Şimdi Ara

Telefon çekmeyen köyden drone'lu çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Günümüzde dünyanın bir ucundan diğer ucuna anlık iletişim kurabilmek mümkün. Bugünün teknolojisiyle yüksek boyutlu veriler dahi milisaniyelik gecikmeler ile karşı tarafa aktarılabiliyor. Ancak bir tarafta yüksek hızlarla mobil internete bağlananlar bulunurken diğer tarafta telefonu hiç çekmeyenler bulunabiliyor.

Hiçbir mobil operatörün çekmediği Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Akçalı köyünde vatandaşlar ilginç bir çözüm üretti. Köylüler drone aracılığıyla gökyüzüne çıkardıkları telefon üzerinden görüşme yapıyor.

Drone'la yükseğe çıkan telefon üzerinden konuşma yapılıyor

Bir köy sakini, drone’a bağladığı telefonunu 10 metre havalandırdıktan sonra GSM şebekesinden sinyal alabiliyor. Köylüler de drone’daki telefona Bluetooth ile bağlanıp görüşmelerini yapıyor. Drone’un sahibi, 10 dakikalık bir görüşme için 1 lira ücret alıyor.

Doğan Haber Ajansı açıklamalarda bulunan Ali Yücel Kaya sırf telefon çekmediği için drone aldığını belirterek, “Köyümüz ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, hiçbir telefon şebekesi çekmiyor. Sırf bunun önüne geçmek için drone alıp telefonumu taktım. Drone havalandıktan sonra Bluetooth'la bağlanıp görüşme yapabiliyoruz. Günde bir kez köy meydanında, drone'u 10 metre havalandırıp, yakınlarıyla görüşmek isteyen vatandaşlara yardımcı oluyorum.” dedi.

Gece yarısı acil bir durum olduğunda örneğin hamile bir kadın olduğunda köy halkı drone’u kullanarak ambulans ve jandarmayı arıyor. Bu da süreci yavaşlatıyor. Köy sakinleri, vahşi hayvanlardan dolayı tepelere çıkamadıklarını mecburen bu yönteme başvurduklarını belirtiyor. Dünyada 5G teknolojisi konuşulurken 800 nüfuslu ve şehir merkezine 5 kilometre yakınındaki Akçalı köyü sakinleri GSM şebekesine bağlanabilmek için yetkililere çağrıda bulundu.

• Operatörler utansın!

• Doğu ve Güneydoğu dedin mi herşeyin bir çakallığı var :D

• Turkcell cekiyodur ya orda. Ayni tarifeye 3 kat daha fazla bosuna mi veriyo insanlar 😎

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turkcell için yaptığım kalite/kazık oranına inanmayanlara canlı örnek millet onca para veriyor ama hala kapsama alanında olmayan yerleri var Turkcell'in. 2G bile yok anladığım kadarıyla. Turkcell kaliteli bir kazıktır.

• Adamın işi ticarete dökmemesi saygıyı hak ediyor başka biri olsa insanların alternatifi olmadığı için daha yüksek fiyata yapabilirdi 10 dakika için 1 lira hiçbir şey değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

Adamın işi ticarete dökmemesi saygıyı hak ediyor başka biri olsa insanların alternatifi olmadığı için daha yüksek fiyata yapabilirdi 10 dakika için 1 lira hiçbir şey değil

Yakında tarifede yapar aylık 300 dakika 50 TL :)

• Neden operatörler çekmiyor ? Köyde. Acaba operatörler baz istasyonu kurmak istiyorlar vatandaşlar mi istemiyor .telefonum çeksin ama baz istasyonu istemiyoruz mandiledisi var ülkemizde

• asi_genc6134 kullanıcısına yanıt
    Hem insanlar hemde operatör büyük bi ihtimal bütçe düşük diye orada kullanan vs işlerinede gelmemiş olabilir.
  • Zamanında uydu destekli 500 nüfüs altı köyler kapsandı burada başka bişi vardır 5km uzaklıktaki köye kule dikerlerdi kapsamıyorlarsa terör kaynaklıda olabilir

• 9 metrelik göl kamışı alıp ucuna tutturup yukarı diksinler. Bir eliyle kamışı tutarken diğer eliyle de telefonla konuşur. İşi bitince kamışı katlar...
    https://urun.n11.com/olta-ve-kamislar/eurofish-natural-gol-kamisi-900-cm-P51117773

• Demek ki reklamları böyle çekiyorlar

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Mutluluk kamışta :]

• habere dikkat edin orası yüksekova. dağ taşa baz istasyonu koymaya çalışsan ateş açıyorlar pkk lılar. hadi yaptın gittin diyelim gece gelip ateşe veriyorlar ateş edip zarar veriyorlar teröristler. şehrin içine evlere yapsan tehtit ediliyor vatandaş izin vermeyeceksin diye yoksa başına iş gelir.

örnek :http://www.yuksekovagundem.org/haber/hakkari%E2%80%99de-baz-istasyonlari-sayisi-artiyor-7641.html

madem çekmiyor neden mahkeme ile kaldırtıyorlar?

pkk istemiyor halktanda destek görünce operatörler ne yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JQKER -- 6 Şubat 2018; 8:15:53 >

• Öncelikle köy merkeze 5 km mesafe de değil. 12 km mesafe 'de , bulunduğu bölgenin çoğrafik ve terör kapsamında göz önünde bulundurulursa köy halkı en ideal çözümü bulmuş diyebiliriz.

Hem izole olmuşlar baz istasyonlarının etkisinden hemde kendilerine çözüm üretmişler. Uçan pervaneye has değil köy meydanına bir kütük dikilebilir göndere bayrak çeker gibi telefon iple bağlanılarak çekilebilir. çare bulunmak istedikden sonra çaresizsiniz.
  • Bütün mesele 10 metre için mi?
    İnsan zekasının 10 metre yükseklik için bu çağı ve drone teknolojisini bugüne kadar beklemesine
    şaşırdım

• Türkcell bunu beğenmedi. hani heryerde çekiyordu

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Hem de fotograf çekilirse haber olur ne güzel, balığa çıktı, telefon yakaladı diye.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dr20mouse kullanıcısına yanıt
    3 operatörü, aynı anda aynı marka telefonla kullanan birisi olarak söylemek isterim ki, Çekim gücü ve hizmet kalitesi en iyi operatör Turkcell.

Telefon: HTC M9

Turkcell Hat Şahsi numaram

Türk Telekom: Yurt içi Şirket hattı

Vodafone: Yurt dışı Şirket Hattı.

Yurt içinde şehir merkezinden, Kars Ani, Edirne Keşan, Şanlıurfa Harran, gibi ücra köşelerden tutta, Berlin, Prag, Roma gibi merkez Avrupa başkentlerinden, Kopenhag, Oslo, Rovaniemi; Vilnius gibi Baltık veya İskandinav Şehirlerine kadar denenmiş, tecrübe edilmiştir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

3 operatörü, aynı anda aynı marka telefonla kullanan birisi olarak söylemek isterim ki, Çekim gücü ve hizmet kalitesi en iyi operatör Turkcell.

Telefon: HTC M9

Turkcell Hat Şahsi numaram

Türk Telekom: Yurt içi Şirket hattı

Vodafone: Yurt dışı Şirket Hattı.

Yurt içinde şehir merkezinden, Kars Ani, Edirne Keşan, Şanlıurfa Harran, gibi ücra köşelerden tutta, Berlin, Prag, Roma gibi merkez Avrupa başkentlerinden, Kopenhag, Oslo, Rovaniemi; Vilnius gibi Baltık veya İskandinav Şehirlerine kadar denenmiş, tecrübe edilmiştir.

Bende de Türk Telekom en iyi F/P olan operatör. Bursa ve çevresinde karadenizin çoğu ilinde Trakya çevresinde ve bide Almanya'da denedim. Aldığım tarife 1000 dk ve sms + 8 Gb data paketi. Vergilerle dahil 25 lira veriyorum ayda. Yurtdışına çıktığımda 1 aylık 1 gblik paketi 20 liraya aldım kullandım. Geçen yaz yazlığımdayken 1 aylık 10 gb'lik gündüzleri kullanacağım internet paketini 15 liraya satın aldım kulandım. Bana bu fiyatla hizmet verecek başka operatör yok. Kullandığım internetin genel hızı 15-20 mpbs seviyesindeydi.

Ben normalde TTNET'ten nefret ederim altyapısı tabiri caizse b*k gibi ama mobil tarafta lafım yok oraya çalışıyorlar. TTNET'e rakip firmalar neyse mobil tarafta da vodafone ve Turkcell'e karşı Türk telekom'da o benim gözümde.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.