Şimdi Ara

İlk kez altın karşılığı bir kripto para birimi piyasaya sürülüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bugüne kadar kripto para birimleri ile ilgili en önemli eleştiri fiziksel bir karşılığının olmaması şeklindeydi. Yavaş yavaş fiziksel karşılığı olan kripto para birimleri görmeye başlayacağız.

Bir süre önce Avustralyalı Perth Mint metal rafinerisi, değerli metallerin karşılığı olan kendi kripto para birimini geliştireceğini duyurmuştu. İngiliz para birimini basan devlet kuruluşu Royal Mint, çıtayı yükseltti.

Royal Mint Gold nedir?

RM altında faaliyet gösteren altın işletmecisi Royal Mint Bullion, karşılığı altın olarak saklanacak para birimi geliştirdiklerini duyurdu. Royal Mint Gold (RMG) adıyla işlem görecek olan kripto para birimi dünyada bir ilk olacak.

Ayrıca Bkz.Brisbane havalimanı kripto paralar ile alışveriş imkânı sunuyor

Kuruluş altının her zaman güvenli liman olduğunu ancak Bitcoin gibi para birimlerinin geleceğinin belirsiz olduğunu ifade ediyor. Bu bakımdan RMG fikri ortaya çıkmış.

Altının hali hazırdaki değerinden satın alınacak olan her RMG karşılığında bir gram altın RM kasalarında saklanacak. Değer artışı da altına oranla gerçekleşecek. Yani RMG tamamen altına bağlı bir para birimi olacak ve sayısı da altın rezervleri kadar yükselecek.

Bu bakımdan Bitcoin gibi bir anda patlayan değerler mevcut değil ve altın ne kadar giderse RMG de o kadar gidecek. Bu noktada RMG hiçbir zaman elde kalmayacak bir kripto para birimi gibi duruyor. Ayrıca bankadan bağımsız olarak kullanıcılar RMG birimini yani altınlarını borsalar arasında transfer edebilecekler. 

• Altına bağlı ise iş değişir.
    Bu şekilde dijital para olayı tamamen hayatımıza girer fakat diğer türlü zorlama olurdu.
    Şu an dolar neyse bitcoin de aynı mantık.

• 10 sene içinde dünyada değişecek çok şey olacak. Dijital paralar çağın kaçınılmazı. Bu Bitcoin olur demiyorum ama daha herşeyin çok başındayız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keriz silkeleme diye buna denir işte, ben 1 gram altın parası verip, senin sanal paranı alacam, sende benim verdiğim parayla altın rezervi yapacan :D

Gercekten üzülüyorum bu oyunlara gelen insanlara...

• Dijital tuvalet kağıdı ne zaman çıkar.

• Peki ben bu firmanın gerçekten altın barındırdığını nereden bileceğim? Denetleyen yok, ceza verecek olan yok. Tam bir keriz silkeleme.

• Yanlış anlamadıysam bizim elimizde 1 gram da olsa altın olmayacak. Adamların kasasında duracak bizdeki coin in altın karşılığı. Eee şimdiki bitcoinden çok da farkı yok yanılmıyorsam?

• Bunun altin rezervi karsiligini kim kontrol ederse gorun bakin 2. Yili biz bakmiyoruz diyecek. Ama tutar mi derseniz dunyada milyarlarca insan var tabiki tutar.

• quote:

Orijinalden alıntı: gorkem2626

10 sene içinde dünyada değişecek çok şey olacak. Dijital paralar çağın kaçınılmazı. Bu Bitcoin olur demiyorum ama daha herşeyin çok başındayız.

Senin gibi polyannalar milleti coin tuzağına itiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phantom_coal -- 2 Şubat 2018; 8:31:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2.seçenek AltınPara'yı harcamak için çok kullanışlı olur.

1-Bankaya fiziki altın ver, kağıt altın(hesap defteri) al.. Fiziki altın karşılığı yok.
    2-Bankaya fiziki altın ver, BlockChain şifresi al... Fiziki altın karşılığı var.

• quote:

Orijinalden alıntı: lzerk

Keriz silkeleme diye buna denir işte, ben 1 gram altın parası verip, senin sanal paranı alacam, sende benim verdiğim parayla altın rezervi yapacan :D

Bankalarin yaptigi ne bana aciklarmisiniz? bankalara para yatirmak sanal doviz ve ya altin almaktan farki ney. eger denetlenebilir bir kurumsa cok mantikli. cunku kripto para aleminda karsiligi oynamayacak sabit degerli sadece tether ve dolar endeksli olup karsiligi surekli 1 dolar. nasil oluyor o derseniz fiyat dusmesinde tether yakiyorlar yukselmesinde piyasaya tether saliyorlar. global borsalarda paranizi sabit kurla tutabilceginiz altin endeksli bir coin olmasi cok mantikli ve gerekli bir kavramdi iyi oldu.
  • quote:

Keriz silkeleme diye buna denir işte, ben 1 gram altın parası verip, senin sanal paranı alacam, sende benim verdiğim parayla altın rezervi yapacan :D

o mantıkdan gidersen aldigin dolarin da hic bir karsiligi yok. sadece kagit parcasi. amerikan devleti hic bir degeri olmayan kagidi degeri varmis gibi uretip tum dunyaya satiyor. sende aliyorsun. yeni para uretiminin yarattigi enflasyon, deger kaybi ile ile o para tum dolar sahiplerinin cuzdanindan el bile degdirmeden cekilip emiliyor. insanlara sorarsan buna keriz silkeleme degil guvenli yatirim derler.
  • raSe34 kullanıcısına yanıt
    Banka batsa bile arkasında devlet var. devlet paranı ödüyor. coin batarsa senin paranı kim ödeyecek? Arkasında güç olmadığı için bu coin işi balondur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

o mantıkdan gidersen aldigin dolarin da hic bir karsiligi yok. sadece kagit parcasi. amerikan devleti hic bir degeri olmayan kagidi degeri varmis gibi uretip tum dunyaya satiyor. sende aliyorsun. yeni para uretiminin yarattigi enflasyon, deger kaybi ile ile o para tum dolar sahiplerinin cuzdanindan el bile degdirmeden cekilip emiliyor. insanlara sorarsan buna keriz silkeleme degil guvenli yatirim derler.

eğer bastığınız paranın karşılığı olarak bir ürün ortaya koyarsanız altın karşılığa ihtiyacınız kalmaz. yani merkez bankası 1tl bastığı zaman karışılık olarak talebi olan bir ürün ortaya koyabiliyorsanız paranız değerini korur. altının amacı da bildiğiniz gibi paranızın değerini korumasıdır. abd merkez bankası bu konuda şanslı, dünyanın en büyük firmaları onlara ait, petrol ve dünya ticareti yine dolar ile yapılıyor. yani doların altın karşılığa çok ihtiyacı yok günümüz ekonomik şartlarında. tabi bu durumun da büyük sıkıntıları yok değil ama mevcut iktisadi hayatta yerini bulmuş bir sistem, neticede farazi bir sistem ama zaten en başa döndüğünüz zaman altının da karşılığı taleptir, yani maden olarak doğada bir değeri yoktur, yani altının değerli olması da farazi bir durumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kakarikikiri -- 2 Şubat 2018; 11:30:27 >

• hayda karşılığı yok diyo çoğu kişi .En güvenli gördüğünüz para birimlerinden doların bile karşılığı olmadan baılıyor yıllardır. Sanal para birimlerine 2011 yılından beri balon deniliyor :)

• İnanmayın s...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kakarikikiri K kullanıcısına yanıt
    yaziyi neye cevaben yazdigima bakarsaniz sarkazm icerdigini gorursunuz. bu konuda dusuncelerimiz cok farkli degil. dolarin bir degerinin olmasi arkasinda amerikan devletinin olmasi, amerikan ekonomisinin saglamligidir. ama suda bir gercekki piyasaya dolar surerek dolarin degerinin uzun zaman icin dusmesine neden olarak insanlarin cebindeki parayi cekiyorlar. bizde eflasyon daha yuksek oldugundan gormuyoruz ama dolarda zaman icinde eflasyona deger kaybina ugruyor. 10 sene once kenara koydugunuz bin dolar ile simdiki bin dolar ayni degerde degil. altinin degerli olmasinin nedeni dolasimda olan miktarinin sinirli olmasi ve curuyup bozulmadan surekli var olmasi. buda onu zenginligi depolamak, ticaretini saglamak icin iyi bir arac kiliyor. altin karsiligi kripto para birimi, guvenilir bir kurum tarafindan yapildikca mantikli bir is. para biriminin gercek bir karsiligi var, gercek altinla yapamiyacaginiz sanal ortam ticaretinin yapilmasina imkan veriyor. krypto paralarin degerleri spekulasyonlarla bir sure daha dalgalanacak olsada bu yuzden kalici olacaklarina, zaman icinde gercek paranin bile yerine gecebilceklerine inaniyorum. cunku dunyayi saran global ticaret ve iletisim agi hizli kolay kullanilabilen bir odeme aracina ihtiyac duyuyor. varliklarinin gercek bir karsiligi var.

• Bunun kasada altın saklamaktan farkı yok. Size yalnız sanal anahtar veriliyor. Kimliğinizde gizli kalabilir. Fakat sanal anahtarın çalınma tehlikesi olabilir. Ve o hükümete güvenmek zorunda kalacaksınız. Türkiyede de altın borsasında böyle bir şey yapabilir. Tüm dünyada kolay şekilde kullanabilir.

• insan çalışıyor enerjisini veriyor trilyonluk makineden daha değerli ve üretilemiyor. insanı çalıştırıp mining yapıp karşılığında bir tek elektrik suyunu geçim maliyeti verdiklerini düşün... adamı ekran kartı gibi kullanıyorlar değil mi? hemde bizim gibi ülkelerde az enerji verip, çok verim istiyorlar. Türk lirası adam kandırma parası olmuş.. Su gökten gelen su... 2006da 1.5 2tl iken 2014lerde 4.5tllere gelmişti dolarla mı satıyorlar suyu? kuru açıp bakmıştım ondan da pahalıydı... Bizim maaşlar neye indeksli? kağıt ile kandırıyorlar adamı hemde değer kaybeden kağıt...

Asıl soru şu.. insan iş gücü neye indeksli olmalı? indeksli olduktan sonrada değeri ne kadar olmalı..

Ülkemizde madde pahalı, insan&ruh ucuz...

mesela bilg. tel. araba ev pahalı vs.. ama insan ucuz... almaya kalk hiç birini alamassın ömrün biter.. ucuz iş gücü.. sonra dünya standardında adam beklerler iş anlamında fakat insana dünya standardında hak adalet değer vermezler.

Değerler sistemini coin vasıtası ile hep beraber öğreniyoruz... paranın yeniden icadı değerlerin belirlenmesi ve etki yolları...

dikkatini çekerim iyi oku.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.