Şimdi Ara

Türkiye’de bilgisayar satışları bu sene de düşüşte

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
0
Favori
7.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pazar araştırmaları yapan GFK Türkiye isimli kuruluş, Türkiye’de bilgisayar satışına ilişkin “Türkiye'de Bilgisayar Pazarı Araştırması”nı yayınladı.

Yapılan araştırma gösteriyor ki son 6 yılda bilgisayar satışları sürekli olarak düşüşte. 2017 yılının Ocak-Ekim ayı arasındaki 10 aylık döneminde 890 bin adet satış gerçekleşti. Satışların 2017 sonu itibariyle 1 milyon civarı olacağı ön görülüyor. Bu rakam, 2006 yılındaki bilgisayar satışlarının dahi altında. 2006 yılında 1.3 milyon adet bilgisayar satılmıştı.

2017 yılındaki satışların yüzde 81’ini (725 bin adet) dizüstü bilgisayar oluştururken 165 bin adet masaüstü bilgisayar satıldı.

Küresel çapta satışlar uzun zamandır ilk defa yükselişe geçti

Bilgisayar satışlarındaki azalmaya karşın dizüstü oyun bilgisayarı satışlarında 2016’da yüzde 25 büyüme görüldü. Dünya genelinde 3 milyonu bulan dizüstü bilgisayar satışı, Türkiye’de 90 bin adet olarak gerçekleşti.

Dünyada bilgisayar satışları ise yıllar sonra ilk kez 2017 yılında yükselişe geçti. 2017 son çeyreğinde 70.5 milyon adet bilgisayar satıldı ve geçen yıla göre yüzde 0.7 artış elde edildi. Dünyada en çok satışı HP, ardından Lenovo ve üçüncü olarak da Dell gerçekleştirdi.

• Dolar almış başını gitmiş, coin yüzünden etrafta ekran kartı bulmak zulüm olmuş. Karaborsa gibi 3 bin liraya coin'de iyi diye ama oyunda rakibin orta segmentine denk kartlar satılıyor falan.

E kasa toplayacak olan gamer şu bu yayıncı youtuber derken artışa geçmesi lazımken geçememiş. Tabi ilk etkisi döviz 3.80 küsür tl şuan 1 dolar, nasıl olacak bu iş ? birde vergiler var. Öyle sistem kurulmuş ki 1 ürünü almak için döviziydi vergisiydi o üründe 3 tane alıyoruz 2 tanesini döviz ve vergiye veriyoruz. O zaman anca 1 tane bize kalıyor. Cebinde 1000 lira para varsa notebook bile almak ölüm. Dandik celeron işlemcili cihazlar var.

Satışların düşmesi normal. Belki birde her işini telefondan ve tabletinden halleden kesim bile etkilemiş olabilir. Eskisi gibi notebook alayım pc toplayayım gibi gibi şeylere insanlar artık pek girmiyor.
    Kalkınamayan ülkelerde sıradan bir durum , bu durum custom PC ler , telefonlar vs. içinde geçerli , etraf youtube da kanal açıp belli bir noktaya geldikten sonra çalıştığı işi bırakanlarla dolu.

-TL 3-4 Kat Değersiz

-5 Kat Vergi (Bazı katagorilerde 10 Kat+)

-Asgari ücret para biriminden bağımsız rakamsal olarak bile düşük kalkınan ülkelere göre , bu durum genel olarak diğer tüm iş pozisyonları içinde geçerli.

-TR de genel olarak firmaların agresif fiyat tutumu.
    Bilgisayarlarla ve teknolojiyle iç içe olduğum için insanlar bana dönem dönem makine sorar nasıl bir şey alayım diye, kimi de kendi gösterir, alacakları makinelere bakarım mesela.

Newegg'de entry level 1000 dolarlık sistemi burada 4500 - 5000 tl'ye resmen çakıyorlar ondan sonra ben de bir şey diyemiyorum, içimden kusuyorum ne yazık ki..

Mining arttı ekran kartı bulamıyorsun, yüzde 20 vergi de çaktılar, dolar olmuş 3.85, sadece bilgisayar değil endrüstriyel ve teknolojik tüm araç, gereç, ekipman, eşya, araç vs fiyatları uçtu!!

Liseliler anlamayabilir ama yaşı 25 üstü çalışan insanlar ev geçindirenler vs iyi anlayacaktır..

Bu yaşamak mı acaba? 25 dedim de eğitimi bitmiş işsiz arkadaşlar kendilerine dikkat etsin, devlet gırtlağınıza çöktü, gss'niz hayırlı uğurlu olsun..

HGS'den 2500 lira cezam varmış, köprüde yıktılar gişeleri, ne adam gibi para çekti ne adam gibi bildiri yolladı şimdi bafilemeye çalışıyorlar..

Boğuluyoruz bu ülkede yaşarken. Sağa sola giderken Vatan'ın içini görüyorum o dinamizm yok artık..
  • Dolar almış başını gitmiş, coin yüzünden etrafta ekran kartı bulmak zulüm olmuş. Karaborsa gibi 3 bin liraya coin'de iyi diye ama oyunda rakibin orta segmentine denk kartlar satılıyor falan.

E kasa toplayacak olan gamer şu bu yayıncı youtuber derken artışa geçmesi lazımken geçememiş. Tabi ilk etkisi döviz 3.80 küsür tl şuan 1 dolar, nasıl olacak bu iş ? birde vergiler var. Öyle sistem kurulmuş ki 1 ürünü almak için döviziydi vergisiydi o üründe 3 tane alıyoruz 2 tanesini döviz ve vergiye veriyoruz. O zaman anca 1 tane bize kalıyor. Cebinde 1000 lira para varsa notebook bile almak ölüm. Dandik celeron işlemcili cihazlar var.

Satışların düşmesi normal. Belki birde her işini telefondan ve tabletinden halleden kesim bile etkilemiş olabilir. Eskisi gibi notebook alayım pc toplayayım gibi gibi şeylere insanlar artık pek girmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OrcunFix -- 22 Ocak 2018; 14:11:58 >
  • Doların durumu ve yüksek vergiler ortada gayet normal.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normal.

• apple bilgisayar olmadığı için imac satışları konuya dahil edilmemiş.

• Kimi görsem bilgisayar alıyor nasıl düşüşte anlamıyorum

• Fiyatlardan haberiniz var değilmi? Eskiden kötü laptoplar pahalı derdim(iyiler zaten pahalıydı). Şimdi en kötü Mario açamayacak sıfır Laptop asgari ücret olmuş.

• Hem alım gücünün düşmesi (Döviz arttı vs)

Hem de mobil alana artan ilgi / talep (tablet, telefon vs)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 22 Ocak 2018; 14:44:46 >
  • Aşagida 2016 Subat ayinda asagidaki siteden aldigim Ramin fiyati yaziyor.

Demin baktim Aldigim tarihlerde Dolar 2.90 larda.

Ortada matematik ile aciklanamayacak kadar anormal bir durum soz konusu.

Türkiye’de bilgisayar satışları bu sene de düşüşte

https://www.teknobiyotik.com/kingston-ddr4-8gb-2133mhz-hyperx-fury-black-ram-bellek-hx421c14fb2-8.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baxa -- 22 Ocak 2018; 14:34:19 >

• paramız yok
  • olmadi bu haber.

tayyip bosuna mi girdi afrine ?

haburda el ustunde karsiladigi akil insanlari, baskanligi alamayinca terorist oldu.

baskan yapsaydi demirtas denilen terorist bugun hapisanede olmaz, tayyibin sag kolu olurdu.

yani olmadi bu haber! zamlar , ucan dolar ...

gundem afrin olmali. bosuna mi girdi tayyip oraya ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Fiyatlardan haberiniz var değilmi? Eskiden kötü laptoplar pahalı derdim(iyiler zaten pahalıydı). Şimdi en kötü Mario açamayacak sıfır Laptop asgari ücret olmuş.

https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/hp-g6-250-1wy08ea-i3-6006u-4gb-500gb-freedos-156-notebook-P224225433? 1430 liraya alınan cihaz bu, ki ucuzu yani i3 6. nesil 4 gb ram 500 gb hdd. Basit çoğu işi görecek cihaz oyun tabi ki yok, varda yok.

E hadi biraz oyun oynalım dediğinizde en ucuzu kaç para ? 2000 lira olmuş.https://www.teknolojipazar.com/acer-nb-a515-51g-539j-i5-7200-4gb-500gb-hdd-2gb-vga-g940mx-156-linux-4713883415460

7. nesil i5 4 gb ram gt 940mx ekran kartı ve 500 gb hdd. 1366x768 pikselde o gpu çoğu oyunda iş görüyor. Hani ucundan oynarsınız, ama o bile 2 bin lira olmuş.

Sene 2012'de lenovo S400 aldım, 3. nesil i5 ince hafif 14 inç cihaz, hd7450m ekran kartı ufak ssd birde hdd vardı. Ve windows dahildi, şimdiki gibi freedos olayları yok. 960 liraya bimeksten almıştım, ama dolar düşüktü, vergiler böyle değildi. E alım gücümüz biraz daha yüksekti haliyle. Ama aradan geçmiş 6 yıl, 6 yılda teknoloji çağ atlamış, 6 yıl önceki cihazın şuan dengini bile bugün o paraya alamıyorsunuz. Böyle acı bir durum malesef.

• Toplama sistemler zaten istatistiğe dahil olamaz.
    Youtube'da video izleyen oyunla, programlarla işi olmayan kesim zaten tablet ve telefonla işini rahatça görüyor.

Düşüş gayet normal.
  • Hazır sistem almaya yönelmiyor demek insanlar, ekran kartı satışları nasıl acaba ya da işlemci. Bunlara göre de değerlendirme yapılmalı ama asıl önemlisi doların artışı ile gayet normal bir durum zaten düşmesi.

• 5 ay önce 3570 liraya aldığımız laptop şimdi 4165 lira.

Memlekette hiç bir şeyin fiyatını zaman geçtikçe düşmüyor artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Python

quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Fiyatlardan haberiniz var değilmi? Eskiden kötü laptoplar pahalı derdim(iyiler zaten pahalıydı). Şimdi en kötü Mario açamayacak sıfır Laptop asgari ücret olmuş.

https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/hp-g6-250-1wy08ea-i3-6006u-4gb-500gb-freedos-156-notebook-P224225433? 1430 liraya alınan cihaz bu, ki ucuzu yani i3 6. nesil 4 gb ram 500 gb hdd. Basit çoğu işi görecek cihaz oyun tabi ki yok, varda yok.

E hadi biraz oyun oynalım dediğinizde en ucuzu kaç para ? 2000 lira olmuş.https://www.teknolojipazar.com/acer-nb-a515-51g-539j-i5-7200-4gb-500gb-hdd-2gb-vga-g940mx-156-linux-4713883415460

7. nesil i5 4 gb ram gt 940mx ekran kartı ve 500 gb hdd. 1366x768 pikselde o gpu çoğu oyunda iş görüyor. Hani ucundan oynarsınız, ama o bile 2 bin lira olmuş.

Sene 2012'de lenovo S400 aldım, 3. nesil i5 ince hafif 14 inç cihaz, hd7450m ekran kartı ufak ssd birde hdd vardı. Ve windows dahildi, şimdiki gibi freedos olayları yok. 960 liraya bimeksten almıştım, ama dolar düşüktü, vergiler böyle değildi. E alım gücümüz biraz daha yüksekti haliyle. Ama aradan geçmiş 6 yıl, 6 yılda teknoloji çağ atlamış, 6 yıl önceki cihazın şuan dengini bile bugün o paraya alamıyorsunuz. Böyle acı bir durum malesef.

2012 yılından beri bir laptopum olsun istiyorum. Lakin 2012 de fiyatları görünce korkup almadım. İstediğim tasarımıda bulamamıştım ama fiyat daha etkendi.

Şimdi cebimde 5 bin tl öylesine harcayacak param olsa yine gidip Laptop almam. Fiyatları aşırı şişkin. Normal olan teknolojisi eskidikçe ucuzlaması, bizde eskisede, yeni olsada pahalılık uçup gidiyor.

Euro ile Avrupa standartında iyi bir maaş kazanmadığım, Alacağım ürünleri hakkı olan fiyatta olmadığı sürece ne Dizüstüm olacak ne masaüstü bilgisayarım.

Maalesef bu ülkede hayat şartları insanı minimize yaşamaya itiyor. İstekler hep ikinci planda.

• Ben dolar ilk fırladığı 3.10 dan 3.70 lere çıktığı zaman topladım bilgisayarımı. Yinede bütün parçaları 3 ay zarfında peyderpey aldım. İyiki de almışım, şimdi alsam aynı sistem 2800 e gelcek, ozaman 2100 tl'ye topladım.

• Burada bahsedilenler anladığım kadarıyla notebook veya toplama pc değil. zira toplamalarda pc almıyorsunuz parça alımı yapıyorsunuz.

Bahsedilen hazır pc satışları. Zaten sektörde büyük payı olanlar firmalardı. onlar da artık notebook a yöneldiler çoğunlukla.
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Gene 2012'de de pahallıydı ama o dönemde ince hafif ufak ultrabook yaygındı. Ve bunlar öyle ucuz değildi mesela, öyle denk getirince dayanamayıp almıştım.

Şimdi bakıyorum insanların 1600 1700 2000 lira maaşı var diyelim, yani bir notebook lazım bir eve öyle değil mi ? artık yani çağ değişti bir bilgisayar en kötü lazım oluyor. hadi masaüstü artık eskisi gibi popüler değil kocaman kasa kocaman monitör klavye mouse kulaklık falan o böyle odada bir masayı işgal ediyor ya eskisi gibi insanlar almıyor. Ha oyuncu kesim tabi ki alıyor o ayrı konu. Genel notebook taşınabilir cihazlara kaymış.

Hani birde şu var bakıyorum 5 bin lira bir notebook, bakın beşbinlira, ve bana sunduğu tek birşey var, 1080p'de oyunlarda medium high ayarlarda 60 50 fps deneyim. başka ne sunuyor ? ağır 3 kilo alet 1 kilo tuğladan hallice adaptör o kadar. başka yani sunduğu şey yok. yani bakın beşbinlira aylık 2000 lira maaş alan birisi nasıl alacak nasıl ödeyecek ? bu adam hiç kira elektrik su telefon internet doğalgaz faturası vermeyecek mi ? yemeyecek mi ? içmeyecek mi ? üstüne başına kıyafet almayacak mı ? yani ben bunları düşünüyorum başım ağrıyor.

Minimize de yaşamak çok zor. Allah asgari ücret ile geçinmeye çalışanlara ne diyeyim sabır versin. Min büyük şehirdeyseniz size 3 4 bin lira sadece biraz insan gibi yaşamaya anca yetiyor. Ya ısınmayacaksınız kışın, ya kıyafet alamazsınız, ya doktora hastaneye gidemeyeceksiniz, ya da et vs. yemeyeceksiniz. E bütün yıl çorba makarna ile geçer mi ? yani insanız öyle değil mi ? niye insanımız vatandaşımız 2 lokma eti gidip istediği gibi rahatça alıp yemesin ? bunları işte çalışmayan, evinde oturan annesinin babasının maaşını yiyen çocuklar bilmiyor. Yazıyorum ya okunuyorsa belki bir kulağından giriyor öbüründen çıkıyor çünkü bunları yaşamıyor. Ne diyor bu ..... evladı demiyorsa da içinde ne olayım. :)

• Kalkınamayan ülkelerde sıradan bir durum , bu durum custom PC ler , telefonlar vs. içinde geçerli , etraf youtube da kanal açıp belli bir noktaya geldikten sonra çalıştığı işi bırakanlarla dolu.

-TL 3-4 Kat Değersiz

-5 Kat Vergi (Bazı katagorilerde 10 Kat+)

-Asgari ücret para biriminden bağımsız rakamsal olarak bile düşük kalkınan ülkelere göre , bu durum genel olarak diğer tüm iş pozisyonları içinde geçerli.

-TR de genel olarak firmaların agresif fiyat tutumu.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.