Şimdi Ara

Yeni bir devir başlıyor, 2019'da direksiyonsuz, pedalsız otomobiller

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
1
Favori
2.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

General Motors, 2019 yılı için otomobillere bakışımızı değiştirecek heyecan verici bir hamle hazırlığında. Eğer ABD Ulaştırma Bakanlığı şirketin yeni güvenlik bildirgesini onaylarsa şirket, gaz veya fren pedalı, direksiyonu olmayan, sürücüye ayrılmış bir alanı bulunmayan her iki oturma koltuğu alanı da simetrik bir modeli tüketicilerle buluşturacak.

Seviye 4 otonom özelliklere sahip olacağı belirtilen araç, Chevy Bolt’un tamamen sürücüsüz bir şekilde kullanılabilir versiyonu olacak. Cruise AV isimli versiyon için GM, üretime hazır ilk sürücüsüz, direksiyonsuz, pedalsız veya manuel kontrol araçları bulunmayan araç ifadesini kullanıyor.

Chevy Bolt modelinin otonom özelliklerinden çok farklı olduğu belirtilen aracın kapıları bile otomatik açılıyor olsa da GM’in yeni modeli ABD’de motorlu taşıtlar için belirlenmiş güvenlik standartlarının epey dışında kalıyor. Bu nedenle de ya motorlu araç standartlarında bir takım değişiklikler yapılacak ya da GM’in bir modeli için bir istisna yapılacak. İstisna söz konusu olduğunda da yıllık maksimum 2500 aracı kapsayan bir istisna kararı alınabiliyormuş. Bu nedenle de GM Başkanı Dan Ammann, bir istisnadan ziyade standartlara farklı bir vaziyet kazandırılmasına dikkat çekiyor.

Değişime tanıklık ediyoruz

Daha önce de farklı otomobil üreticileri, araçlardaki otonom özellikler için federal güvenlik standartlarında değişiklik beklentilerini dile getirmişti ancak General Motors kadar kararlı bir adım atılmamıştı. Ford, Mercedes, Waymo gibi markaların otonom araçlar konusundaki gelecek planlarında direksiyon simidini tamamen ortadan kaldırmak olduğunu daha önceki söylemlerden hatırlıyoruz.

Direksiyon simidi, pedalları olmayan dahası sürücü için ayrılmış bir alanı olmayan araçlar hepimiz için biraz garip gibi gelse de aslında günün sonunda otonom özellikler ile işin gittiği yer aşağı yukarı belli. Nasıl ki ilk motorlu araçlar ortaya çıkmaya başladığında at arabalarına benzer tasarımlar üzerinden yürünmüş ise bugün de gelecekte otonom araçların gelebileceği noktayı hayal gücümüz belirleyecek. Tekere bağlı elektrik motorları, piller gibi yeni yapıların kullanılmasıyla uzun bir buruna ihtiyaç duymayacak araçların yapısal olarak çok başka bir forma girmesi kaçınılmaz görünüyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Direksiyonsuz, pedalsız otomobil: GM Cruise AV

• Deyişik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O vites elimin altında olacaka aga. Ne o direksiyon yok vites yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi woltka -- 12 Ocak 2018; 18:6:36 >
  • Her ne kadar üreticiler otonom sürüşe fazla güvense de yapay zekanın insanı kurtarmak üzerine bir planlaması yoktur. Minimum zaiyat hedefi vardır ki bu minimum zaiyata siz de dahilsiniz. Önüne çıkan köpekten sebep sizi hayatınızdan edebilir. O yüzden kati surette direksiyon ve pedal müdahale amaçlı aracın içinde kalmalı.

• Bizim bağ yolunda nasıl gidecek bu aptal arabalar acaba. Gece dağda bayırda ben bile yolun nereye gittiğini anlamıyorum bunun kamerası nasıl ayıracak.

• ortaya 21:9 ekran guzel giderdi, havalandirmayla simetrik dururdu. ayni anda youtubdan video izleyip hemde yol takibi yapilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skythunderr -- 12 Ocak 2018; 18:20:5 >
  • Şu an imkansız. Google gibi yapay zekada öncü bir firma bile tam hazır değilken GM'deki bu özgüveni anlamıyorum.

• Araba sürmek de eskide kalacak iyi mi
  • Ben keyifsiz olur diye otomatik viteslere hep soğuk olmuşumdur, gelecekte direksiyon ve pedal olmayacak demek. Mantıklı ama tat olmaz ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: -Lanaya-

quote:

Orijinalden alıntı: grik3

Çok büyük bir merakla bu konuyu takip edeceğim, bakalım bu konuyu akp ve islama nasıl getirecekler

Kimsenin getirmesine gerek yok. Diyanet cikip Sürücüsüz arac caiz degildir diye aciklama yapar, konu zaten islama gelir.

İnsanları kışkırtıyorsunuz sonra , islam şöyle islam böyle konuşuyorsunuz

Ortada bir şey yokken nedir bu islam - diyanet düşmanlığı ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben sürmek istiyorum ama, 2 yıla ehliyet alacağım
    Edit: Paramın olmadığı unutmuşum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barni Moloztaş -- 12 Ocak 2018; 18:35:06 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • O ortaya öyle minnacık ekran koyacaksa, beş kuruş etmez. Ben teslada bile dikdörtgen tablet ekranı görünce tiksiniyorum. İnsan biraz futuristik yapar.

• Mobildeki şu galerinizi düzeltseniz artık?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Direksiyonlu pedallı üretimi kaldırmadıktan sonra mesele yok,onlarıda tercih eden olabilir,normal.Mesela bizim A dan B ye gidenlerimiz tercih edebilirler,uyar.

• ne alakası var onu da anlamadım ama diyanetin fetva vermesine gerek yok aklı ve izanı olan birine göre de caiz değil şu anda çok erken bunlar için,fazla uçmuşlar.
  • Buna kesin plasebo direksiyon, vites ve pedal opsiyonu koyarlar bizde. Yoksa satmaz Bize ters.

Hayirli gunler

• flowerhorn kullanıcısına yanıt
    Kasintilari var, gereken cevabı veririz de bu konu o konu değil.

Aracın surucusuz olmasını bende sevmedin. Oraya direksiyon koyulup, seçenek sürücüye birakilmali.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vollkan59 -- 12 Ocak 2018; 20:10:16 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence araçların tasarımını bu şekilde yapıp, manuel kullanılmak istenildigi zaman Playstation kolu gibi kablosuz bir kolla kontrol edilebilse efsane olur

• quote:

Orijinalden alıntı: woltka

O vites elimin altında olacaka aga. Ne o direksiyon yok vites yok.

Bu araçlar bizler için değil zaten. Yaşlılar, Görme engelliler, Araç sürmeyi bilmeyenler (yada sürmeye erinenler) vs vs için bu araçlar.
  • yani engelliler ya da otomobil kullanmayi angarya olarak gorenler icin guzel bir sey olabilir ama otomobil surmenin bir zevki var bu yuzden cok fazla kisinin bu tip bir arac isteyecegini sanmiyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.