- x
araba aküsü şarj etme?
37 Cevap35923 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

3328 Mesaj
19 Mart 2007; 17:47:39 

sanayide bir arkadaşım vardı ona sordum akü varmı diye çıkma aküler varmış..
12 v 60 amper akü 10 ytl ye veririm sana dedi..yalnız şarj etmek gerekiyor dedi.
ben bunu nasıl şarj edebilirim?
çalışan bir arabaya paralel bağlarsam olur mu?
veya para verip şarj mı ettireceğim? yoksa işe yaramazmı 2. el akü?

6020 Mesaj
19 Mart 2007; 17:55:11 

İşe yaramaz, sakın para verme, ona vereceğin parayla gidip 12v 7Ah akü al, bitik 60Ah'dan çok daha iyi iş görür üstelik hem uzun ömürlü hemde küçük ve hafif olur...

Demir tav'a geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti..
"Yaz dostum.. Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.. "

1977 RENAULT 12 TS --- 2010 ACCENT ERA 1.4 TEAM ** Dizel Partikül Filtresi kanserden daha pahalı değil.. **
Yarın Hakkın divanına varınca, Süleyman'dan hesap sorar karınca...

3328 Mesaj
19 Mart 2007; 18:00:13 

7 ah akü bi işime yaramazkii..arabaya kullancam..

132 Mesaj
19 Mart 2007; 18:26:13 

sanayiden 72 Ah lik cıkma akü aldım 30 ytl ye mutlu akü 6 ay kullanılmıs sadece üzerindeki göstergeden boş oldugu anlaşılıyo
bit pazarından şarj aleti aldım 30ytl oda geceden sabaha şarj edio gayet kullanışlı oldu ewde kullanım için tabiki
araba için ise aldıgın aküyü tak kendi aküsüyle takviye yap öle kullan bi süre

3328 Mesaj
19 Mart 2007; 18:41:47 

bende mutlu akü alcam
patlama yanma gibi sorunlar yapmassa hiç bir şey yok aküyü geri veririm
bende akü şarj aleti var 5 amperlik ama kuru akü şarj ediyorum bunu nasıl şarj ederim?

6020 Mesaj
19 Mart 2007; 19:50:11 

quote:

Orjinalden alıntı: beyblade73

7 ah akü bi işime yaramazkii..arabaya kullancam..

Valla bitik akü 60 değil 160 amper olsa 7 Ah kadar bile iş yapamayabilir, ben 7yi sadece 10ytlye karşılık geldiği için örnek verdim, bitik aküye para vereceğine düşük amperli yeni akü al demek istedim...

Karar senin ...

Demir tav'a geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti..
"Yaz dostum.. Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.. "

1977 RENAULT 12 TS --- 2010 ACCENT ERA 1.4 TEAM ** Dizel Partikül Filtresi kanserden daha pahalı değil.. **
Yarın Hakkın divanına varınca, Süleyman'dan hesap sorar karınca...

2195 Mesaj
19 Mart 2007; 22:54:02 

Arkadaş ne için kullanacaksın sen bu aküyü.Eğer araçta kullanacaksan çıkma aküler bir müddet sonra biter ve marş zor basar ya da hiç basmaz.Aynı şekilde 7 Ah aküde marş için kullanılamaz.Eğer çok güvenilir ise alabilirsin ama ikinci el akülerden pek hayır gelmez.Şarj edince dolu gibi durur.Çatır çatır kıvılcım saçar telle kutuplara değersen ama iki marşta biter.Çünkü kapasitesinin büyük bir bölümü gitmiştir.Plakalı gitmiştir v.b.
Aynı şekilde piyasada ucuz yerli malı merdiven altı akülerde vardır.Onlarda öyle iki marşta biter.
Ayrıca kalitesiz akülerde marş zayıf basar ve motor zor çalışabilir.

http://www.diyaudiotr.com/

3328 Mesaj
19 Mart 2007; 23:18:58 

arabaya amfi bağlıyorum 15 dk içinde marş basmaz hale geliyor
arkadaş dediğim komşumuz..Sanayide dükkanları var..bir sorun olursa geri iade alırlar..

22 Mesaj
20 Mart 2007; 0:49:55 

öncelikle şunu sorayım bu alacağın aküyü sürekli araçtamı bulunduracaksın.
cvp evetse aractaki aküden paralel al işini görür. sorunsuzca kullanabilirsin.
eğer dışarıda kullanacaksan 12 v luk bir güç kaynağı işini görür.
tabii bu güç kaynağının sağlam bir şey olması lazım yani bence en az 10 amperlik bir trafo lazım.
sürekli şarjda bırakmadığın sürece evde bir korkun olmasın akü için.

^^HERKESE GEREKTİĞİ KADAR DEĞER VER^^

22 Mesaj
20 Mart 2007; 0:53:53 

ayrıca 2. el akü işe yaramaz diye bir şeyde yok.
sana aküyü verecek olan arkadaşın zaten o akünün iş yapıp yapmayacağını da bilir herhalde ;)
ben daha 3 gün önce bir çıkma akü koydum arabama. çokta sağlam marş basıyor.
benim arabada zaten zor çalışan bir araba

132 Mesaj
20 Mart 2007; 15:12:33 

12 voltluk güc kaynagı işini görmez hatta güc kaynagı işini görmez şarj aletiyle güc kaynagı bambaşka bişeydir. bit pazarından al 20-30ytl kıy paraya en azından saglam olsun işini görsün 10A trafo almaya kalkarsan 22,5ytl izmir onur işhanında ;)

133 Mesaj
20 Mart 2007; 15:27:25 

Aküler elektiriği kimyasal reaksiyon sonucu oluşturuyor, ikinci el akü de bulunan kurşunlar yeterince kimyasak reaksiyona girdiğinden verim düşük olabilir. Sıcak havada sorun olmaz ama kışın istediğiniz verimi alamazsınız. Saygılar.

Gerek yok her sözü, laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana...
Hz. Mevlana

3328 Mesaj
20 Mart 2007; 16:43:48 

bizim burası 0 altına düşmüüyor genelde 10 -12 derecelerde seyrediyor..
3 tane alıcam arabaya koymak için çocuğun bana borcu var ondan dolayı
evde kullanmam İşime yaramaz evde..

22 Mesaj
20 Mart 2007; 20:16:39 

quote:

Orjinalden alıntı: turguttatli

12 voltluk güc kaynagı işini görmez hatta güc kaynagı işini görmez şarj aletiyle güc kaynagı bambaşka bişeydir. bit pazarından al 20-30ytl kıy paraya en azından saglam olsun işini görsün 10A trafo almaya kalkarsan 22,5ytl izmir onur işhanında ;)

güç kaynağı işini görmez diye birşey yok arkadaşım
biz işyerinde kullanıyoruz yıllardır.
çıkışı dc 12v olan bir trafo senin işini kesinlikle görür.
ama dediğim gibi güçlü bir şey olması laım yoksa trafoyu yakarsın o kadar.
sen eğer arabada tutacaksan zaten buna gerek yok aküden paralel al yeterli olacaktır

3328 Mesaj
20 Mart 2007; 21:01:10 

12 v 15 amper var 5 amper veren var birde 2 amper veren var
15 i kullanmayı düşünüyorum ama onla ben kuru akü şarj ediyordum buda şarj olur mu
3 tane alırsam Ups ye bağlamayı düşünüyorum
180 amper sanki hiç elektirikler gitmemiş gibi
180 amper
bir pc monitör 17 inc flat + kasa 380 w
+ 70 ekran tv (lcd veya plazma değil) + 4 tane floresanı veya 4tane tassaruf ampüllerini ne kadar bir süre çalıştırır..
UPS yanmaz demi
12 v dc yi 220 v ac ye çevirirken?

6 Mesaj
20 Mart 2007; 21:16:05 

Oto sanayi sitelerinde çıkma olarak tabir edilen 2. el aküleri bulursun ancak bu aküler genellikle müşteriden hurda akü olarak alınmasına rağmen şarj edilip kurtarılmış veya 1-2 aylık ömre sahip olan akülerdir.

@silikon 30+30 liraya aküyü çalışır vaziyete getirdiğini söylemeiş ama o aküye o kadar para verene kadar aynı fiyata garantili+tseli 60 ah akü alabilirdin vede ömrü daha fazla olurdu.uzun süreli kullanmak istiyorsan sıfır almanı öneririm aküler hakkında başka sorunuz olursa cevaplayabilirim..

3328 Mesaj
20 Mart 2007; 22:15:28 

sıfır bir akü 90 ytl civarında ben onu kesinlikle alamacağım için..

6 Mesaj
20 Mart 2007; 23:46:30 

arkadaşım babamın akümlatör üzerine dükkanı var fiyatları biliyorum yani 90 lirada ucuzada akü var.İstanbuldaysan bilgi veririm burdan vermim reklam olur.

22 Mesaj
21 Mart 2007; 3:09:58 

quote:

Orjinalden alıntı: beyblade73

12 v 15 amper var 5 amper veren var birde 2 amper veren var
15 i kullanmayı düşünüyorum ama onla ben kuru akü şarj ediyordum buda şarj olur mu
3 tane alırsam Ups ye bağlamayı düşünüyorum
180 amper sanki hiç elektirikler gitmemiş gibi
180 amper
bir pc monitör 17 inc flat + kasa 380 w
+ 70 ekran tv (lcd veya plazma değil) + 4 tane floresanı veya 4tane tassaruf ampüllerini ne kadar bir süre çalıştırır..
UPS yanmaz demi
12 v dc yi 220 v ac ye çevirirken?

ups nin çıkışı kaç watt o çok önemli.
kullanacakların cihazların ne kadar akım çektiklerine bak .
hepsinin toplamı ups in çıkışından az olursa sorun yok.

kuru aküyü şarj ettiğinle edebilirsin

3328 Mesaj
21 Mart 2007; 12:30:44 

sakata gelmiyelim..5 amper 13.8 v yeter mi şarj etmek için 60 amperi 12 saatte şarj ederim?

11 Mesaj
17 Mart 2011; 17:12:40 

normal evde kullandığımız 12 voltluk bir adaptörle şarj edilebilirmi?? ACİL HEMEN CEVAPLARSANIZ..

M3M0K!N6

2474 Mesaj
17 Mart 2011; 17:49:05 

Adaptörle şarj edemesiniz. Akü tamamen boş ise, yata yata deşarj olmuş ise, plakaları kireçlendiyse ya bir oto elektrik- akü işi yapan dükkanda akşamdan sabaha kadar şarja bırakacaksınız, ya da uzun yola giderken arabanıza takıp gideceksiniz.
Akü tam deşarj olmadıysa, marşınızı oynatıyor fakat arabayı çalıştıracak kadar gücü yok ise, aracınıza takıp yarım saat - bir saat yola gitmeniz yeterlidir.

Akü bozukmu değilmi anlamak için, içerisindeki asit yoğunluğunu ölçen bome metreyle 6 gözünüde ölçünüz. hepsinde yaklaşık aynı değerleri görüyorsanız akü sağlamdır. en fazla şarjı bitmiştir. 4-5 göz aynı iken 1-2 göz de bomemetre farklı değer gösteriyorsa o gözler ölmüştür. akü işinize yaramaz.

Bunları size aküyü veren arkadaşın yaptığını, baktığını varsayıyorum.

Çıkma akü tabir edilen aküler, bozuk aküler değillerdir.

birisi teybini açık unutur, parkları açık unutur akü sabah yavaş çevirinde korkup gider değiştirir.
veya ne olur ne olmaz diye değiştirir. veya servisler para kazanmak için değiştirir. veya çift akülü araçlarda bir akü bozulunca araç çalışmaz, müşteri mecburen yeni bir çift akü alır. diğer aküsü sağlamdır . firmalar bunları galericilere veya yeni aküye çok para vermek istemeyenlere satar.
2-3 ay da garanti verir. müşteri bu aküleri 5 yılda kullanabilir. 6 ayda kullanabilir. Orası şanstır. kimse küçük bir kurşun parçasının akü tabanına düşüp, iki plakayı şase yaptırıp aküyü öldürüp öldürmeyeceğini bilemez. fakat genelde kurşun asitin içerisinde 3 yıldan sonra çürüyüp dökülmeye başlar.

Fakat üretim tarihine baktığınızda 1-2 yaşında olan aküler ortalama 2-3 yıl daha ömrü olan akülerdir.
Alırken akünün dış plastik kutusunun beyaz olmasına, sararmamış ( aşırı şarj görmemiş ) olmasına dikkat ediniz.

aküyü araca takınız, yola çıkmadan 10 dakika 3000 devirle gaz verili bekleyiniz. stop ediniz. 10 dk sonra marş basıyorsa şarj tutuyordur. stop etmeden yarım saat kadar bir yola gidiniz, sabahta sorunsuz çalıştırıyorsa akü sağlamdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aktuz -- 17 Mart 2011; 17:53:08 >

2139 Mesaj
17 Mart 2011; 20:32:47 

Akü ikinci el olarak alınabilecek en kötü ürünlerden biri diye düşünüyorum.

UPS den tut cep telefonu bataryasına kadar, hepsinin 1 yıldan sonra eski verimlilikleri kalmıyor.
Eğer akü 5-6 aydan fazla kullanılmışsa pek almanı tavsiye etmem.

Yeni Araba sürenlere benden tavsiyeler
İkinci El araba Alma konusu

2474 Mesaj
18 Mart 2011; 0:12:24 

otomobil aküleri starter akülerdir, ups ve cep telefonu bataryaları deep cycle bataryalardır. tam bolaşır tekrar dolarlar. laptop bataryası 80 tam boşalma tekrar dolma işleminden sonra kapasitesinin % 80 ini kaybeder. 3 saat giden batarya yarım saat gitmeye başlar. cep telefonu içinde benzerdir. Fakat otomobil aküleri çok istisna kazara durumlar hariç tam boşalma yaşamazlar. bu nedenle ömürleri 5-6 ay 1 sene ile sınırlı değildir. kapasitelerini tamamen işlemez hale gelene kadar korurlar. şarj problemi yaşamayan ve günlük düzenli binilen bir otomobilde akü 4 yıldan önce ölmez. bu süre 10 yıla kadar uzayabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: HITM@N

Akü ikinci el olarak alınabilecek en kötü ürünlerden biri diye düşünüyorum.

UPS den tut cep telefonu bataryasına kadar, hepsinin 1 yıldan sonra eski verimlilikleri kalmıyor.
Eğer akü 5-6 aydan fazla kullanılmışsa pek almanı tavsiye etmem.

292 Mesaj
22 Haziran 2011; 15:19:59 

elimde bir tane invertör var ben bu invertörü anons cihazına baglayacagım güdüz anons verirken şebekeden alacak akşam da medaş elektrigi kesince anons cihazın içindeki aküden invertör sayesınde 120 volta gecirip çalışacak bunu nasıl yapabılırım ve aynı zamanda çalıştıgı sabah aküyü şarz edecek

"BİLİYORSAN KONUŞ, ALİM SANSINLAR.

BİLMİYORSAN SUS, ADAM SANSINLAR..."

292 Mesaj
22 Haziran 2011; 16:28:59 

YL-202H-DC12V rolenın iç yapısı

"BİLİYORSAN KONUŞ, ALİM SANSINLAR.

BİLMİYORSAN SUS, ADAM SANSINLAR..."

731 Mesaj
23 Haziran 2011; 0:11:25 

Birader oto sanayide Babamin dukkakn var.Aku nun hurda olarak geri iadesi zaten 22.5tl den oluyor.yani fabrika bu fiyattan alıyor.60a sıfır akuleri sanayide 60-90tl arası bulursun borç morc 10tl için çalışmaz sa 15kg akuyu geri mı verden hurdacıya versen 10tl den faZla verir garip is gecen 90a mutlu ultra serisinden bir Aku verdim 30tl versi sanayi girisindeki büyük hurdacı.alma kesinlikle hatta
sakın...
Cümle saçma oldu kusura bakma ama normal şartlarda amacına hizmet edecek akuler değil bunu bil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 23 Haziran 2011; 0:13:07 >

3 Mesaj
23 Ocak 2012; 4:44:48 

2000 yılında evde araba teybi çalıştırmak için 12 volt 60wattlık adaptör aldım.Bu cihazla arabamdaki 60 watlık aküyü şarj edebilirmiyim?
0

1421 Mesaj
23 Ocak 2012; 10:13:15 

quote:

Orijinalden alıntı: yuksel12

2000 yılında evde araba teybi çalıştırmak için 12 volt 60wattlık adaptör aldım.Bu cihazla arabamdaki 60 watlık aküyü şarj edebilirmiyim?
0

12V 5A çıkış veriyorsa hem şarj edemez etse bile çok uzun sürer aküyü şarj etmen için 13.8V çıkış almalısın ve şarj akımı da daha yüksek olmalı.

6 Mesaj
6 Şubat 2012; 17:03:16 

12 V 105 Amperlik Aküyü 19 V 3,42 Amperlik leptop adaptörüyle şarj edebilirmiyim

179 Mesaj
7 Şubat 2012; 1:10:16 

19 Volt DC. gerilim ile akü şarj edilebilir.Yanlız akımı 3 amperde sınırlayacak bir direnç,veya 12 volt 50 W. spot ampul kullanılması gerekir.Bu şart yerine getirilirse akü şarj edilebilir.Kolay gelsin.

286 Mesaj
10 Şubat 2012; 10:24:58 

Spot mantığı nedir anlayamadım. Spotu Aküye serimi bağlicaz...

213 Mesaj
11 Şubat 2012; 14:58:32 

bir arabaya bağlayarak şarj olabilir. bir arabaya bağla 1 veya 2 günde dolar.

tek bildiğim şey hiç birşey bilmediğimdir

329 Mesaj
20 Şubat 2012; 23:14:14 

araba aküsünü şarj eden yerler var acaba fiyat olarak ne kadara şarj ediyorlar bilgisi olan var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yarkanavci -- 20 Şubat 2012; 23:15:20 >

Demokrasi, iki kurtla bir kuzunun yemekte ne yiyeceğini oylamasıdır. Özgürlük ise; tam teçhizatlı bir kuzunun oylamaya karşı çıkmasıdır

3 Mesaj
21 Şubat 2012; 2:36:07 

s.a arkadslar benim elimde kamyonumdan kalan iki akü var biri bitik digeri ölctürdüm iş görür durumda cıkınca hurdaya vermedim sarz olarakta 12v 30amper adaptör var evde oto sessistemi calıstırıyorum bu adaptör 12v oldugu ibi 14.8v da cıkabiliyo sizlere sorum aküyü sarz edebilirmi kaç volta sarz eder kac saatte sarz eder cevep verirseniz cok sevinirim

337 Mesaj
21 Kasım 2012; 15:07:55 

quote:

Orijinalden alıntı: yarkanavci

araba aküsünü şarj eden yerler var acaba fiyat olarak ne kadara şarj ediyorlar bilgisi olan var mı ?

Oto elektrikçiler 10 TL ye şarj ediyorlar.1 gün boyunca şarjda bırakıyorlar.

321 Mesaj
24 Nisan 2013; 17:28:01 

quote:

Orijinalden alıntı: berkayhoca

Oto elektrikçiler 10 TL ye şarj ediyorlar.1 gün boyunca şarjda bırakıyorlar.

yakın zamanda aküsünü şarj ettiren varmı aküyü bıraktık boşuna kazıklanmayalım

40 Mesaj
25 Nisan 2013; 0:01:51 

benim 3 sene önce arabamdan söktüğüm bitik 1 akü vardı 1 kenarda duruyodu geçenlerde dereye koyduğum çarkı denmek için çarka koşu bandı motoru bağladım dc motor ortalama 150 volt 5 amper üretim vardı aküye normal su doldurdum bağladım 3 gün öle durdu 3 gün sonra baktığımda akü ilk günkü gibi şarlı olduğunu gördüm yanı çıkma aküleri yüksek voltajla şarj ettiğimizde belli bir süre eski haline dönüp iş görebilir ama hiç uraşma derim

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » araba aküsü şarj etme?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.375