Şimdi Ara

Silikon Vadisi’nin gözü otonom araçla hız rekoru kıran Türk’ün üzerinde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çinli yatırımcılar tarafından kurulan Silikon Vadisi merkezli NextEV firmasının elektrikli otonom NIO EP9 aracı dünya hız rekoru kırmayı başarmıştı. NIO EP9, 2016 Kasım’da dünyanın en hızlı elektrikli aracı rekorunu, 2017 Şubat ayında da sürücüsüz en hızlı elektrikli araç rekorunu kırmayı başardı. Yüzde 100 elektrikli NO EP9, sürücü olmadan 256 km/h hıza ulaşıyor.

NIO EP9’un sürüş algoritmasında bir Türk'ün imzası var: Kamran Türkoğlu. Aracın otonom sürüş algoritmasını yazan ekibin başında yer alıyor.

Türkoğlu, spor aracın en ideal yarış çizgisini takip etmesi ve en yüksek hızda gitmesi üzerine tasarladığı algoritmasını şöyle anlatıyor:  “Benim EP9 ile amaçladığım şey bir yarış pistinde aracın kendi kendine yüksek hızda gitmesi, kontrol etmesi ve en ideal yarış çizgisini takip ederek mümkün olan en hızlı tur zamanını elde etmekti ki ulaştığımız insansız sürat 256 km oldu. Benim bu algoritma ile başardığım durum, yüksek hızda çalışabilen, 1341 beygir gücündeki bir aracı, içerisinde sürücü olmadan bir yarış pistinde kendi kendisini sürebilecek duruma getirebilmekti. EP9 ile başardığım durum bu.”

NASA’da 2 ayrı projede görev aldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay ve Uçak Mühendisliği (çift anadal) mezunu olan ve aynı okulda insansız hava araçları ve otonom uçuş kontrol sistemleri üzerine yüksek lisans yapan Kamran Türkoğlu, daha sonra Minnesota Üniversitesi’nde "Kontrol Teorisi ve Dinamik Sistemler" üzerine doktora yaptı.

Hitachi şirketinden aldığı iş teklifi ile Silikon Vadisi'ne adım atmayı başardı. NASA’da danışman ve konuk araştırmacı olarak görevlerde yer aldı. San Jose Üniversitesi’nde yardımcı doçentlik yapıyor.

Yaklaşık iki yıldır NextEV firmasının NIO EP9 projesinde çalışıyor. Görevi ile ilgili olarak “Otonom araçların İstanbul, Londra, Canberra, San Francisco gibi kalabalık ve birçok unsurun bir arada bulunduğu ortamlarda nasıl insan sürüşüne yakın ölçüde performans sergileyebileceğini araştırıyorum” diyor.

Silikon Vadisi’nde teknoloji şirketlerinin ilgisi çekmeyi başaran Kamran Türkoğlu’nun uzun vadeli planı ise NextEV firmasındaki misyonunu tamamlayıp 40-50 yıla damgasını vuracağını düşündüğü yapay zeka üzerine bir startup şirketi oluşturmak üzerine kurulu.

Böyle önemli projelerde Türk bilim insanlarının görev alması ve teknolojiyi bir üst seviyeye taşıması sevindirici. Bu tür gelişmelerin devamını bekliyoruz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9
    NextEV NIO EP9

• Böyle önemli projelerde Türk bilim insanlarının görev alması ve teknolojiyi bir üst seviyeye taşıması sevindirici

niye seviniyorsun adam fırsatını bulmuş kaçmış Amerikaya Türkiyeye dönmek gibi bir niyetim yok demişti röpörtajında adam sırf Türk diye mi sevindin bu adam itü de kürsü için kalsaydı 15 sene asistan yapıp sonra yerine akpli niğde patates ya da kayseri pastırma üni mezunu adını zor söyleyen bi akademisyen koyup kapıyı gösterceklerdi
    bende sevindim kendini kurtardığı için
    Yine ABD'de imkan bulup üretmişler. Ülkemizde de yapmaya çalışanlara sırt çevriliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/evt-s1e-devrim-sonu-40067948
    Kaç tane gösteririm.

Ama ne değişecek, kabul mu edeceksiniz?

Facebook/Instagram vs takip edip gurur duyduğum nice arkadaşım var. Buralarda bir kaç yılını heba ettikten sonra Qualcomm, Google, Toyota... şirketlerinde çalışan arkadaşlarım kendilerini kurtardılar.
    Ben 90larda İTÜ'de okurken tarımsal uçak tasarlayan abilerimiz vardı. Biz Pentium 166MMX makineler alıp Quake kasarken onlar çift veya 4 işlemcili, net hatırlamıyorum, makinelerle 3D tasarım ve analiz yaparlardı. Ayrılmak zorunda kaldılar. Uçak bölümünde efsane olan hocaların yaptığı Anka maketi önünden geçerdim her gün. Ekip dağıldı, ödeneklerle herkes kendine bilgisayar çekti, konu kapandı, ekip dağıldı.

Yıllar sonra Sendai/Fukushima depremi sonrası idealist olarak Japonya'dan Amerika vs yerine yurduna dönen arkadaşım şimdi KHK ile görevden uzaklaştırıldı.

Sen daha A-Haber ile kendi gerçeklerini izlemeye devam et!.
  • Kamran Türkoğlu üzerine haber yapıp, adamın yerine arabanın resmini koymak çok harika olmuş(!)

• Canım hoşaf çekti...

• Maşallah abimize

• quote:

Orijinalden alıntı: alito

Kamran Türkoğlu üzerine haber yapıp, adamın yerine arabanın resmini koymak çok harika olmuş(!)

resimdeki kişi o değilmiki anlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: cebrail.bsrn

Canım hoşaf çekti...

Mehter içsen olmaz mı? kanka
  • Böyle haberleri gördükçe geleceğimiz için umutlanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: cebrail.bsrn

Canım hoşaf çekti...

Hoşaf yok, ... için.
    Silikon Vadisi’nin gözü otonom araçla hız rekoru kıran Türk’ün üzerinde
  • Geleceğimiz için boşa umutlanan arkadaş cidden boşa umutlaniyorsun adam avrupaya Çin e çalışıyor

• Böyle haberlerin sevinilecek tarafı yok, içler acısı durumdayız. Bu adamlar ülkesinde değiller ve her geçen gün başka başarılı insanlar yurtdışına gidiyor. Bu adamlara imkan sağlanmadıkça, Türkiye de bu işler yapılmadıkça içler acısı bir durum böyle haberlere gurur duymak.
  • Böyle önemli projelerde Türk bilim insanlarının görev alması ve teknolojiyi bir üst seviyeye taşıması sevindirici

niye seviniyorsun adam fırsatını bulmuş kaçmış Amerikaya Türkiyeye dönmek gibi bir niyetim yok demişti röpörtajında adam sırf Türk diye mi sevindin bu adam itü de kürsü için kalsaydı 15 sene asistan yapıp sonra yerine akpli niğde patates ya da kayseri pastırma üni mezunu adını zor söyleyen bi akademisyen koyup kapıyı gösterceklerdi
  • parayı kim verirse ona çalışılır,, + mevzu sadece para değil, adamın kafasındaki özgünlük, tasarım gibi unsurları gerçeğe dökebilen insan kaynağı ve teknoloji yabancı ülkelerde mevcut,, sen burda bir proje üretmek istersen tai, aselsan, vestel gibi firmaların hiç biri yardımcı olamaz,,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: everyonelovebisco

Böyle önemli projelerde Türk bilim insanlarının görev alması ve teknolojiyi bir üst seviyeye taşıması sevindirici

İtü de böyle bir durumu yaşamış birini örnek gösterebilir misiniz? İTÜ de?
  • kesin akpli vatandastir :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: SigSauer6

quote:

Orijinalden alıntı: everyonelovebisco

Böyle önemli projelerde Türk bilim insanlarının görev alması ve teknolojiyi bir üst seviyeye taşıması sevindirici

İtü de böyle bir durumu yaşamış birini örnek gösterebilir misiniz? İTÜ de?

gösteremem burda herkes liyakatla bulunduğu konuma gelir torpil ve particilik ülkemizde yoktur bu adamda biraz saf kandırmışlar gitmiş oldu mu?

• Türkiyedeki üniversitelerden adam çıkmaz diyen mandacılara gelsin neredeyse tüm eğitim hayatını ülkemizde gerçekleştirmiş.

Bu tayfa Temel Kotilede dünya laf söylemiş tayfadır ,hiç kimseyi beğenmezler ,yok bilmemne mezunu iş bilmez lafları bu başarılı şahsiyet içinde yıllarca söylenmiştir.THY başarısı TUSAŞ başarıları bu tayfa takımı tarafından görülmez.

İşleri güçleri moral bozup ülkemiz insanını aşağılamaktır ,adam amaregayyaa gaççmışş kortolmuşş diyecek kadar boş adamlardır.Aslında işleri bu , bir nevi siber saldırı sürekli sosyal medya üzerinden asılsız asparagaz haber Allah tan sayıları yetersiz ama hiç boş durmuyorlar.

Türk okullarında Türk üniversitesinde okuyup büyük başarı kazanan tüm arkadaşlarımızla inanılmaz grur duyuyoruz , işte adamların korktuğu bu buluş yapan yeni nesil ,daha neleri gelecek İNŞALLAH o günler uzak değil.

• Tebrikler sana Türkoğlu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne garip bir babayiğit arkasında mafya yok :D

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: alfa-x

Türkiyedeki üniversitelerden adam çıkmaz diyen mandacılara gelsin neredeyse tüm eğitim hayatını ülkemizde gerçekleştirmiş.

Bu tayfa Temel Kotilede dünya laf söylemiş tayfadır ,hiç kimseyi beğenmezler ,yok bilmemne mezunu iş bilmez lafları bu başarılı şahsiyet içinde yıllarca söylenmiştir.THY başarısı TUSAŞ başarıları bu tayfa takımı tarafından görülmez.

İşleri güçleri moral bozup ülkemiz insanını aşağılamaktır ,adam amaregayyaa gaççmışş kortolmuşş diyecek kadar boş adamlardır.Aslında işleri bu , bir nevi siber saldırı sürekli sosyal medya üzerinden asılsız asparagaz haber Allah tan sayıları yetersiz ama hiç boş durmuyorlar.

Türk okullarında Türk üniversitesinde okuyup büyük başarı kazanan tüm arkadaşlarımızla inanılmaz grur duyuyoruz , işte adamların korktuğu bu buluş yapan yeni nesil ,daha neleri gelecek İNŞALLAH o günler uzak değil.

THY'nin ettiği zararlarından da bahset istersen?

Teknoloji kopyalama aşamasında olan şirketleri mi anlatıyorsunuz?

Bireylerin başarısını hükumetin başarısı gibi görmekten vazgeçin.

Kimseyi kimsenin aşağıladığı yok.

Ama senin gibi bilgisizler, olmayan bilgisiyle milliyetçilik yapmaya kalkınca gülünç oluyor.

Kimseyi kimsenin aşağıladığı yok.

Ama senin gibi bilgisizler,........

işte bahsi geçen tayfa,arka arkaya kurduğu iki cümlecik :)

İTÜ Türkiyenin gerçekten 1 numaralı Teknik Üniversitesi

Derindere motorlu araçlarında bir yerleşkesi İTÜ Teknokentte

• Yine ABD'de imkan bulup üretmişler. Ülkemizde de yapmaya çalışanlara sırt çevriliyor.

quote:

Hacettepe Üniversitesi’nin 3.5 yıl süren bir çalışmanın ardından yüzde 100 Türk tasarımıyla ürettiği elektrikli spor otomobil EVT S1, seri üretime geçemeden macerasını sonlandırdı. EVT Motor’un internet sitesinden paylaşılan mesajda “EVT S1’in akıbeti Devrim arabaları gibi olmuştur” denildi.

http://www.hurriyet.com.tr/evt-s1e-devrim-sonu-40067948

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hümiyettin -- 19 Aralık 2017; 22:54:33 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.