Şimdi Ara

AMD Ryzen işlemcilerde %30'a varan fiyat indirimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
1
Favori
3.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Ryzen işlemcilerde %30'a varan fiyat indirimi 

AMD'nin yeni nesil Ryzen işlemcilerinde sessiz sedasız önemli fiyat indirimi yapıldı. Hem Amerika'da hem de Avrupa'daki satış noktalarında etkili olduğunu gözlediğim indirimle ilgili henüz resmi açıklama yapılmasa da, modeline göre %30'a varan fiyat indirimi piyasanın son dönemde gördüğü en agresif fırsat anlamına geliyor.

AMD'nin en güçlü masaüstü işlemci modeli olan 16 çekirdek ve 32 izlek destekli Threadripper 1950X, birkaç ay önce 999$ etiket fiyatıyla lanse edilmişti. Şimdiye 799$ dolar seviyesinden yani %20 indirimle alabilmek mümkün. Hatta 920 dolar seviyesinde X399 anakartla pake olarak sunulan çeşitli fırsatlar da dikkatlerden kaçmıyor.

Ryzen 7 ailesinin en kaslı modeli olan 8 çekirdekli 1800X, 499 dolar tavsiye edilen son kullanıcı fiyatıyla pazara girmişti. Kademeli olarak ufak fiyat güncellemeleri yapılan işlemci bugün itibariyle 320 dolar seviyesinden bulunabiliyor yani %36'ya varan bir indirim yaşanmış oluyor, çıkışından bu yana bir yıl bile geçmemiş bir işlemci için.

Ryzen 7 ve Ryzen 5 serisi işlemci modelleri için de %8 ile %21 arasında değişen çeşitli indirimler olduğunu görüyoruz. AMD'nin yeni yıl öncesinde özel bir hamlesi mi yoksa içinde bulunduğumuz "Black Friday" indirim dönemi için yapılan bir indirim mi bilinmez ama bu fiyatlarla işlemcilerin, Intel'e karşı çok daha rekabetçi olduğu kesin.

İndirimli fiyata örnek:

• İnsanları i3 8100 işlemci için bile 600-700 liralık anakart almaya mahkum edenler enayi yerine koymuş olmuyor da , rev 2 işlemcilerin çıkmasına yakın %20-25'lik indirim yapmaları mı enayi yerine koymuş oluyor ?

350 liralık anakart alsan bile o.c imkanı veren firma insanları enayi yerine koyuyor da çorap gibi soket değiştiren firma insanları enayi yerine koymuyor değil mi ?

Aslında enayinin kim olduğu belli de boşver.
    Bu hesapları kim yapıyorsa ona bir hesap makinesi verin.

"Threadripper 1950X, birkaç ay önce 999$ etiket fiyatıyla lanse edilmişti. Şimdiye 799$ dolar seviyesinden yani %25 indirimle alabilmek mümkün."
    %25 değil tam olarak %20 indirim.

"Ryzen 7 ailesinin en kaslı modeli olan 8 çekirdekli 1800X, 499 dolar tavsiye edilen son kullanıcı fiyatıyla pazara girmişti. Kademeli olarak ufak fiyat güncellemeleri yapılan işlemci bugün itibariyle 320 dolar seviyesinden bulunabiliyor yani %55'e varan bir indirim yaşanmış oluyor"
    %55 indirim hiç ama hiç değil, %36 indirim oluyor.
    Forumda böyle yorumlar yapan sözde donanımcı kardeşlerimiz var demek. Kardeşim İntelin bu kadar tercih edilmesinin sebebi marka değeridir. Kimse İntel kötü demiyor. Yıllardan beri aynı mimariyle ufak tefek geliştirmeler yapa yapa pahalı işlemci satan İnteldir. Bu durumda kazık yiyen sizin gibiler oluyor. Ryzenleri phenom ve fx serisi işlemcilerle karşılaştırma kesinlikle. Amd Ryzenle beraber performanslı ve alınmaya değer işlemciler yaptı. İntelin daha çok çekirdekli işlemciler çıkarmasına sebep oldu dikkat edersen. İntelin paraya ihtiyacı çok yok işlemci tarafında. Ama Amdnin yaptığı yatırımların karşılığını alması gerekiyor. Bu yüzden bu işlemciler önceki işlemcilere göre nispeten yüksek fiyatla çıktı. Eğer yeteri kadar kazanabileceğini kazandıysa bundan sonra 2. seriler gelene kadar fiyatları f/p seviyesine düşürme kararı almış olabilir. 6 ve 8 çekirdekli Ryzen işlemcilerini rahatlıkla 4-5 sene kullanabilirsin. Mantığını çalıştır ve ona göre yorum yap
  • Alacak olanlar icin buyuk firsat. Ulkemizede yansirsa guzel olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zen 2 gelecek. e haliyle indirime gidiyor. Intel gibi kendi surusunu %2 performans ve %2 lik indirimlerle gudmuyor.

amazon.de ye gelirse alicam.
  • Şimdi gel yeni çıkacak AMD işlemcilerden satın al, çıktıntan 2-3 ay sonra onlar da indirime gider. İndirim güzel olsa da yüksek fiyatlardan satın alanları mağdur etmiş oluyor bir bakıma. Daha çok intel coffee lake e karşı yapılmış bir indirim gibi de geliyor
  • AMD Linux desteği vermedikçe uzak durulması gereken bir işlemci ve ekran kartı.

• Ben anlamıyorum arkadaş.İlla zam mı yapılsın kimsenin mağdur olmaması için.Ne güzel indirim almış işlemciler ama hala bir beğenmezlik! Valla herşey müstehak bize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NeverGonnaLeave -- 20 Kasım 2017; 13:26:29 >
  • 8. nesil intel işlemciler çıkınca zor durumda kaldılar tabi, 30 kurtarmaz sizi 50 yapın anca yetişirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu hesapları kim yapıyorsa ona bir hesap makinesi verin.

"Threadripper 1950X, birkaç ay önce 999$ etiket fiyatıyla lanse edilmişti. Şimdiye 799$ dolar seviyesinden yani %25 indirimle alabilmek mümkün."
    %25 değil tam olarak %20 indirim.

"Ryzen 7 ailesinin en kaslı modeli olan 8 çekirdekli 1800X, 499 dolar tavsiye edilen son kullanıcı fiyatıyla pazara girmişti. Kademeli olarak ufak fiyat güncellemeleri yapılan işlemci bugün itibariyle 320 dolar seviyesinden bulunabiliyor yani %55'e varan bir indirim yaşanmış oluyor"
    %55 indirim hiç ama hiç değil, %36 indirim oluyor.

• Şu 16 çekirdeği 500 dolara alsak ne hoş olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

İlk fiyattan alanlar enayi yerine konmuş oldu.

Satışlar düşünce üst üste indirim yoluna gidiyorlar demekki.

İnsanları i3 8100 işlemci için bile 600-700 liralık anakart almaya mahkum edenler enayi yerine koymuş olmuyor da , rev 2 işlemcilerin çıkmasına yakın %20-25'lik indirim yapmaları mı enayi yerine koymuş oluyor ?

350 liralık anakart alsan bile o.c imkanı veren firma insanları enayi yerine koyuyor da çorap gibi soket değiştiren firma insanları enayi yerine koymuyor değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tihilu -- 20 Kasım 2017; 13:56:3 >

• niye enayi yerine konulmus olsun. ilk fiyattan alan adam da kac aydir kullaniyor islemciyi. adam bunu bilerek isteyerek aliyor. kimse zorla aldirmiyor ki. yeni cikan teknolojinin yuksek fiyattan piyasaya girmesi cok normal. indirmi olmasi da normal bisey. demekki yakinda yeni islemciler gelecek. bu fiyatlar gercekten guzel fiyatlar. en az 3 sene rahat ettirecek islemciler.

• Adamın aldığı işlemci 1 yıl geçmeden çöp olmuş o enayi olmuyor AMD işlemcilere indirim geliyor, 6 aydır kullananlar enayi mi oluyor? En azından yeni gelecek işlemcileri takabilme imkanı var sen yeni anakart için para biriktimeye başladın mı onu söyle

Mesajını da silmiş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror26

Adamın aldığı işlemci 1 yıl geçmeden çöp olmuş o enayi olmuyor AMD işlemcilere indirim geliyor, 6 aydır kullananlar enayi mi oluyor? En azından yeni gelecek işlemcileri takabilme imkanı var sen yeni anakart için para biriktimeye başladın mı onu söyle

Mesajını da silmiş

Ben silmedim yönetim silmiş sözlerimin arkasındayım.

Kendini kandırmaya devam eden ryzen tayfasının durumu için üzülüyorum. Yok 1 yıl içinde soket çıkmışmışta enayi asıl bizmişiz. Siz hayaller aleminde yaşıyorsunuz, kimse yeni soket çıktı diye apar topar sistemi elden çıkartıp yeni soketle sistem toplamıyor. Bu ryzen tayfasının uydurduğu bir şey. z370 sistem topladım z390 çıkınca niye apar topar z390 alayım akıl var mantık var? Parası olan geçer kendi kararıdır kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur. Ama herkesin çıkan her sokette sistem değiştirdiğini söylemek açık şekilde ryzen tayfasının manipülasyonudur.

1 yıl önce alınan intel işlemci çöp oluyormuş bak bak laflara bak. 4.nesil intel işlemciler bile sizin ryzenlere kafa tutarken kendinize güldürmeyin. İnsanları yanıltmayın.

500-600 liralık anakart alma zorunluluğu diye birşey de yok, 1-2 ay sonra h-b serisi anakartlar geliyor. İntel silah dayayıp illa z370 anakart alacaksınız demiyor, daha uygun fiyatlı kartlar için biraz bekleyeceksiniz diyor bu kadar basit, acelesi olmayan bekler ucuz anakartları alır bütçe problemi olmayan z370 alır milletin keyfinin kahyası mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 20 Kasım 2017; 14:38:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tihilu

quote:

İnsanları i3 8100 işlemci için bile 600-700 liralık anakart almaya mahkum edenler enayi yerine koymuş olmuyor da , rev 2 işlemcilerin çıkmasına yakın %20-25'lik indirim yapmaları mı enayi yerine koymuş oluyor ?

intel ile kıyasa girmiyorum hocam şimdiki cevabımda.

Zaten işlemcileri nadiren OC oluyor.

1700 1700x ikisi ortalama olarka 3800 3900 sularında OC oluyorlar. aralarındaki fiyat farkına rağmen.

bir 1700 kullanıcısı 1800x performansını geçebiliyor yer yer daha iyi OC olduğu için OC olarakta 1800x geçtiği yerleri görmüş durumdayız arasındaki fiyat farkı 1000TL civarında idi. 1800x alan insanı AMD enayi yerine koymuştur. Yani B kartları X kartları da olsa ryzenler zaten adam gibi OC olmuyor.

Şimdi birebir kıyasa geçiyorum.

İntel bizi avuttu 4-5 sene ortalama ile. Evet. AMD adam olsaydı işlemci sürseydi. AMD kullanıcılarını daha doğrusu düşük alt seviye kullanıcıları uyutmadı mı şimdi ? Yıllardır çoklu çekirdek ayağına FX kullandı bu insanlar. Süremedi deniyorsa kolay mı o kadar deniyorsa AMD aşık atabilecek kapasitede değil demektir.

Ve yakıştırdığınız şeyi hakeden kişiler Ryzen alıp halen 3200+ mhz ram alandır bunun için fazla para verendir. hele b-die dışında alan tam işinin ehlidir.

Bir diğeri İntel 4-5 sene oc yapıp yapıp önümüze sürdü ürünleri. Amd bunu tek seride başarmıştır. koy 8 çekirdeği OC yap fiyat şişir OC yap fiyat şişir. R7 R5 R3 hepsinde durum aynı.

Yani ikiside AK değil. İkisi de kapitalist bir firma açık ve net.

AMD 2020'ye kadar soket desteği versin çok güzel. Asus 2 kart çıkarır işte böyle x370 serisine. İntele 17 tane kart duyurusu yapar. Sonra senin saçma sapan sorunlarını çözemez bile.

Benim şahsi düşüncem anakart üreticileri AMD'ye fazla kart yapmak istemiyor. En azından şimdilik AMD'de bari kartımı alan uzun süre kullansın bunu böyle telafi edeyim diyor.

Ryzen aldım sattım ben. Kötü işlemci demiyorum. Firmalaradır eleştirim.

Zen 2 ya da refresh modeller de benzer sorunlar ile gelirse anakart üreticileri sorunlarını çözemezlerse görün şamatayı siz.

• ryzen 1800x ile ryzen 1700 aynı fiyat oldu nerdeyse...
  • WaylandIZMIR kullanıcısına yanıt
    linux desteği verince windows kullanıcılarına ne faydası oluyor?

• İntel stok sıkıntısı olan 8 serisiyle bile ne hallere düşürdü

Amazon.com da bakarsanız ryzenlardan elle tutulur tek satış yapan işlemcisi ryzen 1600.ryzenların çoğunda ciddi indirim var amazonda.

ryzen 1600 - 30 dolar indirim

https://www.amazon.com/AMD-Processor-Wraith-Cooler-YD1600BBAEBOX/dp/B06XNRQHG4/ref=zg_bs_229189_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=7XYSPQ9FJ95ECFVRQG6H

ryzen 1700 - 59 dolar indirim

https://www.amazon.com/AMD-Processor-Wraith-Cooler-YD1700BBAEBOX/dp/B06WP5YCX6/ref=zg_bs_229189_7?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=7XYSPQ9FJ95ECFVRQG6H

ryzen 1800x - 179 dolar indirim

https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-1800X-Processor-YD180XBCAEWOF/dp/B06W9JXK4G/ref=zg_bs_229189_5?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=7XYSPQ9FJ95ECFVRQG6H

İntel sadece 7 serisinde indirimler yapmış.Yapması gayet normal.8 serisi dururken o fiyatları zaten kimseler vermez.Adamlar kendi kendinin satışını engelliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ScriptKidie

quote:

Orijinalden alıntı: Tihilu

quote:

intel ile kıyasa girmiyorum hocam şimdiki cevabımda.

Zaten işlemcileri nadiren OC oluyor.

1700 1700x ikisi ortalama olarka 3800 3900 sularında OC oluyorlar. aralarındaki fiyat farkına rağmen.

bir 1700 kullanıcısı 1800x performansını geçebiliyor yer yer daha iyi OC olduğu için OC olarakta 1800x geçtiği yerleri görmüş durumdayız arasındaki fiyat farkı 1000TL civarında idi. 1800x alan insanı AMD enayi yerine koymuştur. Yani B kartları X kartları da olsa ryzenler zaten adam gibi OC olmuyor.

Şimdi birebir kıyasa geçiyorum.

İntel bizi avuttu 4-5 sene ortalama ile. Evet. AMD adam olsaydı işlemci sürseydi. AMD kullanıcılarını daha doğrusu düşük alt seviye kullanıcıları uyutmadı mı şimdi ? Yıllardır çoklu çekirdek ayağına FX kullandı bu insanlar. Süremedi deniyorsa kolay mı o kadar deniyorsa AMD aşık atabilecek kapasitede değil demektir.

Ve yakıştırdığınız şeyi hakeden kişiler Ryzen alıp halen 3200+ mhz ram alandır bunun için fazla para verendir. hele b-die dışında alan tam işinin ehlidir.

Bir diğeri İntel 4-5 sene oc yapıp yapıp önümüze sürdü ürünleri. Amd bunu tek seride başarmıştır. koy 8 çekirdeği OC yap fiyat şişir OC yap fiyat şişir. R7 R5 R3 hepsinde durum aynı.

Yani ikiside AK değil. İkisi de kapitalist bir firma açık ve net.

AMD 2020'ye kadar soket desteği versin çok güzel. Asus 2 kart çıkarır işte böyle x370 serisine. İntele 17 tane kart duyurusu yapar. Sonra senin saçma sapan sorunlarını çözemez bile.

Benim şahsi düşüncem anakart üreticileri AMD'ye fazla kart yapmak istemiyor. En azından şimdilik AMD'de bari kartımı alan uzun süre kullansın bunu böyle telafi edeyim diyor.

Ryzen aldım sattım ben. Kötü işlemci demiyorum. Firmalaradır eleştirim.

Zen 2 ya da refresh modeller de benzer sorunlar ile gelirse anakart üreticileri sorunlarını çözemezlerse görün şamatayı siz.

Evet o.c konusunda rakibine göre daha kısıtlı bir performansı var, doğrudur. İntel yıllardır işlemci pazarında pastanın büyük dilimini alıyor. Bunda AMD'nin başarısız hamlelerinin payı var , kimse itiraz etmez herhalde ama şunu gözardı etmemek gerekir ki bu olumsuzluklara rağmen Ryzen ile piyasaya rekabet geldi. Amd Ryzen Rev2 ile mutlaka eksik yanları geliştirmek zorunda , geliştirmezse zaten kendi ayağına sıkar.

Anakart olayına gelince. İntel'in pazar payındaki büyüklüğünü düşünürsek anakart üreticilerinin İntel uyumlu anakartlara ağırlık vermesi bence çok anlaşılabilir bir neden.

• Tihilu kullanıcısına yanıt
    dediklerinize katılıyorum sadece anakart konusunda yorumumu dile getirdim.

Ben tuttuğum takıma kızarım eğer şampiyon olamazsa. Ya da Galibiyet elde edemez ise. Kötü oynayarak şampiyon olana da yenene de kızmam.

AMD iyi işlemci çıkarsaydı intele vermeseydi pazarı. Kendisi çer çöp fx sattı insanlar da aldı. Bana göre baş suçlu AMD'dir. İntelin kötü oynuna rakip dahi olamadığı için.

Ama AMD Ryzen ile rekabet edebileceğini gösterdi, satış rakamları pek rekabet edebildiğini göstermiyor dünya genelinde. Umuyoruz bu oranlar %40 %60 rekabetine dönebilir eskisi gibi.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.