Şimdi Ara

Dünya Dönüşünün Tersine Giden Uçak, Daha mı Çabuk Varır? (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
3
Favori
65.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ucus irtifalari gidis donuste farkli olur arkadaslar, haliyle katedilen mesafelerde degisir
  • Şimdi bir insan Ankarada zıplayıp farzedelim ki 2 saat havada durabildi hani o derece uçuk yani dünya batıdan doğuya döndüğüne göre 2 saat sonra yere düşen insan baya bir doğuya gitmiş demektir ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: alisanus

Şimdi bir insan Ankarada zıplayıp farzedelim ki 2 saat havada durabildi hani o derece uçuk yani dünya batıdan doğuya döndüğüne göre 2 saat sonra yere düşen insan baya bir doğuya gitmiş demektir ??

batıdan doğuya doğru dönen dünya da zıpladıgında batı senin üzerine gelicek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winnick -- 13 Ocak 2011; 22:33:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sariemir06

BENCE KESİNLİKLE OLMAZ.Eğer dediğiniz olsaydı biz havaya zıplayınca 100km ileri giderizle aynı hesap.Helikopter havada asılı kalınca ileri gitmiyor.
    GÜZEL BİR KONU BU KONU İÇİN SAOL

bu örneğiniz mantıklı."ama" aması var işte
    hayali bir deneyle olayı çözmeye çalışalım.
    bir balon şişirelim.(hani insanların sepetine binip uçtukları)bir gps sistemini elimize alalım(yanlız bu gps dünyanın enlem boylamına göre değil yıldızların pozisyonuna göre yer sabitlemesi yapmalı.teknoloji ilerledi bence böyle bir sistem vardır.)bir saat sonra ( balon yıldızların koordinatlarına göre sabit kaldığını varsayarsak) 100km uzağa gitmiş olur.
    dünya kendi etrafında dönerken dünyanın içindeki herşeyde dönüyor.amerikaya giden ve veya dönen uçakta,uçaga karşı koyan hava monekülleride,rüzgar direncide.
    eğe uçak atmosferin dışına çıkarsa o zaman işte işler değişebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ıYı -- 14 Ocak 2011; 11:54:05 >

• Merhaba arkadaşlar.

Kazara bu bölüme girdim pek takipçisi değliimdir. ve şans eseri konunuz dikkatimi çekti. Bir havayolu pilotu olarak izninizle ufak bir açıklama yapayım, gerçi bu konuyu büyük ölçüde açıklığa kavuşturmuşsunuz.

Özellikle uzun uçuşlarda, batıdan doğuya katettiğiniz yolu daha çabuk alırız bunun sebebi JETSTREAM denen yüksek irtifa rüzgarlarıdır. Belki kısa mesafelerde bunu farketmezsiniz çünkü diğer rötarlar ve irtifa seçimi bu rüzgar desteğinin süreye yansımasını engelleyebilir. Ancak New York - İstanbul uçarken bunu görmek mümkündür. Özellikle Atlantik üzeri bu geçişlerde günlük rotalar jetstreami optimum kullanmak üzere belirlenir.

Bazı durumlarda neredeyse saatte 300 km'ye varan bir rüzgar alabilirsiniz arkanızdan (tailwind) bu da illa çok çabuk varmak yerine güzel yakıt ekonomisi olarak dönebilir...

Ama jetstreamin sebepleri arasında dünya dönüşünü gösterdiğinizde DOLAYLI olarak dünyanın dönüşünün etkisi vardır diyebilirsiniz...

sevgiler

• quote:

Orijinalden alıntı: ayvalikonur1912

quote:

Orijinalden alıntı: alisanus

Şimdi bir insan Ankarada zıplayıp farzedelim ki 2 saat havada durabildi hani o derece uçuk yani dünya batıdan doğuya döndüğüne göre 2 saat sonra yere düşen insan baya bir doğuya gitmiş demektir ??

batıdan doğuya doğru dönen dünya da zıpladıgında batı senin üzerine gelicek

Batı benim üzerimemi gelecek ? İyi düşün batı doğuya doğru arkadan dolanır yani ben zıpladığımda ankarada isem dünya doğuya batıdan doğuya dönüyorsa doğu bana yaklaşıyordur demi ? Ama mantıklı olarak zaten yerim değişmemiş oluyor.

• eğer dediğiniz doğru olsa idi söle de bi durum olurdu

Türkiyeden havalanıp havada sabit kalan ucak, 10 saat sonra 10000 km batı da olurdu ?

Saçma dimi
  • merhaba arkadaşlarım,
    burada tartışılan konu çok eski bir tartışma ile başlıyor. bu konu şöyle başlamış aristo kule argümanı ile dünyanın dönmediğini ortaya atmış. kopernik ve galileo ise kule argümanını dairesel hareketle açıklayıp etkisizleştirmeye çalışarak dünyanın döndüğüne hükmetmişler. feyerabend'de aklın gördüğü ile duyu organlarının gördüğü durumların farklılığından hareketle akıl olmasa durumun duyu organlarının gözlemiyle kavranamayacağına hükmetmiş tıpkı burada ele aldığımız uçak olayının gözlem dışı olması gibi ve yönteme karşı adlı eserinde sy 83 den itibaren bunu uçak benzeri farklı bir argüman olan kule argümanı şahşında tartışıyor. bende bu tartışmada, uçak uçuşlarına dünyanın dönme hadisesinin etkileri nedir diyerek sorunu aklıma takarak neticede form daki bilgilere ulaştım. tartışmanızda sorun iyi konulmuş ama tam tatmin edici bir cevap bulamadım tartışmayı araştırmalarla destekleyerek devam ettirelim derim. Yazıların tümünü bir kez daha okuyup yönlendireyi sonra yapacağım. ama tartıştığımız olay insanlığın yazılı tarihi kadar eski. konuyu biraz daha ciddiye almak gerekiyor. herkese selam.

• Bende merak ettim şimdi , hep dünyanın dönüş yönüne doğru gittiğimiz için derlerdi ama konu baya karışıkmış... örneğin ben arada iş gereği arada İstanbul-Sao Paulo arası uçuyorum , giderken 13 saat, dönüşte 12 saat hatta bazen 11 buçuk saat sürüyor. Vardır bunun bi bilimsel açıklaması..
  • bunun nedenini dünyadaki rüzgarların olduğu söylenmişti..
  • Eğer dediğiniz doğru olsaydı zıpladığımızda yerkabuğu ayağımızın altından hareket ederdi.
  • İstanbul'dan Amerika'ya giden her uçak doğu - batı yönünde gitmiyor ki? Çoğu zaman kutuplardan gitmek daha kısa olabiliyor.

Forumdan Bir örnek:

http://resim.donanimhaber.com/m_47880316/mpage_10/f_/key_//tm.htm#msglink_50895385
  • Dünyanın atmosferine dönüşünden dolayı oluşan etkilerine bakacak olursak,dünya ve atmosferi birlikte,aynı yön ve hızda hareket eder.
    Aynı hız veya yönde değilse bu hareket, biz de ona RÜZGAR diyoruz.Yeryüzüne yakın atmosfer katmanında oluşan rüzgarlar da dünya dönüş etkisi yok kabul edilir.Yani yeryüzünde, güncel hayatımızda,farkına varabildiğimiz rüzgarların tamamına yakını dünyanın dönme etkisinden değil de ATMOSFERİK nedenlerle oluşur.Eger dünya ve atmosferi etkileşimsiz olarak hareket edebilseydi (ki bu dünya ve atmosfer arasın da ki sürtünmenin sıfır olmasını gerektirirdi) o takdirde yeryüzünde dünyanın dönüş hızına yakın(ekvatorda 1500 km/saatin üstünde) bir rüzgar hissederdik.Daha dogrusu hissedemezdik cünki insan diye bir varlık olmazdı.
  • Ne rüzgarı abi ne rüzgarı ne alakası var sen hareket halindeki bir otobüsten atlayınca yerde yuvarlanmana sebep olan rüzgar mı ne alakası var.
    MOMENTUM sadece momentumdan ibaret bütün konuşulanlar.
    Örneğin siz hareket halindeki bir otobüsün içinde zıpladınız camamı yapışıyosunuz hayır ama otobüs 150 km/saat ile gidiyor senin cama yapışmama sebebin ile
    uçağın olayı aynı tamamen aynı absürt absürt şeyler uydurmayın.
    Olay sadece üzerinde yer aldığın şeyin artık ne ise o dünyamı uçakmı arabamı onun momenti ile seninkinin eşitlenmesi ki bu yüzden araba hızlanırken geriye doğru bi etki oluyor biliyorsunuz eylemsizlik ki zaten aynı momenti kazandıktan sonra arabanın içinde istediğini yapabilirsin isterse 450 km ile gitsin araba.
    Bilmem anlatabildim mi ?Lise düzeyindeki fizik bilgimle.
  • Dünya dönmüyor ki, niye süre farketsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: mab4ever

Ne rüzgarı abi ne rüzgarı ne alakası var sen hareket halindeki bir otobüsten atlayınca yerde yuvarlanmana sebep olan rüzgar mı ne alakası var.
    MOMENTUM sadece momentumdan ibaret bütün konuşulanlar.
    Örneğin siz hareket halindeki bir otobüsün içinde zıpladınız camamı yapışıyosunuz hayır ama otobüs 150 km/saat ile gidiyor senin cama yapışmama sebebin ile
    uçağın olayı aynı tamamen aynı absürt absürt şeyler uydurmayın.
    Olay sadece üzerinde yer aldığın şeyin artık ne ise o dünyamı uçakmı arabamı onun momenti ile seninkinin eşitlenmesi ki bu yüzden araba hızlanırken geriye doğru bi etki oluyor biliyorsunuz eylemsizlik ki zaten aynı momenti kazandıktan sonra arabanın içinde istediğini yapabilirsin isterse 450 km ile gitsin araba.
    Bilmem anlatabildim mi ?Lise düzeyindeki fizik bilgimle.

hiç alakası yok momentle fln sen otobüste arka tarafa ön tarafa gidişinden daha kolay mı gidiyorsun?Bu sadece otobüs pozitif ivmeliyken olur ki dünya sabit hızlıdır.
    Bu konuya eklemek istediğim bir şey var sürekli doğuya doğru seyehat ederseniz, aynı tarihte kalabilirsiniz.Ayrıca bu duruma alışamayan birçok inanda psikolojik bir rahatsızlık görülür.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orjinalden alıntı: kara_eylül

Evet dediginiz gibi istanbuldan New york a gidis 10 saat donus 9 saat,

quote:

Orjinalden alıntı: Biyolog61

Evet, öyledir. Bu bağıl hız olarak ifade edilir. Yani cisimlerin birbirlerine göre hızları.. Hatta bu yüzden Türkiye ile Amerika arasındaki gidiş-dönüş arasında birkaç saatlik fark vardır.

Saygılarımla..

Hoca iyi sallamışsın ama yetmemiş.

Bir kere New-York batıda kalıyor. Dünya batıdan doğuya doğru döner. Senin teorine göre İstanbul' dan New-York a gidiş, New-York' tan İstanbul' a dönüşten kısa sürmeli.

Dünya' nın dönmesiyle beraber atmosferde döner. Bu yüzden atmosferde ki hava akımlarının yönü batı-doğu istikametinde. Eğer uçak sürtünmesiz bir ortamda olsa teori doğru olurdu. Ama atmosfer direnci ve uçağın sürüklenmesi yolculukta hissedilecek kadar bir zaman kısalmasına engel olur.

Aynen atmosfer de Dünya ile beraber döndüğü için böyle düşündüm.

• hayır alakası yoktur.gidiş ile dönüş arasındaki farkın tek nedeni rüzgarın yönüdür

1-2 saatlik farkı buna gerekçe gören einstein lar gerçekten güldürdüler beni.okadar bi hız ede ede 1-2 saatmi etki edicek ? akıl var mantık var nerden baksan en az 3 saat az sürmesi lazımdı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VROOOM -- 12 Nisan 2012; 1:39:22 >
  • konu tamamen rüzgar ile alakalıdır ve konu başlığının adı JET STREAM dir. ilgilenenler detaylarını araştırabilirler.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jet_stream
  • Evet rüzgar ile alkalı imiş ama şöyle bir durum daha var; Düyanın yörüngesindeki uydular hareketi sırasında sabit kalmıyorlar bildiğim kadarıyla dolayısı ile sabit kalınmayacaktır...
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.