti : 357$

iPhone X'de kullanılan OLED ekranın maliyeti 65$ iken, iPhone 8 Plus'da kullanılan LCD ekranın maliyeti 29$...
  • Saçma bir tespit. 300 dolara ürettikleri cihazları 800 dolara satıyorlar. 700 dolara satmak zor geliyor anlaşılan. Suçlu OLED yemezler gülüm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Senelerdir AMOLED ekranlı S3 kullandım. Tek sıkıntısı filmlerin karanlık sahneleri görülmeyecek şekilde karanlık oluyordu ama onun dışında arıyorum o ekranı. Şuan LCD li Mi 5s kullanıyorum ve o renkler yok, bu arada bu telefonda ghosting başladı 5 aylık cihaz, LG ekran sanırım. Şu LG üretimi durdursun...

• Samsung zaten sisirmekte idi .

Gelecel 10 bit panellerde .... 8 bit pentile ekranlarda istedigi kadar renkleri tuttursun 8 bit renk derinligine mahkum .

Boyle bir sonuc olmasi kacinilmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Saçma bir tespit. 300 dolara ürettikleri cihazları 800 dolara satıyorlar. 700 dolara satmak zor geliyor anlaşılan. Suçlu OLED yemezler gülüm.

Yeni üye olsan şu yorumu anlardım biraz da çok eskiden beri bu forumdasın ama yine de böyle bir yorum yazıyorsun. Çok şaşırdım. Belki binlerce kez yazıldı 300 dolar sadece komponent ve birleştirme işçiliği maliyeti diye. Genel giderler, garanti giderleri, AR-GE giderleri, Dağıtım Giderleri, Ana Bayi ve Alt bayi kârları vs. bu 300 doların içinde yok.

iPhone 8 Plus ile iPhone X'in komponent ve birleştirme maliyetlerine bakarsan OLED ekranın yarattığı farkı ve bu farktan dolayı neden üretici firmaların OLED konusunda geri adım atmak istediklerini net görebilirsin aslında.

iPhone X'de kullanılan OLED ekranın maliyeti 65$ iken, iPhone 8 Plus'da kullanılan LCD ekranın maliyeti 29$...

• Microled teknoloji varken artık, oledten yavaş yavaş vazgeçsinler zaten, microled daha uzun ömürlü,yanma sorunuda yok.
  • Oled yanma yapıyor 2 yılda bildirim panelini olduğu kısmın rengi açılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başlık ile içerik alakasız.

• Olan da her zaman samsung a oluyor

• Ekrem 71 e neden kimse müdahale etmiyor?
    Yahu haberin orijinalinin başlığına bak, adamın yazdığına bak!

"Apple'in iphone x üretimini kesmesine (kısmasına) bağlı olarak Samsung'un aşırı Oled üretimi oluşuyor."

Yuh diyorum!

• quote:

Orijinalden alıntı: veteriner69

Ekrem 71 e neden kimse müdahale etmiyor?
    Yahu haberin orijinalinin başlığına bak, adamın yazdığına bak!

"Apple'in iphone x üretimini kesmesine (kısmasına) bağlı olarak Samsung'un aşırı Oled üretimi oluşuyor."

Yuh diyorum!

Niye alakasız olsun?

Apple OLED tedariğine girene kadar yıllık OLED ekran satışı 75 milyon civarı imiş. Apple girdikten sonra 115 milyona çıkmış. Bu ekstra 45 milyon ekran ihtiyacı için Samsung milyarlarca dolar yatırım yaparak fabrika kapasitesini artırmış. E şimdi Apple OLED işinden çıkarsa (ki mikroled teknolojisinin geliştiricilerinden birisi olduğundan bu teknoloji yeterince olgunlaştığında çıkacağı kesin) Samsung'un yatırımları boşa gidecek. Dolayısıyla Samsung'un şu anda Apple'a göbekten bağlı. En azından o 45 milyon ekranı satacak başka birini bulana kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Saçma bir tespit. 300 dolara ürettikleri cihazları 800 dolara satıyorlar. 700 dolara satmak zor geliyor anlaşılan. Suçlu OLED yemezler gülüm.

Yeni üye olsan şu yorumu anlardım biraz da çok eskiden beri bu forumdasın ama yine de böyle bir yorum yazıyorsun. Çok şaşırdım. Belki binlerce kez yazıldı 300 dolar sadece komponent ve birleştirme işçiliği maliyeti diye. Genel giderler, garanti giderleri, AR-GE giderleri, Dağıtım Giderleri, Ana Bayi ve Alt bayi kârları vs. bu 300 doların içinde yok.

görende apple zarar ediyor zannedecek
    parça maliyetinin çok az üzerinde kar koyup satsa gene yıl sonunda dehşet kar açıklar apple
    bak xiaomiye
    yıllarca az kar marjı ile sattı batmadı gelişti güzelleşti
    misal 300e mal etti
    500e de satabilir
    hiç bi zararı da olmaz
    piyasa karının neredeyse tamamını elinde tutan kasasında milyar dolarlar bulunan cirosu bizim gsmh düzeyimizde olan şirketi artık savunmayın fiyatlamada

• quote:

Orijinalden alıntı: TormentedSoul

quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

görende apple zarar ediyor zannedecek
    parça maliyetinin çok az üzerinde kar koyup satsa gene yıl sonunda dehşet kar açıklar apple
    bak xiaomiye
    yıllarca az kar marjı ile sattı batmadı gelişti güzelleşti
    misal 300e mal etti
    500e de satabilir
    hiç bi zararı da olmaz
    piyasa karının neredeyse tamamını elinde tutan kasasında milyar dolarlar bulunan cirosu bizim gsmh düzeyimizde olan şirketi artık savunmayın fiyatlamada

Zarar ediyor demedim. Hatta en yüksek kârı Apple yapıyor. Ona şüphe yok. Sadece söylemek istediğim komponent ve birleştirme maliyeti 357 dolar olan bir cihazın +%20 kâr ile 428$ a satılamayacağını anlatmaya çalışıyorum.

Xiaomi'yi asıl bundan sonra göreceğiz. Ki her yıl fiyatları üzerine koyarak yükseltiyor. İlk başlarda sadece internet üzerinden satış yapıyordu. Mağazası yoktu. İlk başlarda sadece kopyalıyordu var olan diğer cihazları, dolayısıyla ar-ge maliyeti de yoktu. Ve en önemlisi Xiaomi diğer firmaların ödediği Lisans bedellerinin belki de 1/5 i kadar bile lisans ödemiyor. O yüzden zaten sadece Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya pazarında varlar. Niye Avrupa'da, Amerika'da resmi olarak yoklar sence? Sadece şu kadarını söyleyeyim sadece android yazılımı için Microsoft'a ödemeleri gereken 60$ civarında bir bedel var.

Xiaomi büyüdükçe legalleşecek, lagalleştikçe de fiyatları mecburen artıracak. Dünyaya yayılmak istiyorsa buna mecbur. En basit örneğini yakında göreceğiz hep beraber. Mi 6 nın baz modelinin çıkış fiyatı 368$ di. Mi 7 çıkış fiyatı ile karşılaştırır duruma bakarız. ;)

Piyasadaki tüm kârın büyük bir kısmına sahip olması, kasasından bilmem kaç milyar dolar nakidinin olması "Yeter bu kadar kazandığım, bundan sonra daha az kazanayım." dedirtir mi sence herhangi bir firmaya? Xiaomi'ye bile mesela? Kesinlikle dedirtmez. Xiaomi ve diğer tüm firmaların en büyük hayali zaten Apple kadar fahiş fiyattan ve kârdan cihaz satabilmek. ;)

Bu arada ben Apple ve fiyat politikasını savunmuyorum. Vahşi kapitalizmin yüzünü görmenizi umuyorum sadece. Acı gerçekler bunlar. ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 20 Şubat 2018; 15:46:37 >

• Monitörünü yapamadılar hala TN panel ile eziyete devam.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.