Şimdi Ara

The Wall: Samsung’dan 146 inçlik microLED televizyon

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Televizyon sektörünün lideri olan Samsung, üretim maliyetleri halen yüksek olan OLED yerine alternatif teknolojiler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. QLED teknolojisinden sonra şimdi de microLED teknolojisi karşımızda. 

The Wall özellikleri

The Wall adındaki 146 inçlik dev televizyon CES 2018 fuarında tanıtıldı. Samsung bir süredir micro LED ekran teknolojileri üzerinde çalışmalar yapıyor. Hatta sektörün usta bir ismini satın almak için yoğun çaba sarf ettiği de gelen bilgiler arasında. Yaz aylarında duyurulan 10 metre genişliğe sahip sinema LED ekranda ilk kez micro LED teknolojisi kullanılmıştı.

Aslında yekpare bir ekran dememiz doğru olmaz. Samsung kare şeklinde birden fazla ekranı birleştirerek bu yapıyı elde ettiğini belirtiyor. 4K çözünürlüğündeki panel bu sayede modüler hale geliyor ve her mekâna uygun şekillendirilebiliyor. Samsung şimdilik microLED televizyon konusunda net bilgiler vermek istemiyor.

MicroLED nedir?

Apple, Samsung gibi üreticilerin büyük ilgi gösterdiği microLED ekranların görüntüleme endüstrisini derinden etkilemesi bekleniyor. MicroLED teknolojisi mikroskopik derecede küçük yani yaklaşık 100 mikrometre boyutundaki LED’leri ifade ediyor. Her bir pikseli oluşturan microLED’ler yüksek enerji verimliliğine ve uzun ömre sahip. Ayrıca parlaklık açısından da OLED teknolojisinden oldukça ileride ve yanma problemi yaşanmıyor. MicroLED ekranların yakın gelecekte OLED ekranlardan daha popüler olacağına inanılıyor.

Ayrıca Bkz.LG Display rulolanabilir OLED ekranını duyurdu

Diğer taraftan geleneksel LED ekranlar gibi birden çok katmanlı değil ve bir entegre devrenin üzerine microLED’ler verimli bir şekilde uygulanabiliyor. Böylece 2 cm seviyesinin de altına inen ekranlar ortaya çıkıyor. 

Üretim konusundaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle yeni televizyon hemen piyasaya sürülemeyecek. Samsung’un yılın ikinci yarısında üretimi dengelemeyi ve bir miktar televizyonu piyasaya sürmeyi planladığı konuşuluyor. Eğer işler yolunda giderse 2019 yılında daha çok microLED televizyon görebileceğiz.

• beynimiz sulandı yeter. Qled Oled Microled. yarında nanoled çıkarsa şaşırmam

• Samsung boş işler ile uğraşacağına oled’e geçiş yapsın sırf bu politikaları yuzunden en sevdiğim markadan soğudum LG yi destekliyorum son 2 yıldır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • QLED tamamen fos ve kullanıcıyı kandırmaya yönelik bir teknoloji. Bildiğin arkadan aydınlatmalı LCD altyapısı. Geleceğin OLED'i diye milleti keklemeye çalışmışlardı ama yemedi. Ama bu mD paneller geleceğin OLED'i ve yakın gelecekte OLED diye bir şey kalmayacak gibi. Belki Samsung Galaxy S10'da bunu kullanabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu tv nin 55 inç modeli üretildiği zaman lg oled dükkanı kapatir

• quote:

Orijinalden alıntı: Project Scorpio

Samsung boş işler ile uğraşacağına oled’e geçiş yapsın sırf bu politikaları yuzunden en sevdiğim markadan soğudum LG yi destekliyorum son 2 yıldır.

Neresi boş iş.Son kullanıcı açısından oledden daha iyi bir teknoloji.Oled e göre artıları burn-In gibi sıkıntıları yok ve çok yüksek parlaklık verebiliyor.Ayrıca beyaz rengi de doğru olarak verebiliyor.Oledin bütün olumlu özellikleri bu panelde de mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ylcn123

quote:

Samsung boş işler ile uğraşacağına oled’e geçiş yapsın sırf bu politikaları yuzunden en sevdiğim markadan soğudum LG yi destekliyorum son 2 yıldır.

Neresi boş iş.Son kullanıcı açısından oledden daha iyi bir teknoloji.Oled e göre artıları burn-In gibi sıkıntıları yok ve çok yüksek parlaklık verebiliyor.Ayrıca beyaz rengi de doğru olarak verebiliyor.Oledin bütün olumlu özellikleri bu panelde de mevcut.

İnşallah öyledir. QLED için de aynısı söylendi, sonra yalan oldu. OLED'e yaklaşamadı bile.

Edit:
    LED panellerde burn-in yok, parlaklık yüksek ancak 3 yıl önce de böyleydi zaten. Esas olay pikseller arası ışık sızmaması gerekliliği. OLED panellerde piksellerin kendi ışığını saçmasının en büyük artılarından biri bu. Yandaki pixeller etkilenmiyor ve ek aydınlatma gerekmediğinden panel inceliğini koruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 8 Ocak 2018; 14:26:37 >
  • tepki süresi, contrast, piksel sıklığı oledden daha iyi

55 inçte vs fiyat olarak rekabetçi olabilirse lg oledi geçebilecek tek panel teknolojisi

• quote:

Orijinalden alıntı: CWaRRioR

quote:

quote:

İnşallah öyledir. QLED için de aynısı söylendi, sonra yalan oldu. OLED'e yaklaşamadı bile.

Edit:
    LED panellerde burn-in yok, parlaklık yüksek ancak 3 yıl önce de böyleydi zaten. Esas olay pikseller arası ışık sızmaması gerekliliği. OLED panellerde piksellerin kendi ışığını saçmasının en büyük artılarından biri bu. Yandaki pixeller etkilenmiyor ve ek aydınlatma gerekmediğinden panel inceliğini koruyor.

Hacı senin anlayamadığın şey Micro led tv de aynı oled gibi her pixel kendi ışığını çıkartıyor arka aydınlatması yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.27 den sonraki olay efsane guzel dusunulmus :)

• Daha firmalar bile OLED seriye geçmemiş Microled çıkartıcaz diye reklam ediyor,Gebermiş led teknolojisine devam diyorlar,her sene makyajlayıp ledlerin lümenleri arttırıp her firma kendine özgü saçma sapan özelliklerle kekeliyor insanları..OLED varmı var, LG baş çekiyormu evet, diğer bir kaç firma çıkartıyormu evet, ama ülkede yok ne alıcaksın ancak bak havaya.hadi aldın, mübarek dersin tv değil yeni geline hasır takımı alıyorsun bu pahalılıkta oledmi alınır bekle babam bekle bitmez bu Çöp Arka aydınlatmalı LCD TV'ler.boş yere milletin aklını bulandırıyorlar..Qled'MİŞ HEPSİ AYNI B....K laciverti dayamışlar arkaya led ampüllerin ışık seviyesini şiddetli + ön panelide daha siyah yapmışlar alsana Qled,karanlıkta leş gibi ışık sızması koyu gri ekran var, tv'mi izliyon gece lambasımı belli değil
  • Oled den de başarılı olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: tctstcts

quote:

Orijinalden alıntı: CWaRRioR

quote:

quote:

Edit:

Hacı senin anlayamadığın şey Micro led tv de aynı oled gibi her pixel kendi ışığını çıkartıyor arka aydınlatması yok.

Anlayamadığım değil, umarım fiyasko değildir temennisi benimkisi... Daha ucuza daha kaliteli panel kim istemez
  • quote:

Orijinalden alıntı: MERNEPTAH

Daha firmalar bile OLED seriye geçmemiş Microled çıkartıcaz diye reklam ediyor,Gebermiş led teknolojisine devam diyorlar,her sene makyajlayıp ledlerin lümenleri arttırıp her firma kendine özgü saçma sapan özelliklerle kekeliyor insanları..OLED varmı var, LG baş çekiyormu evet, diğer bir kaç firma çıkartıyormu evet, ama ülkede yok ne alıcaksın ancak bak havaya.hadi aldın, mübarek dersin tv değil yeni geline hasır takımı alıyorsun bu pahalılıkta oledmi alınır bekle babam bekle bitmez bu Çöp Arka aydınlatmalı LCD TV'ler.boş yere milletin aklını bulandırıyorlar..Qled'MİŞ HEPSİ AYNI B....K laciverti dayamışlar arkaya led ampüllerin ışık seviyesini şiddetli + ön panelide daha siyah yapmışlar alsana Qled,karanlıkta leş gibi ışık sızması koyu gri ekran var, tv'mi izliyon gece lambasımı belli değil

Samsung 55"js 9000 (SUHD) sahibi olarak yazdıklarınıza ekleyecek veya çıkaracak bişey bulamadım.Gelelim benim tv'ye herşey on numara ancak yine de bir led ve gece ışıklar kapanınca bütün büyü bitiyor.Samsung, Telefonlarında kullandığı Amoled ekranı büyütüp (televizyon ekranı olarak) kullanabilir veya yeni bir teknoloji geliştirebilir(Micro led) Bence samsung bunu yapabilir o teknoloji onda var. Oled'e hiç bulaşmadı,Amoled olarak yoluna devam etti.Bilmiyorum belki ikisi de aynı şeydir.Oğlumdaki telefon bir Amoled ve ışıkları kapatıp siyah renk görsellerine baktık ve ekran gözükmüyordu, benim led ekranlı telefonum(p 10 plus da ise ekran gözüküyordu,led çünkü)Bak led ile amoled farkı budur dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: behram40

quote:

Orijinalden alıntı: MERNEPTAH

Daha firmalar bile OLED seriye geçmemiş Microled çıkartıcaz diye reklam ediyor,Gebermiş led teknolojisine devam diyorlar,her sene makyajlayıp ledlerin lümenleri arttırıp her firma kendine özgü saçma sapan özelliklerle kekeliyor insanları..OLED varmı var, LG baş çekiyormu evet, diğer bir kaç firma çıkartıyormu evet, ama ülkede yok ne alıcaksın ancak bak havaya.hadi aldın, mübarek dersin tv değil yeni geline hasır takımı alıyorsun bu pahalılıkta oledmi alınır bekle babam bekle bitmez bu Çöp Arka aydınlatmalı LCD TV'ler.boş yere milletin aklını bulandırıyorlar..Qled'MİŞ HEPSİ AYNI B....K laciverti dayamışlar arkaya led ampüllerin ışık seviyesini şiddetli + ön panelide daha siyah yapmışlar alsana Qled,karanlıkta leş gibi ışık sızması koyu gri ekran var, tv'mi izliyon gece lambasımı belli değil

Samsung 55"js 9000 (SUHD) sahibi olarak yazdıklarınıza ekleyecek veya çıkaracak bişey bulamadım.Gelelim benim tv'ye herşey on numara ancak yine de bir led ve gece ışıklar kapanınca bütün büyü bitiyor.Samsung, Telefonlarında kullandığı Amoled ekranı büyütüp (televizyon ekranı olarak) kullanabilir veya yeni bir teknoloji geliştirebilir(Micro led) Bence samsung bunu yapabilir o teknoloji onda var. Oled'e hiç bulaşmadı,Amoled olarak yoluna devam etti.Bilmiyorum belki ikisi de aynı şeydir.Oğlumdaki telefon bir Amoled ve ışıkları kapatıp siyah renk görsellerine baktık ve ekran gözükmüyordu, benim led ekranlı telefonum(p 10 plus da ise ekran gözüküyordu,led çünkü)Bak led ile amoled farkı budur dedim.

Abi merhaba bir kaç şey yazmak istedim söylediklerinize karşı:Şimdi bir kere samsung'un hıgh-end seri tv'sini kullanıyorsunuz siyahta bütün led lcd tv'lerden +1 önde tv'dir js9000 suhd, js9500 ülkemize gelmedi kavisli olması dışında local dimming gerçekten iyi ama nereye kadar ? aktif edince renklerde solma ve bariz arka planlarda kararmalar mevcut,ben bu işe 2007 yılında başladım 32'ınç panel ile, sonra büyüttüm 40'a geçtim küçük geldi ,42 yaptık tmm dedik yine küçük, 47 aldık bu okey dedik olmadı, 55 aldık yeter dedik, 12 adet led panel değiştim araba parası verdim cebimde para kalmadı amacım sadece ışıksız karanlık ortamda sinema keyfi, ama gel görki o siyahı alamadım nedenmi ? bknz: örnk: Filmde gündüz olan sahnede sorun yokken ne zaman gece olan bölümlerde ya lacivert ekran yada koyu gri ekran alıyorsun mesela 2:35:1 aspect ratio olan alttan üstten şerit bant olan 16.9 olmayan filmlere o bantların siyah olması gerekirken ya gri ya lavivert oluyor, led panelde siyah denilen bir olay yok ,ha var ama gerçek FALD panelde, ama yinede sızma var. oled çıktı 2014'de LG 55EC930V alıcaktım alamadık ,sonra 2015 seri model LG 55EG910V oled alan bir yakın dostum tv'yi batumdan aldı orda uygun düşürdü ve ani paraya sıkıştığı için gel al tv'yi dedi, banada tuz parasına 3500tl'ye bıraktı tv'yi, tv'de sadede (i7) 7.nesil işlemcili laptop takılı hdmı 1.4 kqblo ile ve 3d ıso ve bd ıso yani bluray orjinal film izliyorum ve dts 5+1 ses sistemim takılı laptopta sadece bluray 3d ve 2d bluray filmler için kullanıyorum tv'yi + televizyon zati izlemiyorum neyse.. inanın siyahlar gelsin diye bekliyorsun...samsung'un kendi patent paneli super amoled ise active matrix özellikli, oled'den 1 tık iyi, bende samsung j7 2016 super amoled telefon kullanıyorum ve evimde tv için kullandığımız LG 50LF650V LED panel ile karşılaştırıyorum düşünün biri 50 ınç diğeri 5.5 ınç telefon, arada dağlar değil okyanus kadar fark var biri led biri oled..mesela geçen oeld tv'de babamlan film izliyoruz oled'tv'de siyah bir sahne girdi bana dediği cümle aynen şu: oğlum tv'yi neden kapadın bende baba tv açık dedim oda zifiri karanlık oldu kaybolduk, çünkü arka aydınlatma olmadığı oled'de,siyah sahnelerde tv aktif değil tamamen boş ve siyah ekran müsait olduğum zaman resim veya video paylaşıcam, he bu arada Super amoled'OLED'den daha iyi teknoloji onuda es geçmeyelim, nedeni ise beyaz rengi daha iyi vermesi, bu olayı s7 edge telefon modeli ile samsung aştı note 5' kadar beyazı vermeme sarıya yakın verme sorunu vardı ...zifiri karanlık mekana gidin mesela banyoya ,super amoled telefonunuz ile youtubedan siyah içerikli video açın ne demek istdiğimi anladınız saygılar..

Dip not ekleyelim:OLED ile AMOLED Aynı yani PdP çalışma prensibi bu ki panelde arka aydınlatma olmadığı ve her pixsel kendi ışığını yaktığı için siyah ekranda pixseller yanmaz o yüzden kusursuz siyah yani siyah ekra ekran tamamen pasif kalıyor buda herkesin istediği olay..samsung'şu ana kadar super amoled yapardı ama bahane buldu ve burn ın ekran yanması sorunları ile kaçtı..ama samsung'unda oled tvsi var ama numune çıkardı seri üretime geçmedi bknz:

The Wall: Samsung’dan 146 inçlik microLED televizyon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 24 Ocak 2018; 2:3:30 >
  • MERNEPTAH kullanıcısına yanıt
  • vay be evime bir tane istiyorum bundan

• Oled tv den 4 kat daha pahalı satılacakmış kim alır la bunu? Oled devam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • TV Teknolojisi son 2 yıldır tıkandı gibi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.