Şimdi Ara

Apple’dan ABD ekonomisine 350 milyar dolarlık katkı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Trump hükümetinin geçtiğimiz ay nakit rezervini deniz aşırı ülkelerde tutan ABD firmaları için yasalaştırdığı yeni vergilendirme reformu etkisini göstermeye başladı. Apple yurt dışındaki nakit rezervini ABD’ye taşımayı planlıyor.

Devasa ekonomi

Yürürlüğe giren yeni kanuna göre yurt dışında nakit birikimi olan şirketlerin ülkesinde yaptığı yatırıma göre tek sefer için yüzde 8-15 arasında vergi ödemesi mümkün kılındı. Böylece bugüne kadar biriktirilen yurt dışı varlıklara sadece bir kez vergi alınacak.

Apple’ın yurt dışında 250 milyar dolar civarında nakit birikimi olduğu ifade ediliyor. Firmanın ülkesinde yapacağı yatırımlar sayesinde toplamda ödeyeceği vergi ise 38 milyar dolar civarına yükseliyor. Firma bu alanda en büyük vergiyi ödeyen şirket olacağını ifade ediyor. Devasa birikimini ülkesine getirmek için Apple adeta bir yatırım seferberliğine başlıyor.

Apple’ın yapacağı yatırımlar ise doğrudan veya dolaylı olarak 5 yılda ülke ekonomisine 350 milyar dolar kazandıracak. Bunların içerisinde hem yatırımlar hem de ödenecek vergiler yer alıyor.

Ayrıca Bkz.Yeni bir açık tek bir mesaj ile Apple cihazlarını çökertiyor

Apple ilk etapta bahse konu vergiyi ödemeyi planlıyor. Sonrasında ise teknoloji geliştiren yerli firmalara yatırım yapmak üzere 1 milyar dolar olarak belirlenen Gelişmiş Üretim Fonu  5 milyar dolara çıkarılıyor. Hatırlanacağı üzere dayanıklı cam üreticisi Corning ve TrueDepth kamerasının projektörünü geliştiren Finisar bu fondan yararlanmıştı.

Diğer taraftan ülkede bulunan veri merkezlerine 10 milyar dolar yatırım yapılacak. Bu yatırımla hem mevcut merkezler geliştirilecek hem de yenileri kurulacak. Bu yıl toplamda Apple’ın 55 milyar dolarlık bir katkı yapması bekleniyor.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise müşterilere teknik destek sağlayacak yeni bir kampüs hizmete girecek. Toplamda 20 bin kişiye iş sağlanması ve 30 milyar dolar yatırım yapılması planlanıyor.

Son olarak Apple belirli bir seviye üzerindeki çalışanlarına 2500$ değerinde kapalı hisse senedi vermeyi planlıyor. Ayrıca çeşitli yardım kuruluşlarına da on binlerce dolar yatırım yapılacak. Bunun haricindeki yatırımlarla toplamda 350 milyar dolarlık bir katkı oluşturulacak.

Gelişmeler sadece Apple ile ilgili olanlar. Microsoft ve Google gibi pek çok teknoloji devi nakit birikimini yurt dışında tutuyor. Bunların yapacağı yatırımlarla birlikte ABD’de toplam 1 trilyon doların üzerinde bir ekonomi oluşacağı tahmin ediliyor. 

• apple şunu yaptı apple bunu yapıyor apple şunu yapacak vs... apple apple apple..her cümlenin içine apple yazma zorunluluğu mu var

• 10 milyon çalışanımızın aldığı aylık ücretin 4 katı fiyatına satılan telefonu almak için geceden kuyruğa girenler oldukça ABD krallığı bitmeyecek...

• sadece 3 firmayla 1 trilyon dolarlık ekonomi yaratılacak ABD'de. biz 80 milyon insan eşşek gibi alışıyoruz, yarattığımız ekonomi 800 milyon dolar civarında. Katma değer yaratmanın farkı bu işte.

• Helal olsun Apple'a her zaman gururlandırmıştır beni.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpay86

sadece 3 firmayla 1 trilyon dolarlık ekonomi yaratılacak ABD'de. biz 80 milyon insan eşşek gibi alışıyoruz, yarattığımız ekonomi 800 milyon dolar civarında. Katma değer yaratmanın farkı bu işte.

800 milyar dolar o, milyon olsa duramazsın
    Neyse espri bir yana, söylediğinde haklısın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jon SNOW 37

Helal olsun Apple'a her zaman gururlandırmıştır beni.

Hocam affınıza sığınarak, apple ile bağınız nedir acaba? Apple çalışanı mızınız? Yoksa ABD vatandaşı mı?

Apple hangi sebepten sizi gururlandırıyor bunu merak ettim? İlişkiniz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 18 Ocak 2018; 16:13:3 >
  • Bizim özel sektöründe artık bir atılım yapması lazım. Montajcı mantıktan vazgeçmek lazım artık. Her şeyi devletten beklememek lazım devlet telefon üretmez teşvik falan verir ki zaten devletin verdiği hibeler, vergi indirimleri gibi özel sektörü teşvik edecek düzenlemeler mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

quote:

Hocam affınıza sığınarak, apple ile bağınız nedir acaba? Apple çalışanı mızınız? Yoksa ABD vatandaşı mı?

Hala ağlıyorum bu müthiş habere ama bunlar mutluluk gözyaşı

Bu habere sevinmediğiniz için kendinizden utanmalısınız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • adam olun kullanıcısına yanıt
    Devletin adamisin söylediklerini üst rütbene ilet bi zahmet sözün gecer senin arkanda saglam seni dinliyeceklerdir..!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Iphone aldım paranın yarısı PYD terör örgütüne gitti kalan yarısı ordumuza gitti. Bana da izlemek kaldı.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

quote:

Hala ağlıyorum bu müthiş habere ama bunlar mutluluk gözyaşı

Bu habere sevinmediğiniz için kendinizden utanmalısınız

Özür dilerim. İroni yaptığını anlayamamışım :)

• Apple kullanıcılarına duyurulur :

Sizler apple'ı büyütmeye, apple abd ekonomisini büyütmeye, abd ekonomisi de teroristleri büyütmeye, onlar da bize kurşun sıkmaya devam ediyorlar. Gözünüzü açın.Sadece apple değil, hiçbir amerikan ürünü satın almayın.

• samsung donanımhaber ile reklam anlaşması yaptı ve insanların apple'den soğuması için sürekli haber yaptırıyor bence

ters psikoloji yapıp insanları apple'dan bıktıracaklar

başarılı taktik bence. yoksa bu kadar gereksiz apple haberinin başka açıklaması olamaz
  • cahilliğimi mazur görün bu haberin teknoloji ile alakası nedir?bana ekonomi haberi gibi geldi.

• Hadi kanal yol havalimanı yapmayı bırakıp heryere heykel dikelim 10.yıl marşını söyleyelim gelişelim güzelleşelim!

• o yüzden bu amerikanın sırtı yere gelmiyor ya, tek başına ülke bir kere apple, sadece bir kolu ekonominin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • adamlar kendi başlarına amerikayı satın alır ya bağışa bak

• ekmeğinizi apple mı veriyor acaba?_

• Enayi kazıklama markası millet geceden sıraya girdikçe daha çoook kazıklar bu elmacık

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.