Şimdi Ara

CRISPR alanındaki ilk klinik deneme 2018’de yapılabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilim dünyasının son dönemde en çok konuşulan konularından birisi olan CRISPR’la ilgili araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Hepimizin merak ettiği ortak konu ise yöntemin günlük hayatta kullanılabilir hale ne zaman geleceği. Gelen haberlere göre yeni gen düzenleme yöntemiyle ilgili klinik çalışmalara nihayetinde başlanacağa benziyor.

CTX001

CRISPR Therapeutics adlı firmanın Avrupa’daki ilgili otoritelere sunduğu CTX001 adlı projede, Orak Hücre Anomalisi ve B Talasemi hastalarında görülen ve kandaki hemoglobinin bir alt ünitesinin üretiminden sorumlu genlerdeki mutasyon hedeflenecek.

Yeni klinik çalışmada CRISPR’ın yer alacağı yer ise söz konusu hastalıklarda bireyin yetişkinliğe erişmesine rağmen fetal hemoglobinin sentezlenmesine neden olan genin kesilip çıkarılması olacak. Normalde bu genin bebeklik çağından sonra vücutta sessiz konuma geçtiğini belirtelim.

Sonuçlar yüz güldürüyor

Bununla birlikte Atlanta’da düzenlenen Amerikan Hematoloji Topluluğu Kongresi’nde aktarılanlara göre şu ana kadar canlı örnekler üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuçlar elde edilirken herhangi bir yan etki de gözlemlenmemiş.

Dikkatli olunmalı!

Firmanın basına konuşan CEO’su Samarth Kulkarni, bu gelişmenin kendileri için önemli bir kilometre taşı olduğu kadar bilim camiası için de bir hayli büyük bir çalışma olacağına değindi. Öte yandan yeni klinik çalışmaya dair endişeler de yok değil. Boston Çocuk Hastanesi’nin Onkoloji ve Hematoloji biriminde görevli Stuart Orkin’e göre araştırmalarda dikkati elden bırakmamak gerek zira herhangi bir hata nesiller boyu aktarılabilir.

Peki ya çalışma başarısızlıkla sonuçlanırsa?

Evet, Hematoloji uzmanının söyledikleri son derece doğru. Bunun yanı sıra çalışmada yaşancak bir olumsuzluğun CRISPR tekniğine gölge düşüreceğini de unutmamak gerek. Zira böyle bir durumda hem diğer medikal firmalar alandan hızlıca uzaklaşacaktır hem de hükümetlerin yeni gen düzenleme çalışmalarına dair bakış açısı negatif yönde değişecektir.

Tabi araştırma meyvelerini verirse yaşanabilecek gelişmeler de insanlık adına ciddi bir önem arz ediyor. Hali hazırda gittikçe büyüyen bir sorun olarak görülen antibiyotik direnci problemi ortadan kaldırılabilir ya da hastalıkların geri döndürülmesi, salgın hastalıkların eradike edilmesi ve genetik anomalilerin düzeltilmesi gibi imkanlar da değerlendirilebilir. Son olarak konu ile ilgili hem CRISPR’ın ne olduğuna hem de tekniğin olası kullanım alanlarına dair detaylı bilgi edinmek için buradaki ve buradaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

• Merhaba,

Öncelikle bu yazıda CRISPR'ın ne olduğuna detaylı bir şekilde değinmedim evet ama konu ile alakalı sıkça yazı girildiği için bu seferlik tekrarlamamanın daha doğru olacağına kanaat getirdim. Ne işe yaradığı da anlaşılıyor kanımca verilen örneklerle. Ayrıca yazıyı dikkatli bir şekilde okumamışsınız sanırım hocam son paragrafta hem CRISPR'ın ne olduğuna dair hem de kullanım alanlarına ve gelecekte ne tür alanlarda yer alabileceğine dair detaylı bilgi içeren 2 yazımın linkini paylaştım. Dolayısıyla '' CRISPR ne olduğuna dair ayrıntı,açıklama yok'' bu kısma bu şekilde yer verdiğimi düşünüyorum.

''kopyalamış atmış''

Nereden bulduğumu paylaşırsanız sevinirim hocam

''ve nasıl sonuçları olacağını adam gibi yazında''

Yazının son 2 paragrafını bu detaya ayırdım sanırım dikkat etmemişsiniz. Tekrardan paylaşıyorum altta

Evet, Hematoloji uzmanının söyledikleri son derece doğru. Bunun yanı sıra çalışmada yaşancak bir olumsuzluğun CRISPR tekniğine gölge düşüreceğini de unutmamak gerek. Zira böyle bir durumda hem diğer medikal firmalar alandan hızlıca uzaklaşacaktır hem de hükümetlerin yeni gen düzenleme çalışmalarına dair bakış açısı negatif yönde değişecektir.

Tabi araştırma meyvelerini verirse yaşanabilecek gelişmeler de insanlık adına ciddi bir önem arz ediyor. Hali hazırda gittikçe büyüyen bir sorun olarak görülen antibiyotik direnci problemi ortadan kaldırılabilir ya da hastalıkların geri döndürülmesi, salgın hastalıkların eradike edilmesi ve genetik anomalilerin düzeltilmesi gibi imkanlar da değerlendirilebilir. Son olarak konu ile ilgili hem CRISPR’ın ne olduğuna hem de tekniğin olası kullanım alanlarına dair detaylı bilgi edinmek için buradaki ve buradaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Geri bildiriminiz için teşekkürler :)
  • Aslında bu konu her konudan önemli. Zira var olan tüm hastalıkların son bulması, süper insan yaratımı gibi konuların önünü açacaktır.

İlerleyen basamakta istenileni gerekli malzemeyle oluşturma olacaktır ki bu kıtlık, soyu tükenmiş hayvanların geri getirilmesi ve hatta soyu tükenmiş insanların yeniden üretimi olabilir.

Umarım sabotaja uğramaz zira bu tip çalışmalar siyasi sabotajlara fazlasıyla açıklar.

• böyle yazı girilecekse hiç okumayalım biz donanımhaber filan CRISPR ne olduğuna dair ayrıntı,açıklama yok kopyalamış atmış donanımhaber iyice dibe gidiyor buraya bi yazı girilecekse önce ne olduğu ne işe yaradığı ve nasıl sonuçları olacağını adam gibi yazında yakışsın kopyala at ayıp.

• quote:

Orijinalden alıntı: DoNaNıMcı

böyle yazı girilecekse hiç okumayalım biz donanımhaber filan CRISPR ne olduğuna dair ayrıntı,açıklama yok kopyalamış atmış donanımhaber iyice dibe gidiyor buraya bi yazı girilecekse önce ne olduğu ne işe yaradığı ve nasıl sonuçları olacağını adam gibi yazında yakışsın kopyala at ayıp.

Merhaba,

Öncelikle bu yazıda CRISPR'ın ne olduğuna detaylı bir şekilde değinmedim evet ama konu ile alakalı sıkça yazı girildiği için bu seferlik tekrarlamamanın daha doğru olacağına kanaat getirdim. Ne işe yaradığı da anlaşılıyor kanımca verilen örneklerle. Ayrıca yazıyı dikkatli bir şekilde okumamışsınız sanırım hocam son paragrafta hem CRISPR'ın ne olduğuna dair hem de kullanım alanlarına ve gelecekte ne tür alanlarda yer alabileceğine dair detaylı bilgi içeren 2 yazımın linkini paylaştım. Dolayısıyla '' CRISPR ne olduğuna dair ayrıntı,açıklama yok'' bu kısma bu şekilde yer verdiğimi düşünüyorum.

''kopyalamış atmış''

Nereden bulduğumu paylaşırsanız sevinirim hocam

''ve nasıl sonuçları olacağını adam gibi yazında''

Yazının son 2 paragrafını bu detaya ayırdım sanırım dikkat etmemişsiniz. Tekrardan paylaşıyorum altta

Geri bildiriminiz için teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi northwood -- 19 Aralık 2017; 21:43:29 >

• northwood kullanıcısına yanıt
    şimdi oldu :) kopyalamış atmış dememdeki sebep diğer siteler gibi kaynağından aynı alınıp konmuş demek istemem (kızgınlıktan)
    ilgilenip cevapladığın için ayrıca teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DoNaNıMcı -- 19 Aralık 2017; 21:57:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoNaNıMcı

şimdi oldu :) kopyalamış atmış dememdeki sebep diğer siteler gibi kaynağından aynı alınıp konmuş demek istemem (kızgınlıktan)
    ilgilenip cevapladığın için ayrıca teşekkür ederim.

Bir şey değil hocam
  • Losemiyi de engelleyebilir bu ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.