Köpekler Ezan Okunurken Neden Ulurlar ?
61 Cevap34492 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

850 Mesaj
20 Mart 2007; 20:34:57 

Ezan okunduğu zaman köpekler ulumaya başlarlar ve bitincede susarlar bunun sebebinin bilimsel bir açıklaması var mı acaba ve ses yüzünden rahatsız oldukları için mi uluyolar acaba çünkü zaten hassas olan kulakları ezan sesiyle yankı yapınca rahatsız mı oluyor yoksa başka bir sebebi olabilir mi ?

499 Mesaj
20 Mart 2007; 21:02:45 

quote:

Orjinalden alıntı: uguroz89

Ezan okunduğu zaman köpekler ulumaya başlarlar ve bitincede susarlar bunun sebebinin bilimsel bir açıklaması var mı acaba ve ses yüzünden rahatsız oldukları için mi uluyolar acaba çünkü zaten hassas olan kulakları ezan sesiyle yankı yapınca rahatsız mı oluyor yoksa başka bir sebebi olabilir mi ?

Bizim komşunun köpeği siren sesi duyunca ulumaya başlıyor. İstisnasız...

Bence bunun ezanla alakası yok. Sesle alakası var...

Birileri spiritüel manalar yüklemeye kalkmasın sakın. Köpekler domaaddtes-biberi-patlıciaaaanh diye gezen seyyar satıcılarada ulur...

Yüzünü soğuk suyla yıkadı. Sonra başını kaldırıp aynaya baktı. Aynada ki gerçeği görünce yaptıklarından utandı ve titremeye başladı. Havaya kalkan elini sıkıp hiddetle aynayı yumrukladı ve kırdı. Kendisini yok etmek istiyordu fakat buna gücü yetmiyordu. Zira o ebed ve ezeldi. O halde fani olanlar bunun cezasını çekmek zorundaydı. Çektide. Kıyamet koptu ve o hariç her şey yok oldu. Kendisiyle barışık değildi. Psikolojik destek mahiyetinde ki övgü ve methiyeler yoksa varlığın ne anlamı kaldı ki? Arabesk bir tavır içindeydi. Ya benimsin ya toprağın, diyordu sanki. Bütün derdi bundan ibaretti; farkedilmek! Evet. Herkes beni bilsin, derdindeydi O.. (mr.respect)

2298 Mesaj
20 Mart 2007; 22:21:17 

.
Şimdi Beşiktaştaki meşhur bir fastfood merkezi, eskiden kaldığım ev idi (1976...)
Evimizin altında bir nalburcu ve onun bahçesinde bir kurt köpeği vardı.
Beşiktaş Sinanpaşa camiinde her ezan okunuşunda uzuun uzun ulurdu.
Sanırım bu hoparlör'ün frekansından kaynaklanan bir tepki.

Nuh Baba

-------------------
Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...

9986 Mesaj
21 Mart 2007; 0:03:45 

Şu konudan devam edebiliriz isterseniz;
http://forum.donanimhaber.com/m_13072483/tm.htm

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

9986 Mesaj
21 Mart 2007; 0:20:34 

quote:

Orjinalden alıntı: Ömer
Şu konudan devam edebiliriz isterseniz;
http://forum.donanimhaber.com/m_13072483/tm.htm

O konu taşınmış bile...

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

8350 Mesaj
21 Mart 2007; 8:59:56 

Aslında köpekler ezan sesinde ulumazlar.Köy hayatını görmüş birisi bilir ki köpekler ezan sesini duyduklarında susar çakallar ulumaya başlarlar.Çakallar ezan sesini yadsıdıkları için sesi bastırmaya çalışırlar.Sizin ordaki köpeklerin uluması muhtemelen megafondan çıkan tiz sesi işitmesidir.Ezanla alakası olduğunu sanmam.

Moulin Rouge!
www.sadans.com

6140 Mesaj
21 Mart 2007; 11:43:42 

sadece mikrofon sesi ile alakası olsa kayıp çocuk veya sela okunurken ben duymadım köpek ulumasını.
ne kadar doğrudur bilmem ama şeytanların ezan okunurken köpeğin kalbine saklanmalarından rahatsız olmaları vesilesi ile biliyorum.
tabii sadece duyum.

İsrail'in Filistinliler'e işlediği savaş suçlarına suskun kalmayacağım. onların zulümlerinden ve işkencelerinden daha fenasını düşünemiyorum. yaptıkları bu kıyımı, bu vahşiliği , Filistinlilerin yaşam alanını tahrip etmeyi ve tüm bu suçlarını, kendi maruz kaldıkları zulümlerle haklı çıkarmaya çalışmalarından daha aşağılık bir şey düşünemiyorum! Norman Finkelstein..

9986 Mesaj
21 Mart 2007; 11:56:12 

quote:

Orjinalden alıntı: wineleven
sadece mikrofon sesi ile alakası olsa kayıp çocuk veya sela okunurken ben duymadım köpek ulumasını.
ne kadar doğrudur bilmem ama şeytanların ezan okunurken köpeğin kalbine saklanmalarından rahatsız olmaları vesilesi ile biliyorum.
tabii sadece duyum.

İlk defa duyuyorum.

Diğer konuda (taşınan) koşullama ile ilgili konuşmuştuk ben onunla ilişkilendiriyorum.

6158 Mesaj
21 Mart 2007; 12:56:21 

Allah dan dini bir açıklama yapmadınız yoksa kavga çıkar kesin

3157 Mesaj
21 Mart 2007; 13:45:20 

Ben hic ezamn okunurken uluyan kopek falan gormedim,

9986 Mesaj
21 Mart 2007; 14:28:52 

quote:

Orjinalden alıntı: kara_eylül
Ben hic ezamn okunurken uluyan kopek falan gormedim,

Ben daha çok sabahları şahit oluyorum.

3612 Mesaj
21 Mart 2007; 14:36:51 

bizim komşunun köpeği sabah akşam uluyor deli olcam.

3476 Mesaj
21 Mart 2007; 17:29:28 

şimdi şunu merak ediyorum yurt dışından köpegiyle birlikte gelen birinin köpegi acaba ezana tepki veriyormu vermiyormu hiç öyle komşusu olan oldumu.......

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Mart 2007; 17:52:18 

evet genelde yüksek bir sese karşı bu tepkiyi gösteriyorlar
ama ezanla bu ulumanın farklı bir nedeni olacağını zannetmiyorum

141 Mesaj
22 Mart 2007; 11:14:19 

ben daha ilginç bir şey yazayım belediyenin zehirlediği bir köpek vardı
-bu köpek ulumaya başladığında kısa süre içinde o çevreden biri ölürdü bir kaç günü geçmezdi
-ayrıca bir halk deyimi vardır ilginçtir başını yukarı kaldırıp ağlayan çocuk babasını öldürür derler
-selamlar

Uzaklaştırılmış
22 Mart 2007; 12:51:40 

quote:

Orjinalden alıntı: aksın

ben daha ilginç bir şey yazayım belediyenin zehirlediği bir köpek vardı
-bu köpek ulumaya başladığında kısa süre içinde o çevreden biri ölürdü bir kaç günü geçmezdi
-ayrıca bir halk deyimi vardır ilginçtir başını yukarı kaldırıp ağlayan çocuk babasını öldürür derler
-selamlar

buna güleyim mi yoksa ağlayayım mı bilmiyorum ama tamamen hurafe olduğunu düşünüyorum

1977 Mesaj
22 Mart 2007; 13:39:40 

6 senedir köpek besliyorum şuanda da hala 2 tane köpeğim var. Hiç bi ezanda ulumadılar kontrol ettim kulaklarında da sorun yok

Bazen kapının önünden geçen köpek olursa (alman kurdu olan)ulumaya başlıyor. Diğeri normal havlıyor.

Şeytan bizim bahçeye giremiyo galiba

133 Mesaj
22 Mart 2007; 14:35:14 

+1
quote:

Orjinalden alıntı: eDDiè

Gerek yok her sözü, laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana...
Hz. Mevlana

21 Mesaj
22 Mart 2007; 15:29:53 

köpektir ulur ne bilimsel açıklaması olcak içinden geliyo haywanın

3922 Mesaj
22 Mart 2007; 15:51:42 

Köpektir bencildir ama sadıktır, doğuştan sahibi olsanızda kemirdiği kemiğe el uzatamazsınız. İstisnalar olabilir.

film/altyazı | Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Johann Wolfgang von Goethe

6140 Mesaj
22 Mart 2007; 18:21:51 

quote:

Orjinalden alıntı: ikista

6 senedir köpek besliyorum şuanda da hala 2 tane köpeğim var. Hiç bi ezanda ulumadılar kontrol ettim kulaklarında da sorun yok

Bazen kapının önünden geçen köpek olursa (alman kurdu olan)ulumaya başlıyor. Diğeri normal havlıyor.

Şeytan bizim bahçeye giremiyo galiba

şeytanın sana yaptığı fantezileri bi görsen aklın durur.

İsrail'in Filistinliler'e işlediği savaş suçlarına suskun kalmayacağım. onların zulümlerinden ve işkencelerinden daha fenasını düşünemiyorum. yaptıkları bu kıyımı, bu vahşiliği , Filistinlilerin yaşam alanını tahrip etmeyi ve tüm bu suçlarını, kendi maruz kaldıkları zulümlerle haklı çıkarmaya çalışmalarından daha aşağılık bir şey düşünemiyorum! Norman Finkelstein..

1299 Mesaj
22 Mart 2007; 23:22:48 

Demekki köpekler ezan sesinden hoşlanmıyorlar ve bu onları rahatsız ediyor !

Pulse Live

104 Mesaj
23 Mart 2007; 18:21:44 

Dünyada ki bütün canlılar ALLAH a ibadet ederler ama biz bunun farkında olmayız.Ezan okunurken köpeklerin uluması ALLAH a zikir etmekten başka bir açıklaması olamaz

ahmet.koc

393 Mesaj
23 Mart 2007; 21:22:03 

Köpek oldukları için uluyorlar...

"Bazen herkesi kandırabilirsiniz, bazılarını her zaman kandırabilirsiniz, ama her zaman herkesi kandıramazsınız�"

1216 Mesaj
23 Mart 2007; 22:41:33 

sesin frekansı ile ilgili olduğunu düşünüyorum

Sony Xperia L
Philips 40PFL4418K
Sony 40EX650
Lenovo Z500

The Walking Dead | Game of Thrones | Person of Interest | Hannibal | Falling Skies | Shameless

Uzaklaştırılmış
23 Mart 2007; 23:00:05 

Bu konuda bilimsel bir açıklama yapılamadıysa yapılan yorumlar afaki dir...Köpeğin kastı olduğunu düşünenler gerekçeli açıklmalarını yazmalıdır.Bu konuyu başka ideolojilere atıfta bulunarak ,kendilerince ironi yapanlar kendilerini kandırırlar.Ne söylemek istiyorsanız direkt yazınız...Yanlış anladıysam özür..

Saygılarımla,

20080 Mesaj
23 Mart 2007; 23:19:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Piêr Dé Sans
Çakallar ezan sesini yadsıdıkları için sesi bastırmaya çalışırlar..

Vay dinsiz çakallar vaayy...

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

125 Mesaj
23 Mart 2007; 23:41:37 

bence köpeklerin işitme sınırı ile alakalı bi durum bu , hoparlördeki ses fazla gelince rahatsız ediyo ve hayvan da tepki gösteriyo ister istemez

İmzam kurallara aykırıymış o yüzden yazmadım.

798 Mesaj
24 Mart 2007; 3:11:27 

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Vay dinsiz çakallar vaayy...

...Çakaaalll

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2007; 9:35:22 

quote:

Orjinalden alıntı: eDDiè

+2

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2007; 9:42:07 

Sual: Ezan okunurken köpeğin uluması iyi midir?
CEVAP
Ezan okurken şeytanların kaçtığı hadis-i şerif ile bildirilmiştir. Horozlar melekleri görünce öterler. Hayvanlar bizim görmediklerimizi görebiliyorlar. Ezan okunurken köpeğin uluması hayra alamettir. Şeytanların kaçışını görmüş olabilir.

kur'an da bu konuyla alakalı olduğu söylenen "kediler köpekler akşam vakti sizin göremediklerinizi görürler" gibi bir anlama sahip bir ayet varmış. özellikle akşam ezanında daha çok uluyorlarmış. başka bir ayette ise akşam vakti cinlerin daha çok ortalık da olduğu yazıyormuş.

Birde yeni çocuk doğduğunda kulağına ezan okunur ve adı söylenir.

2620 Mesaj
24 Mart 2007; 10:06:32 

Korkarlar yüksek sesten

885 Mesaj
24 Mart 2007; 12:28:33 

quote:

Orjinalden alıntı: serpantin

CEVAP
Ezan okurken şeytanların kaçtığı hadis-i şerif ile bildirilmiştir. Horozlar melekleri görünce öterler. Hayvanlar bizim görmediklerimizi görebiliyorlar. Ezan okunurken köpeğin uluması hayra alamettir. Şeytanların kaçışını görmüş olabilir.

kur'an da bu konuyla alakalı olduğu söylenen "kediler köpekler akşam vakti sizin göremediklerinizi görürler" gibi bir anlama sahip bir ayet varmış. özellikle akşam ezanında daha çok uluyorlarmış. başka bir ayette ise akşam vakti cinlerin daha çok ortalık da olduğu yazıyormuş.

Çok ilginç.

Her domates sulu olsa imtihan olur muydu?

3399 Mesaj
24 Mart 2007; 12:38:06 

özellikle sabah ezanlarında uluyorlar ama hepsi değil. mesela karşımdaki evin bahçesindeki kurt ezanlarda hiç ulumaz. ama birkaç sokak ötede köpekler var onlar uluyor.
ezanla birlikte bütün köpekler ulumuyor. bir de, aynı köpek bazen uluyor bazen de ulumuyor ben buna özellikle dikkat ettim.

neticede, zaten köpekleri hiç sevmem. tüm köpekler itlaf edilmelidir. böylece bu mesele de çözülür

2205 Mesaj
24 Mart 2007; 12:41:37 

bizim yan binadada bahçesinde var 10 yıldır belkıde 3 kere ulamıştır ama 3-4 tane cami sesi birden duyuluyor burada

6158 Mesaj
24 Mart 2007; 14:43:22 

quote:

Orjinalden alıntı: serpantin

CEVAP

mantıklıı

1237 Mesaj
24 Mart 2007; 15:02:56 

alakası yok, hemde uzaktan yakından, Şöyle diyim bizim lise zamanında istiklal marşı söylerken ULURDU okulun köpekleri. O zaman şunu çıkartalım , bizim köpek çok milliyetçi idi : ))) olay tamami ile melodi ile alaklı, ezan okunurkenki kullanılan makam, istiklal marşında hep bir ağızdan söylenen sözler uzatılan heceler gibi şeyler köpeklerinde uluma içgüdülerini harekete geçiriyor.

Madem Türksün Göster ürksün

395 Mesaj
24 Mart 2007; 15:25:50 

mrb Öncelikle sadece dediğin vakitlerde değil,tüm vakitlerde havlar ve ulurlar.Bunu bazı kesimler;Melekleri ve ruhları gördükleri için yaptıklarına inanıyorlar.Bense sesle alakalı olduğunu düşünüyorum.Eğer bir köpeğin yanında uzun seslerle bir şey söylerseniz (Uzun hava,gazel,arya..vs..)Yada bir enstürumandan (Trompet,trombon gibi nefesli..) Ses üflerseniz uzun uzun,köpek ya havlar ya ulur.Ezanda uzatılarak okunduğu için köpekler tarafından bu şekilde davranılıyor olması yüksek bir ihtimal..

İnsan, "İnsanların yaşamları boyunca işledikleri tüm fiiller muhakkak Allah'ın adaletine göre değerlendirilecektir. Zulüm yapanların zulümlerinin elbette karşılıksız kalmayacağını, iyi tek bir sözün bile mükafatının verileceğini, Allah Kuran'da bize haber vermektedir. Tüm bunların adilce değerlendirileceği yer ahirettir; Allah'ın sonsuz adaletinin tecelli edeceği yer ahirettir.

Alış veriş yaptıklarım:visceroid-(izmir)/&ordulu5234(istanbul)/&oKsEAt-(kocaeli)&The_WeB-(ankara)&Acizim(erzurum)&asymmetric(ist)&nod15(konya)&Şahin Abi(ist)3t3rnal(giresun)yılmaz196(ankara)

499 Mesaj
24 Mart 2007; 15:58:40 

quote:

Orjinalden alıntı: MemoSoZ

alakası yok, hemde uzaktan yakından, Şöyle diyim bizim lise zamanında istiklal marşı söylerken ULURDU okulun köpekleri. O zaman şunu çıkartalım , bizim köpek çok milliyetçi idi : ))) olay tamami ile melodi ile alaklı, ezan okunurkenki kullanılan makam, istiklal marşında hep bir ağızdan söylenen sözler uzatılan heceler gibi şeyler köpeklerinde uluma içgüdülerini harekete geçiriyor.

Aynen...

Mikrofon hopörlör frekansı falan değil. Tamamen sesin uzatılması sonucu köpeklerin uluma iç güdüsünü tetikliyor.

Yüzünü soğuk suyla yıkadı. Sonra başını kaldırıp aynaya baktı. Aynada ki gerçeği görünce yaptıklarından utandı ve titremeye başladı. Havaya kalkan elini sıkıp hiddetle aynayı yumrukladı ve kırdı. Kendisini yok etmek istiyordu fakat buna gücü yetmiyordu. Zira o ebed ve ezeldi. O halde fani olanlar bunun cezasını çekmek zorundaydı. Çektide. Kıyamet koptu ve o hariç her şey yok oldu. Kendisiyle barışık değildi. Psikolojik destek mahiyetinde ki övgü ve methiyeler yoksa varlığın ne anlamı kaldı ki? Arabesk bir tavır içindeydi. Ya benimsin ya toprağın, diyordu sanki. Bütün derdi bundan ibaretti; farkedilmek! Evet. Herkes beni bilsin, derdindeydi O.. (mr.respect)

5463 Mesaj
24 Mart 2007; 20:21:35 

quote:

Orjinalden alıntı: C4

neticede, zaten köpekleri hiç sevmem. tüm köpekler itlaf edilmelidir. böylece bu mesele de çözülür

Bu söylediğin faşizme giriyor zannedersem

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

395 Mesaj
26 Mart 2007; 11:45:05 

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Bu söylediğin faşizme giriyor zannedersem

yine biri faşizm'mi dedi

İnsan, "İnsanların yaşamları boyunca işledikleri tüm fiiller muhakkak Allah'ın adaletine göre değerlendirilecektir. Zulüm yapanların zulümlerinin elbette karşılıksız kalmayacağını, iyi tek bir sözün bile mükafatının verileceğini, Allah Kuran'da bize haber vermektedir. Tüm bunların adilce değerlendirileceği yer ahirettir; Allah'ın sonsuz adaletinin tecelli edeceği yer ahirettir.

Alış veriş yaptıklarım:visceroid-(izmir)/&ordulu5234(istanbul)/&oKsEAt-(kocaeli)&The_WeB-(ankara)&Acizim(erzurum)&asymmetric(ist)&nod15(konya)&Şahin Abi(ist)3t3rnal(giresun)yılmaz196(ankara)

2341 Mesaj
26 Mart 2007; 12:20:57 

Hocanın sesi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

141 Mesaj
26 Mart 2007; 15:18:06 

Köpek, uzun uzun ulursa, acı acı ulursa, sabaha karşı ulursa, bir eve yakın ulursa, kapı önünde ulursa vs. ölümün ön belirtisi olarak kabul edilir. Geleceğine inanılan bu muhtemel ölümü uzaklaştırmak için, ya kovalanır ya taşlanır ya da "başını ye" denir.

Köpeğin bu gibi durumlara girmesinin nedeni olarak, insanlar tarafından "Azrail'i görür ve sahibine haber verir" şeklinde anlatılır
(alıntı=halk inançları)

5463 Mesaj
26 Mart 2007; 19:08:43 

Lacrima gelse de bu kouya bir açıklık getirse. En iyi açıklamayı o yapacaktır zannedersem.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3399 Mesaj
26 Mart 2007; 20:25:54 

quote:

Orjinalden alıntı: aksın

Köpek, uzun uzun ulursa, acı acı ulursa, sabaha karşı ulursa, bir eve yakın ulursa, kapı önünde ulursa vs. ölümün ön belirtisi olarak kabul edilir. Geleceğine inanılan bu muhtemel ölümü uzaklaştırmak için, ya kovalanır ya taşlanır ya da "başını ye" denir.

Köpeğin bu gibi durumlara girmesinin nedeni olarak, insanlar tarafından "Azrail'i görür ve sahibine haber verir" şeklinde anlatılır
(alıntı=halk inançları)

halk inançları da bir alem doğrusu. şimdi köpek Azrail a.s'ı görse ve ulusa, "başını ye" dendiği için Azrail geri mi dönüp gidiyor yani? köpeğin Azrail'i görmesi ve ulumasını binaen taşlanması, kovalanması yada "başını ye" denmesi neticesinde eğer Azrail insanı bırakıp gidecek olsaydı dünyada eminim kimse ölmeyecekti

607 Mesaj
26 Mart 2007; 22:16:58 

kilyos da otururken köpeklerin sabah ezanında devamlı uluduğunu duyardım başka vakitlerde ulumuyolardı hemen hemen her sabah uluyorlardı kadıkoyde hiç bi köpeğin uluduğunu duymadım gerçi doğru dürüst köpek kalmadı

337. DÖNEM BİLGİ EKRANI
KAYDOLMAYAN TERTİP KALMASIN

141 Mesaj
27 Mart 2007; 8:49:44 

quote:

Orjinalden alıntı: C4

halk inançları da bir alem doğrusu. şimdi köpek Azrail a.s'ı görse ve ulusa, "başını ye" dendiği için Azrail geri mi dönüp gidiyor yani? köpeğin Azrail'i görmesi ve ulumasını binaen taşlanması, kovalanması yada "başını ye" denmesi neticesinde eğer Azrail insanı bırakıp gidecek olsaydı dünyada eminim kimse ölmeyecekti

-azrail geldimi eli boş dönmez Bir gün adamın biri Hz. Musa (a.s.)´ya geldi:

- "Ya Musa ne olur dua et de ben hayvanların dilinden anlayayım ve bundan kendime hisseler çıkartarak daha iyi bir insan olayım." dedi.

Hz. Musa (a.s.):

- "Yürü işine git, kaldıramayacağın bir yükün altına girmeye çalışma, bu halin senin için daha hayırlıdır." dedi.

Fakat adam dinlemedi ısrar etti:

- "Ya Musa ne olur hiç değilse kapımda yatan köpekle horozun dilini anlayayım." dedi.

Musa (a.s.) her ne kadar bundan vazgeçmesi için çalıştıysa da adam ısrar etti. Bunun üzerine Musa (a.s.) ona dua etti. Adam sevinerek evine döndü. Ertesi sabah hizmetçisi sofrayı kurarken bir parça ekmek fırlayıp düştü. Horoz koşarak bunu kaptı. Köpek buna kızdı:

- "Be horoz bu yaptığın doğru mu? Sen buğday da yiyebilirsin arpa da. Mısır da yiyebilirsin, küçük taneleri de. Bense ekmekten başka bir şey yiyemem, neden benim rızkımı kapıyorsun?" dedi.

Horoz cevap verdi:

- "Haklısın fakat hiç tasalanma yarın bizim efendinin eşeği ölecek, sen de böylece karnını iyice doyuracaksın." dedi.

Bunu duyan adam hemen eşeği pazara götürerek sattı.

Ertesi sabah da bakalım köpekle horoz ne konuşacaklar diye onların yanına geldi.

Köpek horoza sitem ediyor:

- "Yahu horoz hani eşek ölecekti, biz de karnımızı doyuracaktık." diyordun.

Horoz:

- "Eşek ölmeye öldü lakin başka yerde. Çünkü sahibim onu sattı. Fakat hiç merak etme yarın at ölecek, o zaman da daha büyük bir ziyafete konacaksın." dedi.

Bunu duyan adam hemen ahıra koştu, atı aldığı gibi pazara götürüp sattı. Sevinerek evine döndü:

- "Bu hayvanların dilini öğrenmem çok iyi oldu. Böylece zarardan kurtuldum." diye düşünüyordu.

Ertesi sabah yine acaba ne konuşacaklar diye köpekle horozun yanına gitti. Köpek yine horoza sitem ediyor, duruyordu:

- "Yahu horoz bu sefer de dediğin olmadı, yoksa sen de mi yalana başladın." dedi.

Horoz:

- "Hayır ben yalan söylemedim at ölecekti lakin sahibimiz onu da sattı. Fakat merak etme, yarın sahibimizin çok değerli kölesi ölecek o zaman onun hayrına yemekler, helvalar verilecek hepimiz doyacağız." dedi.

Bunu duyan adam o gün hiç beklemeden, kölesini götürüp sattı:

- "Bu horozla köpeğin dilini öğrenmem iyi oldu. Böylece birçok zarardan kurtuldum." diye düşünerek sevindi ve ertesi gün yine köpekle horozun yanına koştu. İkisi yine konuşuyorlardı. Köpek bu sefer çok kızgındı:

- "Yalancı horoz, hani köle ölecek, bu sayede karnımız doyacaktı, günlerden beri yalanlarınla avutuyorsun, bu sana yakışır mı?"

Horoz:

- "Ben yalancı değilim ve yalan söylemem, diye başladı. Köle öldü fakat burada değil, başka yerde. Çünkü sahibimiz onu sattı. Fakat hiç iyi etmedi. Çünkü bu sefer sıra kendine geldi. Zira ilkin kaza, bela eşeğe gelecek, böylece sahibimiz beladan-kazadan kurtulmuş olacaktı. Eşeği satınca, onun yerine ata geldi, atı da satınca, köleye geldi. Köleyi de satınca bela ona gelecek. Sıra onda, yarın sahibimiz ölecek, o sayede hepimiz doyacağız." dedi.

Bunu duyan adam ah vah etti, başına vurdu fakat iş işten geçmişti.

Böylece tamahkarlığın cezasını hayatıyla ödedi.

-mevlanadan bir alıntı
-

141 Mesaj
27 Mart 2007; 9:01:58 

BU DA ÇOK GÜZEL BİR HİKAYESİ MEVLANA NIN
-Nasuh Tövbesi : Yıllar önce Nasuh adında bir adam vardı. Nasuh hamamlarda tellaklik eder böylece kadınları kolaylıkla avlayarak baştan çıkarırdı. Yüzü kadın yüzü gibi tüysüzdü. Erkekliğini bu yüzden rahatlıkla gizlerdi. Nasuh yıllarca tellaklık etti, kimse onun erkek olduğunun farkına varmadı. Çünkü yüzü kadın yüzü gibi, sesi kadın sesi gibiydi. Çarşaf giyer peçe takardı, fakat şehveti azgın bir gençti. Bu yüzden padişahın kızlarını bile hammada keseler ovar, yıkardı.

Aradan zaman geçince Nasuh bu işten pişman oldu, tövbe etti fakat tövbesini tutamadı. Bu defalarca böyle oldu. Bir gün Nasuh bir Allah dostuna giderek:

- "Bana dua et." diye ricada bulundu.

O Allah´ın (c.c.) veli kulu ona dua etti.

Nasuh bir gün yine hamamda tası doldururken padişahın kızının küpesindeki incilerden biri kayboldu. Bütün kadınlar onu aramaya koyuldular.

Herkesin eşyasını aramak için önce hamamın kapısını kapadılar. Sonra başladılar aramaya. Fakat inci bir türlü bulunamadı. Bunun üzerine herkesin ağzını ve her yerini aramaya başladılar.

- "İhtiyar, genç, herkes anadan doğma soyunsun." diye bağırdılar.

Nasuh korkusundan bir kenara çekildi, yüzü korkudan sararmış dudakları titriyordu. Ölüm korkusu her yanı sarmıştı. Kendi kendine:

- "Yarabbi, dedi. Birçok defalar tövbe ettim fakat tövbemi bir türlü tutamadım. Eğer beni bu beladan, rezil rüsva olmaktan kurtarırsan bütün yaptıklarımdan tövbe ettim." dedi.

Hamamdakiler herkesi aradıktan sonra:

- "Ey Nasuh herkesi aradık, şimdi sıra sende gel seni de arayalım." dediler. Nasuh için kurtuluş yoktu tam onu arayacaklardı ki ansızın:

- "İnci bulundu." diye bir ses geldi. Nasuh´u aramaktan vazgeçtiler, böylece Nasuh rezil olmaktan, ölümden kurtulmuştu. İnci bulunduğu için herkes bayram ediyor seviniyordu. Bu sevinç dalgası geçtikten sonra Nasuh´u çağırdılar:

- "Ey güzel tellak gel, padişahın kızı seni çağırıyor gel onu kesela, yıka" dediler.

Nasuh bunu reddederek hamamdan çıkıp gitti. Bir daha da tövbesini bozmadı

956 Mesaj
27 Mart 2007; 14:17:18 

Ben bir filmde görmüştüm.Ne derece gerçektir bilmiyorum.Kilisenin Çanı dın-dınnn çalarken köpekler ayağa kalkıp uluyorlardı.Ne mana var bilemedim.bu konuyu okuyunca aklıma geliverdi işte.
Ama olayı hemen çözen arkadaşlara katılıyorum ses-frekansla ilgili bir tepki sanırım.Saygılar.

Devlet, ekonomik ve siyasal kararlar için dine ihtiyaç duyar mı?

1396 Mesaj
28 Mart 2007; 4:50:36 

quote:

NASIL YANI ?

şeker bile yiyemezki kağıt gibi yanan çocuk
Nazim Hikmet

106 Mesaj
29 Mart 2007; 0:07:14 

benim kurt köpeğimde uğuluyor ezan vakitlerinde Allah ı zikreder diye duymuştum

3323 Mesaj
3 Nisan 2007; 0:03:21 

bende daha once duymadim ya da dikkat etmedim diyeyim.
ilk defa burda duyuyorum.
incelemek lazim.
ilginc.

İnsanlar bir gün sonra unutulacak şeylerin hafifliği ile meşguller...

1334 Mesaj
3 Nisan 2007; 13:26:29 

Bunu bir de köpeklere sormak lazım Hayvan işte ses gelince oda uluyor ne anlar.

177 Mesaj
3 Nisan 2007; 14:28:07 

Arkadaşlar bizim Pamuk belediye ilanı verilirken de uluyor

Acan

2697 Mesaj
7 Nisan 2007; 3:53:43 

Bizim evin arka tarafındaki bhçedeki doberman her sabah ezanında ulumaya başlar.. ve bizim evimizde beslediğimiz kedi de uyurkn veya uyanık olduğunda sabah namazında kalkar benim komidinin üstüne çıkıp hareketsiz durur ezan bitene kadar..

gerçekten hayvanlar bizi göremediğimiz şeyleri görebiliyordur kim bilir!

2292 Mesaj
7 Nisan 2007; 7:52:32 

Tanrı uludur işte

343 Mesaj
7 Nisan 2007; 10:30:46 

4932 Mesaj
8 Nisan 2007; 17:57:06 

quote:

Sana bir şeyler yaptılar her halde

Yazdıklarınız Sizi Yansıtır...

1977 Mesaj
9 Nisan 2007; 3:56:15 

quote:

Aferin nooldu şimdi laf mı attın?

Cahil insanları oyalamak için uydurulan urafelere inanamak ve klişe laflar kullanmak çok basit.
Git biraz oku araştır. Kendine ait fikirlerin olsun.

Annesinin arkasından nanik yapan şımarık çocuklar gibi tabuların arkasına saklanma.(Bu laf aynı zmanda Kuran'dan sayfalarca alıntı yapanlara)

Normalde bu tarz konulara mesaj atmam ama konu köpekler olunca tecrübemi paylaşmak istemiştim.

1396 Mesaj
10 Nisan 2007; 6:26:58