Şimdi Ara

iPhone'ları yavaşlatan Apple'a ''planlı eskitme'' davası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçtiğimiz haftalarda Apple, eski iPhone modellerini; kapanmaları engellemek ve batarya sağlığını korumak için yeni iOS sürümleriyle birlikte bilinçli olarak yavaşlattığını doğrulamıştı. Apple'ın bu açıklamasının ardından şirkete yönelik ABD'de en az sekiz adet dava açılırken bu hafta başında İsrail'de de Apple'ı hedef alan ve 125 milyon dolar tazminat talep edilen bir dava açılmıştı. Doğrudan kullanıcıların ve tüketiciyi koruyan organizasyonların açtıkları bu davalara bir yenisi de Fransa'dan geldi. Üstelik bu kez davanın sonuçları Apple için korkutucu boyutlara ulaşabilir.

Planlı Eskitme Suç Sayılıyor 

Fransa'da faaliyet yürüten ve planlı eskitme uygulamalarını hedef alan Halte à l’Obsolescence Programmée(HOP) isimli organizasyon; Apple'ın, eski iPhone modellerini uzaktan müdahale ile yavaşlattığını vurgulayarak şirkete dava açtı. Bu davayı ABD ve İsrail'deki davalardan ayıran nokta ise Fransa'daki planlı eskitmeye yönelik yasal düzenlemeler. 2015 yılında getirilen düzenlemeler uyarınca planlı eskitme Fransa'da suç olarak değerlendiriliyor. Fransa'daki yasalara göre sattığı ürünlerde planlı eskitme yöntemini uygulayan kişi ve kurumlar için 2 yıl hapis cezası, 300.000 euro tazminat ve yıllık cirosunun yüzde 5'i kadar ceza öngörülüyor. 

Planlı eskitme karşıtları ise Apple'ın için bu cezaların iki katını talep ediyor zira HOP'a göre Apple hem kullanıcıların daha sık telefon değiştirmesine neden olarak kullanıcılara maddi zarar veriyor hem de sık sık değiştirilen telefonların neden olduğu çevresel atıklar doğaya zarar veriyor. Apple'a açtığı dava ile dev şirketi zor durumda bırakan HOP'un planlı eskitme uygulamaları nedeniyle hedef aldığı tek kurum Apple değil. Organizasyonun HP, Canon ve Epson gibi yazıcı üreten şirketlere, daha fazla kartuş satmak için planlı eskitme uygulamaları yürüttüğü gerekçesiyle dava açmıştı. 

Apple henüz söz konusu dava ile ilgili bir açıklama yapmış değil ancak HOP, Apple'ın cezalandırılması için tüketicileri örgütlemeye başlamış durumda. Organizasyon web sitesine yerleştirdiği form ile iPhone'ları yavaşlayan kullanıcıları bir araya getirmeye ve dava için olabildiğince fazla delil toplamaya çalışıyor.

• Senelerdir söylediğimiz, bilinen, Apple'ın değişmez politikası olan maksimum 2 senede bir yeni telefona geçmenizi sağlama çabaları.

Bu kandırmacadır, aldatmacadır, açık hatadır, açılan davalar son derece haklıdır ve problem giderilse bile dava açıldığı tarihte dava açılmasına sebebiyet verildiği için davaların davacılar adına olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum, ki bence de öyle olmalı, bunun emisyon skandalından bir farkı yok, resmen skandal.

Ayrıca en kısa zamanda buna benzer bir gelişmenin, şarj kablosunun zedelenen, kopan uç kısmı için de gerçekleşmesini bekliyorum.
    Bu tasarım hatasının tüketiciyi pert olmuş vaziyetteki şarj kablosu kullanmaya veya sıfırını almaya mecbur bırakmasının da önüne geçilmesi gerekir.
  • Apple şimdi düşünsün

• vurun kırbaci
  • Bakalım Türkiye ne yapacak :)

örnek açıklama: bizim standartlarımıza uygun :)
  • Yaz kızım;Kurgulayarak adam öldürmekten sanığın beraatine..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Senelerdir söylediğimiz, bilinen, Apple'ın değişmez politikası olan maksimum 2 senede bir yeni telefona geçmenizi sağlama çabaları.

Bu kandırmacadır, aldatmacadır, açık hatadır, açılan davalar son derece haklıdır ve problem giderilse bile dava açıldığı tarihte dava açılmasına sebebiyet verildiği için davaların davacılar adına olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum, ki bence de öyle olmalı, bunun emisyon skandalından bir farkı yok, resmen skandal.

Ayrıca en kısa zamanda buna benzer bir gelişmenin, şarj kablosunun zedelenen, kopan uç kısmı için de gerçekleşmesini bekliyorum.
    Bu tasarım hatasının tüketiciyi pert olmuş vaziyetteki şarj kablosu kullanmaya veya sıfırını almaya mecbur bırakmasının da önüne geçilmesi gerekir.
  • Şimdi ne rüşvetler havalarda uçuşuyordur....

• draw1907 kullanıcısına yanıt
    Vosvosta ne yapmadıysak bunda da onu yapmayacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus8282 -- 29 Aralık 2017; 15:28:50 >
  • Bütün markalar yavaşlatıyor zaten bu biliniyor ki.

Android tarafında ise yükle 2 büyük güncellemeyi bakalım 3. Güncellemede telefon kasmadan çalışıyormu.

Şunu kabul edelim bu şirketlerin hepsi daha fazla telefon ve daha fazla kar etmek için kurulmuştur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yavaşlatma olayını telefon çöküyormuş gibi anlatanlara ayar oluyorum. Benim kullandığım 4 senelik cihaz. Pili bitti eminim güncelleme ile işlem hızını da yavaşlatmışlardır. Ama bu kullanıcı deneyimine yansımıyor, anlamıyorsunuz bile. Ha davaların açılmasını doğru buluyorum orası ayrı. Madem pillerde sıkıntı var yavaşlatacağına ücretsiz değişim yap.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Planlı eskitme vergisi incoming :D

• inşallah birilerininki kazanılır da emsal olur diğer firmalarda bunları yapmaktan vazgeçer.50-60 yıl öncesinin teknolojisini kullanıp 25-30 sene kullanacağın ev aletini yapan adam bugünün teknolojisiyle beceremiyor bunu.yok ya...
  • Şuan bile kuzenimin iphone 7 si hayvan gibi kasıyor benim ki yanında ucuyor plus oldugundan.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Planlı eskitme olayları anca iftirada kalır. Batarya performansı düşen telefonların bataryasını değiştirdiğinde telefonun ilk günkü gibi hızlı çalışması yeni telefon almaya teşvik değildir.
  • her yokuşun bir inişi var be apple kardeş bu hayatın kuralı sattım benim gibi birkaç arkadasımda samsunga geçti

• Umarım dava olumlu sonuçlanır da dünya çapında hukukun baskısıyla Apple yaptığı bu şerefsizlikten döner.

Telefonların planlı eskitildiğini yıllardır biliyorduk zaten, garip olan Apple'ın bunu kabul etmesi oldu benim için.
  • Çok bilinçli donanımhaber kitlesi yine iPhone almaya devam edecek. En azından bizim forum için olacak olan budur.
  • Telefonlarda %40'a varan yavaşlama olmuş halen fanboylar burada savunuyor. Böyle nahoş bir olaya girişmesi bir yana asıl ahlaki ve hukuki olmayan boyutu telefonları kullanıcılara hiç bir uyarı vermeden yavaşlatmasıdır. Tamire ne gerek var, yenisini al demi? Bu ülke ekranı kırık iPhone kullanıcılarıyla dolu, adam sırf iPhone diye alıyor ama ekranını yaptıracak para yok cebinde. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.