Şimdi Ara

Ekonomi Bakanı Zeybekçi'den yerli kripto para açıklaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bitcoin için yaptığı “global saadet zinciri” benzetmesi ile kripto para meraklılarından tepki toplayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yeni açıklamalarda bulundu. Zeybekçi, Türkiye’nin kripto para ve blockchain teknolojisindeki yol haritasına ilişkim değerlendirmeler yaptı.

Zeybekçi, Blockchain teknolojisinin bilgi işlemek, bilgi depolamak ve bilgi güvenliği açısından önemli bir teknoloji olduğunu ifade etti. Blockchain teknolojisi üzerinden para birimi üretme girişiminin doğru olmadığını belirten düşüncesini şu sözlerle aktardı:

“Kripto paralarla ilgili varoluşu, bilgi saklamak, bilgi depolamak ve bilgi güvenliği ile ilgili bu zincirlerin ürettiği bir değer şeklinde söyleyebiliriz. Bunun sonucunda değer üretmek, para üretmek ya da kıymet üretmek gerekli mi? Bu mantığa dayandırarak, bu teknolojileri kullanarak böyle bir şey üretmek mi gerekiyor? Bence hayır.”

Türkiye’nin blockchain teknolojisi üzerine kurulu kendi sanal para birimini oluşturmasının yanlış bir hamle olacağını “Bilgi işlemek, bilgi saklamak, bilgi depolamak, bilgi güvenliği ayrı bir işlevdir. Bunun üzerinden oluşturulacak olan şey de bir para birimi ya da bir değer birimi değildir. Bu anlamda Türkiye'nin kendi kripto parasını üretmesi, her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil. Şu an için sağlıklı bulmuyorum." sözleriyle ifade etti. Mevcut sistemin çok önemli negatif sürprizler yaratabileceğini ve yerli kripto para konusunda mesafeli durulması gerektiğini dile getirdi.

• doğru demiş. 200 lira yatırdı diye coin fanboyu olanlar gelir atarlanır şimdi xD

• Dediği şöyle doğru ilk amaç projede para olarak kullanılmak olmamalı ama bu işin sonunda bir çeşit para olarak kullanılıcağı gerçeğini değiştirmiyor.

• Kesinlikle doğru ama altyapısını hazırlamak lazım bazı şeylerin de boş boş oturup hazırlıksız da olmamak lazım.
  • Bitcoin bin dolara düşer mi arkadaşlar ne diyorsunuz :D

• Kesinlikle katılmıyorum. Kripto paraları sadece kazanç kapısı olarak görmeyin lütfen. Ethereum, Riple gibi coinlerin attığı adımları bi araştırın. Özellikle bir kısım ülkelerin dünya piyasasında gelecekte söz sahibi olacak dijital paranın kendi paraları olması için ne kadar gayret gösterdiklerini bilmek için illa kripto para uzmanı olmaya gerek yok. Bu teknoloji ne "borsa" nede "kumar" kelimeleriyle tek başına ifade edilemez. Çoktan ticari hayata dahil olmuş vaziyette.. ve bu gidişle bize yine trenin son vagonu olmak düşecek canına yandığım..

• herkesin ağzında bir "teknoloji" kelimesi. ama nedense "bu teknolojiyi" bi göremedik
    yok ripple şöyle mükemmel
    yok iota böyle iyi

mevcut ödeme sistemleri varken neden ripple? yok gelecekte söylemiş miş muştan ileriye gidemiyor

çoğu coinde transfer etme çilesini zaten yaşayan biliyor
    koini ayrı dert walleti ayrı dert

insanların ve özel firmaların hype train e atlamasında sorun yokta devletler hype ile calısmasın pls

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 10 Şubat 2018; 19:37:13 >
  • Bence mutlaka bu işe girilmesi lazım.

Bağla güneş enerjisine 7/24 sanal para bas.

Ülkemizin döviz açığını kapatmanın en iyi yolu.

Dolar euro basamıyorsun ama kripto paraları dövize dönüştürebiliyorsun.

Çok geç kalındı. Hemen girilmesi lazım üretime.

• Sanal para, maddi paranın paralelinde güvencesinde olabilir, kullanılabilir, çünkü, bilgisayar teknolojisi 2 yıl sonra değiştiğinde, para değerini korumuş olacak, bilgisayar teknolojisi her an değişebilir, elimizdeki çiğler ekran kartları hepsi çöpe çıkacak, yeni sistemler gelecek, ozaman bitcoin filan bitecek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Blockchain'i güç bela da olsa anlayabilmiş ve Bitcoin ve diğer kriptoparalara idari olarak kafa tutma şansı bulunmadığını anlayan bakan beyanı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu "teknoloji"nin faydalariyla alakali çok ama çok basit bir örneklendirme yapayım;

Bulunduğunuz yerden yurtdışı bir yere bankalar araciligiyla dolar gönderdiğinizde kesilen komisyon varya.. iste bu teknoloji ile o komisyonu odemek zorunda değilsiniz. Olabildigince hizli ve olabildiğince guvenli bir sekilde ve hatta kimseyi araya sokmadan bile para transferi mümkün. Ister sahis bazinda isterse sirketler ozelinde.. Riple en son, yanlış hatirlamiyorsam 5 banka ile anlasmis durumdaydı. 100 civari banka aciklanma ihtimali var. Riple i digerlerinden ayiran en onemli ozellik -bana kalirsa- disardan uretilemiyor olusu.. Yani siz oturdugunuz yerden riple madenciligi yapamazsiniz.. Bu onu ticari ortamlar icin bi acidan daha guvenli bir coin haline getiriyor. Acikcasi yazarim dahada, burada nedense coin teknolojisine "ergen teknolojisi" asagilamasiyla bakan ve ikna olmaz insanlar cok. Klavye basinda, kulaktan dolma bilgilerle arastirmadan sonuca ulasmamak lazım. Yazdiklarimi okuyunca sinirlenmeyin ama omrum boyunca su ulkenin bir iyi seyde oncu olmasini, en azindan geride kalmamasini isteyip durdum. Ve bu konuda milletin vurdumduymazligi icime dokunuyor.. Tek ricam var; bu konuda yazilmis -twitter yazilarini degil- pozitif negatif makalelere bir goz gezdirin en azindan.. ve cevrenizede anlatin. Biz yanlis biliyorsak burayada gelip bizi ikna edin. Selametle herkese...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadrag -- 10 Şubat 2018; 21:56:52 >

• Ekonomi bakanı dün "saadet zinciri" diyor, bugün yerli kripto para diyor.

Sanırım yönetimdeki herkesin fazladan alternatif kişilikleri var.
  • zarrabcoin mı cıkıyor noldu biri anlatsın bana
  • Daha elimizle tutup gözle görebildiğimiz;
    yani fiziksel olarak kullanabildiğimiz TL'yi düzenleyemeyen bir oluşumun yetkilisinden yapılan kripto para açıklaması..
    1€ = 4TL

Bari önce kendi para birimimize hakim olun da sonra kriptoya falan..

Kripto paraya da sansür gelir mi yaw?? :)

• Tarihin en ekonomiden anlamayan hükümetinin ekonomi bakanı parayla ilgili açıklama yapıyor. Ciddiye almayınız.

• Pekiii, "doğru demiş" diyen ve bunlara artıyı basan bissürü "zevat"a sormak isterim.

Bloğun oluşturulması ve zincire bağlanması için gerekli işlemi kim yapacak ve karşılıksız ise (yani bir bedeli olmayacaksa) niye yapacak.

Heee, dövletimizin blokçeyn'den sorumlu bilgi işlem diresi halledecek, 10tane zortiyum bilgisayar almışlar, yapçak o... Yersen.
    Hadi diyelim böyle oldu; ne anladım bu perhiz ve turşudan, böyle bi durumda hani nerede merkeziyetçilikten uzak ve şeffaf blockchain yapısı/mantığı?

Buna bi cevap verin hele...

E hadi.????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 12 Şubat 2018; 22:50:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sadrag

Bu "teknoloji"nin faydalariyla alakali çok ama çok basit bir örneklendirme yapayım;

Bulunduğunuz yerden yurtdışı bir yere bankalar araciligiyla dolar gönderdiğinizde kesilen komisyon varya.. iste bu teknoloji ile o komisyonu odemek zorunda değilsiniz. Olabildigince hizli ve olabildiğince guvenli bir sekilde ve hatta kimseyi araya sokmadan bile para transferi mümkün. Ister sahis bazinda isterse sirketler ozelinde.. Riple en son, yanlış hatirlamiyorsam 5 banka ile anlasmis durumdaydı. 100 civari banka aciklanma ihtimali var. Riple i digerlerinden ayiran en onemli ozellik -bana kalirsa- disardan uretilemiyor olusu.. Yani siz oturdugunuz yerden riple madenciligi yapamazsiniz.. Bu onu ticari ortamlar icin bi acidan daha guvenli bir coin haline getiriyor. Acikcasi yazarim dahada, burada nedense coin teknolojisine "ergen teknolojisi" asagilamasiyla bakan ve ikna olmaz insanlar cok. Klavye basinda, kulaktan dolma bilgilerle arastirmadan sonuca ulasmamak lazım. Yazdiklarimi okuyunca sinirlenmeyin ama omrum boyunca su ulkenin bir iyi seyde oncu olmasini, en azindan geride kalmamasini isteyip durdum. Ve bu konuda milletin vurdumduymazligi icime dokunuyor.. Tek ricam var; bu konuda yazilmis -twitter yazilarini degil- pozitif negatif makalelere bir goz gezdirin en azindan.. ve cevrenizede anlatin. Biz yanlis biliyorsak burayada gelip bizi ikna edin. Selametle herkese...

yalan

çatır çatır öduyoruz transfer ücretlerini

ripplein anlastığı bankalarda hep advertisement işte değerini 3.5 dolara cıkarıp sonra tekrar 80cent e cakılmasını saglayan

premining, tek elden yönetim falan direkt blockchain, bitcoin mantığına aykırı bir şeyde orası ayrı

bunlar hep teknoloji hayali malesef. yok ripple su olucak yok iota bu olucak ada şöyle nextgen blockchain. sonuç? ortada ne var?
    elimizde olanlar kol gibi transfer ücretleri,yavaş transferler, hackler, patlayan walletlar ve bi ton bug. gelecekte bu icoların %99u falan kalmayacak sanırım

ben bir son kullanıcı olarak neden koin kullanayım? bankanın veremediği neyi veriyor?
    catır cutur eft geçiyorum hiç para kesilmiyor? daha güvenli. saçma sapan bi gelecek hayalinin beta testeri değilim
    yurtdısına para göndermek istesem paypal vardı da neyse...
    yurtdısı alısverişimi bankanın kredi kartı ile yapıyorum yine sorun yok

boşa fanboy olmaya gerek yok. adam gibi kullanıma geçen bir koin olursa kullanırız tüketiciyiz sonuçta işimize yarayanı seçeriz
    ama şuan yakın vadede tüketici acısından hiç bir artısı yok

o yüzden geçin bu reöreörö bankalar şöyle kötü şöyle kaka yaşayın kriptolar pohpohunu

• Rajeesh kullanıcısına yanıt
    şu an için pratikte direk dediğin geçerli(gerçi blockchain kullanılarak ilk evlilik yapılmış bile)
    ama 5 yıl sonrası..? bambaşka.

ha cebindeki ekmek parasını otcoin pogcoine ya da ekran kartına gömenler..; onlar çoktan battı bence.
    önemli olan "smartmoney area" yı yakalamak, ya da benim gibi eğlenmek için eski 6950 ile shitcoin kazımak.

sonuçta raypıl olur, eter olur, küter olur, zart olur olmadı zurt olur.
    adı ne olursa olsun, gümbür gümbür geliyor, dedim ya 5 yıl sonrası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 13 Şubat 2018; 14:33:37 >
  • Blok zinciri ni sadet zinciri ile bağdaştırıp yorum yapan bir insandan düzgün yorum yapmasını beklememek lazım.

Üzülüyor keşke sahiplensek hem bu teknoloji yi hemde dijital paraları.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şuan kontrol altına alıp vergi,kayıt vs yapamadıkları için böyle diyor. Mininge yatırım yapın,kripto bara borsasını takip edin diyecek hali yok.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.