Şimdi Ara

Samsung planlı eskitme iddialarını reddetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
1.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple'ın eskiyen iPhone modellerini iOS güncellemeleriyle yavaşlatması teknoloji gündemini oldukça meşgul ederken şimdi de akıllara Samsung'un da eskiyen cihazlarını yavaşlatıp yavaşlatmadığı soruları geldi. İtalyan hükumeti bu duruma el attı ve Apple ile Samsung hakkında yazılım güncellemeleriyle mobil telefonları yavaşlatmak ve müşterileri yeni telefon almaya zorladıkları yönündeki iddialarla ilgili soruşturma başlattı. 

Samsung planlı eskitme iddialarını reddetti 

İtalya'da kullanıcı raporları baz alınarak Samsung aleyhine açılan soruşturmada Güney Koreli teknoloji devi sessizliğini bozdu. Samsung tarafından yapılan açıklamada, "Samsung, hiçbir cihazı için ömrü boyunca performansını düşürecek herhangi bir yazılım güncellemesi yayınlamamaktadır. Gerçekleri netleştirebilmek adına İtalyan mercilerle işbirliği halindeyiz." ifadelerine yer verildi. 

Daha önce Apple'ın eskiyen iPhone modellerini iOS güncellemeleriyle yavaşlattığı nedeniyle birçok ülkede sayısız dava açıldı ancak Samsung böyle bir durumla ilk kez İtalya'da karşılaştı. Soruşturma sonucunda firmanın suçlu bulunulması durumunda Samsung, milyonlarca euro ceza ödemek zorunda kalabilir.

Apple Özür Diledi

Yapılan testler sonucunda Apple'ın iOS güncellemeleriyle eski iPhone modellerini yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Şirket bu durumu kabul ederek kullanıcılarından özür diledi. Yavaşlamanın kaynağı olarak ise ömrünün tamamlamış ya da tamamlamak üzere olan bataryalar gösterildi. Elbette Apple'ın bu açıklamaları büyük tepkilere neden oldu ve firma, birtakım hamlelerde bulundu. Bunlardan ilki; pil değişim ücretlerinde yaşanan indirim oldu. Apple'ın ikinci ve bir diğer önemli hamlesi ise Tim Cook katıldığı bir televizyon programında, iPhone'ların yavaşlamasına neden olan "güç yönetimi" seçeneğinin yayınlanacak olan yeni iOS güncellemesiyle kullanıcılar tarafından isteğe bağlı olarak devre dışı bırakabileceğini açıklaması oldu.

Apple tarafından yaşanan gelişmeler bu şekildeyken tüm bu yaşananlar karşısında Samsung tarafına ve diğer üreticilere de kuşkuyla bakılıyor. 

Kaynak:https://www.gsmarena.com/samsung_denies_allegations_of_planned_obsolescence-news-29237.php

• Telefonların yavaşlamasının en büyük sebebi kullandığımız uygulama ve oyunların zaman içinde sürekli yükselen sistem kullanımları. Mesela arkadaş 2-3 sene önce aldığım ürün şimdi daha yavaş diyor. Şöyle bir şey var telefon veya tableti ilk aldığımız zaman (misal 3 sene öncesi) kurduğumuz Wp, facebook, instagram, banka uygulamaları, you tube, işletim sistemi mağazası, oyunlar (ve dahası) gibi uygulamalar genelde arka planda zaten sürekli çalışan uygulamalar. Bunlar sürekli gelen güncellemelerle ilerliyor yalnız telefon halen 3 sene öncesinin donanımında. Kullandığı alandan stabil çalışmak için istediği sistem gücüne kadar sürekli bir artış var. Tek sebep bu değil ama inanın en büyük etken yukarıda yazdıklarım oluyor. Ayrıca kişisel olarak dayanıklılık ve donanım bileşen ömrü olarak BİLİNÇLİ ESKİTME olayına tamamen inanıyorum ve kullandığımız telefonlar temel ihtiyaçlar yani bazı uygulamalar ve arama msj anlamında çok çok uzun süre dayanabilecek şekilde rahatça üretilebilecekken bugün 3 yılı geçen telefonumuz varsa aa iyi dayandı sağlam telefonmuş diyoruz.
    telefonlarin donanimlarina bakildigi zaman ki en ust seviye cihazlardan bahsediyorum, deyim yerindeyse uzaya cikacak teknoloji var...
    bir cok ust seviye cihaz, ilk ciktigi yil piyasada olan tum ust duzey oyun ve uygulamalari rahatlikla calistirabilecek sekildeyken bir kac sene icerisinde en basit uygulamalari bile calistiramayacak hale geliyor...
    yani en detayli, islemciyi ve grafik kartini en fazla yoran oyun ve uygulamalari, neredeyse tum gucunu kullanmadan, rahatlikla calistiran cihaz, iki yil sonra facebook ya da whatsapp gibi programlarda kasmaya, menu gecislerinde takilmaya basliyorsa, bunu "ama o basit dedigin uygulamalar ne kadar gelisti biliyor musun" diye aciklayamazsin zira ne kadar gelisirse gelissin bu cihazlarda neredeyse ayni donemde cikan bircok bilgisayardan daha iyi donanim var ve mantiken en az 3 yil sorunsuz bir sekilde temel programlari calistirabilmesi gerek...
    7 yillik laptop bile en yeni windows surumuyle bile kasmadan calisiyor ve temel gorevlerini eksiksiz bir sekilde hallediyor ama icinde 8 - 10 cekirdekli islemciler, 4 - 6 GB ram olan cihazlar uc sene sonra kasmaya basliyorsa ya kullanilan isletim sisteminde bir sey var ya da bilincli bir sekilde tuketiciyi kandiriyorlar...
    Samsung icin belki icinde yuklu gelen programlardan dolayi ya da android sisteminin belli bir surec sonunda sismesinden dolayi yavasladigini soylesek bile Apple icin ne tur bir bahane bulunacak... simdi batarya dediler, iOS 10 ile bu olay basladi dediler ama zamanininda her turlu uygulama ve oyunu sorunsuz calistiran hadi oyun ve uygulamalari gectim sistemi yag gibi akan iPhone 4S bile iOS 9 sonrasinda menu gecislerinde dahi takilir olmaya baslamisti...

ayrica su belgeseli de birakayim belki izlememis olanlar vardir, planli eskitmeyi cok guzel bir sekilde aciklamislar...

• Yazılım güncellemesi almadığı için hep yeni kalıyor ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncelleme yayınlanmıyor doğru düzgün, eskitmeye fırsatları yok.

• Planlanmış değil zaten samsung'un hizmet kalitesi bu. 2 yıl olan güncelleme desteği bitmesine 2 ay kala gönderdiği 3 güvenlik güncellemesinden sonra samsung note 4 telefonum a.ı g.t. dağıttı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ybar -- 19 Ocak 2018; 22:15:37 >
  • Güncelleme almadan eskiyor telefonları

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Catology

Yazılım güncellemesi almadığı için hep yeni kalıyor ;)

• Telefonları zaten yavaş ayrıca yavaşlatmalarına gerek yoktur.
  • Yıllardır Samsung kullanıyorum. İçimden bir ses cihazları zamanla yavaşlattıklarını söylüyor. Elimde mesela 2+ yıllık Tab S modeli var. İlk aldığım yıla göre kesinlikle daha yavaş. Ben bunu hep yıpranıp eskiyen yongalara ve güncellemelerle yüklenip silinen uygulamaların artıklarıyla zamanla şişen işletim sistemine yorardım. Ama cihaza factory reset atıp formatladıktan sonra bile bir hızlanma görmeyince şüphelenmeye başladım.

Aslında bunu objektif olarak ölçebilecek yöntemler olabilir. Cihazın 2 yıl önceki performansını ve bugünkü performansını yaptıkları testlerle kontrol eden birileri var mıdır acaba?

• S7 kullanıyorum Android 7 den 6'ya dönüş yaptım arada performans farkı yok. Bu iddialar s7 serisi için geçerli değil en azından.

• Telefonların yavaşlamasının en büyük sebebi kullandığımız uygulama ve oyunların zaman içinde sürekli yükselen sistem kullanımları. Mesela arkadaş 2-3 sene önce aldığım ürün şimdi daha yavaş diyor. Şöyle bir şey var telefon veya tableti ilk aldığımız zaman (misal 3 sene öncesi) kurduğumuz Wp, facebook, instagram, banka uygulamaları, you tube, işletim sistemi mağazası, oyunlar (ve dahası) gibi uygulamalar genelde arka planda zaten sürekli çalışan uygulamalar. Bunlar sürekli gelen güncellemelerle ilerliyor yalnız telefon halen 3 sene öncesinin donanımında. Kullandığı alandan stabil çalışmak için istediği sistem gücüne kadar sürekli bir artış var. Tek sebep bu değil ama inanın en büyük etken yukarıda yazdıklarım oluyor. Ayrıca kişisel olarak dayanıklılık ve donanım bileşen ömrü olarak BİLİNÇLİ ESKİTME olayına tamamen inanıyorum ve kullandığımız telefonlar temel ihtiyaçlar yani bazı uygulamalar ve arama msj anlamında çok çok uzun süre dayanabilecek şekilde rahatça üretilebilecekken bugün 3 yılı geçen telefonumuz varsa aa iyi dayandı sağlam telefonmuş diyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strathmorea -- 19 Ocak 2018; 21:4:24 >

• tanreall T kullanıcısına yanıt
    Bende s4 çıktığında almıştım hala duruyor köşede ve oldukça iyi çalışıyor.

• Apple sorgulama sırasında" birtek biz değil Samsung da yapıyor onları da soruştursanıza" demiştir. Yoksa bu hesaba göre neden Samsung? Diğer telefon üreticileri neden sorgulanmıyor?

Çünkü apple ın tek rakibi Samsung.

• Android telefonların kronik tökezleme problemi var. Sanal makina sisteminden mi kaynaklanıyor neden kaynaklanıyor bilmiyorum.

Planlı eskitme hukuki olarak şirketlerin göze alabileceği bir şey değil. Özellikle android tarafında zaten üst model cihaz satabilmek uğruna sürekli olarak donanım yükseltme seçeneği tercih ediliyor. Yükselen donanımlar, yazılımcılara da yazılımlarında daha rahat,güçlü donanım kullanma imkanı oluşturuyor.

Android telefonlarda en kötü problem, zaman geçtikçe telefon , telefon işlevini bile doğru dürüst gerçekleştirememeye başlıyor. Google'ı tebrik etmek gerek akıllı bir telefon, zamanla aklını kaybedebilir ama telefon işlevini nasıl yitirebilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: themky

Güncelleme yayınlanmıyor doğru düzgün, eskitmeye fırsatları yok.

S6 suana kadar 33 guncelleme aldi.Gidip orta giris seviyesi telefonlara guncelleme bekliyorsaniz zaten beklemeyin ne kadar ekmek o kadar kofte.

S6 dan sonra guncelleme gelmiyor diyenlere sadece guluyorum bilmiyorsunuz bari ortalik yerde konusmayin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet bunu yazdığımızda komplo teorisi ürettiğimizi söyleyip dalga geçiyordu, bakın şimdi nasıl ayyuka çıktı.

• telefonlarin donanimlarina bakildigi zaman ki en ust seviye cihazlardan bahsediyorum, deyim yerindeyse uzaya cikacak teknoloji var...
    bir cok ust seviye cihaz, ilk ciktigi yil piyasada olan tum ust duzey oyun ve uygulamalari rahatlikla calistirabilecek sekildeyken bir kac sene icerisinde en basit uygulamalari bile calistiramayacak hale geliyor...
    yani en detayli, islemciyi ve grafik kartini en fazla yoran oyun ve uygulamalari, neredeyse tum gucunu kullanmadan, rahatlikla calistiran cihaz, iki yil sonra facebook ya da whatsapp gibi programlarda kasmaya, menu gecislerinde takilmaya basliyorsa, bunu "ama o basit dedigin uygulamalar ne kadar gelisti biliyor musun" diye aciklayamazsin zira ne kadar gelisirse gelissin bu cihazlarda neredeyse ayni donemde cikan bircok bilgisayardan daha iyi donanim var ve mantiken en az 3 yil sorunsuz bir sekilde temel programlari calistirabilmesi gerek...
    7 yillik laptop bile en yeni windows surumuyle bile kasmadan calisiyor ve temel gorevlerini eksiksiz bir sekilde hallediyor ama icinde 8 - 10 cekirdekli islemciler, 4 - 6 GB ram olan cihazlar uc sene sonra kasmaya basliyorsa ya kullanilan isletim sisteminde bir sey var ya da bilincli bir sekilde tuketiciyi kandiriyorlar...
    Samsung icin belki icinde yuklu gelen programlardan dolayi ya da android sisteminin belli bir surec sonunda sismesinden dolayi yavasladigini soylesek bile Apple icin ne tur bir bahane bulunacak... simdi batarya dediler, iOS 10 ile bu olay basladi dediler ama zamanininda her turlu uygulama ve oyunu sorunsuz calistiran hadi oyun ve uygulamalari gectim sistemi yag gibi akan iPhone 4S bile iOS 9 sonrasinda menu gecislerinde dahi takilir olmaya baslamisti...

ayrica su belgeseli de birakayim belki izlememis olanlar vardir, planli eskitmeyi cok guzel bir sekilde aciklamislar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 19 Ocak 2018; 22:41:40 >

• Yorumlara bakarsak ben samsung kullanmıyorum galiba ;3. yılına gelecek s6 edge var hala yağ gibi akıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr light -- 19 Ocak 2018; 23:17:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

quote:

Orijinalden alıntı: themky

Güncelleme yayınlanmıyor doğru düzgün, eskitmeye fırsatları yok.

S6 suana kadar 33 guncelleme aldi.Gidip orta giris seviyesi telefonlara guncelleme bekliyorsaniz zaten beklemeyin ne kadar ekmek o kadar kofte.

S6 dan sonra guncelleme gelmiyor diyenlere sadece guluyorum bilmiyorsunuz bari ortalik yerde konusmayin.

Üst seviyeler alsın, ama giriş seviyesi almasın drmrk yani?
    Ülkenin durumu bu zihniyetle dolu ondan böyleyiz sanırım?!

• böyle bir ortamda olsa da etmez zaten

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Marrusia kullanıcısına yanıt
    Aynı üreticinin benzer yazılımını içeren bir cihaz; orta veya üst seviye diye ayrımını Samsung satarken yapmıyor; iki ürün de o marka altında çıkıyor. "Ne kadar ekmek o kadar köfte" doğru tabir bu durum için ancak genel ortalama alındığında cihazların genel olarak "güncellenmediği" bir gerçek.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.