Şimdi Ara

FATİH projesi kapsamında dağıtılan tabletlerin yerini dizüstü bilgisayarlar alıyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
1.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • FATİH projesi kapsamında dağıtılan tabletlerin yerini dizüstü bilgisayarlar alıyor!

Eğitim sistemini iyileştirmeye yönelik yatırımlardan birisi olan FATİH projesi kapsamında, bugüne kadar 432 bin 288 adet akıllı tahta okullara gönderilirken, öğrencilere de 1 milyon 438 bin tablet dağıtıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağı ‘FATİH’ projesinde değişikliğe gitme kararı aldı. Artık tablet bilgisayarlar yerine, hem tablet hem dizüstü bilgisayar olabilen 2’si 1 arada bilgisayarlardan dağıtılacak. Bakanlık, ilk olarak 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 2 milyon 700 bin bilgisayarı 5’inci ve 9’uncu sınıf öğrencilerine dağıtacak.

İhale için Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell Devrede!

2011 yılında FATİH (Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı) projesi için görevlendirilen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihale görevini üstlenirken, Milli Eğitim Bakanlığı da tabletlerin dağıtımını üstlenmişti ancak projenin hızlandırılabilmesi adına, 2015 yılında FATİH projesinin ihale kısmı da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi. Bu sayede bakanlığa hem ihaleyi yapma hem de dağıtım yetkisi verilmiş oldu ve işlemler daha kısa süre içerisinde sonuçlanır oldu.

Bu yıl içerisinde ihaleyi yapmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin en büyük üç GSM operatörleriyle (Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone) anlaşma yapacak. Bakanlık ihalenin şartnamesinde 6 bölgeye göre belirlediği Türkiye’yi avantajlı ve dezavantajlı bölgeler olmak üzere ikiye ayıracak. Buna göre; İstanbul’un dağıtım ve altyapı ihalesini üstelenen firma otomatik olarak Hakkari de görevlendirilecek. Böylece ihalede herhangi bir firmaya ayrıcalık tanınmamış ve nüfus ile şartlara göre eşit olarak dağıtılmış olacak. 

Yeni Bilgisayarlar Öğrencilerle Birlikte Öğretmenlere de Dağıtılacak

İhale sonrası GSM operatörleri 81 ilde teknoloji ve altyapı yatırımlarına başlayacak. Bakanlık 2018-2019 eğitim öğretim döneminin başında 2 milyon 700 bin bilgisayar dağıtacak. Bilgisayarların 2 milyon 500 bini 5’inci ve 9’uncu sınıf öğrencilerine, geriye kalan 200 binini de öğretmenlere verecek. Dağıtılan bilgisayarlar 4 yıl sonunda öğrencinin olacak. 

Yeni Dizüstü Bilgisayarlarla Beraber Tüm İşlemler Kolaylıkla Gerçekleştirilecek

FATİH projesi kapsamında dağıtılan tabletlerin yerini alacak olan hem tablet hem dizüstü bilgisayar olabilen 2’si 1 arada bilgisayarlar ile birlikte FATİH projesi daha işlevsel bir hal kazanacak. Proje kapsamında dağıtılacak olan yeni bilgisayarlar sayesinde, tabletlerde yapılması mümkün olmayan işlemler rahatlıkla yapılabilecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı, dağıtılacak olan bilgisayarların ağırlığı konusunda da çalışmalarını sürdürüyor zira bakanlık, bilgisayarların öğrencilere ekstra bir külfet sağlamaması adına ihale şartnamesine ağırlık limiti koydu.

• Evet istemiyoruz? İşin içini görmüyorsunuz sonra millet niye laf ediyor diye boş boş konuşuyorsunuz.

Bu tabletler çocukların elinde oyuncağa döndü, hiçbir sınıfta ders amaçlı kullanılmıyor. Akıllı tahta ise bir kaç hoca dışında bakan yoktu bizim dönemimizde.

Bu iğrenç tabletler ve akıllı tahtalara milyarlar vereceklerine, çağ dışı kalmış rahatsız tahta sıraları değiştirip, yeni düzgün perdeler, boya, badana vs. yapıp üzerine birde sınıfa klima taksalar yine aynı parayı vereceklerdi ve okullarımız en azından kullanılabilir, rahat yerler olacaktı. Şimdi bu opsiyon varken cidden tablet dağıtılsın mı diyeceksiniz?
    Evet istemiyoruz, çünkü her yıl değiştirilen çocukların kobay gibi kullanılan bir eğitim sistemi de istemiyoruz.

En iyi eğitim sistemi getirdik dedikleri her sistem çöpe gidiyor.

Yalansa söyle.

Madem en iyi bizimki o zaman neden dünya bizimkini değil de Finlandiya eğitim sistemini örnek model olarak almaya başladı.

Tablet miş!

Hani oy atmak için okullara gitmesek bilmeyeceğiz ne halde olduğunu.

Ne diyeyim kendileri de itiraf etti en başarısız oldukları konu eğitim diye.

Tablete harcanan paraya yazık.

Unutmadan ihaleyi ya TT ya da Turkcell alır çünkü para eninde sonunda kısmen de olsa devletin kontrolünde olacak gibi görünüyor.
    2006 yılında Erzurum'da dağ köyünde sınıf öğretmenliğine başladım. 2008 yılından beri her gün saat 08:00 ile 14:30 arası kendi dizüstü bilgisayarım sınıfta kullanmak için açıktır, hem de hiç durmadan(ömrünü öğretmen masasında geçirdi garibim. Hala sağlamdır o ayrı ama teknik özellikler olarak artık yenisine ihtiyacım var). 2010 yılından beri de kendi projeksiyon cihazım yine aynı saatler arasında hiç durmadan açık kaldı. 1 kez ampul değiştirdim. Şimdi de ölüm döşeğinde son anlarını bekliyor. Demem o ki yıllardır kendi çabalarımla çocuklara videolar izlettim(kendi videoları, youtube bilim ve teknik, belgesel, uzay...), ders kitaplarını rahat görsünler ve birlikte ders işleyelim diye PDF olarak okul çıkışına kadar tahtaya yansıttım, emülatör kurup Nintendo DS'nin bulmaca, zeka, satranç ve resim yapma oyunlarını oynattım, kendi lazer yazıcımdan neler neler çıkarttım, 3 senedir zarar görmesinler ve kalemleri dahi kaybolmasın diye aksiyon kameramı güvenlik kamerası gibi kullandım. Yahu arkadaş ben bu kadar teknoloji adına emek vermişim FATİH projesi adına bir kez bile fikrimiz sorulmadı. Onu da geçtim; kaç yıldır FATİH projesi diyorlar daha elim tablete, parmağım akıllı tahtaya değmedi. Sınıf öğretmeniyiz diye sallamıyorlar. İlkokulları boş geçiyorlar. Ver şu ekranı ilkokullara, çocuklar daha küçükken teknolojiyi görsünler. 5-6-7-8 ya da lisede çocuklar teknoloji alanına kaysınlar(yazılımdan tutun da, grafik tasarım işine kadar heveslensinler). Şu tahta da ne oyunlar oynatırım (En çok merak ettiğim DS oyunları(Professor Kageyama's Maths Training, big brain academy, brain challange...) nasıl olacak acaba), ne resimler çizdiririm, PDF dosyasını yansıtıp etkinlik kitabını yaparız. İçimden şunları diyorum: "Ama işin aslı eğitim değil ki hocam; para, ticaret, firmaları iteklemek..."
  • İsssstemeeezüüükkkk (!)

• Daha iyi
  • akıllı tahta dağıtılması çok çok iyi oldu, ama tablet işinin başından beri yaş olduğu belliydi. Bilgisayar en azından tabletten daha az tüketim odaklı öğrenciler ev ödevlerini yapabilir. dağıtılan tabletler de root yetkisi almayı, rom atmayı öğretmişti :))

• Evet istemiyoruz? İşin içini görmüyorsunuz sonra millet niye laf ediyor diye boş boş konuşuyorsunuz.

Bu tabletler çocukların elinde oyuncağa döndü, hiçbir sınıfta ders amaçlı kullanılmıyor. Akıllı tahta ise bir kaç hoca dışında bakan yoktu bizim dönemimizde.

Bu iğrenç tabletler ve akıllı tahtalara milyarlar vereceklerine, çağ dışı kalmış rahatsız tahta sıraları değiştirip, yeni düzgün perdeler, boya, badana vs. yapıp üzerine birde sınıfa klima taksalar yine aynı parayı vereceklerdi ve okullarımız en azından kullanılabilir, rahat yerler olacaktı. Şimdi bu opsiyon varken cidden tablet dağıtılsın mı diyeceksiniz?
  • akıllı tahtalar faydalıydı, misal biyoloji hocamız organelleri falan anlatırken anında video açıp gösteriyordu. kağıt üstünde kalmıyordu. ama tabletlerin kimse de faydalı kullanımını görmedim.

• Yine bir yandaş para kazanacak, bunu bile fark edemeyen kör insanlar var.

Bu tablet ve bılgısayarlar yerıne once egıtım sıstemını duzeltsınler ve yenı okullar acsınlar. Devlet okulları pislik içinde benım zamanımda sırada 3-4 kişi oturuyorduk, sımdı surıyelılerle bırlıkte kım bılır ne hale gelmsıtır okullar.

• Evet istemiyoruz, çünkü her yıl değiştirilen çocukların kobay gibi kullanılan bir eğitim sistemi de istemiyoruz.

En iyi eğitim sistemi getirdik dedikleri her sistem çöpe gidiyor.

Yalansa söyle.

Madem en iyi bizimki o zaman neden dünya bizimkini değil de Finlandiya eğitim sistemini örnek model olarak almaya başladı.

Tablet miş!

Hani oy atmak için okullara gitmesek bilmeyeceğiz ne halde olduğunu.

Ne diyeyim kendileri de itiraf etti en başarısız oldukları konu eğitim diye.

Tablete harcanan paraya yazık.

Unutmadan ihaleyi ya TT ya da Turkcell alır çünkü para eninde sonunda kısmen de olsa devletin kontrolünde olacak gibi görünüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Az önce yazdım,

Muhtemelen ya batıkları oynayan (kısmen de olsa hissedar olan devlet) TTyi kurtarmak için TTyi verecekler

Ya da yine kısmen kontrolünde olan vatandaşı her daim düdükleyen Turkcell alacak.

Elin İngiliz Vodafone'u da ihaleye girdim diye sevinecek.

• Bu bilgisayarlara mutlaka Linux yüklemeleri gerekir.

• Bence de eğitim sistemi kökten değişmeli, aksi taktirde sizin gibi trollerden kurtulabilecigimizi sanmıyorum!

• Sadece fen liselerine vereceklerse desteklerim. Fen lisesi dışındakilere vermeye hiç mi hiç gerek yok. Öyle bir hata yapmasınlar.
  • Yazıktır günahtır israftır vergileri faydalı işler için kullanın istemezükçülere kızardım fakat haklıymışlar

• Bu konu o kadar derin ve önemli ki, düşündükçe çıldırıyorum hakkaten;

Sorun: Ögretmenlerimizin bir çoğu teknolojiyi egitimde nasıl kullanabileceklerini bilmiyorlar. Akıllı tahtayı kara tahta gibi kullanan öğretmenler biliyorum.

Çözüm önerim: Öğretmenlerin bu konuda egitimden gecirilmesi ve belli araliklarla denetlenmesi.

Sorun: Hazırlanan müfredatların teknolojinin nimetlerini kullanmakta oldukça uzak olması. (Biyoloji yada cografya gibi derslerde ekrana yansıtılan resimleri akliniza getiriyorsaniz, bilin ki onlar yapilabileceklerin yaninda devede kulak bile değil)

Çözüm önerim: Kodlama ve teknolojiden anlayan, ayni zamanda pedagojik olarak yetenekli öğretmenlerin rehberliğinde bütün dokümanların yeniden dijital ortama aktarılması.

Sorun: Dağıtılan tablet veya bilgisayarlar.. (an itibariyle gereksiz ve hatta zararli oldugunu dusunuyorum)

Çözüm önerim: Öğretirken "Not aldirmak" cok onemlidir. Bunun tahtadaki herşeyi yazdirmak gibi cağ dışı, yada ekran uzerinde tiklayarak ezbere giden ve ogretmeyen tabletle yapmak yerine, profesyonelce hazırlanmış "föy" ler hazırlanması..

Bunlar sadece benim basit fikirlerim. Kimbilir ne insanlarin ne orjinal fikirleri vardir ve bunlarin olmasini ancak hayal edebiliyorum.. Çünkü yapacagi sinava Tarih dersini koymayi unutan, sinavlari ayni gün yapacagini aciklayip "iyi gecip gecmedigine ogrenci kendisi karar verecek" diye dunyanin en gerizekali aciklamasini yapan bir egitim sistemimiz var.. Daha neler derimde.. LANET OLSUN HEPSINE!!

• Standart laptop dayanamaz. Biraz özel bir şey olması lazım. Tablete benzemez bu. Menteşesi, klavyesi, ekran çerçevesinin zayıf olması vs. Yani öğrencilere özel laptop üreten "ciddi" firmaların davet edilmesi lazım. Telekomcu vampirlerin değil.
  • bence her öğrenciye değil,maddi durumu iyi olmayan öğrencilere verilsin.
    evinde tableti olan çocuğa neden tablet veriliyor ki. çok mu zengin devletiz.

• 100bine yakın öğretmen açığı var ama öğretmen atarlarsa yandaş nasıl para kazanacak ?

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

akıllı tahtalar faydalıydı, misal biyoloji hocamız organelleri falan anlatırken anında video açıp gösteriyordu. kağıt üstünde kalmıyordu. ama tabletlerin kimse de faydalı kullanımını görmedim.

O tahtalar işlev sahibi değildi.

Pardus'u bitiren hükumet yüzünden.

Bu hükumetten hiçbirşey olmaz.

Onların tek derdi bop'u gerçekleştirmek.

• Okullarda zorunlu kodlama dersi olsa lise bile kafi ve kodlamanın birde uygulamalı yada uygulattırmaya yönelik okullardaki pc leri öğrencilerinde kullanabildiği vs. Gerçek anlamda teknolojiyi öğreten bir sistem olsa sadece tablet veya dizüstü dağıtmaktan dahada ileriye gidilebilir.

• Belirli bir sistem oturtmadan o tabletler hep oyuncak oldu ders videosu izlemek icin ve pdf den kitap cozmek icin kullananda oldu ama bu oran cok az. Simdi birde windowslu tablet verin aferin size ona cs yuklerler lol yuklerler artik !

Tahtalar ise yaradi mi yaradi ve kullanildi. Bence tahtalari periyodik olarak daha iyisine yenilesinler cok ise yariyor bence..

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.