Şimdi Ara

Starbucks'ın ücretsiz Wi-Fi hizmetinin de bir bedeli varmış

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Starbucks'ın ücretsiz Wi-Fi ağına bağlanan müşterilerin dizüstü bilgisayarlarına gizlice kripto para madenciliği yapan bir kod yüklendiği ortaya çıktı. Stensul CEO'su Noah Dinkin, 2 Aralık'ta Arjantin'in Buenos Aires şehrindeki bir Starbucks'ta genel kullanıma açık Wi-Fi ağına bağlanırken 10 saniyelik bir gecikme yaşandığını fark etti.

Dinkin küçük bir araştırmadan sonra Starbucks Arjantin'in web sitesine gömülü şüpheli bir kod satırı buldu. Daha sonrasında ise bu kodun ziyaretçilerin CPU işlem gücünü kullanarak Monreo isimli kripto para birimini üreten script olduğu anlaşıldı.

Ayrıca Bkz.Bitcoin'den vergi alınması için çalışmalar başladı
    Bunu sosyal medya hesabından bir ekran görüntüsüyle paylaşan Dinkin'in attığı tweet kısa sürede büyük yankı uyandırırken, güvenlik ve gizliliği hiçe sayılan birçok müşteri Starbucks'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Konuyu doğrulayan şirket resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak duruma açıklık getirdi.

Starbucks sorunu çözdüğünü açıkladı

ABD'li kahve dükkânları zinciri "Geçen hafta bu durumdan haberdar edilir edilmez internet sağlayıcımızın sorunu çözmesini sağlamak için hızlı bir adım attık ve müşterilerimizin dükkanımızdaki WiFi hizmetini güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamak için gereken değişiklikleri yaptık" dedi.

Öte yandan Starbucks'ın bilerek ve isteyerek kripto para madencisi çalıştırıp çalıştırmadığı veya ilgili kodun hackerlar tarafından mı siteye enjekte edildiği henüz bilinmiyor. Elbette bunun şu an için Buenos Aires şubesinde ortaya çıktığını, diğer ülkelerde benzer bir durumla ilgili henüz şikayet gelmediğini de eklemek lazım.

• Karakoyde turk kahvesi 10 lira latte 13 lira.

Starbucks pahali falan degil kardesim. Ben starbucks i savunmuyorum fakat pahali denmeside bi o kadar sacma.

Al kahveni saatlerce otur sana kalk diyen yok. Karakoy e git latteye 13 lira ver bir saat sonra garsonlarin sana nasil yan yan baktigini gor ondan sonra starbucks nerde diye ararsin sokak sokak.
    Bu ne kadar boş bir düşünce yapısı yahu?

Ben bırak starbucks ı kahve bile sevmem ama fiyatları öyle statü değişecek denilecek gibi değil. Dışarıda alelade bir yede kahve içseniz 7-10 lira veriyorsunuz zaten. nescafe falan olayı da benzer şekilde.

Starbucks bir kültür gibi oturdu artık. bazılarında alışkanlık oldu. Büyük bir çoğunluğu " gideyim de havam olsun" diye değil, kahvesine ve ortamına alıştığı, kendini orada rahat hissettiği, oturduğunda birilerinin gelip " birader sipariş verecen mi artık" demediği için takılıyor orada. Hatta bir kısmında ders veya iş yapabilmeniz için çalışma masaları bile mevcut.

Olaylara bu kadar sığ bakış açısıyla bakmaya devam ettiğinizde o çok beğendiğin " Türk markası" nın da aslında Starbucks dan farklı bir yolda olmadığını, tek amacının seni yontmak olduğunu anlayacaksın. Marka bağımsız yaşamak lazım. Orası şöyle burası böyle demenin manası yok. Kim kendini nerde rahat hissediyorsa orada duruyor olay bu.
  • "Bedava" para için insanlar çıldırdı
  • Vay be adamlar senin pc'den senden habersiz para kasiyor, sonra da sorunu çözdük diyor.. Güzel iş.
  • Starbucks'i savundugum falan dusunulmesin zaten pek sevdigim ve gittigim bir yer degil ama bu kadar pahali fiyattan "kahve" satan ve ciddi bir musteri kitlesinin oldugu, bazilarina ne kadar sacma gozukse de kahvelerinden ziyade bizzat markanin kendisinin sosyal bir statu belirleyici haline gelmeye basladigi bir markanin bu tip oyunlarla kripto para kazanmaya calismasi bana biraz sacma geldi acikcasi... muhtemelen ucretsiz wifi baglantisini kullanan musterilerden para kazanmaya calisan baska kisilerin isi olabilir bu olay...
  • Kurumsal bir şirketin böyle bir şey yapacağına inanmıyorum evet belki arjantinde bu olay olmuş olabilir ama muhtemelen bir hacker tarafındandır dendiği üzere diğer ülkelerden şikayet gelmemiş hemen şirketin üzerine gitmemek gerektiğini düşünüyorum ...
  • Kahve sevmem ama illa kahve içeceksem 1 tane Türk markası var onu kahvesi çok çok daha iyi.
    Benim gözümde Starbuck'a gidenler, statüsü 10 TL'ye değişebilen insanlar, sanırım onlarda öyle düşünüyor :)
  • ONY86 kullanıcısına yanıt
    Para insanların gözünü bürümüş.
  • Fashionality kullanıcısına yanıt
    Karakoyde turk kahvesi 10 lira latte 13 lira.

Starbucks pahali falan degil kardesim. Ben starbucks i savunmuyorum fakat pahali denmeside bi o kadar sacma.

Al kahveni saatlerce otur sana kalk diyen yok. Karakoy e git latteye 13 lira ver bir saat sonra garsonlarin sana nasil yan yan baktigini gor ondan sonra starbucks nerde diye ararsin sokak sokak.
  • İnsanlar yavaşlayan sistemlerinden kurtulmak için para verip yeni sisteme geçerler, elin oğlu kripto para kasmak için senin yeni sistemini sömürür. Oldu mu, olmadı.
  • Hee gün bir firma bir şey düzeltiyor. İnanalım mı hepsinin hata olduğuna? Bu tarz olaylarda firmalara ciddi ceza kesilmeli. Türkiye'de de bu adımların atılması lazım. Firmalar farkedilene kadar ne kadar müşterileri düdüklesek kardır diyememeli. İkincisi kullanıcı sözleşmesine yazsalar bile bazı şeylerin devlet tarafından kısıtlanması gerekiyor. Kullanıcının anasını ağlat sonra kullanıcı sözleşmesinde yazıyordu de. Bunun da bir sınırı olmalı.
  • rCoder R kullanıcısına yanıt
    Bu ne kadar boş bir düşünce yapısı yahu?

Ben bırak starbucks ı kahve bile sevmem ama fiyatları öyle statü değişecek denilecek gibi değil. Dışarıda alelade bir yede kahve içseniz 7-10 lira veriyorsunuz zaten. nescafe falan olayı da benzer şekilde.

Starbucks bir kültür gibi oturdu artık. bazılarında alışkanlık oldu. Büyük bir çoğunluğu " gideyim de havam olsun" diye değil, kahvesine ve ortamına alıştığı, kendini orada rahat hissettiği, oturduğunda birilerinin gelip " birader sipariş verecen mi artık" demediği için takılıyor orada. Hatta bir kısmında ders veya iş yapabilmeniz için çalışma masaları bile mevcut.

Olaylara bu kadar sığ bakış açısıyla bakmaya devam ettiğinizde o çok beğendiğin " Türk markası" nın da aslında Starbucks dan farklı bir yolda olmadığını, tek amacının seni yontmak olduğunu anlayacaksın. Marka bağımsız yaşamak lazım. Orası şöyle burası böyle demenin manası yok. Kim kendini nerde rahat hissediyorsa orada duruyor olay bu.

• starbucks bizim ülkede pahalı geçiyor da avrupa'da asgari ücretli sokak işçileirnin dahi kahve molasında gittiği bir mekan.bir de burda hadi 10-15tl'ye kahve alıyorsun ama icabında 1 saat otur kitabını oku kalk diyen yok.ya da sınava çalışmak için tüm gün laptoplarıyla çalışan gençler dahi var.adam priz de sunuyor.

madencilik işin çakallığı olmuş.bundan bağımsız bir olay.
  • Kapitalistlerin para kazanma hırsı inanılmaz gerçekten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

belki haklisiniz zira Turkiye'de cok fazla vakit geciremiyorum son zamanlarda ama anladigim kadariyla Starbuks, kahve satilan yerler icin bir standart getirdi gerek fiyat gerekse sunum sekli olarak ve bir cok firma bunu taklit etmeye basladi. sanirim diger kahve satan yerler de Starbucks kalitesinde olduklarini sattiklari kahvelerden cok sisirilmis fiyatlar ile gostermeye calisiyorlar zira fiyat bir tuketici icin kolaylikla bir kalite belirleme aracina donusebiliyor. ama yine de birim bazinda dusundugumuz zaman kahveye odenecek 10 -15 lira arasi fiyatin pahali oldugu kanaatindeyim ama olay kahveen ziyade sadece Sturbucks'in ortamini, yalniz ya da arkadaslariyla birlikte Sturbucks'da vakit gecirmeyi sevdigi icin oraya gidenlere ve fiyatlari normal bulanlara sozum yok

• Kodları burada
    https://github.com/cazala/coin-hive

Juan Cazala diye bir geliştiricinin eseri
  • quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

Eskiden pahalıydı. Şimdi kahveciler şişirdiler kahveleri. Hizmet ve lezzete laf atmıyorum. chai tea latte hastasıyım, kaç zamandır içmememe rağmen.
  • Starbucks /. kahve olayına hiç yorum yapmayacağım çünkü defalarca yazdım çizdim.. Starbucks olayı zaten kahve kalitesi değil ve pahalı da değil.

Zaten wi-fi ağları güvenli olmuyor ki ? Ben genelde bağlanmamaya çalışıyorum.İlla bağlanacaksam mail falan banka işlemleri hepsini kapatıyor hiç yapmıyorum.İnsanlar genel ağdan girip maillerine giriyorlar her şeyi yapıyorlar nasıl güveniyorlar bilmiyorum.
  • dev olmak bile daha fazlasına sahip olma fikrini engelleyemeze güzel bir örnek.
  • Piêr Dé Sans kullanıcısına yanıt
    Bence yazdıklarımı tekrar oku, anlamadan boş düşünce demişsin.

10 TL'ye statüsü değişebilen insan derken orda gönderme var zaten, ayrıca kesinlike kahvesi iyi değil, gidenin neden gittiği beni bağlamaz.

Kahve içmediğim için kimse beni yontmuyor ayrıca yontsa da bu benim sorunum.
  • Bir şey bedava ise zaten iki kez düşünmek gerekli.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.