Sizi de elektrik carpıyor mu ?
102 Cevap23640 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
180 gün cezanın,
171 gün 13 sa. 28 dk. kadarı kaldı.
21 Mart 2007; 17:07:45 

Arabadan inince kapıya dokundugum anda elektrik carpmasından bıktım.Paranoya başladı yau

Kapıyı kapatırken elimi montumun icine sokup oyle kapatıyorum.

Garajın kapısını acarken de once elime garajın anahtarını alıyorum ve anahtarı kilide değgirdigim an elektirkler cıkıyor

Sizde de oluyor mu bu olay yoksa benim araba mı arızalı ?

Daha once 1-2 kez ic okuma lambası 2kezde sis farında temassızlık oldu.Tekme yada yumruk atınca duzeliyor Aceba bunun da etkisi olabilir mi ?

1066 Mesaj
21 Mart 2007; 17:21:51 

[font="Arial Black"]
Arabaya çamur atma, sorunu kendinde ara

Bu aralar bende de bol bol çarpma oluyor, havalardan mıdır nedir.

Böyle bir konu açılmıştı bir aralar, bir sürü öneri vardı orada, elini toprağa sürenler, eğilenler kalkanlar vs. En güzeli mont evet, ya da kapıyı camdan iterek kapat
[/font]

Smile! Tomorrow's gonna be worse

1 Aralık'ta askerim

10001 Mesaj
21 Mart 2007; 17:24:43 

@ ..dEnZeL.., çıplak ayakla toprakta yürümeyi deneyebilir misin?

Vallahi dediğin gibi olsa şase yapar gibime geliyor.
Bence senden kaynaklanan bir durum.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

182 Mesaj
21 Mart 2007; 17:27:08 

walla arada bir de olsa olmuyor değil ama seninki kadar sıkı bir şekilde değil elbette aslında şu toprakta yürüme tavsiyesine ben de katılıyorum sanki

10528 Mesaj
21 Mart 2007; 17:34:38 

ooooo denzel sorma bu konu bendede mevcut ..

arabada değil ama .. Metal kapı kollarında geçtiğimiz senelerde bir yurtdışı seyahatımde bir otelde odamın kapısında aşırı elektrik yukluydü uçakta kanadın üstünde oturdugumdanda bendede epey elektrik yukluydu ve o aralar cok stresım vardı dolayısıyla elektrık deposu gıbıydım dogal olarak tüm seyahat boyunca nereye dokunsam çat çut çarpıyor ve canımı acıtıyordu. Oldukça sinir gıcık ve bi okadarda rahatsız edici bir durum .. O gunden beri artık bende paranoya basladı hastane kapılarında asansorlerde bılımum metal ve benzerı maddede yerlerı tutarken montumun ıcınde denyıroum dirseğimle vuruyorum kafa atıyorum yumruk atıyorum acımasın diye.. Hatta yurtdışında direk tokatlıyodum kapıyı acımasın elim diye paranoyanda haklısın istanbula geldiğim gibi bahçeye mayomla çıkıp toprakta yuvarlandım leş gibi oldum ama elektrik gitmedi..

Çok ilginç ve kötü bir durum. Strestendir . Çok kafana takmamaya bak etrafında gelişen olayları . ay Haydar dümen gibi oldum. Neyse Kendine iyi bak ..

Saglıcakla,
Saygılar,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozdamar -- 21 Mart 2007; 17:43:28 >

724 Mesaj
21 Mart 2007; 17:35:30 

Elektriği bi şekilde topraklama yapmak lazım hava ile ilişkili bir durum .

Önümüz tufanmış ne gam , Nuh'un gemisidir VATAN...

800 Mesaj
21 Mart 2007; 18:19:15 

hakiki kösele ayakkabı giyebilirsin.

Ben ki Cihan Sultanı, Al-i Osmaniyye Hükümdarı, Kanuni Sultan Süleyman Han. Duyarım ki hududumuza yakın müstemlekelerinizde bir nevi eğlence icad edile gelmiştir. Korkarım ki bu illet benim memleketime de duhul ede. Bu sebep ile sizden isteğim odur ki bu eğlence şekli devletinizde tiz yasaklana… Şayet isteğim yapılmaz ise şunu iyi bilesiniz ki; ben Kanuni Sultan Süleyman, Orduy-u Hümayunumla gelip o illeti kökünden kazımaya muktedirim. (Kanuni Sultan Süleyman han tarafından Fransa kralına gönderilen fermandır.)

1195 Mesaj
21 Mart 2007; 18:20:17 

ELEKTRİK ÇARPMASI GENELDE KURU VE RÜZGARLI HAVALARDA OLUYOR.ARABANIN LASTİK'LERİNİN YERLE TEMASI SONUCU STATİK ELEKTRİK OLUŞUYOR VE ARABADAN İNİP KAPIYA VEYA HERHANGİ BİR YERE DOKUNULDUĞU ZAMAN OLUŞAN STATİK ELEKTRİK ÜZERİMİZDEN AKARAK TOPRAĞA BOŞALIYOR.OLAY BUNDAN İBARET.

7937 Mesaj
21 Mart 2007; 18:24:22 

Araba güzel, adam yakışıklı, tabe ki dışarıdaki kızlarla arada cereyan oluşacak.. Gayet normal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanyuceer -- 21 Mart 2007; 18:25:09 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Mart 2007; 18:41:27 

quote:

Orjinalden alıntı: hasanyuceer

Araba güzel, adam yakışıklı, tabe ki dışarıdaki kızlarla arada cereyan oluşacak.. Gayet normal

En güzeli kağıyı camdan iterek kapamak.

2399 Mesaj
21 Mart 2007; 18:52:02 

eğer ayaklarınızın altındaki paspas halı paspas' lardansa bu normal.çünkü ayağınızı o halıya sürterek veya temas ederek vücuda elektrik yüklemesi yapıyorsunuz oda oanlık geçeci bir şeydir çıt diye bir ses yaparak sizi strese sokabilir.o sizdeki aşırı yüklenmenin boşalmasıdır.aynı olay bendede oluyor önemli bir şey değil.bundan sonrada olacak.artık onunla yaşamayı öğrenin.ayağınızı fazla sürterek halı veya yünlü ortamlarda fazla bulunursanız yine olacaktır,hatta bir kişi ile tokalaşırken bile oluyor,resmen akımın geçtiğini görüyorum.ama saliselik bir olay.vücuduma kaşık maşık koyuyorum ama tutamıyorum,daha çok çalışmamız lazım

698 Mesaj
21 Mart 2007; 18:54:17 

eğer devamlı yapıyorsa bir yerde kaçak olabilir.bence servise uğramanda yarar var.yarın bir gün sigortan falan atmasın.bizimde evde fırın çarpıyordu devamlı servisi çağırdık topraklaması yapıldı düzeldi.

corsa cdti

11050 Mesaj
21 Mart 2007; 19:00:15 

aynı sorun son 4 gündür bende de var
1.5 aydır istanbul'daydım
geçen cuma'dan beri evdeydim
salıya kadar
4 gün boyunca polo+bmw 3.18+şahin+doğan+fabia
toplam 5 farklı araç kullandım
hepsinden de inerken elim kapıya ilk dokunduğum anda hafif bir çarpma oldu
nedenini anlamış değilim

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

631 Mesaj
21 Mart 2007; 19:20:46 

nedeni çok basit arkadaşlar doktor olarak acizane kanaatim giydiğiniz ayakkabılardandır. ayakkabıların taban malzemelerinin kauçık oranları ve kauçuk kalitesi elektriklenmeyi etkiler. bir arkadaşın dediği gibi hakiki kösele ayakkabıda elektriklenme olmaz mesela.

..Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni; Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni..

97 Mesaj
21 Mart 2007; 19:27:18 

quote:

Orjinalden alıntı: aadnan

nedeni çok basit arkadaşlar doktor olarak acizane kanaatim giydiğiniz ayakkabılardandır. ayakkabıların taban malzemelerinin kauçık oranları ve kauçuk kalitesi elektriklenmeyi etkiler. bir arkadaşın dediği gibi hakiki kösele ayakkabıda elektriklenme olmaz mesela.

dediklerinize aynen katılıyorum.daha bugün öğrendim ayakkabıdan dolayı olduğunu.bende de sıklıkla olur.

Uzaklaştırılmış
180 gün cezanın,
21 Mart 2007; 19:41:15 

quote:

Ayakkabıdan mı aceba ? Ustu bez tabanı da kaucuk.Tam bezde degil aslında Resmini koysam gorgusuzluk olur

Bu arada botlarda yapıyor bunu.

HAyır carpsın acıtmıyor ama kapıyı kapatana kadar gerizekalı gibi hareketler yapıyorum Ozdamar gibi bende kapıyı tokatlıyorum.Görenler ne diyor aceba

Peki bu topraklama ne yau ? Elime anahtar alıp anahtarı metal 1yere surunce elektrik boşalıyor.Bunu başka türlü boşaltmanın yolu yok mu ?

10528 Mesaj
21 Mart 2007; 19:54:56 

quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Ayakkabıdan mı aceba ? Ustu bez tabanı da kaucuk.Tam bezde degil aslında Resmini koysam gorgusuzluk olur

Bu arada botlarda yapıyor bunu.

HAyır carpsın acıtmıyor ama kapıyı kapatana kadar gerizekalı gibi hareketler yapıyorum Ozdamar gibi bende kapıyı tokatlıyorum.Görenler ne diyor aceba

Peki bu topraklama ne yau ? Elime anahtar alıp anahtarı metal 1yere surunce elektrik boşalıyor.Bunu başka türlü boşaltmanın yolu yok mu ?

denzel vallahi tek çözüm bu .. Hele birde dalmışsan of çok kötü oluyor çarpıntıya kadar gidiyor bende

Giydiğin Ayakkabı Converse mi ?

Uzaklaştırılmış
180 gün cezanın,
21 Mart 2007; 20:00:17 

Yok yau Converse değil Ayakkabılar Fendi ama botla falan da oluyor bu olay.

Arabaya 1dk binip indigimde de oluyor.Kacaktan süpheleniyorum ben

321 Mesaj
21 Mart 2007; 20:04:04 

yoq kardeşim vücundaki elektirk akımından oluo fazla elekroik olunca metaller üstünde belli oluo vücudundaki elekrik 6v'tan yükseldi demekki ondan oluodur

Jeep Patriot 2.0 CRD 2007 SİYAH

10528 Mesaj
21 Mart 2007; 20:34:39 

quote:

Yok yau Converse değil Ayakkabılar Fendi ama botla falan da oluyor bu olay.

Arabaya 1dk binip indigimde de oluyor.Kacaktan süpheleniyorum ben

Kaçakmı Bi servise baktır o halde ..

Ayakkabıdan ileri geldiğini sanmıyorum.

dipnot: bende bir an için converse giydiğini sandım bez falan deyince

alayına isyan ölümüne cesare

11935 Mesaj
21 Mart 2007; 21:09:50 

geçen senede bende aynı böyle topic açmıştım

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

Uzaklaştırılmış
21 Mart 2007; 21:19:54 

Ya beyler paranoya oldu paratoner gibi adamım ya beni araba feci çarpıyor arabaya binmekten soğudum binesim gelmiyor, yürüyen merdivenler çarpıyor

10528 Mesaj
21 Mart 2007; 21:21:53 

quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

Ya beyler paranoya oldu paratoner gibi adamım ya beni araba feci çarpıyor arabaya binmekten soğudum binesim gelmiyor, yürüyen merdivenler çarpıyor

Tokatla

Uzaklaştırılmış
21 Mart 2007; 21:53:37 

Aracın döşemeleri nylon karışımlı ise ve kendin yün karışımlı bir giysi giyiyorsan sürtünmeden dolayı üzerinde statik elektrik oluşur ve araçtan inip yer ile temasın sağlandığında metal bir şeye örneğin kapı kolu dokunursan biriken statik elektrik deşarj olur.

Ya aracın döşemelerini değiştir yada yün kazak giyme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasok -- 21 Mart 2007; 21:54:21 >

82 Mesaj
21 Mart 2007; 21:55:52 

çıplak ayak çimde yürü

Uzaklaştırılmış
21 Mart 2007; 21:57:28 

sorma yaw ben resmen zıplıyorum fena vuruyor benide anfinin şasesinindenmidir nedir çok pis çarpıyor benide

3005 Mesaj
21 Mart 2007; 22:19:18 

o çarpma anında vücudunuzdan boşalan statik elektriğin, 20-30 bin volt civarında ciddi bir yüksek gerilim olduğunu biliyor muydunuz?

Yiğit harpte, dost dertte, olgun adam hiddette belli olur...

Uzaklaştırılmış
21 Mart 2007; 22:29:25 

20-30 bin volt olsa dokunduğum kömür olur

20690 Mesaj
21 Mart 2007; 22:39:33 

Yoksa bende de mi bi sorun var anlamadım. Benimde başıma geliyo. Hemde her yerde. Evde arabada parkda bahçede banyoda helada orda burda şurda. Noluyo bea.

396 Mesaj
21 Mart 2007; 22:44:58 

benim arabada cam çerçevesi lastikle kaplı. ordan kurtarıyoruz yoksa başkasının arabasında ben de geriliyorum kapıyı kapatırken.

Bu arada aklıma discovery channeldaki mythbusters programı geldi. hatırlıyormusunuz naylon kadın donuna statik elektrik yükleyip araba patlar mı benzincide diye uğraşıyorlardı

598 Mesaj
21 Mart 2007; 22:48:56 

Ben arabamın kapısını 1 yıl boyunca dırsegımle kapatmak zorunda kaldım bu ıs ıcın Cok sınır bosucu bır ıs hatta bu carpılma yusunden arabanın ıcerdekı kılıt mandalını kırdım oradan cekıp kapatayım dıye.

Güvenli ve konforlu sürüşler

Uzaklaştırılmış
180 gün cezanın,
21 Mart 2007; 22:53:53 

quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

20-30 bin volt olsa dokunduğum kömür olur

Oyle olsa ilk arkadaşın abisinin şeyine dokunurdum Adam 5. cocugu yapacak yaşı daha 38

942 Mesaj
21 Mart 2007; 23:48:27 

Atlayan gerilim 10 kV uzerindedir,zaten olmasa atlayamaz.

Bende de araba marka/model farketmeksizin ozellikle inerken koltuga surunerek inersem devamli oluyor. Buna soyle bir cozum getirdim kendimce. Inerken kapiyi actiktan sonra arabanin kapi kilidi karsiligi gibi kaportayla temas halinde boyasiz metal bir yerine(bu kesin cozum) veya kapinin ustunden tutunarak(boyali oldugu icin tam desarj saglamayabiliyor bazen yine carpiyor) iniyorum, nadiren de olsa kapilari baskasi kilitleyecekse indikten sonra camdan kapatiyorum kapiyi ve elimi topraga degiyorum, bu aliskanlik haline geldi bende.
Yine ozellikle klima ile sogutulan yerlerde(magaza,metro v.s.) nemsiz havadan dolayi ciddi elektriklenme oluyor, trabzanlara falan degersem acayip canimi yakiyor, bu durumda da cebimden anahtari cikarip zaman zaman metal trabzanlara anahtari elimde sikica tutarken anahtarin ucu ile degiyorum, boylece atlayan gerilim zarar vermiyor. En kotu olasilikla da mesela metro turnikesinden gecerken dizimle itiyorum turnikeyi.

Giyilen elbise,ayakkabi,ruzgar,havanin nemi, biryere surtunme v.s. gibi faktorler etken. Saniyorum yunlu elbise+spor ayakkabi kombinasyonu en fazla elektrige sebep oluyor. Cunku benden yazlari Izmir'de bulundugum zaman disinda hic gitmiyor bu meret, devamli carpilip duruyorum(ev disinda tabi)

1984 RENAULT 12 GTS
1999 MERCEDES E200 KOMPRESSOR
2006 NISSAN Almera 1.5 Tekna

112 Mesaj
22 Mart 2007; 0:49:28 

Hissettiğiniz "çarpılma" vücudunuzdan en az 10.000 voltun boşalmasıdır. Bu doğru.
Ancak, bu yüksek gerilim, miliamper seviyesindedir, o yüzden canınızı sıkmaktan başka bir zarar vermez. Hiç bir şey kömür olmaz.

Araçta "elektrik kaçağı" olması tezi de hurafedir.

(Saçınızı plastik bir tarak ile çok sıkı tarayın, sonra da tarağı ufak ufak kesilmiş kağıt parçalarına yaklaştırın, göreceksiniz. Bunun adı "statik elektrik".)
Anfi şasesi masesi yok yani.

Paspas sentetik, koltuk döşemesi de sentetik olunca, inip binerken oluşan sürtünme ile yükleniyorsunuz, o kadar.

Haa, bu "yüklenme" öyle bir kaç gün sürmez. İlk temas ettiğiniz topraklanabilecek yüzeye iletilir, ve geçer. Bir şey kalmaz.

Giysilerinize dikkat edin, sentetik ve yün karıştırmayın.

Bu arada, üzerlerinden elektriğin gitmediğini iddia edenler, toprakta yuvarlanmak yerine duş alabilirler.
Ne bileyim, daha temiz bir çözüm.

686 Mesaj
22 Mart 2007; 1:20:01 

ne elektirikli adamlarsınız yaa.

lise çaglarında giydigim kumaş pantolonda çok yapışırdı üzerime elektiriklenmeden çok gıcık olurdum. o haldeyken bir yere de çarparsam yanlışlıkla offf ayaklarım yerden kesilirdi..

dikkat edin elektirikliyken bilgisayarla ugraşıyorsanız (büyük bir ihtimal biliyorsunuzdur) ram,ekran kartı gibi parçaları ellemeyin parçanın üzerine soguk bir su içme durumunda kalabilirsiniz..

274 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
okandilek2003
22 Mart 2007; 1:42:00 

quote:

ya bu kesin dogru son zamanlarda banada çok oluyor arabadan inip dirsegimle kapıyı kapatmaya çalışırken çevremdekiler tuhaf tuhaf bana bakıyorlar kullandıgım 3 şeşit ayakkabı var sadece kösele olanlarda çarpılmıyorum ama kaguçuk altlı olanlarda çarpılıyorum bende ayakkabılardan olabilecegini düşünüp denedim kesin ayakkabılardan bide yaptıgımız işlede alakalı sanırım ben fabrikada elektrik bakımcıyım ve yüksek manyetik alanda çalışıyorum bununlada alakalı sanırım

Asla birilerinin umudunu kırma, belkide sahip oldukları tek şey o'dur.

14842 Mesaj
22 Mart 2007; 1:49:28 

quote:

Oyle olsa ilk arkadaşın abisinin şeyine dokunurdum Adam 5. cocugu yapacak yaşı daha 38

4159 Mesaj
22 Mart 2007; 10:41:47 

quote:

Arabaya çamur atma, sorunu kendinde ara

NE GÜZEL SÖYLEMİŞ ARKADAŞ.

Araba Geçmişim: 1994'de 73 model 1303 VW ve 94 Renault Spring, 98'de Broadway, 99'da Polo, 2001 Polo Classic, 2003 Peugeot 206, 2005 Ford Focus C-max, 2008 C4, 2009 C4 Picasso, 2011 BMW 1.16İ, 2013 BMW X1, 2014 C4, sonrası kısmet...

793 Mesaj
22 Mart 2007; 11:50:08 

...dEnZeL...

bu elektriklenme senin giydiğin giysilerden kaynaklanan elektriklenme.bende eski aracımda kacak var diye az usta dolaşmamıştım.giydiğin giysiler yünlü,polar veya statik elektrik üretmeye uygun bir malzeme ise olusuyor.
aynı dert suan bendede var.ben denedim gömlek.kot pantolon giyince olmuyor ama yünlü kaban giydiğimde elektrik akımı başlıyor.bu sadece arabada değil evde,hatta biriyle tokalaşırken bile akım aktarıyorum

2003 Marea Exclusive -Lüx Paket

2946 Mesaj
22 Mart 2007; 14:52:43 

Geçenlerde montumu asarken demir olan askılığa dokundum. O anda elekrik çarptı. Elerim ıslak falan da değildi. Aslında ben elbise aslığını çarptım diyebilirim. Zİra benim iş yerimde zemin izolasyonlu ve bende kauçuk tabanlı ayakkabı giyiyorum. İşim bilgisayarlarla tamir montaj bakım vs.. bu yüzden sık sık üzerimdeki statik elektiriği tuttuğum metal eşyalara veriyorum. Hatta dalgınlığıma geldiği bir gün bir anakartı yaktım. Çalışan anakarttı farkında olmadan üzerine tuttum ve o anda makine kapandı bi daha da açmadı. Ufak bi iş kazası

...::: İnsanın kazandığı paradan değil paranın kazandığı insandan korkulur :::...

2314 Mesaj
22 Mart 2007; 15:01:35 

normal bırsey .özellikle sizde stresli bir kaç gün yaşamışşsanız yada sürtünme nedeniyle elektrik yükü oluşmuşsa vucutta giysilerin bazıları yapıyor o zaman araca dokandığınızda araçta bulutlu yada yağmurlu gun geçirmişse oda yüklenıyor dokandığın an sende pozitif oda yuklu yada o yuklu sende bir şey olmasına gerek yok çarpar gibi oluyor lanetten birşey.kutahyaya gittiğimde çok oluyor bana zonguldakta olmuyor havaya bağlı.

2311 Mesaj
22 Mart 2007; 15:34:14 

valla bendede cok oluyo her marka aracta carpılıyorum kapıyı kapatırken jenratör gibiyim heh ama pis bişey insan geriliyo synı zaman da alışveriş merkezlerindeki merdivenlerindeki demirlere deyincede carpılıyorum valla cok enterasan

Nissan Micra 1.2 Tekna Cvt

Uzaklaştırılmış
22 Mart 2007; 15:37:23 

5 çok değilki amcam 10 da bıraktı çalışmayı
quote:

2399 Mesaj
22 Mart 2007; 20:12:45 

artık arabayı sarı plastik çizmelerle ,elimizdede kırmızı plastik eldivenle kullanalım,herhalde sorun kalmaz hemde aykırı bir sürüş biçimine kavuşuruz.bide bakmışsınız yeni bir moda akımının öncüsü oluvermişiz. ister tokat atın veya ister yan tekme yinede unutup akıma kapılıyoruz bu stresli ülkemizde ve kıyafetlerde. nasıl ama kafiyeye bak be

4888 Mesaj
22 Mart 2007; 22:35:18 

quote:

Orjinalden alıntı: dgo2133

5 çok değilki amcam 10 da bıraktı çalışmayı

Kaleciyi Unutmus....

Bu arada Ben de de cok oluyor elektiriklenme Bacaktan bir zincir baglayip yere mi surttursem diyorum, Gecen gun arkadasi sw-shirtin uzerinden carptim ayni gun de cocugu 5 kez daha carptim, elimi uzattigim carpiliyordu , Hero falan oluyorum dedim...

Little Less Conversation, Little More Action Please...

1563 Mesaj
23 Mart 2007; 10:39:06 

denzel hocam arabadan inince böyle paçanı düzeltirmiş gibi yap eğilince elini bi yere sürttürürsün komik görünmez
oldu mu

we are just a moment in time
agiegas

5776 Mesaj
23 Mart 2007; 12:44:56 

bnm arkadaşımda 2006 golf war ondada bu sorun war

Heidelberg, Manroland, PolarMohr

3518 Mesaj
24 Mart 2007; 12:02:41 

Beni felaket çarpar

Burada başka birşey ortaya atayım acaba bilgisi olan var mı ?

Ukraynada araçların arka tamponlarından yere 2cm genişliğinde fitil gibi birşey iniyorbu çoğu arabada var bezin içinde ince tellerin olduğunuda sanıyorum orada sorma fırsatım olmadı ama aklıma gelen ilk şey aracın üzerinde oluşan statik elektriğin yere verilmesi olabilir.

Ülkemizde de yakıt taşıyan tankerlerin arkasında yere değen bir zincir olduğundan bu fikri yürüttüm ne dersiniz bizde arabadan yere bir parça zincir mi sallasak ne.

Valla zinciri aldım aslında ama bide foruma yazayım dedim.

Yan etkisi olabileceğini sanmıyorum bilakis araç zaten lpg li faydalı olur görüşündeyim.

Sadece bu konu için başlık açıp kalabalık olsun istemedim aslında cevaplara bakılırsa yazdığım konu başlığı bile olabilir.

Ekleme : kelime eksik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prokizya -- 19 Nisan 2007; 14:06:28 >

///
Niyet hayr, akıbet hayr.

1419 Mesaj
24 Mart 2007; 12:03:39 

DENZEL kardeş bir şekilde vücudundaki statik elektrik toprağa boşalmalıdır. elektrik herzaman toprağa ulaşırken en kısa yolu tercih eder. buda dolayısı ile ayaklardan boşalır.ayakkabılarının altı kauçuk ise (kauçuk elektriği iletmez) üzerindeki elektrik kendini toprağa atamaz.dolayısı ile elin ile ilk dokunduğun yerde bir elektrik çarpması olur üzerindeki elektrik arabanın kaportasına boşalır.üzerinde yünlü vb. giysiler olduğu zaman bu çarpma daha şiddetli olur.(korkma öldürmez)yani o an elinle değilde burnunla kapıyı kapatsan burnundan çarpılırsın
yada yanına ince bir kablo al bunu araba kullanırken bileğine tak (heeh) kablonun bi ucunuda araba içinde
metal bir yere tutdur(heheh) bak kesin çözüm

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2007; 12:26:05 

Eskiden biz basket oynarken keşfetmiştik topu baya bi sektirince karşıdakiyle parmaklarımızı yaklaştırınca CAZUUURRTTT diye çatır çutur çarpıyordu.

Hatta sahada teller vardı, tellere dokununca fena sendeletiyordu adamı.

Uzaklaştırılmış
180 gün cezanın,
24 Mart 2007; 16:53:46 

quote:

Orjinalden alıntı: AMETBİXİ06

DENZEL kardeş bir şekilde vücudundaki statik elektrik toprağa boşalmalıdır. elektrik herzaman toprağa ulaşırken en kısa yolu tercih eder. buda dolayısı ile ayaklardan boşalır.ayakkabılarının altı kauçuk ise (kauçuk elektriği iletmez) üzerindeki elektrik kendini toprağa atamaz.dolayısı ile elin ile ilk dokunduğun yerde bir elektrik çarpması olur üzerindeki elektrik arabanın kaportasına boşalır.üzerinde yünlü vb. giysiler olduğu zaman bu çarpma daha şiddetli olur.(korkma öldürmez)yani o an elinle değilde burnunla kapıyı kapatsan burnundan çarpılırsın
yada yanına ince bir kablo al bunu araba kullanırken bileğine tak (heeh) kablonun bi ucunuda araba içinde
metal bir yere tutdur(heheh) bak kesin çözüm

Saol AHmet abi , gelirken 1metre kablo alıp bagladım boynuma Topraga dokunmak en mantıklısıymış demek ki

1419 Mesaj
26 Mart 2007; 17:22:00 

NE DEMEK KARDEŞİM BENİM YETERKİ SANA BİŞEY OLMASIN ÇIRPILIN MIRPILIN

796 Mesaj
26 Mart 2007; 18:03:20 

Ben de tek bende oluyor diye sıkılıyordum.
Galiba üzerimde kazak, hırka veya yünlü palto filan varsa daha çok oluyor. Bir de, o sırada çok stres varsa (birşeyler yetiştirirken, kafada bin tilki varken,...) çok oluyor.
Paranoya kısmına tamamen katılıyorum. Öyle iken insanlarla el sıkışmaktan da korkuyorum

Umarım arabaya zarar vermez. Çünkü bazen kontak anahtarı marşa takarken havada görüyorum elektriği

~ ~
... AŞIRI HIZA SON ...

207 Mesaj
11 Nisan 2007; 22:30:39 

Evet, bende de çok sık oluyor. Ben de kapıları her defasında camları iterek kapatıyorum; ama daha sonra herhangi bir iletkenle ilk temasımda yine çarpılıyorum. Gıcık bir durum bence de...

2004 Mesaj
12 Nisan 2007; 21:21:08 

Yaz aylarında aynı şey bendede oluyor,kışın ise pek bir elektriklenme yok

3956 Mesaj
17 Nisan 2007; 21:44:05 

quote:

Orjinalden alıntı: Ozdamar

ooooo denzel sorma bu konu bendede mevcut ..

arabada değil ama .. Metal kapı kollarında geçtiğimiz senelerde bir yurtdışı seyahatımde bir otelde odamın kapısında aşırı elektrik yukluydü uçakta kanadın üstünde oturdugumdanda bendede epey elektrik yukluydu ve o aralar cok stresım vardı dolayısıyla elektrık deposu gıbıydım dogal olarak tüm seyahat boyunca nereye dokunsam çat çut çarpıyor ve canımı acıtıyordu. Oldukça sinir gıcık ve bi okadarda rahatsız edici bir durum .. O gunden beri artık bende paranoya basladı hastane kapılarında asansorlerde bılımum metal ve benzerı maddede yerlerı tutarken montumun ıcınde denyıroum dirseğimle vuruyorum kafa atıyorum yumruk atıyorum acımasın diye.. Hatta yurtdışında direk tokatlıyodum kapıyı acımasın elim diye paranoyanda haklısın istanbula geldiğim gibi bahçeye mayomla çıkıp toprakta yuvarlandım leş gibi oldum ama elektrik gitmedi..

Çok ilginç ve kötü bir durum. Strestendir . Çok kafana takmamaya bak etrafında gelişen olayları . ay Haydar dümen gibi oldum. Neyse Kendine iyi bak ..

Saglıcakla,
Saygılar,

Otellerde havaalanlarında çok fazla insan gezindiğinden doğal olarak halı ve lastikli arabalarda bol miktarda elektrik yükü oluyor, bu nedenle elektrik sizin vücudunuza geçtiğinde metal herhangi birşeye dokunduğunuzda çat diye çarpıyor. Benim başıma günde 10 kere gelir bu alıştım artık hatta haz almaya bile başladım

996 Mesaj
18 Nisan 2007; 0:34:59 

ayaklarımızda kauçuk maddeden ayakkabı , araçlarda lastik elektrik bir arabaya bir elimize geçip duruyor , ben parmağımı araba kapısına uzattığımda ark bile yapar olmuştum bir ara , resmen havada yıldırım gibi görüyordum elektrik akımını , sonra birilerinin verdiği akılla aracımın altına müsait bir yerden asker künye zinciri bağlayıp bir miktar asfalta değmesini sağladım elektrik felan çarpmaz oldu...

LAND ROVER FREELANDER HSE TD4

326 Mesaj
18 Nisan 2007; 0:44:13 

üff beni de çarpıyor arabaya kim binse çarpıyor
ne olacak bu halimiz :(

Uzaklaştırılmış
18 Nisan 2007; 6:01:08 

Sizi de elektrik carpıyor mu ?
Çatır çutur hemde