Şimdi Ara

DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.450
Cevap
89
Favori
910.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: KeskinSirke

Doğrusu son birkaç gündür Sn.Mertkan Bey olmadığı için forma bakmıyordum. Bugün bakınca 22 Şubatta sorduğum, pekde önemli olmayan bir sorunun cevaplandığını gördüm. Forumun üretkenliği adına sevindim. Sn Mertkan Bey gibi hem bilgili, hemde paylaşmayı seven Sn doomtrack'e çok teşekkür ediyorum.

Benim için bir zevktir.Asıl ben teşekkür ederim.Yalnız benimde bir sorum olacak.Her ne kadar tam dikkatli bakmış olmasam da yazdığım cevaplara,sorduğum sorulara ya da yazdığım forumlara bir cevap yazıldığı zaman beni haberdar edecek bir seçenek var mı?Profilim'de birşeyler işaretledim ama pek olmadı galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doomtrack -- 2 Mart 2006; 13:18:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: doomtrack

Benim için bir zevktir.Asıl ben teşekkür ederim.Yalnız benimde bir sorum olacak.Her ne kadar tam dikkatli bakmış olmasam da yazdığım cevaplara,sorduğum sorulara ya da yazdığım forumlara bir cevap yazıldığı zaman beni haberdar edecek bir seçenek var mı?Profilim'de birşeyler işaretledim ama pek olmadı galiba.

Evet var. Profilden ayarlanıyor dediğiniz gibi. Ya da mesaj yazarken üst kısımda "Birisi cevaplarsa bana email at" kısmını işaretleyin. Siteye verdiğiniz mail adresine tüm cevaplar gelecektir.

Ha bir kere ben ne yaptıysam olmamıştı. Moderatörlere mesaj attım. Onlar düzeltti.. Sistemde bir hata vardı yani..
  • quote:

Orjinalden alıntı: bmadran

Evet var. Profilden ayarlanıyor dediğiniz gibi. Ya da mesaj yazarken üst kısımda "Birisi cevaplarsa bana email at" kısmını işaretleyin. Siteye verdiğiniz mail adresine tüm cevaplar gelecektir.

Ha bir kere ben ne yaptıysam olmamıştı. Moderatörlere mesaj attım. Onlar düzeltti.. Sistemde bir hata vardı yani..

Aslında beni kastettiğim kendi email adresim değil,burdaki gelen kutum'la ilgiliydi.Pm'ler dışında buraya bahsettiğim tarzda mesajlar gelmiyor mu acaba?
  • Hayır, öyle bir seçenek yok maalesef..
  • quote:

Orjinalden alıntı: bmadran

Hayır, öyle bir seçenek yok maalesef..

Teşekkür ederim.
  • sayın doomtrack çok teşekkür ederim.2.maddede yazdıklarınızı dikkate alacağım.zira ellerim hayli titrer
    fakat tripod olmasına rağmen uzun poz süresi ile çekim yapamıyorum.çünkü benim sürekli çektiğim şey 2,5 yaşında sürekli kıpırdayan kızım olduğu için haliyle uzun poz süesi imkansız hale geliyor.öyleki kısa süreli çektiklerimin bile bazıları flu çıkıyor.ama ışığı artıracağım.
    teşekkürler cevapladığınız için....saolun..

bir şey daha sormak istiyorum size.bu gölgeler flaşın ayarlarından kaynaklanıyor olabilir mi acaba??
  • quote:

Orjinalden alıntı: didemix

sayın doomtrack çok teşekkür ederim.2.maddede yazdıklarınızı dikkate alacağım.zira ellerim hayli titrer
    fakat tripod olmasına rağmen uzun poz süresi ile çekim yapamıyorum.çünkü benim sürekli çektiğim şey 2,5 yaşında sürekli kıpırdayan kızım olduğu için haliyle uzun poz süesi imkansız hale geliyor.öyleki kısa süreli çektiklerimin bile bazıları flu çıkıyor.ama ışığı artıracağım.
    teşekkürler cevapladığınız için....saolun..

bir şey daha sormak istiyorum size.bu gölgeler flaşın ayarlarından kaynaklanıyor olabilir mi acaba??

Genellikle cevap verdiğim arkadaşların çekimleri durağan nesneler üzerine olunca aklım bu tarz çekimlere gitti.Çektiğiniz 2,5 yaşındaki canlı ve hareketli bir varlıksa birinci madde de yazdıklarımı unutun.Tabii ki böyle bir ortamda mutlaka flaş ışığı kullanmanız gerekir.Çünkü yapacağınız çekimlerde görüntü kalitesinin iyi olabilmesi için 60 enstantenenin altına düşmemek gerekir.60'ın altındaki enstantenelerde makineyi titretme ihtimaliniz yükselir.Bu da doğrudan netliği etkiler.Evinizdeki ışık gücünü daimi,60 ve üstü enstanteneyi karşılayacak şekilde tutabilmek hem çok zor hem de çok masraflıdır.Yüksek watt gücü olan ışık kaynaklarını her yeri aydınlatacak şekilde yerleştirmek zorundasınız ki kızınızı her yerde çekebilesiniz.O zamanda eviniz dışardan film seti gibi görünür.Flaş size bu ışığı anlık sağlar.Fakat her flaşın aydınlattığı bir mesafe vardır.Belli bir uzaklıktan ilerisine yeterli olmaz.Mümkün mertebe kızınızı bu mesafeler içinde çekmeye çalışın.Keskin gölgeler maalesef makineler üzerinde bulunan flaşların ortak sorunudur.Ama yine de evin içinde çekim yaparken herşeyi makineye bırakmadan 60 enstantene ve olabilecek en açık diyaframla,odada bütün ışıklar açıkken (şayet flaşın gücünü ayarlayabiliyorsanız biraz kısarak) deneme çekimleri yaparsanız daha iyimser sonuçlar alabilirsiniz.Daha başarılı bir yöntem de tavsiye edebilirim.Hatta bir öncekini uygulamak sizi biraz zorlayabilir.Bunu denerseniz daha az ter dökersiniz.Makinenizin flaşının önüne yarı saydam aydınger kağıdı gibi(en sağlıklısı aydınger kağıdıdır ama yoksa beyaz kağıtla bile deneyebilirsiniz)ışığı yayıcı ve yumuşatıcı birşey tuturursanız,daha yumuşak gölgelere sahip,heryeri homojen aydınlatan bir ışık elde edersiniz.Tabii aydınlattığı mesafe artmaz belki düşer ama yine de daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.Bu bahsettiğim yöntemi otomatik flaş ve el ile(manuel) flaş gücünü değiştirerek deneyin.Sonucu yazarsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doomtrack -- 11 Mart 2006; 14:49:24 >

• çok teşekkürler doomtrack. benim özendiğim en yüksek ayarı 6 mp olup orjinal olarak makinin ayarlarından 2mp lik ve 3mp lik çekim seçeneği de olan makinalardı. casio z110 da ise 6mp lik ve vga olmak üzere iki boyut çekiliyor diye canım sıkılmış ve keşke 3mp seçeneği de koysalar diye düşünmüştüm. ama sen; " 6mplik çek, onu istediğin kadar küçült hiçbir kalite kaybı olmaz " deyince içim rahatladı. diğer taraftan 6 mp lik bir fotoyu da herhalde 2mp lik boyuta küçültüp o boyutta basabilirsin,
    peki kalite düşüklüğü yoksa neden canon gibi makineler 2mp lik, 1mplik seçenekler koyuyor, sadece kolaylık olsun diye mi?

bir de doğubanka gidip fiyat sorduğumda casio z110 fazla bulamadım. herkes 350 $ a garanti belgesi olmayan sony t5, t7 ler satıyor. sony w5 ve w7 ler de çok var. eğer bilgin varsa fotograf kalitesi açısından t7 casio z110 a göre nasıldır. sanırım manuel özellikleri casio z110 kadar çok değil ve flaşları iyi değilmiş. w7, t7 ve casio z110 arasında fotoğraf kalitesi açısından nasıl bir tercih yapmamı tavsiye edersin.

tekrar teşekkürler...

• doomtrack deneyip mutlaka bildireceğim sonucu teşekkür ederim
  • teşekkürler... bilgilendirici...
  • quote:

Orjinalden alıntı: booyaka
    diğer taraftan 6 mp lik bir fotoyu da herhalde 2mp lik boyuta küçültüp o boyutta basabilirsin,
    peki kalite düşüklüğü yoksa neden canon gibi makineler 2mp lik, 1mplik seçenekler koyuyor, sadece kolaylık olsun diye mi?

w7, t7 ve casio z110 arasında fotoğraf kalitesi açısından nasıl bir tercih yapmamı tavsiye edersin.

tekrar teşekkürler...

1.sorunuzu şöyle cevaplayabilirim.Oradaki milyonpiksel seçenekleri fotografın baskı boyutunu belirliyor.Örneğin(değerleri temsili veriyorum,tam karşılık taşımayabilir) 1 milyonpiksel ile en fazla 9x13 cm; 2 milyonpiksel ile ise de 13x18 cm basabilirsiniz.Daha büyük değerlerde daha büyük baskı boyutu elde edersiniz.Çektiğiniz fotografı fazla büyütmeyecekseniz(örneğin gece bir yerde eğlenirken çekilen hatıra fotografları gibi) düşük piksellerde çekebilirsiniz.Hafıza kartına daha çok fotograf sığar.Ama benim tavsiyem manzara,doğa,yaşam vb. tarzda fotografları olabildiğince yüksek mp'lerde çekin ki sonra hoşunuza giderse büyükçe bastırabilesiniz.Tabi haliyle makinenin desteklediği kadar yüksek hafıza kartlarından(gücünüzün yettiği kadar) alıp,yedek de bulundurmanız gerekiyor.

2.sorunuzu cevaplamak bana fazla mesai yaptıracağı ve buna vaktim olmadığı için adresi veriyorum.Çok iyi,profesyonel bir sitedir.Buradan tek tek ya da karşılaştırmalı bakabilirsiniz.Çok muhteşem ingilizceye gerek yok.Yıldızları,artı ve eksileri değerlendirirseniz sonucu bulur,hangisini alacağına karar verirsiniz.Yine de vaktim olursa bende bir göz atarım.Adres aşağıda.İyi seçimler

www.dpreview.com

• quote:

Orjinalden alıntı: ShoCkwave

Mertkan Bey,

Amator olarak fotografciliga basladim ve ilgim arttirkca ilerliyorum. Ama bazi terimlerin aciklamasini bulamadim. Canon A620 kullaniyorum. Onundeki lenslerinin aparatlarla degistirilebilme ihtimali var.
    LA-DC58F dönüştürücüsü takıldıktan sonra WC-DC58N Geniş Açı Dönüştürücü ve TC-DC58N Telekonverter takılabiliyor. Ama benim anlamadığım nokta şu, bu Geniş açı dönüştürücü ile Telefoto fotoğraflar için kullanılan Telekonverter merceği.

Özetle Telefoto ne demek ? Wide-Angle ne demek ? Türkçe meali nedir ? :)
    Tahminime göre Telefoto extra zoom demek, Wide-Angle da vizörden gördüğümüz alanı büyültüp daha büyük fotoğraf çekmemizi sağlıyor ama emin olamadım sormak istedim

Basitçe cevap vermek gerekirse;tele converter size,daha dar bir açıyla daha fazla yakınlaştırma;wide-angle konverter ise daha geniş açıyla daha fazla alanı görüntüleme imkanı sağlayacaktır.Yazınızda koyu olarak işaretlediğim alanda kastettiğiniz benimkiyle aynıysa,tespitiniz doğru ve yerinde.

• evet ayni :) Saolun.
  • Yazılar çok güzel arkadaşlar hp 735 fotoğraf makinem var.
    1- 3 yıldızla çekmiş olduğum fotolar çok büyük kalite kaybı olmadan nasıl küçültebilirim.
    2- çekmiş olduğum fotolarda ışık vs ayarları yapabilmem için kullanmam gereken program hangisdir.hp nin kendi programı var ama çok işlevli gelmedi.Vede d.fotograf makinası kullanıcıları için olmassa olmaz programlar nelerdir?
    3-çektiğim video lar çok yer kaplıyor bunları küçültmem için gereken en iyi program hangisidir?
    şimdilik bukadar tşkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: savkar

Yazılar çok güzel arkadaşlar hp 735 fotoğraf makinem var.
    1- 3 yıldızla çekmiş olduğum fotolar çok büyük kalite kaybı olmadan nasıl küçültebilirim.
    2- çekmiş olduğum fotolarda ışık vs ayarları yapabilmem için kullanmam gereken program hangisdir.hp nin kendi programı var ama çok işlevli gelmedi.Vede d.fotograf makinası kullanıcıları için olmassa olmaz programlar nelerdir?
    3-çektiğim video lar çok yer kaplıyor bunları küçültmem için gereken en iyi program hangisidir?
    şimdilik bukadar tşkürler.

Sorularınızı sırayla cevaplayayım.

1-Fotograflarınızı küçültürken belli değerleri korursanız,isterseniz vesikalık boyutuna getirin yine de kaliteden birşey kaybetmezsiniz.Koruyacağınız değerlerden biri dpi'dır. Baskı boyutuna göre dpi'yı belli bir değerde tutmak gerekir.Dpi,baskı kalitesini belirler.Örneğin makineniz 72 ppi(dpi)'da 20x30 cm fotograf çekebiliyor.Şayet çektiğiniz fotografları bastırmak isterseniz piyasadaki minilab'lar genellikle 150 dpi'da basıyor(sanırım,bir tahmin)Bu durumda baskı boyutunuz otomatikman yarı yarıya düşecektir.Bir dergi de bastırmak isterseniz de 300 dpi'da baskı yapıldığı için boyut 1/4'üne düşecektir.İkinci koruyacağınız değer ise jpeg kalitesidir.Boyutlarını küçülttükten sonra fotografı kaydederken mümkün mertebe en yüksek jpeg kalite değerini ya da mümkün olan en az jpeg sıkıştırma oranını seçin.İkisi de aynı kapıya çıkıyor zaten.
    2-Çekmiş olduğunuz fotograflarda ışık(doğru pozlama),beyaz ayarı(white balance),iso vb ayarları(makinenizin ne kadar el ile(manuel) ayarlara sahip olduğunu bilmiyorum) çekim anında doğru ayarlarsanız,çekim sonrası bilgisayarda sayısal düzenleme programlarıyla yapacağınız müdahale ve harcadığınız vakit o kadar az olur.Çok kötü ışık şartları altında çekilmiş doğru poz değerinde olmayan bir fotografa,bu programlarla yapacağınız düzeltmeler bile yeterli gelmeyecektir.Size tavsiye edebileceğim en klasik ve de başyapıt program ise Photoshop'tur.Kullanmayı öğrendiğiniz zaman yapacaklarınızın sınırını,hayalgücünüzün sınırları belirler.
    3-Videolar hakkında tam bir bilgim yok.Ama çeşitli codec'ler sayesinde değişik sıkıştırma oranlarında çok az kayıp vererek ya da orjinaline yakın kalite de kapladıkları alanı küçültebilirsiniz.Google'da yapacağınız mesai ile hangi program ve hangi codec'in kullanılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doomtrack -- 7 Mart 2006; 12:46:20 >

• Herkese merhaba,
    2-3 aydan beri forumu takip ediyor ve çekim teknikleriyle ilgili bilgiler edinmeye çalışıyorum, fakat benim makinem canon eos 3000 n analog bir makine. bir müddet bununla idare edip ilerde çok iyi bir digitale geçiş yapacağım. çooook amatör biri olarak işe nereden başlamalıyım kurs-kitap- araştrıma vb. ne önerirsiniz. sürekli forumu ve interneti okumaktan kafam karıştı. bana yardımcı olabilrseniz çok sevineceğim. tüm ustalara saygılar.

ayrıca bende ingilizce kullanım klavuzları na ulaşmak isteyenler için bu linki yazayım dedim. bir çok makine için bilgi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esosen -- 8 Mart 2006; 13:06:05 >

• Sayın Esosen,
    Makinenizin analog olması (başlangıç için) sizi daha çok disipline sokacaktır.Çünkü her denklanşöre basışınızda durup düşünme zorunluluğunuz olacak.Nedeni hem makinenin arkasından nasıl çıktığını göreceğiniz bir ekranın olmaması hem de film ve baskı maliyetlerinin sırtınıza getireceği yük.Ama belli bir disiplin seviyesine ulaştığınız zaman sayısal(dijital) fotograf makinesi edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.Çünkü bu sayede de daha hızlı gelişim göstereceksiniz.Hangi şehirde oturduğunuzu ve ne kadar vaktiniz olduğunu bilmediğim için bir kurs önerme ihtimalim yok.Ama en sağlıklısı o şehirdeki fotograf derneklerinin ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinin açtığı kurslara gidilmesi.Bunun dışında temel fotograf teknikleri üzerine bir kitap alabilirsiniz.Ne kadar doğru olur bilmiyorum ama iyi bir kitapçı da çok satanlardan birini tercih edin.Yalnız almadan önce iyice bir karıştırın.İnternet adresleriyle ilgili bilgi vermekte zorlanabilirim.Bu yüzden türkçe siteler için google'da bir miktar mesai yapmanız gerekecek.Öğrendiğiniz konularda takıldığınız yerler olursa sorun,fırsat buldukça mutlaka cevap veririm.Başarılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doomtrack -- 19 Nisan 2006; 12:15:50 >

• bu konu çok faydalı olmuş gerçekten. baştan sona okuyacağım.
    bilgisini paylaşan herkese çok teşekkürler.
  •  DERS: FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

Fotograf makinam hp photosmart 735 2.el aldım ve kullanmayı yeni yeni öğreniyorum yukarıdaki fotografta yapmış olduğum hatalar nelerdir.tşk.
  • sayın doomtrack, desteğiniz ve yardiminiz için teşekkürler.sizler gibi deneyimli insanların yorumları çok önemli, ben internetten indirdiğim kurs notları ve kullanım klavuzlarını okumaya başladım, biryandan da çekimler yapıp, makineden hangi ayarda nasıl verim alırımın hesabını yapıyorum. şu an için durum vahim gibi gözükse de artık zaman içinde düzelir diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.