Şimdi Ara

Intel işlemcilerdeki kritik açık kapatılacak, performans %30 düşecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
494
Cevap
5
Favori
19.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son dönemde önemli açıkların ortaya çıktığı Intel işlemciler bu kez daha kötü bir durum ile karşı karşıya. Henüz detayları verilmeyen kritik açığın tehlikesi bir yana güncelleme sonrası yaşanacak performans düşüşü de büyük tartışma yaratacak.

Her iki durumda da dezavantaj

Üzerinde ambargo olduğu için detayları verilmeyen yeni açık, sanal makinelerin birbirinin verilerine müdahale edebilmesini ve teoride işlemcinin çekirdeğine kadar inerek kritik verilere erişebilmesine sebep oluyor.

Son kullanıcı yanında sunucu tarafında da büyük bir risk oluşturan bu açığın yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirtiliyor. Tahminlere göre sanallaştırmayı destekleyen tüm Intel işlemcileri bu açıktan etkileniyor. Sunucu sağlayıcıları ve işletim sistemi geliştiricileri hızlı bir şekilde problemi ele almış durumda. Microsoft’un Insider programına yamayı yayınladığı belirtiliyor. Linux da bir yama hazırlamış durumda.

Ayrıca Bkz.GeForce grafik kartlarının sunucu ve veri merkezlerinde kullanılması yasaklandı

Yama için işletim sistemlerinin çekirdek seviyesinde önemli bir optimizasyon yaptığı belirtiliyor. Bunun sonucu olarak da güncelleme Intel işlemcilerde yüzde 5-30 arasında performans düşüşüne neden olacak. İşte yamanın tehlikesinden daha fazla tartışma çıkaracak olan da bu performans düşüşü.

Pazarda yüzde 80 civarında paya sahip olan Intel’in büyük çaplı bir performans düşüşü yaşaması milyonlarca cihazı kötü bir şekilde etkileyecektir. AMD’nin herhangi bir x86 işlemcisi bu açıktan etkilenmiyor ancak AMD’nin güncelleme sonucunda performans düşüşü yaşamaması için yazılım geliştiricilerle irtibat halinde olduğu belirtiliyor. 

• Açıklamayı tam okumamışsın.

Önlem olsun diye şu an AMD cpu'ları da insecure olarak taglıyor kernel.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=x86-PTI-EPYC-Linux-4.15-Test

Amd çalışanının commit'i ko adam desteksiz sallamıyordur herhalde:

http://lkml.iu.edu/hypermail/linux/kernel/1712.3/00675.html
    Linux Kernel geliştiricilerinin yorumlarına göre bios dan sanallaştırmayı kapatmak çözüm değil. Çünkü işletim sisteminin kernel seviyesindeki çok köklü bir değişiklik yapılacağı için intel işlemcilerinde performans düşüşü yaşanacak.

Yapılan ilk compiler bench testlerine göre gerçektende %20 civarında bir düşüş yaşanmış bile.
    https://hothardware.com/news/intel-cpu-bug-kernel-memory-isolation-linux-windows-macos
  • Olsun tek çekirdek performansı yeter

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD hiçbir şey yapmadan %30 performans kazandı. Intel için büyük bir eksi daha. Kritik açıklı işlemciler, Hatalı işlemciler, sorunlu anakartlar vs. vs. saymakla bitmiyor...

• Ay çekirdeği yamadan sonra kabak çekirdeğine dönecek anlaşılan.

• Zaten U serisi işlemciye sahip Macbook vardı iyice çakılacak performans.

• kraix kullanıcısına yanıt
    Alltaki notu okusana Allah rızası için.Troll yaptığımı açık açık söylüyorum ama yinede gerçek sanıyorsunuz

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Link varmı hocam,güleyim de biraz

• Belki biostan sanallaştırmayı kapattığında bu sorundan etkilenilmeyecektir var mı bununla ilgili bir detay ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    yok hocam sıvı nitrojenle -100 derecede 6ghz OC yapıp geçme keyfisi o
  • Bence global işlemci satışlarını artırmak için yapılmış şeytani bir plan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror26

Olsun tek çekirdek performansı yeter

Bence direk sizin işlemcinin performansı %30 düşüyor olsa bunu söylemezdiniz. Hatta baya bir yaygara koparıyor olurdunuz :)
  • Böyle bişi olursa Intel'i dava eder 6700K'mı satar Threadripper alırım.

• Benim evdeki ryzen 1600 son 1-2 haftadır yüksek bir performans gösteriyordu, bende diyordum ne ol. Meğer intelinki düşüyormuş
  • For Mother Russia F kullanıcısına yanıt
    kasayı yan yatır muhabbeti 2004 -2005 e kadar uzanır yahu.

Hatta ondan sonra çıkan " macun sür, fan tak" goygoyu da vardı
  • Insanin sorasi geliyor . Gercekmi bu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olmaz olmazzzz

Daha bu sene hız asirtma yapmaya başlamıştım lan hayır olamaz.

İntel bunu yaparsa bir daha AMD alırım.

• Baktık işlemci satamıyoruz,açık ta var.

Ver güncellemeyi yavaşlatalım yeni işlemci alsınlar.Yeniden eskiye doğru yavaşlatma yüzdesi artar.

• G4560'ların gözü yaşlı :(

• güncelleme yapmazsın olur biter, baktın performans düşüyo dön eski sürüme

• her yeni model işlemci +%5 performans ile geldiğine göre bu güncelleme inteli kaç model geri götürdü lga775 mi döndü naptı

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.