Şimdi Ara

Hisar-O hava savunma sistemi Tuz Gölü üzerinde test edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Karadan havaya yerli füze sistemi Hisar’ın testleri sürüyor. 2018 yılındaki ilk testler için daha önce TSK, Tuz Gölü üzerinde testlerin yapılacağı bir bölge belirlemiş ve bu alana girişleri 22 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında yasaklamıştı. Atış yüksekliği olarak 14 bin feet belirlenen testler, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin katılımı ile gerçekleştirildi.

Hisar-O füzesinin atışlarının yapıldığı testlerde füzenin uçuşu ile ilgili olarak verilerin toplanması amaçlanıyor. Sonraki testlerde de buradan elde edilecek veriler doğrultusunda yapılacak düzenlemelerin verimliliği deneyimlenecek. Hatırlanacağı üzere Hisar-O ilk uçuşu testi olan Balistik Test Füzesi atışını 23 Temmuz 2014 tarihinde Aksaray’dan gerçekleştirmişti.

Hisar projelerinin maliyeti ve katılımcılar

Savaş başlığı ve batarya geliştirmesi için TÜBİTAK-SAGE, veri bağlantıları çalışmaları için Meteksan Savunma, ayrıca diğer alt malzemeler için FNSS, Koluman, Savronik YALTES, SDT gibi yüzden fazla şirket projede katılımcı olarak yer alıyor. ASELSAN ise projenin ana sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Haberleşme, radar, elektro-optik sistemler, atış kontrol, komuta kontrol gibi birçok sistemin yapımı da ASELSAN gerçekleştirecek.

Projenin geliştirme bütçesi ise Hisar-A için 314.9 milyon Euro, Hisar-O içinse 241.4 milyon Euro olarak belirlenmiş. Hisar-A projesinde elde edilecek tecrübe Hisar-O projesini de desteklemiş olacak. Hisar-A’ın minimum menzili 2km, maksimum menzili ise 16km olacak. Minimum ve maksimum irtifa ise 30 metre ve 5km şeklinde. Hisar-O projesinde ise 3km - 25+km rakamları dikkat çekiyor. Minimum irtifa 50 metre, maksimum irtifa ise 15km.

• Hayırlı olsun. Orta irtifa iyi bir aşama. Uzun Menzilli, ICBM-Balistik engelleyicili yerli hss'lerde nasip olur inşallah.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inşallah bir an evvel sınırlarımıza yerleştirilip kullanıma sunulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Hayırlı olsun. Orta irtifa iyi bir aşama. Uzun Menzilli, ICBM-Balistik engelleyicili yerli hss'lerde nasip olur inşallah.

Türkiyenin ICBM vs ye ihtiyacı yok ki, çok şükür işgal devleti değiliz... Ancak bu füzelere karşı savunma sistemi ihtiyacı cok elzem, s400 ler geliyor deniyor onlar için lakin füzenin adını hatırlamıyorum, SATAN olabilir; atmosfere girmeden savaş başlığınının tuttuğu 10-15 adet başlığı yayarak atıyor, sonuc olarak hangi birini vuracaksın sorunu ortaya cıkıyor...
  • Video yok mu?
  • hic bir halta yaramayan hava savunma sistemi 2 günüdür ülkeye füze yağıyor

• asig kullanıcısına yanıt
    israilin demir kubbesi cok ıyı
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihburak95

quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Hayırlı olsun. Orta irtifa iyi bir aşama. Uzun Menzilli, ICBM-Balistik engelleyicili yerli hss'lerde nasip olur inşallah.

Türkiyenin ICBM vs ye ihtiyacı yok ki, çok şükür işgal devleti değiliz... Ancak bu füzelere karşı savunma sistemi ihtiyacı cok elzem, s400 ler geliyor deniyor onlar için lakin füzenin adını hatırlamıyorum, SATAN olabilir; atmosfere girmeden savaş başlığınının tuttuğu 10-15 adet başlığı yayarak atıyor, sonuc olarak hangi birini vuracaksın sorunu ortaya cıkıyor...

ICBM'nin vurmaması için HSS demiştim.

• asig kullanıcısına yanıt
    O roket canım kardeşim. Roket için hava savunma sistrmi olmaz. Basit ve çok alçak irtifalı olduğu için.

• kilis’e yağmur gibi roket düşüyor, bunlar tuz gölünde deneme aşamasındalar, envantere girişi bi 10 yıl sürer ozaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatsa52

O roket canım kardeşim. Roket için hava savunma sistrmi olmaz. Basit ve çok alçak irtifalı olduğu için.

hisar-a onun için zaten, baksana 2-15km menzil diyor.
  • yemin ediyorum bıktım artık şu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlardan.

• fatsa52 kullanıcısına yanıt
    israil demir kubbe. Hizbullah sabah akşam roket atıyor İsrail e
    artı cıws sistemler.
    birde Almanların lazer falan sistemleri var havan ve roket karşı.

bilgi için.http://www.haberturk.com/gundem/haber/1305127-hava-savunma-sistemleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fixriterzi -- 2 Şubat 2018; 11:52:39 >
  • kilis ve hatay a gene roket atılmıs..gorunen oki ciddi ve savunma zaafiyetimiz var..

• Türkiye nin çok acil bir ihtiyacı.
    İnşallah çok daha kapsam lı bir hava savunma sistemini tez zamanda yerli imkanlarla yaparız.

• fixriterzi F kullanıcısına yanıt
    Nlaşılan böyle hava savunma sistemleri de var ama her atılan rokete yetşilekilineceğini sanmıyorum. O kadar yığun kullanılıyor ki bu havanlar çerez gibi atıyorlar bilemedim.

• bir an önce tamamlanıp ilk versiyonunun Kilis'e kurulmasını bekliyorum.

• İsraildeki iron dome olsa bizde çok iyi olur

• Nasil haber yapiyosunuz gercekten anlamiyorum, alt yuklenicisine kadar ufak tefek tum firmalarin ismini yazmissiniz ama tabiri caizse esas mal sahibi Roketsan'in ismi bir kere bile gecmiyor. Adam akilli arastirma yapin ustun koru bi sekilde sirf haber olsun diye yazmayin.

• parti, siyaset vs gözetmeden milli silahlanmaya herkes destek olmalı..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.