Şimdi Ara

AMD Zen 2 tasarımı tamamlandı, ilk örnekler seneye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son yıllarda baştan aşağı tasarladığı Zen işlemci mimarisi ile adeta yeniden doğan AMD, çizgiyi hiç bozmadan yükselişini sürdürmeye kararlı. Bu yıl Ryzen 2 adıyla daha iyileştirilmiş bir seri piyasaya sürecek olan firma gelecek yıl da Zen 2 mimarisini hazırlıyor.

En güçlüsü

CES 2018 fuarında ve sonrasında mali çeyrek hissedar toplantısında bilgiler veren AMD, baştan tasarladığı Zen 2 mimarisinin tamamlandığını ve yıl sonunda örneklemeye başlayacağını bildirdi. Yani en erken 2019 ortalarında ilk Zen 2 ürünlerini görmeye başlayacağız.

Bu yıl yaz aylarında iyileştirilmiş Zen+ mimarisi üzerinde şekillenecek Ryzen 2 işlemciler görebileceğiz. 12nm üretim sürecine geçiş yapacak olan yeni işlemcilerin yüzde 10 civarında performans artışı veya enerji verimliliği getirmesi bekleniyor. Ryzen 2000 şeklinde isimlendirmeye sahip olacak yeni serinin ardından Threadripper serisi de Zen+ mimarisi ile güncellenecek.

Ayrıca Bkz.Özelleştirilmiş yardımcı işlemciye sahip yeni Mac bilgisayarlar yolda

AMD için daha önemli olan Zen 2 mimarisinde ise sona gelindi. 7nm sürecini kullanacak olan Zen 2 mimarisi çok daha yüksek çekirdek performansı ve enerji verimliliği sunacak. Ayrıca çekirdek ölçeklendirmesinde de bu verimlilik sayesinde artışlar yaşanacak.

AMD’nin ilk olarak EPYC Rome adındaki yeni nesil sunucu işlemcilerinde Zen 2 mimarisini kullanacağı belirtiliyor. 48 çekirdek ve 96 izlek birimine kadar çıkabilen yeni işlemciler sunucu tarafında önemli bir başarı kazanmayı hedefliyor. Seride 35W-180W arasında TDP değerleri olacak. Firma EPYC Rome işlemcilerin sektörde 7nm sürecinde üretilen ilk yongalar olacağını belirtiyor keza Intel aynı dönemde 10nm sürecine geçişini henüz yeni başlatmış olacak.

Şimdilik Ryzen tarafında neler sunulacağı bilinmiyor ancak erken bir tahminle Threadripper işlemcilerin 24 hatta 32 çekirdeğe kadar ölçeklenebileceğini söyleyebiliriz. Ana akım işlemcilerde de muhtemelen 10 veya 12 çekirdek sürpriz olmayacaktır.

Diğer taraftan AMD önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Son dönemin piyasayı kasıp kavuran Meltdown ve Spectre açıklarından rakibi Intel kadar etkilenmedi. Hali hazırda yazılım seviyesinde açıklara karşı tedbir alsa da Zen 2 mimarisiyle artık donanım seviyesinde de Spectre açığına karşı koruma sağlanmış olacak. 

• muhtemelen olur cunku refresh onceden hazirlandi zaten bir iki ay sonra cikacak yani olaydan once yapilmis seyler bi iyilestirme yapmis olmalari mumkun degil gibi bir sey.maskeleme mi bisi varmis milyonlarca dolar masraf tutuyormus ona gore yapiyorlarmis o coktan yapilmistir ama ryzen 2'de acik kapatilip yapilir o kaliplama mi diyelim niye maskeleme diyorlarsa artik.eskiden bu tip konularda uzman arkadaslar vardi uzun uzun yazarlar kimse okumazdi iste simdi ariyorsun.
    diye devam etti virüslü intel işlemcileri elinde patlayan donanımdan en iyi kendi anladığını düşünen fanboy satıcı o çok güvendiği işlemcileri satamayacağı korkusundan geceleri uyuyamıyordu bir titreme ile gece kabuslarından uyanıp dh da doğruyu yazan kullanıcıya can havli ile saldırdı hıncını almalıydı egosu ezilmişti çünkü... :]
  • Am4 serisine bosuna gecmedik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rekabet iyidir. Ryzen serisi güzel bir çıkış yaptı. İlerleyen dönemde işlemcileri 4.5 ghz ve üzerine çıkarırsa gayet güzel olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dürüstİnsan -- 4 Şubat 2018; 11:43:35 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Karım kıskanmasa ve param olsa ve fatura kabarmasa ve hesap ihtiyacım olsa 48 çekirdekliden alırdım.

• Tek bir anakart alıyorsun üç jenerasyon işlemci takıyorsun sonra da fanboyun teki gelip "omo Gta V'de düşük fps veriyğğğğğğ" diyecek gören de sanacak oyunları oynatmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 4 Şubat 2018; 12:18:46 >
  • Bi +4.0Ghz görse de şu zenler ortalık şenlense. Biraz da IPC iyileştirmesi lazım tabii.
  • Ryzen reflesh tede spectre aciklari olcak mi

• Hadi bakalım AMD emin adımlar ile ilerle. Oyun için tek çekirdek performansını da yükseltmeyi unutma :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Bi +4.0Ghz görse de şu zenler ortalık şenlense. Biraz da IPC iyileştirmesi lazım tabii.

Aslında IPC'de iyileştirmeye erek olduğunu sanmıyorum. En büyük sıkıntısı saat hızlarında geride kalması. Tahminimce Ryzen refreshlerde 4.3 gibi bir maks OC hızı olur. Zen2'lerde 4.6'yı zorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Bi +4.0Ghz görse de şu zenler ortalık şenlense. Biraz da IPC iyileştirmesi lazım tabii.

Aslında IPC'de iyileştirmeye erek olduğunu sanmıyorum. En büyük sıkıntısı saat hızlarında geride kalması. Tahminimce Ryzen refreshlerde 4.3 gibi bir maks OC hızı olur. Zen2'lerde 4.6'yı zorlar.

IPC'de iyileştirmeye gerek yok mu? Aynı saat hızlarda Sandy Bridge mimarisi ile anca kafa kafaya geliyor. Kesinlikle IPC iyileştirmesi şart. En azından Haswell seviyesinde olsa bile yeter 4.5 Ghz'lerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lana-Del-Rey -- 4 Şubat 2018; 15:17:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

Ryzen reflesh tede spectre aciklari olcak mi

muhtemelen olur cunku refresh onceden hazirlandi zaten bir iki ay sonra cikacak yani olaydan once yapilmis seyler bi iyilestirme yapmis olmalari mumkun degil gibi bir sey.maskeleme mi bisi varmis milyonlarca dolar masraf tutuyormus ona gore yapiyorlarmis o coktan yapilmistir ama ryzen 2'de acik kapatilip yapilir o kaliplama mi diyelim niye maskeleme diyorlarsa artik.eskiden bu tip konularda uzman arkadaslar vardi uzun uzun yazarlar kimse okumazdi iste simdi ariyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

Tek bir anakart alıyorsun üç jenerasyon işlemci takıyorsun sonra da fanboyun teki gelip "omo Gta V'de düşük fps veriyğğğğğğ" diyecek gören de sanacak oyunları oynatmıyor...

Daha takamadan, ne olacağını görmeden gaza gelmiş bazıları.

Dh'de nicki ile bu kadar uyumlu başka biri görmedim, adam koca bir sıfır.

Önümüzdeki aylarda ryzen 2 revizyon çıkınca hemen koşup alın zaman kaybetmeyin, yüzde 10 performans artışını bozdurup bozdurup harcarsınız

Ha bu arada kötü haber ryzen 2.revizyonda spectre açıkları kapatılmamış olarak gelecek, hadi goygoya devam gençler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 4 Şubat 2018; 16:8:19 >

• Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Sandy bridge mi? Yazık fanboyluktan gözünüz kör olmuş.bu arada bizzat benim aldığım bir test görüntüsü ayni saat hizinda neredeyse skaylek ile basbasa.

• quote:

Orijinalden alıntı: jam&jam

Sandy bridge mi? Yazık fanboyluktan gözünüz kör olmuş.bu arada bizzat benim aldığım bir test görüntüsü ayni saat hizinda neredeyse skaylek ile basbasa.

Fanboyluktan gözüm mü kör olmuş? Gelmiş burda köküne kadar zorlana oc yapılmış ryzenle bana salata yapıyor. Al gör bakalım ne neymiş:

2600K'yı OC yap aynı değerde R5 1400 ile aynı değere gelirler ;) Kapiş?

• Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Mantık idrak etmemis yazık.oc edilmis çünkü ayni saat hizina getirilmis bir islemciden bahsediyorum ayrica test bizat tarafimca yapilmis diyorum siz hala sacma test ornekleri sunuyorsunuz
    Edit: gosterdiginiz test orneginde gordugum intelin yillardir ayni seyi farkli ad ile sana sunmasi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.C.B -- 4 Şubat 2018; 16:54:11 >
  • Ryzen İnteli Geçecek Gibi Bakalım
  • Rubisco geldi aklıma. Şu konudaki 4 mesajında detaylıca ne güzel yazmış. Artık yok böyle üyeler.

https://forum.donanimhaber.com/amd-zen-32-cekirdekli-ehp-apu-su-yolda--108699767-4#108952913
  • kesinlikle intel fanı falan değilim ama iş oyunlarda fps'e gelince benchmarklar hep havaya sıkıyor hatırlatmak istedim
  • Ben de tam Rubisco'dan, bu mesajlarından bahsedecektim:)
    Gerçek manada bilgi dolu ve anlatımı iyi bir üye, gözler arıyor hala onu ve onun gibi birkaç üyeyi.
  • Seneye çok yakın olur yaa. Şöyle 2025 falan olsun..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.