Şimdi Ara

Dünya Dönüşünün Tersine Giden Uçak, Daha mı Çabuk Varır? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
3
Favori
65.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hareketli bir araçtan yukarıya doğru bir top fırlattığımızı düşünelim. Fırlatma anında topun yukarıya doğru bir hızı olduğu gibi, aynı zamanda aracın hareket yönünde düşey bir hız bileşenine sahiptir. Top h kadar yüksekliğe çıkıp indiği süre zarfında, araç A noktasından B noktasına geldiğinde, top sahip olduğu düşey hız bileşeninden dolayı B noktasına düşecektir.
  • arkadaşım hasbi SABIT ivme demiş, senin verdiğin örnekte TOP havaya atılırken hareketsiz Tren, yani topta yere göre hareketsiz, top havada iken tren hareket ederse TABİİKİ sana göre geriye düşmüş olacak... ama sen sabit hızla giden trenin içinde tavanı istediği kadar yüksek olsun, hava akımı yoksa içeride attıgın topu aynı yerden geri alabilirsin trenin içinde. geriye falan düşmez dediğinin olması için ya tren giderek hızlanıyor olması lazım ya da dediğin gibi dururken sen atacaksın ve altından hareket edecek tren..

ayrıca bi kelimen daha var yazında çok yanlış olan bişey "altındaki cisim hareket ediyor ,sen ona bağlı değilsin." atladıgın biryer var sanırım, sen trenin üstündesin yani trene bağlısın, onnunla hareket ediyorsun, TOp senin elinde oda sana bağlı dolayısı ile trene bağlı oda hepinizle birlikte hareket ediyor YERE GÖRE
    quote:

Orjinalden alıntı: dasdasq

@hasbi 81 şimdi olay şu,

bir vagon var hareketli bir topu al havaya at ,vagon devam etsin ,çatısı yeterince yüksek olsun, top eğer vagon

hareket ederse arkaya düşecektir bunun rüzgarla ne ilgisi var allahaşkına.

altındaki cisim hareket ediyor ,sen ona bağlı değilsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orjinalden alıntı: kara_eylül

Evet dediginiz gibi istanbuldan New york a gidis 10 saat donus 9 saat,

quote:

Orjinalden alıntı: Biyolog61

Evet, öyledir. Bu bağıl hız olarak ifade edilir. Yani cisimlerin birbirlerine göre hızları.. Hatta bu yüzden Türkiye ile Amerika arasındaki gidiş-dönüş arasında birkaç saatlik fark vardır.

Saygılarımla..

Hoca iyi sallamışsın ama yetmemiş.

Bir kere New-York batıda kalıyor. Dünya batıdan doğuya doğru döner. Senin teorine göre İstanbul' dan New-York a gidiş, New-York' tan İstanbul' a dönüşten kısa sürmeli.

Dünya' nın dönmesiyle beraber atmosferde döner. Bu yüzden atmosferde ki hava akımlarının yönü batı-doğu istikametinde. Eğer uçak sürtünmesiz bir ortamda olsa teori doğru olurdu. Ama atmosfer direnci ve uçağın sürüklenmesi yolculukta hissedilecek kadar bir zaman kısalmasına engel olur.

Öncelikle söylemeliyim ki, sallamadım. Yanlış biliyor olabilirim-ki öyleymiş- böyle demenize gerek yoktu. Benimle de herhangi bir samimiyetiniz yok. Hitap şeklinizi "siz" olarak değiştirirseniz sevinirim.

• quote:

Orjinalden alıntı: serhanuygur

arkadaşım hasbi SABIT ivme demiş, senin verdiğin örnekte TOP havaya atılırken hareketsiz Tren, yani topta yere göre hareketsiz, top havada iken tren hareket ederse TABİİKİ sana göre geriye düşmüş olacak... ama sen sabit hızla giden trenin içinde tavanı istediği kadar yüksek olsun, hava akımı yoksa içeride attıgın topu aynı yerden geri alabilirsin trenin içinde. geriye falan düşmez dediğinin olması için ya tren giderek hızlanıyor olması lazım ya da dediğin gibi dururken sen atacaksın ve altından hareket edecek tren..

ayrıca bi kelimen daha var yazında çok yanlış olan bişey "altındaki cisim hareket ediyor ,sen ona bağlı değilsin." atladıgın biryer var sanırım, sen trenin üstündesin yani trene bağlısın, onnunla hareket ediyorsun, TOp senin elinde oda sana bağlı dolayısı ile trene bağlı oda hepinizle birlikte hareket ediyor YERE GÖRE
    quote:

@hasbi 81 şimdi olay şu,

bir vagon var hareketli bir topu al havaya at ,vagon devam etsin ,çatısı yeterince yüksek olsun, top eğer vagon

hareket ederse arkaya düşecektir bunun rüzgarla ne ilgisi var allahaşkına.

altındaki cisim hareket ediyor ,sen ona bağlı değilsin.

@serhanuygur kardeş
    havadayken vagonun neyine bağlısın. yanlış olan nedir anlamadım. vagonun çekimi mi var, arada bağ yok.yer

çekiyor vagon değil. yanlış mıyım.

@kaotika topun aynı yere düşeceğine emin misin? bence arkaya düşer , bi denemek lazım.

• şahan'ın bir örneği vardı. "dünya dönmüyor" muhabbeti yapıyordu.

"ben bir balon kiraladım. evin yanında yerden 2 metre havalandım. saatlerce bekledim. dünya dönüyor olsaydı alt taraf hareket eder bende evden uzaklaşrdım" diyordu..

aklıma geldi nedense:)
  • Ben de izlemiştim onu. Karşıdaki de yer çekimi deyip duruyordu. Asıl nedeni bizim burada bahsettiğimiz olay tabii. İzlemeyen buradan izleyebilirhttp://youtube.com/watch?v=7DdVj_qfVlU . Dünya'nın dönmediğine ikna olabilirsiniz.
  • havada asılı bir helikopter 110km hızlamı gidiyor sizce?
  • ozaman sen havada zıplayarak gidecegin yere git.dediğnj yanlış.
  • evren dönüyo ondan bagımsız olarak düyna dönüyo havadaki ucakta dünyaydan bagımsız olarak dönüyo yani terse giden uçak hareket eden treninin üstünde geriye dogru koşan adama benziyo yani farkeden bişi yok ......
  • kavada seni tutmuyor tabiki kardeş, ama şu var, sen zıplamadan önce vagonun üstündesin, vagon misal 100km hızla gidiyor, sende oun üstünde oldugun için sende 100Km hızla gidiyorsun. zıpladıgın zaman vagonla baglantın yok ama vagondan zıplamadan önce aldıgın bir hız var ve bu hız sayesinde geri düşmüyorsun.HAAA havada 1 dk asılı kalıyorsan o zaman geri düşersin :P bugun mersinden adanaya dönerken sırf bizim bu başlık aklıma geldi ve cep telefonumu attım attım tuttum hemde tavana kadar :D hiç te geri gitmedi yani (hani ben zaten emindim de, teyit için )

bu konu uçak olayından uzaklaştı ama... Nedir yani??? uçak dünyanın dönüş yönü tersine giderse varacağı yere daha mı çabuk varır????????

quote:

@serhanuygur kardeş
    havadayken vagonun neyine bağlısın. yanlış olan nedir anlamadım. vagonun çekimi mi var, arada bağ yok.yer

çekiyor vagon değil. yanlış mıyım.

• atmosfer dışındaki uydularda dünya ile birlikde dönüyor demekki atmosferden baya dışına çıkmak gerekiyor.
  • Üstü açık vagon üzerindeyken vagonun yardığı hava akımından daha yukarı havaya atılan bir cisim;

Vagondan aldığı hıza karşın havanın sabit durması nedeniyle geriye düşer.

Vagonun oluşturduğu hava koridorunda ise daha az geriye düşer havanında vagondan aldığı ivmeden dolayı.

Tavanı çok yüksek kapalı bir vagonda bu yapılırsa aynı yere düşer.
    Çünkü burada hava ve top vagonun bir parçasıdır. Hız aynen korunur.

Burda top uçağın durumuyla aynı ancak uçak gibi enerji üretemiyo hareketlenmek için tabi.

Yerçekimi olmayan bir ortamda atılan top vagonla birlikte hareket eder ancak vagondan aldığı ivmeye karşın itildiği yön ivmesi dolayısıyla iki vektörün kesiştiği yöne doğru aldığı enerji miktarınca gider.

tabi burda topun ve vagonun kütleçekimini yok sayıyoruz.

Not: uzayda biryöne atılan top geri dönmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drazy -- 6 Nisan 2007; 16:38:26 >

• Ama yercekimi dunyanin heryerinde esit degil, yaniliyor muyum?
  • uzaklaştıkça azalıyor, o ayrı konu ama şimdi konu tamamen Trende atılan TOp oldu, O çok minör bir konu uçak yanında... yani hala kesin bir cevap alabilmiş değiliz... Pfff
  • zıt yönde gidiyorsa evet
    x ve y olarak iki ayrı madde düşünelim
    x hareketsiz y ise x maddesine doğru hareket ettiğni düşünün
    x y maddesine doğru,y maddesininde x maddesine doğru hareket ettiğni düşünelim ikisinin arasındaki fark malum
    varış süresi
    ortak noktada birleşim süresi
    birde bunun tersini düşünelim
    bu konu basit bir fizik sorusu benim kanımca
  • quote:

Orjinalden alıntı: Drazy

Üstü açık vagon üzerindeyken vagonun yardığı hava akımından daha yukarı havaya atılan bir cisim;

Vagondan aldığı hıza karşın havanın sabit durması nedeniyle geriye düşer.

Vagonun oluşturduğu hava koridorunda ise daha az geriye düşer havanında vagondan aldığı ivmeden dolayı.

Tavanı çok yüksek kapalı bir vagonda bu yapılırsa aynı yere düşer.
    Çünkü burada hava ve top vagonun bir parçasıdır. Hız aynen korunur.

Burda top uçağın durumuyla aynı ancak uçak gibi enerji üretemiyo hareketlenmek için tabi.

Yerçekimi olmayan bir ortamda atılan top vagonla birlikte hareket eder ancak vagondan aldığı ivmeye karşın itildiği yön ivmesi dolayısıyla iki vektörün kesiştiği yöne doğru aldığı enerji miktarınca gider.

tabi burda topun ve vagonun kütleçekimini yok sayıyoruz.

Not: uzayda biryöne atılan top geri dönmez

evet bu daha makul bir açıklama gibi geldi bana.

edit: bir noktaya katılmıyorum. "tavanı çok yüksek kapalı vagon" olsa da bence aynı noktaya düşmez. yine daha az da olsa geriye düşer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dasdasq -- 8 Nisan 2007; 14:00:40 >

• Tavanı çok yüksek bir vagonda, ister duruyor olsun, ister belli bir hızla gidiyor olsun sabit hızla gittiği sürece top aynı noktaya düşecektir. Bu fizik kuralıdır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Tavanı çok yüksek bir vagonda, ister duruyor olsun, ister belli bir hızla gidiyor olsun sabit hızla gittiği sürece top aynı noktaya düşecektir. Bu fizik kuralıdır.

ben bunu gözümle görmeden inanmam açıkçası. ya da mantıklı fiziksel bi açıklaması olmalı. açıkken geriye düşerse kapalıyken de düşecektir. geriye düşüren hava değildir.
    bu mantığa göre 200 km hızla giden kapalı tavanı yüksek bi vagonda voleybol oynayabiliriz, ya da basketbol.
    bence topun aynı noktaya düşmesi için hiç bi neden yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serhanuygur

Arkadaşlar, sorum şu;

Biliyorsunuz ki Dünya DOğuya dogru hızla dönüyor (110km\hr yanılmıyorsam) Bir Uçak Türkiyeden Amerikaya (misal) uçarken direk gidişi ile Dönüşü aynı saattemi olur? Yoksa Gidişi daha mı kısa olur?

Teori: uçak batıya dogru 1000 Km\saat gidiyor , Dünya Doğuya 110 km\saat : toplam hız 1110 Km Hız, Dönüşte ise 1000- 110 = 890 km \saat YERE GÖRE

midir?

en alaka
  • araçlar sabit hızla giderken içinde bulunan hiçbişey geriye düşmez nasılki koltukta otururken sabit hızda koltuğa yapışmıyorsak fakat araçlar hızlanırken hani şu koltuğa yapışma efekti vardır ya işte o hızlanmayı gösteririr siz topu attığınız anda araç 100 km-s gidiyorsa top havadayken araç hızlanmaya devam ederse örneğin 120km-s çıkarsa hızı ancak o zaman farklı yere düşer
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.