Şimdi Ara

HP dizüstü bilgisayarları için pil değişim programı başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
2
Favori
801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • HP’nin dizüstü bilgisayarlarında kullandığı pillerin aşırı ısındığına hatta eridiğine şikâyetler artıyor. Son iki yılda pillerin erimesinden kaynaklı olarak hasar gören sekiz adet raporlanmış olay bulunuyor. Bu olayların çoğunda maddi hasar meydana gelirken şikâyetin birinde kullanıcıda birinci derece yanık oluştuğu raporlandı.

HP pil değişim programı

Olayın ciddi boyutlara taşınmasının ardından HP, dizüstü bilgisayarlarını geri çağırdı ve pil değişim programı başlattı. Söz konusu geri çağırma programı Aralık 2015 ile Aralık 2017 yıllarında üretilen HP dizüstü bilgisayarlarını kapsıyor. Pil değişim programına dâhil olan modeller için ücretsiz pil değişimi yapılacak.

Geri çağırma programına dâhil olan piller için aşırı ısınma, yangın çıkarma ve müşteriler için yanık riski oluşturma potansiyeli bulunduğu belirtiliyor. HP, geri çağırma programına dâhil olan dizüstü bilgisayarların pilden güç alarak kullanılmamasını tavsiye ediyor.

HP pil güvenlik modu

Pili çıkarılamayan ve çağırma programına dâhil olan müşterilerin dizüstü bilgisayarları değişim programına kadar güvenli bir şekilde kullanabilmek için “Pil Güvenlik Modu”na getirecek bir BIOS güncellemesi geliştirildi. Pil Güvenlik Modunu etkinleştirme sonrası, dizüstü bilgisayar sadece güç adaptöründen güç almakta, pil ile etkileşimi kesmektedir. Pil Güvenlik Modu’nu kullanabilmek için bu adresten cihazınız ile uyumlu en son BIOS güncellemesini yüklemeniz gerekmektedir. 

Bilgisayarım HP pil değişim programına dâhil mi?

Aralık 2015 ile Aralık 2017 tarihleri arasında satışı yapılan şu modeller değişim programından etkilenmiş olabilir. Kesin doğrulama için bu linkte yer alan HP Battery Validation Utility programı ile doğrulanması tavsiye ediliyor.

• HP Probook 640 G2
    • HP Probook 645 G2
    • HP Probook 650 G2
    • HP Probook 655 G2
    • HP Probook 640 G3
    • HP Probook 645 G3
    • HP Probook 650 G3
    • HP Probook 655 G3
    • HP ZBook 17 G3
    • HP ZBook Studio G3
    • HP ZBook 17 G4
    • HP Pavilion x360

• HP x360 310 G2

• HP ENVY m6

• HP 11

Listedekilere ek olarak yetkili bir servis sağlayıcısından satın alınmış piller, değiştirilmiş yedek parçalar ve HP ZBook Studio G4 Mobil İş İstasyonu da değişim programına dâhildir.

• HP lerin ısınmasıyla ilgili yapılan subjektif geyikler hala devam ediyor.
    hp bir dönem türkiyede fiyatı sayesinde tekel gibiydi ve genel olarak uygun fiyatlı laptop arayan giriş seviye kullanıcıların rağbet ettiği markaydı türkiyede, dolayısıyla ısınma muhabbetleri hp için daha viral oldu.
    fiyatına göre gayet iyi alternatifler sunan bir firma. elektronikte marka üstünden değil modeller üzerinden konuşulur.

"hangi marka x alayım" sorusuna rahat rahat "x marka al" diye cevap verebilen sığ insanlar forum ortamında pişerdi ve farklı markaların aynı sınıfta olan modellerini önerecek bilince ulaşırdı zamanla. şimdilerde bu durum tam tersine döndü. forumlar hızla marka fanatiği üretiyor. klişe muhabbetlere sarılanlar her yerdeler şimdi.
  • Hp dizüstü bilgisayarın alamet-i farikası aşırı ısınması, kış aylarında dizlerinizi sobanızdan daha sıcak tutması, spermleri öldürerek dünyadaki nüfusu kontrol altında tutmasıdır zaten.
    Bence değiştirme yanlış olmuş.

• HP lerin ısınmasıyla ilgili yapılan subjektif geyikler hala devam ediyor.
    hp bir dönem türkiyede fiyatı sayesinde tekel gibiydi ve genel olarak uygun fiyatlı laptop arayan giriş seviye kullanıcıların rağbet ettiği markaydı türkiyede, dolayısıyla ısınma muhabbetleri hp için daha viral oldu.
    fiyatına göre gayet iyi alternatifler sunan bir firma. elektronikte marka üstünden değil modeller üzerinden konuşulur.

"hangi marka x alayım" sorusuna rahat rahat "x marka al" diye cevap verebilen sığ insanlar forum ortamında pişerdi ve farklı markaların aynı sınıfta olan modellerini önerecek bilince ulaşırdı zamanla. şimdilerde bu durum tam tersine döndü. forumlar hızla marka fanatiği üretiyor. klişe muhabbetlere sarılanlar her yerdeler şimdi.

• Bunlar hiç satılmamalıydı zaten ,gerçekten kullanıcıları düşünselerdi.

• Hala daha ısınma muhabbeti yapanlar hayatında hiç hp kullanmayan insanlardan daha cahil gözümde

• "Subjektif geyikler"
    Bu cümleyi git notebook tamiri yapan yerlere söyle istersen yada HP'nin yurtdışında arızalı olarak toplayıp tamir edip Türkiyede sattığı onbinlerce DV serisini çöpe atmak zorunda kalan sahiplerine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turkforce -- 7 Ocak 2018; 11:1:7 >
  • Turkforce T kullanıcısına yanıt
    ben bizzat laptop tamir ediyorum şu sıralar en çok lenovo ve asus bilgisayarlar geliyor önüme çünkü giriş seviyede en çok bu markalar satıyor şuan.
    hp de zamanında en çok satan markaydı ve sorunlu serileri de elbette oldu. o dönem tüm intel işlemciler çok ısınıyordu ve en çok satan hp ye kaldı ihale. amd yanıyor/patlıyor geyiği bir dönem sürdü bitti hp geyiği ise devam ediyor.
    yurt dışında "toplatılıp türkiyeye satıldı" diye bir şey de ilk defa duyuyorum bu olsa olsa şehir efsanesidir, hele hele tamir edilip satıldı olayı çok daha enteresan. ben sana tasarım itibariyle problemli olduğu halde toplatılmayan iki seri söyleyim; kronik kasa çatlama problemi olan asus f3 serisi, kronik ısınma problemi olan toshiba a3xx serisi(toshibanın orta/üst segmenti). bunları ısrarla sattı bu firmalar kronik sorunlarına rağmen. bu iki seri bahsettiğin şehir efsanesini çok daha fazla hakediyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: multeci

ben bizzat laptop tamir ediyorum şu sıralar en çok lenovo ve asus bilgisayarlar geliyor önüme çünkü giriş seviyede en çok bu markalar satıyor şuan.
    hp de zamanında en çok satan markaydı ve sorunlu serileri de elbette oldu. o dönem tüm intel işlemciler çok ısınıyordu ve en çok satan hp ye kaldı ihale. amd yanıyor/patlıyor geyiği bir dönem sürdü bitti hp geyiği ise devam ediyor.
    yurt dışında "toplatılıp türkiyeye satıldı" diye bir şey de ilk defa duyuyorum bu olsa olsa şehir efsanesidir, hele hele tamir edilip satıldı olayı çok daha enteresan. ben sana tasarım itibariyle problemli olduğu halde toplatılmayan iki seri söyleyim; kronik kasa çatlama problemi olan asus f3 serisi, kronik ısınma problemi olan toshiba a3xx serisi(toshibanın orta/üst segmenti). bunları ısrarla sattı bu firmalar kronik sorunlarına rağmen. bu iki seri bahsettiğin şehir efsanesini çok daha fazla hakediyordu.

Halen "şehir efsanesi" kullanman herhalde HP ortağı falan olmadan kaynaklanıyor olmalı.
    Ben kendi gözlerimle gördüğüme yaşadımı anlatıyorum sen şehir efsanesi diyorsun.

Üşeniyorsan Google ile "HP DV6000 kronik" araması ile 3-5 okuyacağın birşeyler bulabilirsin.

• Siz diyorsunuz ki HP Notebook çok ısınıyor. Sırf geyik yapalım diye bu bilgisayarlara kaç milyon kere lanet ettiler, kaç milyon kere küfür ettiler, kaç milyon tane argo kelimeler kullandılar. Samsung NP300E5C modeli bu bilgisayarlardan daha beter. Samsung NP300E5C neredeyse 0 yükte bile bildiğin deliriyor. Bende bu sitenin bu habere resmini koyduğu dizüstü bilgisayardan var ama çok abanmadıkça neredeyse hiç ısınmıyor. Çok abanırsanız veya aşırı ısınma sorunu varsa açılmayıp hemen yüzünüze Biiip-Biiip-Biiip-Biiip! diye bağırır (bazı modeller için geçerlidir). Siz de sırf geyik olsun diye ne yazdığınızın farkında bile değilsiniz.

• Ben yıllardır HP kullanan bir kullanıcıyım iki model kullandım ve ikisinde de aşırı ısınma problemim olmadı.

Bu konuda bahsedilen modellerin asıl sorunu ise pillerinde. Bu da genel HP modellerine kapsamıyor.

Bence bilgisayarı aşırı ısınan kişilere şunu sormak gerek, nasıl bir ortamda ve ne durumda bilgisayar kullanıyorsun?

Bakıyorsun, battaniyenin üzerinde veya pantolonunun üzerinde kullanıyor, yerdeki halının üzerinde kullanıyor, tozlu kirli yerde kullanıyor, fanı boğuyor, HDD'i ısıtıyor ve kasanın ve işlemci ısısını yükselten bir çok halt ettiğinin farkında değil, ama sızlanmaya gelince bilgisayarım çok ısınıyooğ diye hayıflanıyor.

Önce stabil kullanın.

Windows güncellemesi yaptığı zamanlarda HDD çok işlem yapıyor ve bu sırada çok ısındığı da olabiliyor.

Ayrca temiz bir masa veya yüzey üzerinde, çok sallayıp kıpırdatmadan, aşırı sıcak olmayan temiz bir havası olan yerde ve fanın önünü kapatacak hiç bir şeyin olmaması gereken bir ortamda çalıştırdığınızdan da emin olmalısınız.

Bu şartlar yerine getirilmediğine herhangi bir model bilgisayar da size aşırı ısınıyor gelecektir çünkü cihazın başka şansı yok.

İsmi "diz üstü" diye bu bilgisayarları dizlerinizin üzerinde çalıştırmak hele hiç doğru değil. Hem HDD'i bozma hem de aşırı ısınma sorununa neden olacağınızı bilmeniz gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 27 Kasım 2018; 12:11:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: multeci

laptop tamir ediyorum diyince sorayim dedim lenova y520 serisi almayi dusunuyorum nasil sence, bu modelden geliyor mu tamire

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.