Şimdi Ara

PC satışları yıllar sonra ilk kez yükseldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 2011 yılı sonlarından itibaren büyük bir durgunluğa giren PC pazarı halen ölü toprağını üzerinden atabilmiş değil ancak umut verici gelişmeler var. İlk kez satışlar yıl bazında artış gösterdi.

2017 önemli bir yıl oldu

Tatil döneminin de etkisiyle geçen yıl son çeyrekte 70.5 milyon bilgisayar satıldı ve yıl bazında yüzde 0.7 artış elde edildi. Çok küçük bir miktar olsa da daha önceki 1.7 düşüş tahminlerine göre oldukça iyi sayılabilir.

Pazarın yeni lideri HP, önceki lider Lenovo ile arasındaki farkı giderek açıyor. Firma son çeyrekte 16.5 milyon PC satışı yaparak yıl bazında yüzde 8 artış gösterdi. Lenovo ise 15.7 milyon satış ile düz bir çizgi izledi.

Ayrıca Bkz.Intel kendi grafik birimi için kolları sıvadı

Üçüncü sırada Dell yine düz bir çizgi ile 11 milyon bilgisayar sattı. Apple ise yüzde 7 artışla 5.7 milyon Mac satışı yaptı. Asus ve Acer ise son çeyreğin en büyük kayıp yaşayan iki firması oldu.

2017 geneline bakacak olursak PC pazarı yüzde 0.2 civarında düşüş kaydetti. HP, Apple ve Dell yıl genelinde satışlarını arttıran firmalar oldular. Lenovo, Asus ve Acer ise yılı ekside kapattı.

PC pazarının halen çıkışa geçememesinin en önemli faktörleri akıllı telefon ve tablet pazarının kullanıcı çalmaya devam etmesi. Pek çok işini mobil cihazlarında halledebilen kullanıcılar bu yüzden bilgisayarlarını yenileme konusuna çok sıcak bakmıyor. Diğer taraftan oyuncu donanımları pazarı yükselişe devam ediyor ne var ki Asus ve MSI pazarın yüzde 50’sine hakim durumda. Diğer markalara ise çok az bir hareket alanı kalıyor. 

• doların yükselmesi yaramış :)

• Toplama pc alanları, pc pazarına dahil etmemişler heralde.
  • sebebi mining

• Paul abi 5 ay önce açıkça konuşmuş zaten.
  • Şimdi asıl tasarımlar duzelince açıklar kapanınca satışlar patlayacak ama ben bu sefer sıkıntı çıkmazsa amd alacağım.

• Mining işinin büyük etkisi olmuştur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dangerwrestling D kullanıcısına yanıt
    Aynen :D :D

• Front-Back kullanıcısına yanıt
    kazıyan adam hazır almaz. ;)
  • Via KX5000 işlemci ve anakartları gelirse PC satışları tarihi bir rekor kırabilir, gelmezse de düşüş olabilir, Ryzen'lar beklenenden pahalı çıktı, yeni umut Via KX serisi, onlar da pahalı ve yüksek fiyattan gelebilir diyenler var ama bu olursa PC pazarı alsın başını çeksin gitsin deriz.
  • Bununla birlikte toplama pc işiyle uğraşanların yaş ortalaması azalıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FEARTR

doların yükselmesi yaramış :)

Dolar tüm dünyada yükselmiş değil mi hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rabitelli

Ohoo.. acaba arkadaslar onu mu kasdediyor sayin rabitelli?
  • bu tablodan anladığım insanlar akıllanmaya başlamışken yeni nesil 2000 veletlerin dünya capında ortaya çıkmasıyla tekrar zeka geriliği yaşanmaya başlamış kim alır bu hazır kasaları allah aşkına
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

quote:

Orijinalden alıntı: rabitelli

Ohoo.. acaba arkadaslar onu mu kasdediyor sayin rabitelli?

Yav o bi şey değil de az evvel fiyatları gördüm kafamı hangi duvara vursam diye düşünüyorum.
    2 hafta evvel 1800küsürden aldığım rx580 nitroyu şu anda hepşiburdada 3000 civarına satıyorlar.
    Neden stoktakilerin tümünü almadım ki...
    %10-20 kar koyup satsam, hem de faturalı (evet, fatura da kesebiliyorum), hem ben kazanırdım, hem de millet sebeplenirdi.
  • Toplama pc kuranlar eklense artış olacakta, adamlar direk olaya kasa ile satılan pc olarak bakıyorlar. Ekran kartı, cpu, gpu, ssd alımları incelensin. Hele şu son 1-2 senedir ssd alımları büyük bir zıplama yapmıştır elektronik pazarında, cpu, gpu yenilemek yerine millet ssd alıyor ki bence en doğrusu da bu eğer elinde orta halli bir gpu ve cpu varsa. Hemen hemen tüm fps droplarının, takılmaların sebebi hdd.

• rabitelli kullanıcısına yanıt
    sormayın ya deli oldum ben 4 aydır rx 580 4gb sapphire olanı takip ediyorum en son sözde indirimle 1500 tl idi daha düşer dedik almadık şuan 3 bin tl bazen 3400 tl bile oluyor bu nedir ya bunca yıl takip ederim ilk kez gördüm böyle saçma fiyatları alanın aklına şaşayım pes diyorum artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 31 Ocak 2018; 4:57:54 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.