Şimdi Ara

Bitcoin ile dünyanın ilk ticari sevkiyatı Türkiye’de gerçekleştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sanal paralar her ne kadar şuanda alım satım yaparak gelir elde etmek için kullanılsa da asıl ortaya çıkış amacı daha hızlı para transferi ve küresel bir para olmasıydı. Bu amaçla dünyanın ilk ticari sevkiyat ödemesi yapıldı. Hem de Türkiye’de.

Prime Shipping Foundation’a göre Rusya’dan Türkiye’ye yapılan bir buğday ticaretinde taşıma masrafı ödemesi Bitcoin ile yapıldı. Geçtiğimiz ay gerçekleşen nakliye işleminde Rostov-on-don limanından Samsun limanına 3 bin ton buğday taşındı. Benzer bir işlem de geçtiğimiz hafta ABD’de gerçekleşti. ABD’li tarım şirketi Louis Dreyfus Co, Çin merkezli Shandong Bohi Industry'ye Bitcoin karşılığı soya fasulyesi sattı.

Oluşturulan ödeme sistemiyle anında normal paraya dönüştürülüyor 

Prime Shipping Foundation’dan yapılan açıklamada Bitcoin ödemesinin pilot ödeme sistemlerinde kulladıklarını söyledi. Pilot olarak kullanılan ödeme sisteminde dijital para birimlerinin günlük para birimlerine dönüştürülmesi hemen gerçekleşiyor.

Şirketin CEO’su Ivan Vikulov geliştirdikleri ödeme sistemiyle ilgili olarak, “Şu an mevcut olandan daha hızlı ve kolay bir sınırlararası ödeme sistemi geliştirmeye çalışıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu kripto para birimlerinde bugüne kadar gerçekleşen ilk taşıma masrafı ödemesi oldu" diye konuştu.

Sanal paraların herhangi bir ülkeye ve kuruma bağlı olmaması, küresel ticarette daha fazla güven sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda Blockchain tabanlı sanal paralar küresel ticarette yoğun bir şekilde kullanılacaktır.

• Devlet vergi alamadığı için bu olaya el atar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi güzelde 3 milyon kilo buğdayı neden rusyadan ithal ediyoruz? Herşeyi ithal edersek bu borcun altından nasıl kalkıcaz? Petrol gelirimiz yok ki üretmek yerine ithal edelim! Noldu bizim yerli buğdaylara?

• türkiyeye gönderilen 3 bin ton bugdaymı denildi ben mi yanlıs görüyorum bu memleketin topraklarında bugday dan cok ne var kendi ülke topraklarında bol bol olan bugdayı içerde tutmak yerine dısarıdan almak nasıl bir akıl tutulmasıdır herşey üretiliyor deniliyor herşey var deniliyor en basiti bugday bugdayı bile yurt dısından ithal edip gönderiliyorsa hakikatten bu ülke bitmiş arkadas besicilik tarımcılık zaten bitirdiler iyicene bitirin herşeyi dısardan alın ne gerek var burdaki insan kazansın gerek yok aclıgından olsünler bir dünya besicilik tarımcılık yapan insanlar hepsi teker teker iflas ediyor işlerini yapamıyor neden alsana en büyük örnegi bitmiş arkadas bu ülke yazıklar olsun bir bugdayı bile yurt dısından ithal ediyorsak söylenecek hiç bir şey yok artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: muratai

İyi güzelde 3 milyon kilo buğdayı neden rusyadan ithal ediyoruz? Herşeyi ithal edersek bu borcun altından nasıl kalkıcaz? Petrol gelirimiz yok ki üretmek yerine ithal edelim! Noldu bizim yerli buğdaylara?

ülkeler arası ticaret anlaşmaları var sen diyorsun bizden patates al o da diyorki alırım ama karşılığında sende benden bugday almalısın gibi gibi.
  • olayın acı tarafına bakın buğday!!

• Biz dışarıdan buğday alıyorsak daha diyecek söz bulamıyorum...

• Büyük Türkiyeyiz ya afedersiniz b.ku bile dışarıdan alırız paramız var ya...

• Kod adı: Buğday

• Gelsin de makarna yapıp yiyek, ben şahsen yılda 1 ton makarna yiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qooqie -- 24 Ocak 2018; 14:36:50 >
  • Buğdayı görünce keşke yapılmasaymış dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Melladin

quote:

Orijinalden alıntı: muratai

İyi güzelde 3 milyon kilo buğdayı neden rusyadan ithal ediyoruz? Herşeyi ithal edersek bu borcun altından nasıl kalkıcaz? Petrol gelirimiz yok ki üretmek yerine ithal edelim! Noldu bizim yerli buğdaylara?

ülkeler arası ticaret anlaşmaları var sen diyorsun bizden patates al o da diyorki alırım ama karşılığında sende benden bugday almalısın gibi gibi.

İyi güzel de niye buğday alıyoruz. Yani elimizde bulunması gereken temellerden biri ve dışarıdan almak durumunda kalıyoruz anlaşma gereği ama bulunuyorsa anlaşmaya bunu koymazsın yahu. Daha anlamlı bir şey koyarsın. Demek ki ya biz güçlü değiliz ve ticari anlaşmayı yapamıyoruz güzelce. Elimizde olan malı ithal etmek zorunda kalıyoruz ya da yine pek güçlü değiliz zira buğday bile üretmiyor ve dışarıdan alıyoruz?! Tabii üretilemeyebilir ama bir zamanların tarım ve hayvancılık konusunda ken... Neyse klişe olacak devamı.

• Dışa bağımlılığımız azalıyor öyle demeyin :D

• doları kulanmamak için her türlü ödeme alternatifleri düşünülmeli bence .

• quote:

Orijinalden alıntı: Kerim5100

Biz dışarıdan buğday alıyorsak daha diyecek söz bulamıyorum...

ben buğday aldığımıza üzülmüyorum. cep telefonu aldığımıza üzülüyorum. teknolojik ürünlere verdiğimiz paranın yanında bunlar denizdeki damladan ibaret. birde buğdayı ne için kullandığımızı bilmiyoruz. belki bir kısmını işleyip ihraç ediyoruzdur
  • Yorumlara bakinca ulkede yasayan insan profilide az cok cikiyor meydana. Buyurun siz gecin basa daha iyisini yapin.

• Buğdayıda ithal ediyorsak ohoo..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MHEC -- 24 Ocak 2018; 15:57:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

ben buğday aldığımıza üzülmüyorum. cep telefonu aldığımıza üzülüyorum. teknolojik ürünlere verdiğimiz paranın yanında bunlar denizdeki damladan ibaret. birde buğdayı ne için kullandığımızı bilmiyoruz. belki bir kısmını işleyip ihraç ediyoruzdur

İthal malı mı ihraç edeceğiz hocamne diyorsunuz? Elimizdeki buğdayı ihraç etmek değil mi mantıklı olan
  • bizim ülkede buğay üretimi var ama bizim işadamlarımız bunları ab ve dünya ülkelerine satıyor buna devlet müsaade etmemeli ihracat yapan firmalara ilk şartı kendi ülkene satmak şartı koymalılar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

İthal malı mı ihraç edeceğiz hocamne diyorsunuz? Elimizdeki buğdayı ihraç etmek değil mi mantıklı olan

Buğdayı işleyip de ihraç edilecek ne yapılır pek kestiremiyorum ama arkadaşın mantık normalde güzel. Olması gereken kısımlardan biri. Hammadde ithal edip de işlersen tamam yine başarım gösterirsin ama yiyecek konusunda hammadde ithal etmek hala anlamsız. Keşke haberi yapanlar bunları da araştırabilse de dolu dolu okusak şu haberleri. Magazin değil de makale kıvamına yakın olsa ülke ile ilgili önemli gelişmeler ve bazı soru işaretlerini kaldırsa...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.