Şimdi Ara

Ekran kartı fiyatları yükselişe geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
0
Favori
4.186
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son dönemde iyi bir oyuncu bilgisayarı kurmak hevesinde olanların en büyük engeli sanal madencilik oldu. Kripto para elde edebilmek için ekran kartı pazarını adeta istila eden madenciler rafta ürün bırakmadı. Bunun etkisi de fiyatlar görülüyor.

Arz-talep dengesizliği

Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz son bir-bir buçuk aylık süreçte ekran kartları modellerinde segmentine göre yüzde 10 ile 60 arasında değişen fiyat artışları yaşandı. Elbette en yüksek artış AMD ekran kartlarında.

Ayrıca Bkz.AMD Radeon RX Vega mobile gelebilir

Örneğin Radeon RX Vega 64 modeli 600 Avrodan 950 Avroya fırlamış. Radeon RX 570 modeli 206 Avrodan 295 Avroya çıkmış. Radeon RX 580 ise 250 Avrodan 380 Avroya çıkmış. Bunlar en çok artanlar.

Nvidia tarafında ise en fazla yüzde 20 artış var. GeForce GTX 1070 Ti ekran kartı 440 Avrodan 530 Avroya fırlamış. Nvidia ekran kartları biraz daha fazla piyasada bulunabiliyor.

Kasım ve Aralık aylarında kripto paralarda adeta patlama yaşanması daha fazla kişinin madenciliğe girmesine neden oldu. Bu da stokları tüketti. Kaynaklar Mart ayına kadar ekran kartlarının fiyatında düşüş beklemiyor. 

• Günde 10 saat oyun oynayacak hiç kimse yok burada. Belirli günler oynanabilir ama her gün 10 saat oyun oynayan adam zaten hastadır ve istisnadır. Türkiye ortalaması 15 yaş üstü için haftada 6 saat oyun olarak gözüküyor. Ben size bir iyilik yapayım ve günde 4 saat oyun oynanıyor diyeyim (ki bunu bile yapan sayısı %5-10 luk kesime anca denk gelir). Her gün istisnasız 4 saat oyun oynayan bir adamın 2.5 yıl o kartı kullanmasıyla 3-5 ay mining yapması aynı süreye denk geliyor.

Ek olarak mining esnasında kartın kesintisiz %100 kullanılması ve ne kadar havalandırma yapılmaya çalışsa da daha zorlu ortamda çalışması gibi herkesin düşünebileceği şeyleri söylemeye gerek bile duymuyorum. Buyurun gidin siz mining yapılmış kartları alın, sonra forumda kartım durup dururken bozuldu diye konu açarken öncesinde mining yapılmış 2. el kart aldım yazmayı unutmayın...
    Bu sefer üreticiler de haklı onlara da bir şey diyemiyorum. Tamam madenciler alıyor çabuk tükeniyor fiyatlar bu yüzden artıyor herkes farkında. Üreticilerde gerekirse daha çok üretmek için yatırım yaparlar ancak bu madencilerin geçici olduğunun farkındalar.
    Şimdi üretim kapasitesini artırıp madenciler ve tüketicilere yetecek kadar üretseler ileride madenciler iyice azalınca bu sefer boşuna yapılmış üretim kapasitesi yatırımı ellerinde patlayacak. Bu riski almak istemiyorlar.

Tek çare tüm coinlerin dibi görüp acemi kazıcıların gözünü korkutması olur. Çünkü alt kattaki manav bile mining yapma peşinde neredeyse. Onlar bir korkutulacak ki piyasa rahatlasın.

Yalnız o zamanda ikinci el piyasasına mining hevesiyle alınmış binlerce kart düşecek. İkinci el fiyatları iyi düşecek bu yıl içinde sanırsam. Ancak temiz kullanılmış kart bulmak büyük sorun olacak çünkü 24 saat aylarca çalışmış bir kartın ne zaman elinizde kalacağı belli olmuyor...
  • Rakibi O kadar ekran kartı satsa da pazarın lideri belli. NVIDIA ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Batsın o madencilerin hepsi..
  • ekrem dünki açıklamamdan sonra araştırıp yayını başmış helal :)

• Gtx 1050 ti ne olmuş öyle, eyvahlar olsun
  • GTX1050Ti 900-1000 liralara dayandı. i7 7700hq-GTX1050ti'lı laptoplar 4bin liralara geliyor. Gerçekten masaüstü yerine laptop almak daha mantıklı şuan. Sadece oyun oynamak isteyenler için ben hala konsol öneriyorum. (Diğer işler için idare eden pcniz varsa) Ekran kartları uçtu, ramler zaten malumunuz işlemciden daha fazla parayı rame veriyoruz... Daha neler neler...
  • Madencilik yapan birinin (cloud mining) ağzından duydum Türkiye'ye gelen ekran kartlarının piyasaya, perakendecilere verilmeden madenciler arasında bölüşüldüğünü. Bir anakarta bağlı 8 tane ekran kartını görünce anladım. Ethereum bir bitmedi yav.
  • Bu madencilik olayını ekran kartı şirketleri çıkardı gibi duruyor.

• Akbaba89 kullanıcısına yanıt
    Komik

Lütfen yorum yapmadan önce bilgi sahibi olun

• Fatura gene kripto koinlere kesildi he...

2017, 3.üncü çeyrekte madencilik için donanım alma işi neredeyse bitme noktasına gelmişti (özellikle ekran kartı).

Para kasma zorluğu neredeyse 100 kat artmış iken ekran kartı alan kimlerdir bilemem ama daha çok sazan gibi atlayan, kolay para aşkı ile yanan acemiler gibime geliyor.

Eski madenciler alabilir gerçi ama artık bu işler ASIC Minerlara yönelmeye başladı.
  • diğer bileşenler de yerinde sayıyor değil tabii.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bitin be madenciler.

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

Fatura gene kripto koinlere kesildi he...

2017, 3.üncü çeyrekte madencilik için donanım alma işi neredeyse bitme noktasına gelmişti (özellikle ekran kartı).

Para kasma zorluğu neredeyse 100 kat artmış iken ekran kartı alan kimlerdir bilemem ama daha çok sazan gibi atlayan, kolay para aşkı ile yanan acemiler gibime geliyor.

Eski madenciler alabilir gerçi ama artık bu işler ASIC Minerlara yönelmeye başladı.

İyi fiyata bulsam 8-10 tane daha 1070 alırım, ekran kartları 2 ayda çıkarttı parasını... Madencilik bitmez...

• Daha durun anakartlar da uçuşa geçecek ondan sonra sistem toplamak artık çok zorlaşacak bizler için. SSD pahalı RAM pahalı ekran kartları da yükselişe geçiyor, anakartlar da yükselecek kısacası yüksek seviye sistem toplamak lüks hale gelecek.

Mining işi elbette etkiliyordur ama asıl etkileyen firmaların kendisidir.

• Bu sefer üreticiler de haklı onlara da bir şey diyemiyorum. Tamam madenciler alıyor çabuk tükeniyor fiyatlar bu yüzden artıyor herkes farkında. Üreticilerde gerekirse daha çok üretmek için yatırım yaparlar ancak bu madencilerin geçici olduğunun farkındalar.
    Şimdi üretim kapasitesini artırıp madenciler ve tüketicilere yetecek kadar üretseler ileride madenciler iyice azalınca bu sefer boşuna yapılmış üretim kapasitesi yatırımı ellerinde patlayacak. Bu riski almak istemiyorlar.

Tek çare tüm coinlerin dibi görüp acemi kazıcıların gözünü korkutması olur. Çünkü alt kattaki manav bile mining yapma peşinde neredeyse. Onlar bir korkutulacak ki piyasa rahatlasın.

Yalnız o zamanda ikinci el piyasasına mining hevesiyle alınmış binlerce kart düşecek. İkinci el fiyatları iyi düşecek bu yıl içinde sanırsam. Ancak temiz kullanılmış kart bulmak büyük sorun olacak çünkü 24 saat aylarca çalışmış bir kartın ne zaman elinizde kalacağı belli olmuyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kefelon -- 18 Ocak 2018; 12:26:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Saab9000

GTX1050Ti 900-1000 liralara dayandı. i7 7700hq-GTX1050ti'lı laptoplar 4bin liralara geliyor. Gerçekten masaüstü yerine laptop almak daha mantıklı şuan. Sadece oyun oynamak isteyenler için ben hala konsol öneriyorum. (Diğer işler için idare eden pcniz varsa) Ekran kartları uçtu, ramler zaten malumunuz işlemciden daha fazla parayı rame veriyoruz... Daha neler neler...

Vallahi laptopun masaüstünden her konuda daha cazip olduğu bir zamanı hatırlamıyorum ben. 2.5-3 bin tl'ye aynı fiyattaki laptoplardan çok daha performanslı masaüstü toplanırdı. Şu anda özellikle ram ekran kartı ve ssd fiyatları çığırından çıkmış durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SkeironnWH

ben mining yapmiyorum ama 3-5 aylık mining yapılmış garantisi olan bir msi gtx 1070 ile 1.5 yıl boyunca günde en az 10 saat oyun oynanmış msi gtx 1070 in farkını anlatabilirmisiniz ? kullanım süresine göre bakılıyorsa o zaman benim kartımın çöp olması lazım totalde daha fazla kullanılmış ve mininge oranla daha fazla güç tüketilmiş bir kart benim ki

Günde 10 saat oyun oynayacak hiç kimse yok burada. Belirli günler oynanabilir ama her gün 10 saat oyun oynayan adam zaten hastadır ve istisnadır. Türkiye ortalaması 15 yaş üstü için haftada 6 saat oyun olarak gözüküyor. Ben size bir iyilik yapayım ve günde 4 saat oyun oynanıyor diyeyim (ki bunu bile yapan sayısı %5-10 luk kesime anca denk gelir). Her gün istisnasız 4 saat oyun oynayan bir adamın 2.5 yıl o kartı kullanmasıyla 3-5 ay mining yapması aynı süreye denk geliyor.

Ek olarak mining esnasında kartın kesintisiz %100 kullanılması ve ne kadar havalandırma yapılmaya çalışsa da daha zorlu ortamda çalışması gibi herkesin düşünebileceği şeyleri söylemeye gerek bile duymuyorum. Buyurun gidin siz mining yapılmış kartları alın, sonra forumda kartım durup dururken bozuldu diye konu açarken öncesinde mining yapılmış 2. el kart aldım yazmayı unutmayın...

• Bizim ülkede sıfırdan PC toplama işi bitti artık bence. Param olsa bile bu fiyatlara PC toplamam. Gamebook veya konsol alır geçerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dürüstİnsan -- 18 Ocak 2018; 12:45:4 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SkeironnWH

saçmalamışsın bir tane ilan yada konu göster garantisi mevcut olupta mining kartı alan ve durduk yere bozulan daha sonrada garantisinin kabul edilmediği bende size inanayım

"saçmalamışsın" alıp kartımın benden çok garantide durmasını istiyorum diyorsunuz yani? Kart yıprandıktan sonra öyle kolay hadi tamir edelim olmuyor. Hadi başka ülkede olsak yenisiyle değişim falan dediklerinize azıcık hak verirdim ama Türkiye'de garanti kavramını bilmiyorsunuz sanırsam. Mining yapmayı geçtim normal bir kartı verseniz kullanıcı hatası deyip geri yolluyorlar.

Siz iyi macera arıyorsunuz veya "miningci değilim" kısmı "şu partili değilim ama" kısmına dönmüş

• El birliği ile PC oyunculuğunu bitirsinler. Bakalım tüm pazarı konsollar alınca kimin için kart üretecekler?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.