Şimdi Ara

Ryzen 2 ilk nesle göre daha iyi performans sunacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
3.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Uzun süredir üzerinde çalıştığı Zen işlemci mimarisini ete kemiğe büründüren ve piyasaya süren AMD, beklentilerin çok üzerinde satışlar ile pazarın hakimi Intel’e soğuk terler döktürdü. Masaüstü tarafında Ryzen, sunucu tarafında EPYC ve mobil tarafta Ryzen Mobile ile başarı yakalayan AMD gelecek yıl da oldukça iddialı.

Ryzen 2 neler sunuyor?

Gelecek yıl için tamamen baştan tasarlanmış bir Zen mimarisi olmayacağını belirtelim. Firma mevcut mimariyi daha iyi hale getirerek Zen+ şeklinde pazarlamayı düşünüyor. Zaten bunlar yol haritasında olan şeylerdi.

Zen+ mimarisi Ryzen 2 adıyla piyasaya sürülecek ve 12nm süreci ile üretilecek. Böylece enerji tüketimini aynı seviyede tutarak daha yüksek saat frekansları mümkün olacak. AMD'nin farklı konferanslarda buna vurgu yapması da delil sayılabilir. Firma bu kez çok uzun bir ara bırakmak istemiyor.

Sektörden gelen yeni bilgilere göre Ryzen 2 işlemcilerin Şubat sonu itibariyle piyasada olması bekleniyor. Yine ilk önce Ryzen 7 serisini göreceğiz. Mart ayı içerisinde ise Ryzen 5 ve Ryzen 3 işlemciler piyasada olacak. Hali hazırda olgunlaşmış bir sistem olduğu için Ryzen 2 çok fazla Ar-Ge çalıştırması gerektirmiyor. Bu bakımdan daha erken piyasaya sürülebilecek.

Yeni isimlendirmenin Ryzen 7 2000 şeklinde olacağı iddia ediliyor. Ryzen 5 ve Ryzen 3 serilerinde de aynı isimleri göreceğiz. Zaten bir üst modeller için 2000 isimlendirmesi oldukça normal. Aslında Ryzen APU’larında da aynı isimlendirme mevcut ancak firma burada bir farklılık oluşturacaktır.

[bkzdh=95793]

Diğer bir iddia ise Ryzen 7 2000 serisi ile ilgili. İddialara göre bu seride 3 adet işlemci yer alıyor. İşlemciler daha yüksek frekans hızlarına sahip olabilir. Ayrıca çekirdek ölçeklendirmesi de artabilir. 8 çekirdek şu anda akla en yakın ihtimal gelse de bazı kaynaklar 10 çekirdeğe kadar ölçeklendirmeden bahsediyor. 

Ryzen 2 işlemciler Intel’in 10nm sürecinde piyasaya çıkaracağı 9000 serisi Core işlemcilere rakip olacak. Intel’in ilk etapta 8 çekirdekli işlemciler planladığı düşünüldüğünde Ryzen 2 kolaylıkla kendisini ön plana çıkaracaktır.

Gelecek yıl işlemci tarafında çok daha çetin bir rekabetin başlayacağını görebiliyoruz. Intel yılın ikinci yarısında yeni seriyi piyasaya süreceği için AMD bu açıdan oldukça avantajlı. Diğer taraftan Intel rakibini iyi analiz ederek daha güçlü hamleler de yapabilir. 

• AMD, Ryzen ile güzel iş başarmasaydı Intel'in (özellikle i3 ve i5'de) çekirdek sayısını arttırması hayal gibi birşeydi.

i3 8100 gibi bir işlemciyi bile hala Z370 gibi üst düzey bir çipset ile kullandırmaya zorlaması da cabası

Almaya çalıştığın anakart, işlemciden daha pahalı. Şaka gibi
    Yıllarca Core i5 2500K kullandım yüksek hızlarda. Sonra Anakart bozuldu ve acı gerçekle yüzleştim. Yeni nesil işlemcilerin soketleri değiştiği için uyumlu anakart bulamadım 2500K'ya göre. Kafam attı Ryzen 1600 aldım B350 Pcmate anakart aldım inanın makina uçuyor. Render yetenekleri olsun çoklu işlemci kullanan programlar olsun çok ama çok hızlandı. Şunu da belirtiyim Thermaltake Contact 29 kullanıyordum. AM4 soketi olduğu için o da doğrudan uyum sağladı soğutucu almama da gerek kalmadı İntel artık gidip başkalarına kazık atsın ben bu işte yokum..
    Yurt dışı basında da iki üç yerde gördüm bu haberi ama haberde tek doğru olan kısım ilk resim. Diğer o çekirdek sayısı ve saat hızlarının olduğu detaylar yaklaşık bir ay önce paylaşılmıştı ve doğruluk payı yok. Oltaya düşmeyelim arkadaşlar.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7iuzxw/trolls_dupe_tweaktownkitguru_with_a_joke_slide/
  • güzel haber.pc almaya yetecek parayı 1 seneye anca biriktiririz.bu arada ekreme bu haberden dolayı puanım 7/10

• Yavaş estirsin :)

Bi 4-6 Core'da 4Ghz barajını kırsın da ondan sonra 10-12 core olanlara bakılır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 12 çekirdek 5.1 ghz
    Fake olduğu belliydi.
    Gerçek olsa bile inteli etkileyeceğini düşünmüyorum. Amd 5ghz çıkarsa, bir gün sonra intel 6 ghz işlemcileri piyasaya sürer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eazy-E -- 11 Aralık 2017; 9:34:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu başarıyı keşke gpu tarafında da gösterebilseydin amd...

• Rüzgar mı? Ilık bir meltem esintisiydi geçti.

Intel varken maceraya gerek yok ;)

• amd nin artik tek cekirdek performansina odaklanmasi gerektigini dusunuyorum, render ve cok cekirdek performansinda zaten kendini ortaya koydu ama hala tek cekirdek ve oyun performansinda intelin epey gerisinde, kullanicilarin %90 i oyun oynuyor, render almiyor, ama amd hem ekran karti hem de islemci tarafinda azinlik olan %10 a hitap etme derdinde, anlamak bazen zor geliyor

• Uçuşa hazırlanın krallar ( Ryzen2 )geliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Catology

Rüzgar mı? Ilık bir meltem esintisiydi geçti.

Intel varken maceraya gerek yok ;)

AMD, Ryzen ile güzel iş başarmasaydı Intel'in (özellikle i3 ve i5'de) çekirdek sayısını arttırması hayal gibi birşeydi.

i3 8100 gibi bir işlemciyi bile hala Z370 gibi üst düzey bir çipset ile kullandırmaya zorlaması da cabası

Almaya çalıştığın anakart, işlemciden daha pahalı. Şaka gibi
  • Intel fanboyları şimdiden titremeye başlamış :) Galiba z370ler de erkenden patlayacak. Gerçi onlar için sıkıntı değil. Alışmışlardır bu duruma :)

• Yurt dışı basında da iki üç yerde gördüm bu haberi ama haberde tek doğru olan kısım ilk resim. Diğer o çekirdek sayısı ve saat hızlarının olduğu detaylar yaklaşık bir ay önce paylaşılmıştı ve doğruluk payı yok. Oltaya düşmeyelim arkadaşlar.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7iuzxw/trolls_dupe_tweaktownkitguru_with_a_joke_slide/
  • saat hızının artmasını bekliyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk. mimaride iyileştirme yapmadan bile bu kadar saat hızı arttırımıyla başarılı olacaktır

• Ryzen serisinde ciddi düşüşler olur. Ryzen 2 sayesinde daha ucuza ryzen işlemci alırız bizde.

• Bende bugün bir sitede 4.2-4.4 ghz diye okudum. Çok güvenilir sitedir

https://nl.hardware.info/nieuws/54463/amd-pinnacle-ridge-zal-onthuld-worden-in-q1-2018

• Dolusu bir kişiyi, boşu bin kisiyi korkutur.

• Intel de buna karşılık yeni bir anakart chipseti tanıtır artık malum yeni ankarta alışkın bir kullanıcı kitlesi var

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

Intel fanboyları şimdiden titremeye başlamış :) Galiba z370ler de erkenden patlayacak. Gerçi onlar için sıkıntı değil. Alışmışlardır bu duruma :)

İmzana odaklandım ve büyük oyunu gördüm amd'ci kardeşim
  • Rysen 3 ile 16 Çekirdek - 32 İzlek ve 5.0 Ghz bandındaki işlemleri beklemeye devam...

• şahsım adına söylemek gerekirse intel gibi çöplere iki nesil için toplamda 3 sene içinde 1000 euro (4500 lira) fazla para verecek kadar enayi değilim masa üstü işlemciler konusunda.

hele 10 çekirdek 20 thr. performansı 5.1 ghz de sağlayacak makinaya laf atan acizlere gülesim dahi gelmiyor. Allah şifa versin demek geliyor içimden.

ağlayın intelciler...
  • Amd sanki ryzen ile birlikte İşlemci tarafına ağırlık mı verdi ne?

Ekran kartı tarafında nvidia amd ye pek fırsat tanımıyor.

Ancak amd giriş ve orta altı seviyedeki kartlarda piyasada lider. Üstü ise malum Nvidia.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.