Şimdi Ara

Danimarka Bitcoin'den vergi alınması için çalışmalara başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

600 milyar dolarlık ticaret hacmini aşan kripto para piyasası artık ülkeler tarafından önemli bir araştırma konusu olmaya başladı. Değeri itibariyle bu piyasadaki en büyük oyuncu olan Bitcoin ise üzerinde dönen işlem miktarı ile iştah kabartıyor. Her gün üzerinde yaklaşık 20 milyar dolarlık işlemin yapıldığı Bitcoin'i vergilendirmek ve Bitcoin ticaretinden vergi almak halihazırda pek çok ülkenin üzerinde tartıştığı bir konu. Bitcoin'in vergilendirilmesinin 2014 yılından beri tartışıldığı Danimarka'daki yetkililer ise bir an önce gerekli adımların atılmasını istiyor. 

Değer Artışı Vergiyi Gündeme Getirdi 

Vatandaşların üstlendiği vergi yükü sıralamasında ilk sırada yer alan Danimarka, 2014 yılında Bitcoin'in bir para birimi olmadığına karar vermişti. Bu karar uyarınca Bitcoin'den  sermaye kazançları kuralları altında vergi alınması mümkün değildi. Bitcoin'in değerinin yıl içinde 1000$'dan 20.000$'a kadar tırmanması ise başta Danimarka Vergi Bakanı Karsten Lauritzen'in Bitcoin meselesini tekrar gündeme getirmesine neden oldu. Bloomberg'e açıklamalarda bulunan Lauritzen, ilk olarak Bitcoin ticaretinin bir spekülasyondan ibaret olup olmadığını araştırdıklarını belirtti. Bitcoin'in vergilendirilmesi için Bitcoin ticaretinin yasal statüsünü netleştirmek zorunda olduklarını vurgulayan Lauritzen, bu statünün belirlenmesi halinde politikacı ve vergi bakanı olarak Bitcoin ticaretine yönelik düzenlemeler hazırlamaya yetkili olduğunu dile getirdi.

Karsten Lauritzen, yaptığı açıklamalarla Bitcoin'in vergilendirilmesinden yana olduğunu gösterse de ülkedeki bazı önemli isimler halen Bitcoin'in tehlikeli bir yatırım aracı olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde devletin yayın organı DR'ye açıklamalarda bulunan Danimarka Merkez Bankası Müdürü Lars Rohde, insanların ''Bitcoin'den uzak durması gerektiğini'' dile getirirken Maliye Bakanı Kristian Jensen ise Bitcoin'in farklı yatırım araçları arayan insanları çektiğini kabul ederken ''İnsanlar Bitcoin konusunda ne yapacaklarına kendileri karar vermek zorundalar.'' dedi. 

Vergisiz Bitcoin İçin Son Yıl Olabilir 

OECD verilerine göre geçtiğimiz yıl Danimarka'nın gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 45.9'unu vergilerden elde edilen gelirler oluşturdu. Yüksek vergi yüküyle ön plana çıkan ülkede son zamanlarda ilginin bir hayli arttığı Bitcoin'in de yakın zamanda bu vergi yükünden payını alması bekleniyor. Karsten Laurtizen'in açıklamasına göre vergi konusunda yetkili kurul 30 Ocak tarihinde bir toplantı yapacak ve bu toplantının gündem konusu Bitcoin olacak. Tüm bu adımlar doğrultusunda, Danimarka'da Bitcoin'in önümüzdeki yıl Bitcoin'in vergisiz bir şekilde alınıp satılamayacağı düşünülüyor.

Tabi vergi yükü sadece Danimarka'da değil genel olarak Nordik ülkelerinde bir hayli yüksek ve bu ülkelerde Bitcoin'in vergilendirilmesine yönelik çalışmalar dünyanın geri kalanına kıyasla oldukça erken başladı. Finlandiya hükümeti 2013 yılının ağustos ayında Bitcoin'den elde edilen gelirlerin nasıl vergilendirileceğine ilişkin yönerge hazırlamıştı. Bu yönerge uyarınca Bitcoin emtia olarak değerlendirilirken Bitcoin ile elde edilen gelirden yüzde 34'e oranında ''sermaye kazanç vergisi'' alınmaya başlanmıştı. Benzer şekilde Norveç ve İsveçte de Bitcoin üzerinden elde edilen gelirden, sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 23 oranında sermaye kazanç vergisi alınıyor.

• Herkes kafayı yedi. Kişi isterse parasını dolara istersede bitcoine yatırır. Eğerki bitcoin üzerine şirket açtıysa kazandığı paradan kes vergisini. Adam parasını riske atıp kumar oynuyor resmen bunlarda vergi kesecek. Peki kişi eğer kaybederse bunu da devlete gider olarak yazabilecek mi? Verdiği vergilerden düşebilecek mi? Hep mi kazanacak? Ya bitcoin çakılırsa paralar uçarsa devlet kaybedenin elinden tutacak mı? Bu ne akılsızlık böyle. Bugün bütün altın rezervleri yok olsa altın miktarı yarı yarıya düşse altın en az 10 kat değerlense altın sahiplerinden vergi mi kesilecek? Düğünde geline takılan altınların yarısını devlet geri mi isteyecek?
  • Danimarka ayağını denk al

sen hayırdır daha biz vergisini almadık sana ne oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eraglises -- 21 Aralık 2017; 16:46:25 >
  • Dünyada vergi yükünün en yüksek olduğu ülke DANİMARKA'dan sonrasını okumadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkes kafayı yedi. Kişi isterse parasını dolara istersede bitcoine yatırır. Eğerki bitcoin üzerine şirket açtıysa kazandığı paradan kes vergisini. Adam parasını riske atıp kumar oynuyor resmen bunlarda vergi kesecek. Peki kişi eğer kaybederse bunu da devlete gider olarak yazabilecek mi? Verdiği vergilerden düşebilecek mi? Hep mi kazanacak? Ya bitcoin çakılırsa paralar uçarsa devlet kaybedenin elinden tutacak mı? Bu ne akılsızlık böyle. Bugün bütün altın rezervleri yok olsa altın miktarı yarı yarıya düşse altın en az 10 kat değerlense altın sahiplerinden vergi mi kesilecek? Düğünde geline takılan altınların yarısını devlet geri mi isteyecek?

• Bitcoin patlarsa değeri sıfıra düşerse devletler kişilere yardım edecek mi? Hiç sanmıyorum. Kumar oynayıp kazandığında kumarhanenin önünde haraç kesen bitirimlerden ne farkı kaldı devletlerin :D Şaka gibi resmen. Bizde durum daha da vahim Bitcoin haram dendi caiz değil dendi. Şimdi de birden bire vergi almanın derdine düştüler.

• Kapitalizm bir şey üzerinden geçinemiyorsa, beleş para kazanamıyorsa hep kaka demiştir ve demeye devam eder.

• Zorunuza gitti dimi.

• Sevgili editör;
    forum ana haberlerinde imla hataları bu aralar artıyor. dikkatinizi çekmek isterim. Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drserk -- 21 Aralık 2017; 19:44:4 >
  • Aldı beni bir gülme :D

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Herkes kafayı yedi. Kişi isterse parasını dolara istersede bitcoine yatırır. Eğerki bitcoin üzerine şirket açtıysa kazandığı paradan kes vergisini. Adam parasını riske atıp kumar oynuyor resmen bunlarda vergi kesecek. Peki kişi eğer kaybederse bunu da devlete gider olarak yazabilecek mi? Verdiği vergilerden düşebilecek mi? Hep mi kazanacak? Ya bitcoin çakılırsa paralar uçarsa devlet kaybedenin elinden tutacak mı? Bu ne akılsızlık böyle. Bugün bütün altın rezervleri yok olsa altın miktarı yarı yarıya düşse altın en az 10 kat değerlense altın sahiplerinden vergi mi kesilecek? Düğünde geline takılan altınların yarısını devlet geri mi isteyecek?

kafayı yemelik bir durum yok.

çoluk çocuk da gelip bunları okuyup he yaw haklı ha diyor.

kumar oynayıp kazanırsan vergisini veriyorsun zaten. lotoda vergi çok yüksek, haberin yok galiba !

ayrıca borsada kağıt alıp satarak da kar edersen vergisi var.

zararına ortak olmaz devlet o senin kendi tercihin, risk alırsın kaybedersin. onu bilemem ama ticaretten her yerde vergi alınır. bu da al sat ticarettir.

• Bitcoin

Çin ekonomisini kontrol altında tutmaya yarayan

Hatta en çok işlem gördüğü çin ekonomisini ilerde krize sokmaya neden olacak(yarayacak) sanal üretilmiş birşeydir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Herkes kafayı yedi. Kişi isterse parasını dolara istersede bitcoine yatırır. Eğerki bitcoin üzerine şirket açtıysa kazandığı paradan kes vergisini. Adam parasını riske atıp kumar oynuyor resmen bunlarda vergi kesecek. Peki kişi eğer kaybederse bunu da devlete gider olarak yazabilecek mi? Verdiği vergilerden düşebilecek mi? Hep mi kazanacak? Ya bitcoin çakılırsa paralar uçarsa devlet kaybedenin elinden tutacak mı? Bu ne akılsızlık böyle. Bugün bütün altın rezervleri yok olsa altın miktarı yarı yarıya düşse altın en az 10 kat değerlense altın sahiplerinden vergi mi kesilecek? Düğünde geline takılan altınların yarısını devlet geri mi isteyecek?

kafayı yemelik bir durum yok.

çoluk çocuk da gelip bunları okuyup he yaw haklı ha diyor.

kumar oynayıp kazanırsan vergisini veriyorsun zaten. lotoda vergi çok yüksek, haberin yok galiba !

ayrıca borsada kağıt alıp satarak da kar edersen vergisi var.

zararına ortak olmaz devlet o senin kendi tercihin, risk alırsın kaybedersin. onu bilemem ama ticaretten her yerde vergi alınır. bu da al sat ticarettir.

Bana şunu açıklayın dünyada altın krizi çıktı altının gramı 10.000 TL oldu elimizde ise 300 gram altın var. Satmaya gittik 3 milyon TL yaptı. Şimdi bunun bir kısmını devlete mi vereceğiz? Bunun sorumlusu nasıl biz oluyoruz? Biz altına güvendik yatırım yaptık. O zaman kimse aklını kullanarak zengin olmasın değil mi? Kimse yatırımda yapmasın? Dolar 1.18 TL iken alan adam şu an 3.5 kat kar yaptı.

1 milyon doları olsa 1.180.000 TL
    şu an bir milyon dolar 3.820.000 TL

Aradaki bu kazancın bir kısmını devlet mi alıyor yani. Para aynı para :) Böyle bir saçmalık olsa kimse parasını bankaya yatırmaz. Evinde kasasında tutar Azar azar bozar kafasına göre takılır.

• vamp kullanıcısına yanıt
    abi selamlar,beni hatırladın mı ? :) Bitcoin alacam ne dersin ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

abi selamlar,beni hatırladın mı ? :) Bitcoin alacam ne dersin ?

hatırladım tabi dostum. İyisin işallah. Ben bitcoin olayına sadece eleştrisel yaklaşıyorum. Nerden alınır nedir ne değildir yorum yapmıyorum. İşin içinde değilim. Sadece kişilerin belli bir risk alarak kazandığı kazanca yamyamların göz koymasına karşıyım. Devlette uyanık olsun onlarda yatırım yapsın değil mi? insanlar aklını kulalnalrak kazandı diye haklarının kesilmesi hoş birşey değil bana göre. Bitcoin için bu işlerden anlayan piyasasını iyi analiz edenlerden destek almanız lazım. Sonuçta bir kumar bu.
  • vamp kullanıcısına yanıt
    Şükür abi iyiyim,okul bitti iş buldum ona başlayacağım,sen nasılsın ? bu aralar bayağı gündemde bende mi alsam diye düşünüyorum ama işinin ehli birine danışmak lazım sanırım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.