Şimdi Ara

Google Fransa'da yapay zeka ekibi kuruyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
92
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Son dönemde yapay zeka çalışmalarına hız kazandıran Google, Avrupa'da yeni bir araştırma ekibi oluşturacağını duyurdu. Google CEO'su Sundar Pichai ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan açıklamaya göre Fransa'da görev alacak ve sağlıktan, çevre uygulamalarına kadar çeşitli konularda araştırmalar yapacak ve yapay zeka uygulamaları geliştirecek. Ülkedeki yapay zeka toplulukları ile iş birliği yapacak olan ekip ayrıca geliştirdikleri ürünleri açık kaynak koduyla diğer geliştiricilerin de faydalanması için kullanıma sunacak.

Çalışan sayısını da artıracak 

Yeni yapay zeka ekibini yanı sıra şirket, Fransa'daki iş gücünü yüzde 50 oranında artıracak ve ülke çapında dijital okuma yazma eğitimi için 4 adet merkez açacak. Google'ın yeni yatırımlarla birlikte ülkedeki toplam çalışan sayısının 1000'i aşacağını da ekleyen Pichai, ülkedeki yeni programlar ile Fransa'nın, akademik ve işletmeler bazında dijital dünyanın şampiyonu haline geleceğini ifade etti.

Yapay zeka yarışında rakiplerinin gerisine düşmek istemeyen Facebook da Google ile aynı gün içinde Fransa'ya yönelik benzer bir yatırım programı açıkladı. Halihazırda Fransa'da yapay zeka araştırmaları için bir merkezi bulunan sosyal medya devi bu merkez üzerinden ülkedeki yapay zeka çalışmaları için 10 milyon euroluk yatırım yapacak. Şirketin açıklamasına göre 10 milyon euroluk yatırım ile Facebook'un yapay zeka araştırma ekibinde görev yapan kişilerin sayısı 60'a ulaşacak. Söz konusu miktar ayrıca kamu bursları ve finansman sağlama hizmetleri için de kullanılacak

Tabi iki şirketin de aynı gün içinde Fransa'ya yönelik yatırım programı açıklaması aslında sürpriz değil. Yapay zeka araştırmaları ile yakından ilgilenen Emmanuel Macron'un yapay zeka konusundaki çalışmalara kapsayacak ulusal bir strateji oluşturması bekleniyor. Böylece ülkenin yapay zeka araştırmaları için önemli bir merkez haline gelmesi hedefleniyor. 

• Ben anlayamıyorum bizim siyasetçileri veya zenginleri abi, gelecek bağırıyor AI (yapay zeka) diye yapın şu yatırımı akıtın paraları belki emekleme aşamasında değil ama bir bebek sayılır ilerde neler yapacağını kestiremiyoruz 5 sene önce yapılamaz dediğimiz şeyler takır takır yaptırıyorlar bi 5 sene daha sonra neler olucak belli değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Ceqa

Ben anlayamıyorum bizim siyasetçileri veya zenginleri abi, gelecek bağırıyor AI (yapay zeka) diye yapın şu yatırımı akıtın paraları belki emekleme aşamasında değil ama bir bebek sayılır ilerde neler yapacağını kestiremiyoruz 5 sene önce yapılamaz dediğimiz şeyler takır takır yaptırıyorlar bi 5 sene daha sonra neler olucak belli değil

Eğer o elemanlarda vizyon olsaydı zaten ülke bu halde olmazdı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.