Şimdi Ara

Seagate sabit disklerin hızlarını iki katına çıkarıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Günümüzde büyük verilerle haşır neşir olmak çok önemli hale geldi. Büyük Veri ile ilgilenen sunucularda depolama kapasitesi kadar veri transfer performansı da önem taşıyor. Seagate bu alanda bir devrim yapmak üzere.

Multi Actuator nedir?

Geleneksel sabit disklerde verilerin yüzeye yazılması ve okunması için bir seri kafa bulunur. Bu kafalar bir çalıştırıcı kola (Actuator) bağlıdır ve her seferinde yüzeyde tek bir veri seti işlenir. Yıllardır çok güvenilir bir sistem olan Single Actuator ne var ki performansı sınırlayan en önemli unsur.

Ayrıca Bkz.Chromebook cihazları da Snapdragon 845 yonga setine geçiyor

Seagate ise yenilikçi bir proje geliştirerek bu engeli aşmayı planlıyor. Multi Actuator adındaki teknoloji bir sabit disk içerisinde iki çalıştırıcı kola yer veriyor. Bu kollar aynı anda yüzeye iki veri seti işleyebiliyor. Böylece aynı kapasiteye sahip tek kollu bir diske göre performans iki katına çıkıyor.

IOPS performansının iki katına çıkması şüphesiz sabit diskler adına oldukça önemli bir gelişme ve belirli kullanım senaryolarında şirketlerin SSD’ye geçiş yapmasını bile engelleyebilir. Elbette bu noktada maliyet önemli. TB başına maliyetlerin oldukça avantajlı olduğu sabit disklerde fiyatı yükseltecek bir hamle her şeyi boşa çıkarabilir. Bu bakımdan Seagate’in nasıl bir çözüm bulacağı merakla bekleniyor. Yeni teknolojinin yakın gelecekte piyasada olacağı belirtildi.

• Benim için Seagate meşhur 7200.11 serisiyle bozuk diskleri millete satan sonra bozulan diskleri garanti kapsamında tekrar müşteriden dönme refurbished bozuk ürünlerle değiştirerek ticari ahlakını ortaya seren bir firmadan öte değildir.
    Bana yaşattıkları o can sıkıcı deneyimden sonra ara ara tekrar müşteri yorumlarına bakıyorum sürekli başka modeller altında bilhassada taşınabilir disk çözümlerinde sürekli sorun yaşattıklarını görüyorum bence kesinlikle uzak durulması gereken firmalardan.
  • yıllardır ram ve hdd üretimi sıkıntılı ama kar tepe seviyede.sürekli yiyoruz bu bahaneyi

• Yavaş dön hdd, bu ümmet hızına yetişemiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: qooqie

Yavaş dön hdd, bu ümmet hızına yetişemiyor

• Raid 0 ı iki ayrı disk yerine tek disk de uyguluyorlar

• Okuma ve yazma kafalarını ayırsalar önemli performans avantajı olur, birde bu raid benzeri sistemle rahatlıkla SSD leri kovalayabilir. Tabi Sata3 ten bahsediyoruz, atlamayın hemen :)

• Erişim süresini düşürmedikleri sürece gözüme giremezler.

• Benim için Seagate meşhur 7200.11 serisiyle bozuk diskleri millete satan sonra bozulan diskleri garanti kapsamında tekrar müşteriden dönme refurbished bozuk ürünlerle değiştirerek ticari ahlakını ortaya seren bir firmadan öte değildir.
    Bana yaşattıkları o can sıkıcı deneyimden sonra ara ara tekrar müşteri yorumlarına bakıyorum sürekli başka modeller altında bilhassada taşınabilir disk çözümlerinde sürekli sorun yaşattıklarını görüyorum bence kesinlikle uzak durulması gereken firmalardan.

• nedense ben hep WD kullandım

• Maliyeti yükseltirlerse ki bence ARGE çalışmaları yüzünden kaçınılmaz olacak, kullanıcının SSD yerine HDD almasının çok bir anlamı olmayacağını düşünüyorum.

• 250-300 mb okuma hızı olsun alırım.

• TB başı maliyette SSD ile yarışabilmesi mümkün değil, SSD'ler yapısı gereği 2,4,8,16,32,64,128 TB.....şeklinde gelişiyor, HDD'lerin yeni modelleri ise 1 yada 2 TB daha büyüğünü çıkarsalar büyük olay kabul ediliyor, biri tavşan, diğeri ceset olduğu yerde duruyor. Toshiba çeyrek PB'lık SSD üretti, öte yandan çeyrek PB'lık HDD beklemek ancak hayalcilik olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

250-300 mb okuma hızı olsun alırım.

Bilinen bir yanlış.

250-300 mb hızın tek başına bir önemi yok.

O hızı hangi tür dosyada veriyor, kaç iops ile veriyor, veriye ulaşım süresi ne kadar bunlar performansı belirleyen noktalar.

Evet mekanik disklerin mevcut durumu düşünüldüğünde gelişmeler heyecan verici fakat ssd performanslarına ulaşılması hayal, ki artık ssd'lerin bile pabucu dama atıldı nvme diskler varken.
  • Bunun " Büyük Veri" ile bir alakasi yok, Big Data islemede esas onemli nokta islemci ve RAM. Server icin her zaman en ucuz ve bol bulunan donanim depolama olmustur ( onemsiz degil )

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • qooqie Q kullanıcısına yanıt
    :D :D :D

• Seagate 4 diskin 1+1+1+3=6 TB'lık veriyle bozulması sonrası isterse altınla kaplasın disklerini bu markanın gözümde bir değeri yok. Bir WD olamayacaklar.
  • SCSII disk mantığı değilmiydi bu onda tüm kafalar ayrı hareket ediyordu üstelik

• xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 17 Mayıs 2020; 10:6:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WarSaw

Benim için Seagate meşhur 7200.11 serisiyle bozuk diskleri millete satan sonra bozulan diskleri garanti kapsamında tekrar müşteriden dönme refurbished bozuk ürünlerle değiştirerek ticari ahlakını ortaya seren bir firmadan öte değildir.

Aynısı başıma geldi, disk komple öldü(garantiden verdikleri)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eski bilgisayarlar için en önemli avantaj erişim süreleri. Ciddi performans artışı sağlıyor. Bu da güzel bir gelişme ancak SSD alternatifi olamaz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.