VGA çıkışını SCART'a çevirmek
83 Cevap129194 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

617 Mesaj
8 Kasım 2004; 21:03:40 

Evet arkadaşlar vga to scart olayını herhalde duymuşsunuzdur,durum şuki pc veya laptop tan alınan tv out çıkışı malesef çok kötü sonuç veren bir çıkıştır,bende bazı devreler yardımı ile vga çıkışını scart'a rgb sinyali olarak bağlayıp denemeler yapmaya karar verdim zaten net'te bu işle ilgili baya birşeyler var.aşağıdaki şemaya göre bağlantı yaptım fakat sonuç alamadım tv 100hz 3scart girişli beko, belkide çözünürlüğü 640x480 yapmak gerekiyor.görüşlerinizi bekliyorum.

Ufaltılmış ön izleme resmi

Ekteki dosya (1)
8 Kasım 2004; 22:35:25 

[Deleted by Admins]

617 Mesaj
8 Kasım 2004; 23:56:28 

Anlayan yokmu arkadaşlar?

439 Mesaj
9 Kasım 2004; 18:47:54 

arçelik 84 ekran televizyona bağladım composite çıkışından. pek güzel değildi görütü. soora svideo'yu scarta çeviren bi dalga buldum bağladım televizyon ntsc görmeye başladı. şu an biraz daha kaliteli ama monitor gibi değil tabii. film izleme dışında pek zevkli değil. bu bağlantıyla pek de kalitenin değişeceğini sanmıyorum.

522 Mesaj
9 Kasım 2004; 21:15:31 

bağlantı şeması beni şaşırttı açıkçası :-) VGA çıkışındaki yatay ve düşey senkronizasyon işaretleri kısa devre edilip scart'a verilmiş vs vs...

önyargılı değilimdir ama bu devrenin çalışmayacağını söyleyebilirim rahatlıkla, hatta ekran kartına zararı da olabilir iki tane çıkış sinyalini birbirine kısa devre ettiği için.

sorun sadece bu değil aslında, RGB TV Video sinyali ile VGA sinyali tazeleme oranları ve tarama şekli açısından önemli farklılıklara sahitir.

69 Mesaj
9 Kasım 2004; 22:26:09 

VGA çıkışındaki video sinyali RGBHV'dir. Yani yatay ve düşey senkronizasyon bilgileri ayrı hatlardadır. Toplam 5 hat işgal eder. Halbuki standart tv'nin RGB girişi 3 hatlıdır. Yatay ve düşey senkron bilgileri RGB sinyalleri içinde karışıktır. Dolayısı ile araya adaptör (transcoder) koymadan bu bağlantı sonuç vermez. Gerekli olan malzeme VGA to component video adaptörüdür. Yinede tv'nin özelliklerine göre bu bağlantı sonuç vermeyebilir.(tv YPbPr girişini kabul etmelidir)

http://www.hometheaterworld.com/keydikd.html

617 Mesaj
9 Kasım 2004; 22:49:17 

Valla sbk kardeş benide şaşırttı ama,bunu bi alman sitesinden aldım adamlar yapmışlar,bilemiyorum...bu arada alttaki resimlere de bir bak istersen.

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madmax -- 9 Kasım 2004, 22:54:00 >

4 Mesaj
9 Kasım 2004; 23:04:02 

Eski vesa ekran kartları ile bu tur baglantılar yapılabiliyordu.Hatta dos tan vesa 2.0 vb programcıklar calıstırılması ile dusuk cozunurluklu görüntuler alınabiliyordu.2000 yılından sonra sadece Ati ekran kartlarının bir modeli bu şekilde calısıyordu.
Su anki ekran kartları ile bu devrelerin calısabilecegini sanmıyorum.

476 Mesaj
10 Kasım 2004; 0:08:14 

vga'dan tvye yapılan bağlantı nekadar ii olursa olsun monitör ve tv arasındaki h/v frekans farklılıklarından dolayı görüntü mönitör gibi istenilen sonucu vermez.zaten tvout,ekrankartındaki tvchip(philips,chrontel vs.) ile bu frekansı sağlar.yaptığım araştırmalara göre eniyi bağlantı sıralaması
dvi(digital aktarım)
component(YPbPr)-->RGBnin modifiye hali gürültü dahaaz)
RGB(3kanal--> red-green-blue;scart-vga)
s-video(2kanal--> chrominance(color)-luminance(parlaklık))
composite(1kanal--> hepsi tekkanaldan)
şuanda component out ve rgb outlu ekrankartı yok,atinin amerika için hdtv kartıve dönüştürücüsü var,avrupa için böyle bir çalışma şuanda yok enazından atinin sitesinde böylediyor.Ama bunun için regedit ayarı falan yaparak ekrankartı moddingle
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?s=&threadid=212199&perpage=20&pagenumber=1
radeon ekrankartlarındaki VGA çıkışı ile component çıkışı alabilenler var ama TVnin bu özelliği sağlayan HDTV(YPbPr in) olması lazım(bence DVI i bilmem ama VGA da frekans olayı bozar), maalesef Scart girişi component nedir anlamıyor.SCART,RGB ve ses için iletim sağlıyor vekalitesi ortada,ör:digital yayınlar. s-videoda, scart tarafından composite gibi algılanıyor ve kötü sonuç veriyor.Scart için http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=1307018 benim açtığım topicde eniyi bağlantı chrontel çipli pciekrankartı bulmak ve bu bağlantıyı yapmak olsa gerek.Sonuçta componenta çok yakın RGB out elde edilmiş oluyor s-videodan daha kaliteli ve componenta yakın....
yani tv out çıkışı ile ii sonuç almak mümkün..
s-video YPbPr karşılastırma resmi:
http://mr-71159.v-mirror.spb.ru/konkurs_2/img/ypbpr/movie2.jpg
http://mr-71159.v-mirror.spb.ru/konkurs_2/img/ypbpr/game.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barrotti -- 10 Kasım 2004, 21:32:58 >

69 Mesaj
10 Kasım 2004; 20:34:19 

quote:

Orjinalden alıntı: barrotti
component(YPbPr)-->RGBnin modifiye hali gürültü dahaaz)
RGB(3kanal--> red-green-blue)

YPbPr, RGB'nin modifiye hali değil, band genişliği daraltılmış ve matrix'lenmiş halidir. RGB sinyali yapısı itibarı ile fazla yer işgal eder. DVD'ye kayıt yapılırken daha az yer işgal etmesi için band genişliği daraltılır ve sinyalin komponentleri değişik formülasyonda matrix'lenir. Böylece RGB den türetilmiş olan YPbPr, YUV,YCbCr.YIQ gibi formatlar elde edilir. Bu formatlar kayıt ve cihazlar arasındaki sinyal transferi sırasında kolaylık sağlar. Ancak görüntü cihazına gelen bu formatlar görüntünün oluşturulabilmesi için mecburen ilk hali olan RGB'ye dönüştürülür. Yani lafın kısası ANALOG komponent video sinyalinin en kaliteli hali RGB dir....En kaliteli RGB sinyal transferi ise RGBHV'dir. Analog komponent videodan daha kaliteli video sinyali ise DVI dır.

2 Mesaj
17 Kasım 2004; 16:49:08 

Yazdığınız tüm mesajları okudum.
Ancak hala ekran çıkışını(HD-D15) tv ye bağlayan bir çözüm bulamadım.
Olaylara biraz fransızım yardımcı olursanız sevinirim.
Bu arada rgb-scart connektorler var bunlar ekran çıkışını scarta mı çeviriyor?

617 Mesaj
19 Kasım 2004; 9:38:44 

Tabiki çeviriyor ama fiyatları uçuk.

Kartallar yüksekten uçar...

2 Mesaj
19 Kasım 2004; 11:32:51 

Peki nasıl?
Özel bir devre ile mi yoksa bir kablo yardımı ile mi?
Ve ben buna nasıl ulaşabilirim?

20 Mesaj
20 Kasım 2004; 20:05:56 

selam ben bilgisi olan arkadaşlara bişey sorcam ben monitöre video bağlamak istiyorum bunla ilgili devre projesi verecek olan arkadaş varmı ( vga to tv değil ) tv out la karıştırmayın lütfen video to vga (bilgisayarla ilgisi yoktur)

5248 Mesaj
29 Kasım 2004; 10:07:46 

selam arkadasım bence hıc ugrasma vga cıkısını svıdeo ve composıt cıkısına cevıren bır adaptır mevcut.... aynı anda hem tvden hemde monıtorunden goruntu alabılıyorsun...

fıyat olarak 39$ verebılırım.. usa dan aldıgım fıyata yani

234 Mesaj
30 Kasım 2004; 2:23:17 

super fiyat hic durma bence

.MALZEMELER ICIN..

5248 Mesaj
30 Kasım 2004; 7:07:59 

ee nerdesın arkadasım.... o kadar planla programla ugrasmana gerek yok adamlar yapmıs...

39$ da cok cok cazip fiyatata ben satıyorum

2962 Mesaj
4 Aralık 2004; 16:34:16 

Grafikte dikkatimi çeken skartın sadece alt girişleri kullanılmış,oysa RGB video girişi 17-18 numaralı altlı-üstlü pinlerden gerçekleşiyor.Bunlar ya girişleri,ya da ground'u kullanmamışlar ki tahminimce ground yok.Bu grafikte ters olan birşeyler var.

2704 Mesaj
13 Şubat 2007; 22:02:07 

quote:

Orjinalden alıntı: madmax

Valla sbk kardeş benide şaşırttı ama,bunu bi alman sitesinden aldım adamlar yapmışlar,bilemiyorum...bu arada alttaki resimlere de bir bak istersen.

arkadaşlar ben bu devreyi denemeye kara verdim..
biras maddi durumumu düzeltince alacaım parçaları..
çok fazla tutacak bişi yok gibi zati..

Yaptığın işi önce kendin beğenmelisin..
ProjeTasarla.Com

950 Mesaj
14 Şubat 2007; 16:09:33 

Merhaba Arkadaşlar bende yukarıdaki şemalardan esinlenerek vga2tv tasarlamıştım. Ek olarak gücünü USB dende alabiliyor. Devreyi yaptım ama tam randıman alamadım. Görüntü çok kötü geliyor. Sizde deneyimlerinizi paylaşırsanız belki olumlu bir sonuca ulaşabiliriz. Yaptığım devre ile ilgili PCB ve dökümantasyona aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Dökümantasyon + PCB için tıklayın...!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yxsdf -- 30 Ağustos 2007; 15:13:57 >

606 Mesaj
14 Şubat 2007; 16:34:58 

Bu konu tam 2,5 sen önce açılmış. Gerçekten hala bu devre ile uğraşıyormusunuz? Bu ve benzeri devreleri yapıpta kaliteli görüntü aldım diyen kimseyi görmedim. Neredeyse tüm görüntü kartlarında TV-Out özelliği var zaten.

Ayrıca bugün bilgisayarın görüntüsünü televizyona aktarmak için cihaz yapmak, Televizyondan kaliteli görüntü almak için yükseltici yapmaya benziyor.

Artık hem tv kartlarının TV-Out özelliği var, hem de Televizyonların anten girişine kurşun kalem bile soksan tüm kanalları çekiyor.

1447 Mesaj
14 Şubat 2007; 22:55:36 

quote:

Orjinalden alıntı: lakiska

Bu konu tam 2,5 sen önce açılmış. Gerçekten hala bu devre ile uğraşıyormusunuz? Bu ve benzeri devreleri yapıpta kaliteli görüntü aldım diyen kimseyi görmedim. Neredeyse tüm görüntü kartlarında TV-Out özelliği var zaten.

Ayrıca bugün bilgisayarın görüntüsünü televizyona aktarmak için cihaz yapmak, Televizyondan kaliteli görüntü almak için yükseltici yapmaya benziyor.

Artık hem tv kartlarının TV-Out özelliği var, hem de Televizyonların anten girişine kurşun kalem bile soksan tüm kanalları çekiyor.

Arkadaşım, eğer alınmazsan:
Benim Mega Book'ta maalesef TV out yok. (MSI S430) VGA çıkışı kullanmak zorundayım. Hatta olanaklıysa, analog video kameramdan kasetleri DVD'ye kaydetmek istiyorum. (Bunun için sanırım TV kartına gerek olacak. )

Teknoloji ilerliyor ama, 2.5 yıl olmasına rağmen sorun çözülememiş. Şimdi artık benim de sorunum. Bu yüzden başlığı arayıp canlandıran arkadaşa teşekkürler.

Korkarım bu, sade Gölköylülerin değil, umumumuzun
Sade küçüklerimizin değil, büyüklerimizin de
Düştüğü bir tarihsel yanılgı
Çünkü sünnet değil, farzdır cumhuriyet!

606 Mesaj
15 Şubat 2007; 11:33:27 

quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

quote:

Orjinalden alıntı: lakiska

Arkadaşım, eğer alınmazsan:
Benim Mega Book'ta maalesef TV out yok. (MSI S430) VGA çıkışı kullanmak zorundayım. Hatta olanaklıysa, analog video kameramdan kasetleri DVD'ye kaydetmek istiyorum. (Bunun için sanırım TV kartına gerek olacak. )

Teknoloji ilerliyor ama, 2.5 yıl olmasına rağmen sorun çözülememiş. Şimdi artık benim de sorunum. Bu yüzden başlığı arayıp canlandıran arkadaşa teşekkürler.

Alınmak diye bir şey söz konusu bile olmaz. Ben sadece eleştirimi yaptım.
"2,5 yıldır sorun çözülememiş" kesinlikle doğrudur. ben bu bahsi geçen devreyi 2000 yılında yaptım. ve tatmin edici bir sonuç alamadım. Sadece bir devre yapıp da bu sonuca varmadım, bunu da belirteyim.
Denemeler esnasında harcayacağın paranın biraz daha fazlasına kaliteli bir Converter alabilirsin. (VGA to TV)
Hem görüntü kalitesi de senin yapacağından daha iyi olacaktır.
Ben hazırcı biri değilimdir. Kendim yapabilecekken hazırını almam. Ama boşa kürek çekmek de istemem.
Yok ben denemek istiyorum diyorsan sana gerçekten saygı duyuyorum. Elimdeki dökümanları seninle paylaşabilirim.

Analog videoyu dijital ortama aktarmak istiyorsan bence kalıcı çözüm "Capture Kartları" dır. Kalite yönünden farklı olsa da TV kartlarının da aynı özellikleri vardır.

1447 Mesaj
15 Şubat 2007; 22:02:49 

Dostum, Amerika'yı yeniden keşfetmenin alemi yok. Zamanı ve parası olanlar uğraşabilirler, çalıştığında duyulan haz, az da değildir hani. Ama benim zamanım yok artık, denemeyle harcayamam. ender arkadaş bir ürün satabileceğini söyledi, forumda da epey kıdemli ama, tam işimi görecek birşey olduğundan emin olmadan almam. TV kartı tüm sorunlarımı çözecekse, ona yönelirim. Sadece görüntüyü TV'ye verecek alete 40 $ vermektense, 100 $'lık bir TV kartı evladır benim için.

Capture card'ların kalite farkı nedir?

İlgin ve yanıtın için teşekkürler..

606 Mesaj
16 Şubat 2007; 14:11:48 

quote:

Orjinalden alıntı: erroraesthumanum

Capture card'ların kalite farkı nedir?

Capture Card' lar adı üstünde sadece görüntü yakalamak için yapıldıkları için görüntü kaliteleri TV kartlarına oranla çok fazladır. Yalnız yeni çıkan Dijital TV kartlarının da kalite yönünden çok iyi olduklarını ve bu kartların birçok sıkıştırma formatını da desteklediğini okudum. Deneme fırsatım olmadı. Ama eski analog TV kartlarını tavsiye etmem. Net bir görüntü yakalayamazsın.

562 Mesaj
16 Şubat 2007; 14:27:02 

En iyi aktarım = HDMI = High Defination Media Inferance = Yüksek Kaliteli Medya(görüntü ve ses) bağlantı noktası

2982 Mesaj
22 Şubat 2007; 0:04:33 

Q klavye parmaklara işkencedir. Türkçenin klavyesi F klavyedir, tıklayın!
USB belleklerde virüslerin gizlediği dosyaları ortaya çıkarmak için tıklayın!
Android cihazların yazılım güvenliği için tıklayın!

1447 Mesaj
28 Şubat 2007; 20:32:15 

Bir de şuna bakıp fikrinizi söyler misiniz:

http://forum.donanimhab...1/key_//tm.htm#12657358

1342 Mesaj
16 Ekim 2007; 12:59:25 

ben zamanında amiga ile uğraştığım için bu konulara baya bir kafa yormuştum .

vga çıkışı tv ye verme olayında 2 önemli unsur var biricisi h-v senkron tv tektir bunun için basit bir kapı kullanılabiliyor bu da 2 frakansın ortalamasını alıyor ve tv ye aktarıyor pekte sorun çıkarmıyor. ancak sorun şu ki

pal çıkışı tarama frakansı vga tarama frakansının yarısı kadar kabloyu bağladığınızda kablonuz sağlıklı çalışsada tv saçma sapan çizgilerden başka birşey göremeyeceksiniz. ( bunu biz amigada çıkış pal olduğundan vga ya dönüştürme için bir kodla tarama frankansını arttırıyorduk ki bu işlem sonrasında tv den birşey görmek mümkün olmuyordu cine 5 gibi bir görüntü ortaya çıkıyordu.

bunun için scan doubler diye bir aparat satıyorlardı bu cihaz pal çıkış frakansını adında da anlaşılabileceği gibi 2 katına çıkartıp sorunsuz görüntü alınmasını sağlıyordu. burda ise bunun tam tersini yapmak gerekiyor yani fraknası 2 ye bölecek buda elektronik açıdan baya karmaşık bir devre üretmek anlamına geliyor...

eskiden win 98 de bunu yazılımsal olarak elde eden yazılımlar vardı ama şu devirde bunu yapacak bir program olduğunu sanmıyorum..

kısacası bende böyle birşey olmasını istesem de ( laptobum yeni olmasına rağmet tv out yok) malesef profesyonel bir kart olarak piyasada yoksa bunu bulabilmek çok mümkün görünmüyor.

AMD FX 8350 - ASUS M5A97 R2.0 - Nikon D3100 - LG Optimus 4x hd - Minix Neo X7

64 Mesaj
16 Ekim 2007; 17:27:16 

Bu cihazla Hem Yuv çıkışlı cihazlarınızı ( DVD-PS2-3-Uydu alıcı vs..) PC MONİTÖRÜNE veya LCD-PLAZMA-CRT MONİTÖR ünüze bağlayabiliyor ( tv kartınada ihtiyaç kalmıyor)

SAYGILAR

[img=http://img85.imageshack.us/img85/7672/newpicture009fj4.th.jpg]

[img=http://img85.imageshack.us/img85/9830/newpicture010ys1.th.jpg]

dÜZELTME: SONDELİKANLI NİCKLİ ARKADAŞA TEŞEKKÜRLER...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_free2 -- 17 Ekim 2007; 12:51:51 >

Bilgi paylaştıkça büyür..

291 Mesaj
17 Ekim 2007; 10:30:54 

quote:

Orjinalden alıntı: madmax

Ben bunları denedim bundan dört yıl kadar önce benim bir arkadaşta yaptı ,benimki hiç çalışmadı arkadaşınkide tatmin edici bir sonuç vermedi.

quote:

şte fazlasıyla cevabı ( resim yüklemede siteninkini kullanamadım )

Bu cihazla Hem Yuv çıkışlı cihazlarınızı ( DVD-PS2-3-Uydu alıcı vs..) PC MONİTÖRÜNE veya LCD-PLAZMA-CRT MONİTÖR ünüze bağlayabiliyor ( tv kartınada ihtiyaç kalmıyor)

Hemde PC nizi YUV girişli PLAZMA-LCD-CRT vs. gibi cihazlara 1080p ye kadar destekli bğlayabiliyorsunuz..

SAYGILAR

[img=http://img85.imageshack.us/img85/7672/newpicture009fj4.th.jpg]

[img=http://img85.imageshack.us/img85/9830/newpicture010ys1.th.jpg]

Arkadaşım bu cihazı ilk görünce aradığımız tamam bu dedim inşallah fiyatıda uygundur dedim ama değil.
VGA'yı Component veya Composite çeviren cihaz arıyorlar.
Bu ise Component to VGA.

Bak sitesinden araştırdım.

http://www.xcm.cc/

Yine bir yanlışım varsa düzeltin.Kolay gelsin.

805 Mesaj
18 Ekim 2007; 23:19:10 

hocam hic ugrasma sen direk video girişinden ver
rgb vga cıkısları cok farklı frekanslarda ve yapsanda görüntü kalitesi aynı olcak fazla birsey bekleme
video girişindekigibi.

Strateji Oyunu Tutkunları

114 Mesaj
19 Ekim 2007; 23:23:15 

ybpr çıkışımı iyidir yoksa av çıkısımı?smart media 160 gb hdd aldım 2 çıkışta var hangisini kullanayım?

n95

64 Mesaj
24 Ekim 2007; 18:40:59 

quote:

Orjinalden alıntı: emnbtk

ybpr çıkışımı iyidir yoksa av çıkısımı?smart media 160 gb hdd aldım 2 çıkışta var hangisini kullanayım?

Tabii ki YBpr

Bilgi paylaştıkça büyür..

2 Mesaj
1 Kasım 2007; 1:54:14 

Arkadaslar bende bahsettiğiniz devreyi yaklasık 8 sene once yapmıstım, benim yaptıgım zaman bilgisayarım 486 IBM PS\2 bi bilgisayardı ve harddiskim ozamanlar cok kucuk oldugu icin WINDOWS 95 bile yukleyemiyordum, bu devreyi WINDOWS 3.1 üzrerinde denemisdim ve olumlu sonuclar almısdım, olumlu sonuclar aldımışdım diyorum cunku goruntu cozunurlukleri ozamanlar bugunku gibi degildi :) VGA to SCART devresi icin mutlaka sinyal uygunlastırıcılar lazım arkadaslar, benim o zamanki devremde 74serisi kapılar kullanmamısdım sadece 2 transistor vardı ve yetiyodu, aslında transistorlerin kapı devresi gibi calısmasıydı mantık . . ( horizontal ve vertikal sinyal donusumu icin )

Aradan yıllar sonra simdide sunu yapmak istiyorum MONITORUME scart girisi eklemek, hem SCART girisi hemde VIDEO girisi olan bir devre yapmak istiyorum.. Eger ilgilenen arkadaslar varsa bana bu konuda yardım edermisiniz.. Bu konuyu burada canlandıran arkadasımada tesekkür ediyorum..

Aslında bu konu müzelik oldu, cebimizde mp4 playerların girdiği su asırda boylesine bi devreyle ugrasmak " BU NE YA BOYLE " dedirtecek cinsten, bu konudaki herseyin cozumlenmis olduğunu biliyoruz ama bize yansıyan birsey yok calısma detaylarını bilmiyoruz, bu yuzden calısmalarımızı hobby amaclı yapmak zorundayız.. Daha onceden kesfedilmis hatta bu konunun aşılmış olmasına ragmen; ugraşmaktan zevk duyuyorum..

2582 Mesaj
28 Kasım 2007; 14:33:47 

Selamlar,

Konunun en başındaki çizim, vga den scartta değil zaten, scarttan VGA görüntü vermek için yapılmış bir çizim.Ekran kartı ile bir ilgi alakası yok.
Linkide aşağıda veriyorum.( eingang = giriş Ausgang = çıkış tır.)
http://www.hifi-regler....f8d2215dd3d4b3f521f5e2e
Bu parçada mesela bir uydu reciverından lcd ekrana görüntü vermek için kullanılabilir.
Ayrıca yukarda bahsedilen tüm işlemlerde kaliteli bir görüntü için bazı arkadaşların dediği gibi sinyalin muhakkak işlenmesi gerekiyor.
Bu parçaların artık hepsi var. 23 kasımda CNR deki fuarda (ses ve görüntü teknolojileri) bu cihazların hepsi vardı.
İster vga ister dvı, ister hdmı tüm çeviriciler mevcuttu ama fiyatları çok yüksek 200 ila 400 $ arasında değişiyor.

Gelelim benim sorunuma, Benim evimde uydu reciverından lcd ekrana görüntü verme ihtiyacım var. Lcd ekran derken pc lerde kullandığımız ekranlardan bahsediyorum. Bunların üstünde bildiğiniz gibi vga, dvı yada hdmı girişleri oluyor. Bendeki 22" 3 ad lcd de dvı ve vga var. Şimdi ucuza bunlara nasıl görüntü veririm, bu konuda yardımcı olabilecek varsa bilgi bekliyorum.

Fuarda next ve goldstar firmalarına dvı veya vga çıkışlı reciver konusunda neden ürün yapmadıklarını sordum. talep yok diyorlar ama avermedia harici tv tuner box ları sırf bu yüzden satılıyor. Üstelik bu cihazların tuner analog veya kablolu yayın için uygun.Yine bu cihazları kullanarak scartan veya yuv çıkışında bu lcd lere görüntü verilebiliyor üstelik gayet kaliteli, ama bu hem 80 $ civarı ek maliyet ve kablo kirliliği yaratıyor.
Konuya çözümlerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 20 Mart 2008; 16:35:54 >

i7 3820 + THERMALTAKE FRIO ADVANCED (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 240GB SANDISK EXTREME SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 24" BENQ E2420 HD HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 2TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2005 C-MAX TREND TDCI + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE

4 Mesaj
19 Mart 2008; 16:20:09 

merhaba arkadaşlar vga to scart ı sanal olarak nereden temin edebiliriz

CONFİRMET

426 Mesaj
30 Mart 2008; 14:53:52 

quote:

Orjinalden alıntı: CONFİRMET

merhaba arkadaşlar vga to scart ı sanal olarak nereden temin edebiliriz

+111

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Mart 2008; 18:46:16 

quote:

Orjinalden alıntı: yxsdf

Merhaba Arkadaşlar bende yukarıdaki şemalardan esinlenerek vga2tv tasarlamıştım. Ek olarak gücünü USB dende alabiliyor. Devreyi yaptım ama tam randıman alamadım. Görüntü çok kötü geliyor. Sizde deneyimlerinizi paylaşırsanız belki olumlu bir sonuca ulaşabiliriz. Yaptığım devre ile ilgili PCB ve dökümantasyona aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Dökümantasyon + PCB için tıklayın...!

105 Mesaj
29 Ekim 2008; 22:24:08 

Mart ayından beri pasif olsa da bu konuya bir cevap yazmak istedim.

Forex VC-100 PC TV dönüştürücü

Piyasada satılan bulunabilen bir üründür.

İmza öldü
Başınız sağolsun

120 Mesaj
11 Kasım 2008; 14:21:59 

quote:

Orjinalden alıntı: SBK

bağlantı şeması beni şaşırttı açıkçası :-) VGA çıkışındaki yatay ve düşey senkronizasyon işaretleri kısa devre edilip scart'a verilmiş vs vs...

önyargılı değilimdir ama bu devrenin çalışmayacağını söyleyebilirim rahatlıkla, hatta ekran kartına zararı da olabilir iki tane çıkış sinyalini birbirine kısa devre ettiği için.

sorun sadece bu değil aslında, RGB TV Video sinyali ile VGA sinyali tazeleme oranları ve tarama şekli açısından önemli farklılıklara sahitir.

allah iyliğini versin kısa devre yapılmamış o gördüğün koaksiyel kablonun dış bölümü

ayrıca ne yaparsanız yapın pc monitöründeki görüntüyü alamasınız

CORE 2 DUO E 8400 / @ 4000 MHZ , 2x1 gb CORSAİR 1066 , GIGABYTE P35 DS3R REV.2.1 -ATİ X 1950 PRO

1690 Mesaj
2 Ocak 2009; 22:28:21 

up

2986 Mesaj
3 Ocak 2009; 16:15:59 

quote:

Orjinalden alıntı: teknoboy

En iyi aktarım = HDMI = High Defination Media Inferance = Yüksek Kaliteli Medya(görüntü ve ses) bağlantı noktası

farkındayızda biz çevirme işlemi ile ilgileniyoruz

817 Mesaj
3 Ocak 2009; 18:10:18 

Konuyu biraz saptıracağım kusuruma bakmayın.
Benim lg marka dizüstü var. Bunun s-video çıkışı var. Ben s-video çıkışı olmayan televizyona s-video - skart kablo ile bağladım görüntü siyah beyaz geldi
Sorun nedir acaba.
(Pal-nstc ayarlarını değiştirip denedim)

2732 Mesaj
3 Ocak 2009; 23:14:30 

quote:

Orjinalden alıntı: teknoboy

Hocam Konu Çevirme İşlemi Üzerinde Dönüyor.

1342 Mesaj
8 Eylül 2009; 9:50:45 

quote:

Orijinalden alıntı: madmax

Evet arkadaşlar vga to scart olayını herhalde duymuşsunuzdur,durum şuki pc veya laptop tan alınan tv out çıkışı malesef çok kötü sonuç veren bir çıkıştır,bende bazı devreler yardımı ile vga çıkışını scart'a rgb sinyali olarak bağlayıp denemeler yapmaya karar verdim zaten net'te bu işle ilgili baya birşeyler var.aşağıdaki şemaya göre bağlantı yaptım fakat sonuç alamadım tv 100hz 3scart girişli beko, belkide çözünürlüğü 640x480 yapmak gerekiyor.görüşlerinizi bekliyorum.

bu şema çalışmaz neden sebebi basit pc vga çıkışlarının tarama frenaknsı en düşük 60 hz dir ve h ve v senkronları bir and gate kapısı ile birbirine bağlanması gerekir ayrıca özel yazılımla tarama frekansını maximum 45 hz ye indirmeniz gerekir.

bu nedenle bu şemanın çalışma ihtimali yok.

bunu farklı bir devre şeması ile yapmanız gerekiyor ama buda hem h ve v senkronlarını indirgeyip tarama frenaknsını revize edip düşürmesi gerekiyor ha ben nereden biliyorum bunları zamanında amiga ile çok uğraştım. amigaların (1200) çıkışları normalde 30 hz dir bu aletleri standart vga ya bağlamak için ya yazılım kullanmanız yada scan doubler adındaki aleti kullanmanız gerekir ki görüntüyü vga da görebilin. Tam tersini yapmaya çalıştığınızda ise işler oldukça karışıklaştı ben çok uğraştım sonradan aldığım pc de bu işlemi yapmak için ama elle tutulur adam gibi sonuç elde edemedim pic programlamak falan gerekiyordu ki bunun için gerçekten çalışan bir devre şeması pic programlayacak donanım ve bol zaman ve scart girişini bozmaktan korkmayacağınız bir tv gerekiyor :D neticede bu iş için özel yapılmış bir donanım almaz ya da lcd tv alıp vga girişinden yada hdmi dan bilgisayara bağlamazsanız işe yarar bir sonuç elde edemezsiniz. ayrıca diğer eksiler şu şekilde

1. tv ler non interlance değildir bu nedenle donanım özel olarak bu işlemi yapmazsa aldığınız görüntü zamgır zangır titreme yapar .
2. en iyi görüntüyğ 640x480 de elde edersiniz ama görüntü titrediği için sadece film izlerken işinize yarar.
3. tvlerin zorlanmadan gösterdiği çözünürlük aslında 320x240 olduğundan bu çözünürlükle hiç bir şey yapamazsınız.
4. adan gibi görüntüyü 50 ve 100 hz crt tvler ile alabilirsiniz.
5. monitöre ile tvlerin piksel yapıları birbirinden farklıdır monitörlerin pikselleri petek şeklinde iken tvlerde dikdörtgen şekillidir bu nedenle asla keskin görüntü elde edemesiniz.
6. özel donanım ile bunu yaparsanız eğer oyunlarda antialising işlemi yapılmış gibi göründüğünden oyunlarda güzel görüntü alırsınız ayrıca tvlerde dvd playeri kalitesinde görüntü almanız mümkün olur pcyi kullanmayı unutun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnTEC -- 8 Eylül 2009; 9:59:52 >

AMD FX 8350 - ASUS M5A97 R2.0 - Nikon D3100 - LG Optimus 4x hd - Minix Neo X7

6 Mesaj
13 Eylül 2009; 20:08:42 

Hiç uğraşmayın amazon.com da
£3.99 satılıyor

http://www.amazon.co.uk...VGA-Cable/dp/B0014N4C3I

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trafiklife -- 13 Eylül 2009; 20:10:44 >

64 Mesaj
14 Eylül 2009; 15:48:00 

ben bu aleti kadıköyden temin ettim,zaten alırken,arkadaş çalışmayabilir demişti,olmadıda :)
denediğim televizyon ise vestel 87 ekran tüplü tv.

twitter.com/taskinuslu

345 Mesaj
9 Aralık 2009; 20:30:25 

bu son kablo composit çıkış için. bildiğimiz sarı kırmızı ve beyaz kablo gibi olmaz

giden her gun ömürden gider............
TOYOTA VERSO 1.6 COMFORT EXTRA 2008 G.GRİ
SAMSUNG 51D550 PLASMA

910 Mesaj
14 Ocak 2010; 17:36:56 

kırmızı,mavi,yeşil =kompanent
sarı, kırmızı, beyaz = komposit

Notebook - Diz üstü
aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır...
lg E550, lenovo s10-3, 500 gb lg, 2690, crea ms2.

293 Mesaj
14 Ocak 2010; 18:33:53 

quote:

Orijinalden alıntı: madmax

http://www.elektro---tekno.com/about44997.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektrik_54 -- 14 Ocak 2010; 18:36:05 >

Herkes birgün Katil olmalı; lakin Nefsinin Katili.

522 Mesaj
14 Ocak 2010; 23:49:35 

Malesef 15 pin D-Sub konnektördeki 13 (Hsync), 14 (Vsync) pinleri BASBAYAĞI kısa devre edilmiş ve Euroscart'taki 19 numaralı pine bağlanmış.

Bahsettiğiniz coaxial screen'a 10 (HVSync Ground) bağlı.

Tekrar baktığınızda ne dediğimi göreceksiniz. Allah sizin de iyiliğinizi versin. :)

quote:

Orijinalden alıntı: özgür_prens

quote:

Orjinalden alıntı: SBK

allah iyliğini versin kısa devre yapılmamış o gördüğün koaksiyel kablonun dış bölümü

ayrıca ne yaparsanız yapın pc monitöründeki görüntüyü alamasınız

1 Mesaj
5 Şubat 2010; 14:34:53 

http://www.epanorama.ne...vga2tv/vga2palntsc.html

bende böyle bir şema buldum sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak istiyorum şimdiden yanıtlayan herkese teşekkürler

9092 Mesaj
10 Şubat 2010; 23:06:23 

beyler acaba diyorum benım crt monitorum cikişi vga diyorum ki bunu tv olarak kullanmak istesem böyle bi alet alsam caliştarabilirmiyim ? yanı "vga dişi to scart" olarak scart kısmını receiver girişine, vga dişi kısmınıda monitorun vga erkek cikişina taksam görüntü alabilir miyim sizce ?

Lenovo IdeaPad Y510P / Logitech Z5500 / Buffalo LinkStation 1 TB

1426 Mesaj
27 Şubat 2010; 13:19:15 

Arkadaşlar ebay'de şöyle bir ürün buldum acaba bununla iyi sonuç alabilir miyiz?
Link

Kafalarda hesaplar yapılır ve mesafeler konur, fakat bu kalp unutmaz, unutamaz ki zaten her kalp yıkılır ancak yenisi bulunamaz bir mesken, her anım birini özler, rüyada yolunu gözlediğim, düşünceler ve benliğimle canlanır tüm hatıralarım, bitince yalnızım, gözümü açtığımda kalmışım yanımda ailem ve birde arkadaşlarım....
Canon EOS 40D, Tamron 17-50mm F/2.8 Di-II XR IF AF, Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II, Canon EF 50mm f/1.8 II, Helios 44m-7 58mm f/2.0, Super Paragon 135mm f/2.8
Canon 60D'm çalındı seri no:2021202816

1134 Mesaj
27 Şubat 2010; 18:57:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

Arkadaşlar ebay'de şöyle bir ürün buldum acaba bununla iyi sonuç alabilir miyiz?
Link

bu kablolar pc için değil projeksiyon için.

pc için çevirici gerekli

devre olarak bunun gibi birşey oluyor. hazır yapılmışıda piyasada bulunmakta

1426 Mesaj
27 Şubat 2010; 22:13:14 

quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

quote:

Link

pc için çevirici gerekli

Teşekkür ederim, bsxı devrelerde kullanılan kondansatörlerin her televizyonda çalışmadığını okumuştum o yüzden yapmaktan çekindim biraz.

Kafalarda hesaplar yapılır ve mesafeler konur, fakat bu kalp unutmaz, unutamaz ki zaten her kalp yıkılır ancak yenisi bulunamaz bir mesken, her anım birini özler, rüyada yolunu gözlediğim, düşünceler ve benliğimle canlanır tüm hatıralarım, bitince yalnızım, gözümü açtığımda kalmışım yanımda ailem ve birde arkadaşlarım....
Canon EOS 40D, Tamron 17-50mm F/2.8 Di-II XR IF AF, Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II, Canon EF 50mm f/1.8 II, Helios 44m-7 58mm f/2.0, Super Paragon 135mm f/2.8
Canon 60D'm çalındı seri no:2021202816

1134 Mesaj
2 Mart 2010; 13:32:47 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

quote:

Link

pc için çevirici gerekli

Teşekkür ederim, bsxı devrelerde kullanılan kondansatörlerin her televizyonda çalışmadığını okumuştum o yüzden yapmaktan çekindim biraz.

doğru şimdilik en garanti çözüm bu tarz ürünler