Şimdi Ara

LPG ciler Benzin masrafınız nekadar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

günlük 10-15 km yol yapanlar km başına benzin masrafları ne kadar olduğunu yazabilirlerse eminim herkes için bilgilendirici olacaktır.

birde arabalarının markasını yazarlarsa karşılaştırma için iyi olur

teşekkürler.

• ilginç bir soru
    benim araç lpg li olmasına rağmen ayda 20-30 milyonluk benzin kullanıyorum (90 civic)
    buna birde km de 13kuruş yaktığımıda eklersek.....vay beee.
    kaldıki benim aracım mikserli sıralı tip olanlarda sonuçta bir miktar benzin yakıyor.
  • lpg mi benzinmi???
    yaklasık 6 aydır benzin almadim ki

lpg de sehir ici 138 bin yakıyo sehir dısı 110 bin
  • serkes sen aylık kac km yapıyorsun
  • 1000-1300 arası
    quote:

Orjinalden alıntı: saksoy

serkes sen aylık kac km yapıyorsun

• Ayda yaklaşık 800 Km. yol katederim ve birbuçuk, iki ayda bir 10 YTL lik benzin alırım. ilk çalıştırmada gerektiği için ve LPG nin bitme ihtimalıne karşı da yolda kalmamış oluyorum.
  • ilk çalıştırdıktan sonra direk lpg ye almak için düğmeyi boşa mı alıyosunuz, yoksa ısınması biraz bekleyerek ve hatta biraz biraz giderek mi lpg ye geçme işlemine başlıyosunuz ?
  • yahu varmı tam hesabıını yapacak birisi ayda yaktıgı benzin artı lpg ve gittiği km ye bolme sonucu yaktıın tam olarak ortaya cıkar bi hesap yapan arkadas yazarsa sevinrim
  • bende 94 skoda favorit var:((( 45 milyonluk gazla 260 km yol yapıyorum..(.opet aygaz şehir içi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reisbey76 -- 18 Mart 2007; 22:01:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: pdr42

yahu varmı tam hesabıını yapacak birisi ayda yaktıgı benzin artı lpg ve gittiği km ye bolme sonucu yaktıın tam olarak ortaya cıkar bi hesap yapan arkadas yazarsa sevinrim

Kardeşim bak benzin sadece motor ısınana kadar harcanıyor.
    Bu arabadan arabaya biraz değişebilir.
    Benim araba sabahları maximum 1 km de LPG ye geçiyor.
    Ev ile iş yerimin arası 20 km.
    Yani ne oldu şimdi ?
    LPG ile 20 km yol gitmek için 1 km benzin harcadın.
    Yani hergün böyle kullanırsan senin ortalaman budur.
    Ben akşamları dönerken de motor 1 km de ısınıyor.
    Yine 20 km yol yapıyorum.

Sonuç olarak benim oranım 20 LPG / 1 Benzin.
    (Ama uzun yolda bu oran 300 / 1 de olabilir.
    Siz hiç durmadan 600 km yol giderseniz araç hiç
    benzine geçmeden 600 km gideceği için
    oranınız değişecektir.)

Eğer şehir içinde de bir kaç yere uğrayıp motoru istop edip tekrar çalıştırırsan
    günde 1 km'ye yakın da bu şekilde harcarsın.
    Yani ben günde 3 KM yolu benzin ile gidiyorum.
    Ayda 90 Km yol yapar.
    Aracın 90 KM de ne kadar benzin harcıyorsa o kadarlık benzin
    harcamış olursun.
    Benim araç maximum 10 Litre harcayabilir.
    Benzin fiyatı ile bunu çarparsak
    10 x 2.8 = 28 YTL yapar.
    Demekki benim ayda bir depoma maximum 25-30 YTL lik
    yakıt koymam gerekiyorki depom boşalmasın.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi motoist -- 19 Mart 2007; 10:12:12 >

• bende yakında yaptığım ölçümü yazacağım, yani tanktaki gaz bitince ikisinide fulleyip sonucu göreceğim, ama moto ist'in dediği gibi tek kullanımda daha uzun yol yapanlar daha avantajlı görünüyor, yani hergün 3 km gidip 3 km dönen birisi bu baglamda çok fazla benzinde kullanmış oluyor yaklaşık 1km benzin 2 km lpg. benim işim yaklaşık 17-18 km olduğu için benzin masrafı lpg yanında az kalıyor.
    neyse böyle düşününce aklıma başka soru geldi: sıralı sistem lpgde ilk çalışma dışında araç benzin kullanırmı?
  • 2003 Focus var bende.Zavoli sıralı sistem lpg takılı.Aracı aldığımda benzin deposunu fulleyip km. sıfırladım.Yaklaşık 1050 km. sonra tekrar benzin deposunu fulledim,8 lt. benzin aldı.
    Benim yılda gittiğim km. hesapladığımda benim depodaki benzin ancak 2008 yılının ortalarında flan bitecek sanırım.
  • Honda Civic 2002 Ls Vtec. E-gas kiti taktirdim.

Her seferinde benzini de gazı da tam dolduruyorum. 3 defa doldurdum. Birincide benzin zaten full idi. 58.86 ytl lik gaz aldım (1.41 ytl). 405 kilometre sonra gaz bitti tekrar doldurdum her ikisini. Toplam 94.71 ytl tuttu. (yaklasik 60 ytl gaz 35 ytl benzin-gas bitince bir sure benzinle de dolastim). Sonrasinda tekrar gaz bitti 420 km de. 45 ytl gaz ve 5 ytl benzin aldim (toplam 50 ytl). Ve bununla 433 km yaptim. Bu sefer 10 ytl benzin ve 58.29 ytl gaz ile iki depomda full lendi. (gaz 1.44 ytl den). Bunun uzerine 200 km yol yaptim. Bitince verileri tekrar paylasabilirim.

Soyle ozetleyebilirim: Gaz taktirmadan once km de (210-240) yakarken gaz taktirdiktan sonra (130-160) yakiyor. Bu degerler kullanima gore degisiyor.
  • Ocak ayında aldığım 50 YTL'lik benzin daha yeni ışık yaktı. kışın havalar soğuk olduğu için benzin tüketimi bir miktar oluyor. ama yazın 20 ytl'lik benzinin 3 ay gittiğini biliyorum.
  • fazla benzini taşımanın bi manası yok ki.
    ben, benzin deposunu hiç tam doldurmam.
  • Arabanin ozellikle soguk havalarda en azindan 200-300m benzinle hareket ettirilmesi taraftariyim.
    Yurudukten biraz sonra ortaya alinip icindeki benzine 200-300m. gidilebilir.

quote:

Orjinalden alıntı: Bekir__

ilk çalıştırdıktan sonra direk lpg ye almak için düğmeyi boşa mı alıyosunuz, yoksa ısınması biraz bekleyerek ve hatta biraz biraz giderek mi lpg ye geçme işlemine başlıyosunuz ?
  • evet arkadaşım 2004 megane 2 brc squent 24 takılı 3400 km de (lpg ile gitmişim)40 ytl lik benzin alımısım buradan yaklaşık bir rakam çıkar sanırım (havaların soğuk olması bukadar sarfiyatı arttırdı)
  • Benzin deposunu full tutmanin manası yok biliyorum. ancak gercek tuketim degerini almak icin 1-2 depo daha bunu bu sekilde yapip, tum tuketim degerlerinin ortalamasini bulacagim. Daha saglikli bir tuketim degeri elde etmek icin...
  • Arkadaşlar topiği gördüğüm iyi oldu. bununla ilgili ben bir topik açacaktım az kalsın.

Ayda 1200-1500 km yol ortalamam var. Aracım megane 1 1.6 16v

geçenlerde aracın lpg sini de benzinini de fulledim. kilometreyi sıfırladım. şu an 840 km de 1000 km olunca hem lpg hem de benzin ortalamam netleşmiş olacak.

Aracımda omvl marka sıralı sistem var. (bilmeyenler için anlatıyorum) Aracım önce benzin ile çalışıyor ardından lpgye geçiyor. bunda kriter aracın motorunun belli bir sıcaklığa gelmesi. Lpg takan firmanın söylediği derece tam aklımda değil ama sanırım 15 derece olunca hemen lpg devreye giriyormuş.

Birkaç gün sonra lpg ve benzin tüketimimi 1000 kmlik bir kullanım kriteri ile birlikte burada sizlerle paylaşacağım. lpg ortalamamı az çok biliyorum ama benzini ben de merak ediyorum doğrusu....

lpg ortalamam hep şehiriçi 0.14 ytlyi hiç aşmadı./ Ortalamam 0.125 ytl./ şehir dışı da 0.09 gibi şu ana kadar değerlerim bu şekilde (bulunduğum şehirde lpg/lt: 1.41 ytl) ....

• Bu konuyla ilgili tam bir kriterim yok ama uzun yol kullanıcısı değilsen bence çok güzel bir rakam....

Kullanım şeklin hakkında bilgi verirsen sevinirim....

quote:

Orjinalden alıntı: pulpa

evet arkadaşım 2004 megane 2 brc squent 24 takılı 3400 km de (lpg ile gitmişim)40 ytl lik benzin alımısım buradan yaklaşık bir rakam çıkar sanırım (havaların soğuk olması bukadar sarfiyatı arttırdı)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.