Şimdi Ara

Meteoroloji yıldırımın düşeceği noktayı önceden tespit edebiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Havayolu ulaşımı, enerji sektörü ve can güvenliğini önemli derecede etkileyen yıldırımların anlık takibinin yapılabileceği araştırma merkezi kurulumu tamamlandı. Erzurum’a konumlandırılan Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi faaliyetlerine başladı.

Bu sistem sayesinde yıldırım ile şimşekler anlık olarak takip edilebilecek. Olası tehlikelere karşı tedbirlerin alınmasını sağlayacak. Yıldırım Tespit Sistemi'yle 'Şu ilçede, şu yerde yıldırım düşecek' diye uyarılar yayınlanacak, onunla ilgili tedbirli olmasını istiyoruz. Can ve mal kaybına sebep olacak olumsuz hava şartlarının etkilerini en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Hava olayları ile ilgili vatandaşa uyarılarda bulunulacak

Erzurum’a kurulan Meteoroloji Radarı ile yağışların da anlık takibi sağlanacak. Hangi bölgeye ne kadar yağış yağacağı ve yoğun yağışlar ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Meteoroloji radarı, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan, Erzurum ve Ardahan'a hizmet verecek.

Rötarların önüne geçilecek

Meteoroloji 12. Bölge Müdürü Yalçın Ün, Meteoroloji Radarı ve Yıldırım Takip Sistemi’nin uçuş rötarlarının önüne geçeceğini belirterek, “Sistemde daha hassas ve yenilikçi ölçüm yapılarak, havalimanında sis, yağış gibi olumsuz meteorolojik koşullardan dolayı pist görüş mesafesinin 300 metreye kadar düşmesi durumunda bile uygun pistlerde uçuşların devam etmesi sağlanmaktadır. Yani artık uçak seferleri kolay kolay iptal edilmeyecek. Atmosferin dikey olarak tabakalarını gözlemlemek ve alınan verileri iklim değişikliğinden günlük hava tahminine kadar kullanmak gayesiyle ülkemizde 9 noktadan günde iki kez 35 kilometreye kadar yüksekliğe çıkabilen meteorolojik balon uçuruluyor."

Erzurum’a kurulan sistem kullanılmaya başlandı. Bundan böyle Erzurum ve çevresinde hava olaylarına karşı erken uyarılar yapılıyor.

• Geleceğe dönüş filmindeki delorean arabanın zamanda yolculuk yapması için gerekli olan 1.21 gigawatt enerji bu yıldırımlardan sağlanabilir. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaazto28 -- 5 Ocak 2018; 17:24:12 >
  • Tüm şehirler için olsa güzel hizmet olur idi.

• Başlık yanıltıcı olmuş, yıldırımın nereye düşeceğini değil, nereye düştüğünü gösterıyor. Buna benzer harıta zaten yıllardır var, amatorler bıle bunları kullanıp tahmın yapıyorlar.

Bahsettiğim harıtanın linki:http://en.allmetsat.com/images/lightning-turkey.php

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

Başlık yanıltıcı olmuş, yıldırımın nereye düşeceğini değil, nereye düştüğünü gösterıyor. Buna benzer harıta zaten yıllardır var, amatorler bıle bunları kullanıp tahmın yapıyorlar.

Bahsettiğiniz sitede düşen yıldırımları gösteriyor evet ancak buna dayanarak yıldırım tahmini yapılamayacağı kanısına nasıl ulaştınız acaba öğrenebilir miyim

Yıldırım tahmin sistemleri yıllardır pek çok sektörde kullanılıyor. Kanlı canlı olarak görmek istersenizhttp://www.shunttech.com/yildirim-tahmin-ve-ihbar-sistemi/ bu üründen bir adet satın alarak kendiniz deneyebilirsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: theJuDGe_41

quote:

Başlık yanıltıcı olmuş, yıldırımın nereye düşeceğini değil, nereye düştüğünü gösterıyor. Buna benzer harıta zaten yıllardır var, amatorler bıle bunları kullanıp tahmın yapıyorlar.

Bahsettiğiniz sitede düşen yıldırımları gösteriyor evet ancak buna dayanarak yıldırım tahmini yapılamayacağı kanısına nasıl ulaştınız acaba öğrenebilir miyim

Yıldırım tahmin sistemleri yıllardır pek çok sektörde kullanılıyor. Kanlı canlı olarak görmek istersenizhttp://www.shunttech.com/yildirim-tahmin-ve-ihbar-sistemi/ bu üründen bir adet satın alarak kendiniz deneyebilirsiniz

Herhalde benim söylemek istediğimi anlamadınız. Yıldırım tahmini yapılmayacagını soylemedım, Yıldırımın nereye ne zaman düşeceğini önceden bilemezler dedım.

Bu sistemler havadaki şimşeğin yerini tespit ediyorlar, Nereye düşeceğini tam kordinatına kadar kimse bilemez. Sadece bölgesel olarak tahminde bulunabılırsın, ornegın istanbul'da yıldırım riski var gibi ama o yıldırımın hangi evin çatısına düşeceğini bilemezsin.

Bu yüzden başlık yanıltıcı olmuş dedim. Kendim 10 yıla yakındır amatör olarak havayla ilgilenıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 5 Ocak 2018; 23:23:8 >

• Bu iyi aslında zarar verme açısından önlem alınabilir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: theJuDGe_41

quote:

Herhalde benim söylemek istediğimi anlamadınız. Yıldırım tahmini yapılmayacagını soylemedım, Yıldırımın nereye ne zaman düşeceğini önceden bilemezler dedım.

Bu sistemler havadaki şimşeğin yerini tespit ediyorlar, Nereye düşeceğini tam kordinatına kadar kimse bilemez. Sadece bölgesel olarak tahminde bulunabılırsın, ornegın istanbul'da yıldırım riski var gibi ama o yıldırımın hangi evin çatısına düşeceğini bilemezsin.

Bu yüzden başlık yanıltıcı olmuş dedim. Kendim 10 yıla yakındır amatör olarak havayla ilgilenıyorum.

Bunu bilmek için havayla uğraşmaya zaten gerek yok, istanbul'da iki ev olsa bile yıldırımın hangisine düşeceğini ön göremezsin, sadece evlere düşeceğini varsayarsak matematiğe göre %50 ihtimal var( tabi bunu söylerken evlerin birbirlerine benzer koşullarda olması lazım) hatta yıldırım düşmeye de bilir, yıldırım tam çakacakken rüzgar bulutun yönünü değiştirip başka yöne de düşebilir, şimşek(elektrik) toprağa varmak için havada ilerleyebildiği direnci en az yolu seçecektir, o an için bunun hangi güzergah olduğunu nasıl belirlenecek, sandığımızdan çok daha fazla faktör var, sonucunu bilmek şuan için imkansız, belki müneccimsen bilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom II -- 6 Ocak 2018; 1:44:51 >

• Ekrem sen misin?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.