Şimdi Ara

Apple Lisa işletim sisteminin kaynak kodu 2018'de ücretsiz olarak yayınlanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1983 yılında piyasaya sürülen Apple Lisa, grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ile donatılmış ilk kişisel bilgisayarlardan biriydi. Önümüzdeki günlerde Lisa'yı çalıştıran işletim sistemi Bilgisayar Tarihi Müzesi ve Apple'ın çabalarıyla 2018'de ücretsiz olarak yayınlanacak.

Ayrıca Bkz.Windows 10'a ücretsiz geçiş için son şans
    Bilgisayar Tarihi Müzesi'nde görevli bir yetkili olan Al Kossow, geçtiğimiz günlerde Lisa işletim sisteminin ve Lisa uygulamalarının kaynak kodunun kurtarıldığını duyurdu. Apple kaynak kodunu inceliyor ve bu işlem tamamlandığında müze herkesin erişimine açacak.

10.000 dolarlık Lisa'dan 100.000 adet satıldı

Steve Jobs'un büyük kızının ismi verilen Lisa, ilk piyasaya sürüldüğünde son derece pahalıydı ve satın almak için 10.000 doları gözden çıkarmak gerekiyordu. Bilgisayar 5MHz Motorola 68000 CPU, 1MB RAM ve 5MB sabit disk vardı. Ancak yüksek fiyatına rağmen Apple bu bilgisayardan tam 100.000 adet satmayı başardı.

Apple'ın Lisa işletim sisteminde yazılım geliştirmek için metin tabanlı Workshop ve LisaWrite, LisaCalc, LisaDraw, LisaGraph, LisaProject, LisaList ve LisaTerminal'ın da bulunduğu yedi uygulama içeren Lisa Office System yer alıyordu.

• 10000 dolar fiyata rağmen satıyorsa apple abijim :D hehe....

• ucuzmuş, imac pro amerikada 13199 dolar

• Çok şaşırdım. Apple tarafından üretilen yazılımın kaynak kodları Apple'ın kendi veri depolarında bulunmuyor demek ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: kelepiradam

10000 dolar fiyata rağmen satıyorsa apple abijim :D hehe....

Kapitalizmin doruğundaki bir firmanın yaptığı fahiş fiyatlı satışa "hehehe" diye tepki vermeniz ilginç

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

quote:

Kapitalizmin doruğundaki bir firmanın yaptığı fahiş fiyatlı satışa "hehehe" diye tepki vermeniz ilginç

O zamanlar dorukta değillerdi. Nadir elde edilen bir teknoloji ve ürün vardı. Şimdi ile karşılaştırmayın bence...
  • Xerox bunu beğenmedi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple'nin, Macintosh'tan önceki bilgisayarı !...aralarında pek de zaman farkı yok. ( 1 sene var )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magnetic Power -- 28 Aralık 2017; 18:43:24 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

quote:

O zamanlar dorukta değillerdi. Nadir elde edilen bir teknoloji ve ürün vardı. Şimdi ile karşılaştırmayın bence...

Vardı hocam 1980'lerde Commodore 64 çıktı yarı fiyata PC sattı. Apple hep yüksek fiyata oynadı.

• atarız arşive dursun orada güzel bir hatıra olur
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.