Şimdi Ara

Akıllı telefonlar için mikro boyutlarda sıcaklık sensörü geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Özellikle Nokia’nın hakimiyet sürdüğü dönemlerde biraz da mobil internetin henüz gelişmemiş olması nedeniyle cep telefonlarında termometre sensörleri kullanılmaktaydı. Daha çok dayanıklılık odaklı telefonlarda görülen sensörler anlık olarak ortamın sıcaklığını ölçüyordu.

En küçüğü

Akıllı telefonlar ve mobil internetin gelişmesi sonrasında farklı uygulamalardan çok detaylı hava durumu bilgileri alabiliyoruz. Ayrıca aksesuar tarzında da ürünler mevcut. Bu bakımdan entegre bir termometreye ihtiyaç kalmadı diyebiliriz ancak yine de çalışmalar devam ediyor.

Güney Koreli bir firma akıllı telefonlar için dünyanın ilk mikro boyutlarda sıcaklık ölçüm sensörü geliştirdiğini duyurdu. Entegre mikro elektro mekanik sistem yani i-MEMS adında bir teknolojiyi kullanan sensör temas olmadan kullanıcının veya ortamın sıcaklığını sadece 0.5 saniyede ölçebiliyor.

Ayrıca Bkz.İngiltere’deki acil hizmetler Samsung telefonları kullanacak

Sensör iç donanıma entegre edilirken ölçüm yapacak bileşeni ise telefonun arka kasasına monte ediliyor. Donanımda oluşan ısı ise termometrenin algılamasını kesinlikle etkilemiyor. Sensörün ilk prototipi bir Nexus telefonu üzerinde denenmiş.

Sıcaklık sensörü ne zaman piyasaya sürülecek bilinmiyor ancak gerçekten bunlara ihtiyaç var mı o da bilinmiyor. Bu bakımdan amiral gemilerinden ziyade alt seviye akıllı telefonlarda bir farklılaşma unsuru olarak yer alabilir. Modül bir aksesuar tarzında USB Tip-C veya microUSB bağlantılarından da harici olarak telefonlara bağlanabilecek. Belki bu konsept biraz daha yaygınlaşma imkânı bulabilir. 

• Ciddi söylüyorum yıllardan beri neden böyle bi özellik yok diyordum. Benim gözümde telefonların en büyük eksikliğiydi. İnsan cidden merak ediyor kaç derece acaba burası diye.

• Özellikle benim gibi kampa gidenler için bir ihtiyaç. Dış hava sıcaklığını ve çadır içi hava sıcaklığını sürekli ölçeriz. Apple kullandığımdan lightning ile bağlanılabilen basit bir aparat olur ve keskin, hızlı, iyi sonuç verirse (ve fiyatı uygun olursa) alırım.

• Bence çok önemli bir sensör, özellikle kamp, trekking veya bisiklet turu vb. aktiviteler yapanlar için.

Benim aklıma takılan tek şey "cihaz sıcaklığından etkilenir mi?" sorusuydu, onu da halletmişler anladığım kadarıyla. Mesela ne kadar doğru değerler gösterebiliyor denemedim ama Casio barometre, termometre gibi sensörleri saate sığdırabiliyorsa telefonlarda bu iş çok daha kolay.

Üreticiler bu sensörleri azaltarak telefonu daha fazla internete bağımlı hale getiriyorlar. İnternet yoksa telefon iptal oluyor. Umarım bu tür sensörler her segmentte yaygınlaşır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 27 Kasım 2017; 15:56:26 >
  • Akıllı telefondan ziyade akıllı bilekliklerde daha kullanışlı olacaktır.

Mi Band 2 kullanıyorum, vücut sıcaklığını da ölçse güzel olabilirdi. (bilekliğin nabız ölçümü yapsada ardarda ölçümlerde tutarlı olamıyor. Yani 3 defa nabız ölçüyorum hangisi gerçek değer belli değil. (Kimi 77, kimi 93, kimi 101 çıkıyor, bunlar peşpeşe ölçümler)

• quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

Akıllı telefondan ziyade akıllı bilekliklerde daha kullanışlı olacaktır.

Mi Band 2 kullanıyorum, vücut sıcaklığını da ölçse güzel olabilirdi. (bilekliğin nabız ölçümü yapsada ardarda ölçümlerde tutarlı olamıyor. Yani 3 defa nabız ölçüyorum hangisi gerçek değer belli değil. (Kimi 77, kimi 93, kimi 101 çıkıyor, bunlar peşpeşe ölçümler)

Zaten hep aynı ritimde olmaz anlık olarak değişir arka arkaya tansiyon ölç yine farklı gelir önemli olan ortalaması

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Temassız kızılötesi sıcaklık sensörü. Yıllardır var.

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

quote:

Zaten hep aynı ritimde olmaz anlık olarak değişir arka arkaya tansiyon ölç yine farklı gelir önemli olan ortalaması

Yok ya o kadar fazla da fark olmamalı. Hadi 3-5 falan anlaşılır ama 20 nabız ciddi bir nabız farkı, eğer hareketlilikte bir değişiklik yoksa 20 farklı ölçen bir cihazın ölçümünde sıkıntı vardır. Yok ölçüm doğruysa o insanda bir sıkıntı vardır :D

Tansiyon için ise 0.5 aralık normal kabul ediliyor diye okumuştum daha yenilerde. Dediğiniz gibi ortalaması alınır deniliyor. Lakin eğer 0.5 ten fazla farklar çıkıyor ise düzgün kabul edilen bir tansiyon aleti ile sizin aleti karşılaştırın diye yazıyordu.

Ben S8 ile kendimde ve etrafımdakilerde yaptığım nabız ölçümlerinde tutarlılık gözlüyorum. Öyle 20 lik farklar olmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

quote:

Spor aktivitesi sırasında olmaması gereken ciddi farklar olabiliyor. Yani çıkan sonuçlardan biri gerçek değer ama ardıl ölçümlerde bileklik sıkıca temas etmesine rağmen sensör gerekli doğru ölçümü sağlayamıyor. (dinlenme sırasında düşük değerler, aktivitesi sırasında yüksek değerler ölçüyor, yani çalışıyor. Sorun olan nokta sensörün bazen okuyamaması, farklı okuması)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.