Şimdi Ara

AMD geçen yılı karla kapatmayı başardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Uzun yıllar mali krizlerle boğuşan ve Lisa Su’nun önderliğinde yeniden toparlanan AMD, düze çıkmayı başardı. 2017 yılı içerisinde zaman zaman eksiye düşse de iyi bir faaliyet karı ile kapatmayı başardı.

AMD ne kadar kar elde etti?

Firmanın yaptığı açıklamaya göre geçen yılın son çeyreğinde 1.48 milyar dolar gelir elde edildi ve yıl bazında yüzde 34 artış sağlandı. Net kar ise 61 milyon dolar oldu. Yıl geneline baktığımızda 5.33 milyar dolar gelir ve 43 milyon dolar net kar görüyoruz.

Ayrıca Bkz.Yonga pazarının yeni lideri Samsung

Özellikle sanal madencilik akımı nedeniyle stok sıkıntısı olmasına karşın Radeon ekran kartı satışları iyi bir gelir bıraktı. Ryzen masaüstü işlemciler ile birlikte Bilgisayar ve Grafik bölümü yüzde 60 artış göstererek 958 milyon dolar gelir elde etmeyi başardı.

Konsol satışlarındaki mevsimsel durgunluğa bağlı olarak yarı özelleştirilmiş yonga seti gelirleri yüzde 37 azaldı. Buna bağlı olarak Entegre ve Özelleştirilmiş bölüm yüzde 3 oranında artış gösterebildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde ise Ryzen ve Radeon ailesi ile sunucu tarafında EPYC işlemciler firmayı sürükleyen unsurlar olacak. İlk çeyrekte 1.55 milyar dolar civarında gelir ve yüzde 30 artış bekleniyor. 

• Malum açıklardan sonra ve yenilenmiş ryzen ve yeni ryzen apularla karını artıracaktır.
  • MiNiNG sağ olsun.
  • bırak ryzen'ı, gpu'lar olmasa bu kadar karı rüyasında görürdü AMD, lanet miningciler yüzünden 1300₺'lik kart 3k'ya çıktı...
  • REDSTONE kullanıcısına yanıt
    'Talebe yetişmeye çalışacağız' dediğine göre ilk kez cebinde para buldu AMD.
    Rapora iyi bakman lazım, karın güzel bir kısmı mining evet ama büyük pay oradan değil.
  • kazıcılar olması bi b*k olmazdı.
  • En az 5 -6 yıldır her çeyreği zararla kapattı bir zahmet artık kar etsin yoksa batacaktı zaten. Microsoft bile eline yüzüne bakıp almadı.
  • Açık konuşalım nvidia karını artırmadı mı? Pazar büyüdü, volta ya karşınyine cvp veremicekler. Amd amerikan rekabet yasası gereği var. Tekabet tüketiciye yarar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeliOrmanlı0106 -- 2 Şubat 2018; 0:13:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Rapora iyi bakman lazım, karın güzel bir kısmı mining evet ama büyük pay oradan değil.

Rapora hiç bakmadım. Açıkçası ortada ''mining'' gibi büyük bir gerçek varken gerisi çok önemli değil.

PC dünyasında son zamanlardaki her durumun uzaktan yakından mining ile bağlantısı var. Benim de birçok son kullanıcı gibi yerine göre kart gereksinimim var. Mining sağ olsun ve var olsun ki; bu ihtiyaçlarımızı ırak noktalara ötelememize oldukça olanak sağlıyor. Mining GPU'ları konusunu da açmam ne güzel bir ironidir. Her şey son kullanıcılar için, objektif olmak durumundayız.

Lisa Su'nun açıklamasından biliyorum. Genel Revenue'nun single digit payını oluşturuyormuş. Tabi son kullanıcı olarak bizim için tın bunlar. Başka bir haberde, ram tedarik sıkıntısından daha fazla kart çıkaramadıkları yer alıyor. Bilmiyorum artık, suçu o tarafa mı atıyorlar. Ram'in de sıkıntı olduğunu biliyoruz sonuçta.
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Bu şekilde daha fazla kar elde ettikleri için; bilinçli olarak kart üretmiyorlar. Yoksa piyasayı ekran kartına boğacak fabrikaları mevcut, hem AMD'nin hem de NVIDIA'nın. Ama (oranlar tamamen farazidir) bir karttan %10 kar ederken, %20 ve üzeri kar eder duruma geldikleri için bu durum veya anlayış anormal de karşılanmamalı. Olası çözümlerden birisi; chip tabanlı olarak kartlar Mining'e özel üretilebilir. Şu aşamada bunu da yapacaklarını sanmıyorum. Oyun firmalarının aşırı baskılar kurmaları lazım ''kartları öncelikle oyunculara satın veya onlara özel GPU üretip, satın'' diye. Veyahut bunun gibi benzer birçok senaryo olmalı.

Şunu da belirtmiş olayım; artık senelik olarak yeni seri kart tanıtılması rafa kalkabilir. Hatta bu yıl NVIDIA tarafında yeni seri Q3-Q4 2018 olabilir. O da nasıl bir yeni seri olacak muamma ?

MiNiNG sağ olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 2 Şubat 2018; 0:45:59 >
    Aslında her iki firma için de çok tehlikeli bir durum. Gelecek evet oyun dışı pazarda yatıyor( derin öğrenme, yapay zeka fln fişman). Rakamlar onu gösteriyor. Ama en azından Nvidia halen aslan payını oyun dünyasından kazanıyor. Ve triple A oyun dünyası da halen büyük. E sport için belki çok güçlü kartlar lazım değil ama yakın zamanda çıkacak yüksek grafik ayarlar sunan triple A oyunlar çok satmayabilir, ayrıca buna eşlik edecek üst düzey oyun işlemcileri ve anakartların satışları da düşebilir (8700k). Sonuçta bunlar bir bütün.

Mining yapanların güçlü anakart cpu kombinasyonlarına ihtyiaç duymuyor (O yüzden hazır sistemler öneriyor satıcı firmalar). Güzel karla gpu satıyorlar ama diğer pc parça satışları etkileniyordur. Onların tarafında bir ikiyüzlülük var ortada.

Nvidia kendi sitesinden satışlarında MSRP fiyatlarından veriyormuş ama bütün kartlar "notify" pozisyonunda. müşteri başı 2 yazıyor ama şimdi satışta mı anlamadım.

Mining'e özel çip üretimi, bu yapılabilir mi bilmiyorum. Bios desen mod'lanabilir, hardcoded desen, teknik olarak mümkün mü ? Zaten mining gpu'lar çıkarıldı, garantisi kısa ve onları da pazarda göremiyorum.
    Blochchain bir ara sadece asic'lerle kazınabiliyordu, en azından para getiren maden(ler), şimdi ise o kadar çok maden var ki, asıl onlar kazınıyor. Eskiden işte, kartlar kazımaya yaramayınca, ikinci el piyasası amd kartlarıyla doldu taştı, sonra durum değişti ve bu noktaya geldik. Manyak bir durum.

Amd'nin o yüzden ağzı epey yandı. İki firmanın hazır tesisleri var mı bilmiyorum, şüpheliyim. Ama talep bu kadar aşırıyken, daha fazla üretim için yeni tesis kurmaları mantıklı olurdu. Görünürde bu yok. Onlar da güvenemiyorlar mining'in geleceğine, bence.

• Yav he he mining mining, özellikle Dx 12'de Amd Vega'lar tokatı vurup kar edince hemen kılıf hazır 'MİNİNG' he he mining.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 2 Şubat 2018; 15:29:11 >
  • DeliOrmanlı0106 D kullanıcısına yanıt
    Talihsiz bir yorum olmuş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Miningcilerin sayesinde

• AMD Yönetim Kurulu toplantısı. -Lisa Su ''Bu miningçiler bi harika dostum''.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolwes -- 2 Şubat 2018; 8:56:7 >
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Maalesef ki bu işe hazır kıta fabrikalar ve iş gücü mevcut. İşlerin içinde olduğumdan dolayı bunu rahatlıkla dile getirebiliyorum. Her şey para kazanma olayına döndüğü için kendi açılarından mantıklı olan hareketi yapıyorlar.

Gaming ve Mining ayrımının orantılı ve iyi bir şekilde yapılması lazım. Yoksa oyuncuları pek parlak günler beklemiyor. Eğer NVIDIA oyuncular hakkındaki düşüncelerinde samimiyse; ortaya geçerli bir şeyler sunacaktır. AMD'nin de buna destek olması lazım.

Bekleyip, gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.
  • Yatıp kalkıp mining yapanlara şükretsinler...

• quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Maalesef ki bu işe hazır kıta fabrikalar ve iş gücü mevcut. İşlerin içinde olduğumdan dolayı bunu rahatlıkla dile getirebiliyorum. Her şey para kazanma olayına döndüğü için kendi açılarından mantıklı olan hareketi yapıyorlar.

Gaming ve Mining ayrımının orantılı ve iyi bir şekilde yapılması lazım. Yoksa oyuncuları pek parlak günler beklemiyor. Eğer NVIDIA oyuncular hakkındaki düşüncelerinde samimiyse; ortaya geçerli bir şeyler sunacaktır. AMD'nin de buna destek olması lazım.

Bekleyip, gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Bu sene büyük coinlerin bir çoğu Proof-of-stake denilen modele geçecektir. Böylece mining işleri ekran kartından profesyonel ASIC Miner denilen cihazlara geçicektir.

AMD için problem olabilir diye düşünüyorum. Ama Intel'in meltdown, spectre gibi krizleri AMD'ye epey gelir sağlayacaktır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.